ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,161 έως 29,175 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510987

    Eγώ, πάντως παίδες, τόοοοσα χρόνια που κυνηγάω τα τσιχλοκότσυφα στα απογιεματινά καρτέρια (και όχι μόνο…), με τόοοοσες χιλιάδες καμμένα τσιχλοφούσεκα και καρπωθέντα πουλάκια, ζήτημα να έχω πάρει, όλες κι όλες, καμιά 10αριά κοκκινούλες…!!! Δεν σας κάνω πλάκα! Κρατάω, ανέκαθεν, κυνηγετικό ημερολόγιο και έχω πλήρη γνώση…!

    Αλλά τι να τις κάνω…; Είναι οι πιο μικρές απ’ όλες τις τσίχλες! Σαν σταρήθρες είναι σχεδόν…!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511022

    Και σήμερα το απόγιομα τα πουλάκια ήταν λιγοστά και ιδιαιτέρως καθυστερημένα…!!!
    Κατάφερα 6 τσιχλάκια, όλα κι όλα…!
    (Θα μπορούσα και 2-3 ακόμα, αλλά περνούσαν σαν “βλήματα” στο μισοσκόταδο…!!!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #511025

    ….. Αλλά τι να τις κάνω…; Είναι οι πιο μικρές απ’ όλες τις τσίχλες! Σαν σταρήθρες είναι σχεδόν…!

    Πολύ νόστιμες κι αυτές, πιό μαλακό κρέας και χαίρεσαι το μάδημά τους Νικόλα!!Καλή συνέχεια!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511051

    Σ’ ευχαριστώ Σπύρο! Καλή συνέχεια και σε σένα!

    Σήμερα στο απογευματινό τα τσιχλοκότσυφα ήταν “απελπιστικά” λίγα και πολύ αργοπορημένα (προχωρημένο σούρουπο)! Με το “στανιό” έκανα 4 τσιχλούλες…!

    Αύριο, λόγω απεργίας και καλού καιρού, θα ανέβω πάλι στα έλατα…! Ελπίζω να “χουφτώσω” μερικές “φασολάτες” (μία από τις πολλές ονομασίες που έχουν ανά την Ελλάδα οι turdus viscivorus)…!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #511053

    Πληρης απαγοητευση η φετινη χρονια  :negative:  Νομιζω θα ειναι απο τις χρονιες που θα τις θυμομαστε για πολλη καιρο!!! Βγαινεις εξω και ζητημα να δεις 5-10 πουλια… απο 1-2 μεχρι καθολου οι εξορμησεις των φιλων που μιλω…. αναμονη ομως! Μια βαρυχειμωνια να κατσει και ολα αλλαζουν!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511079

    Το πρωί στον ελατιά δεν έκανα… “ούτε μπαμ”…!!! Κυριολεκτώ! Ούτε μία ντουφεκιά δεν έβγαλα στις 2μιση ώρες που έκατσα…!!! Πολύ λιγοστές οι τσαρτσάρες και δεν πλησίαζαν στο καρτέρι μου με τίποτα…!!! Έπαιζαν “κρυφτούλι” μέσα στα έλατα, από κορφή σε κορφή…!!! Δεν μου είχε ξανατύχει αυτό…!!!
    Στο απογευματινό, τα γνωστά των τελευταίων ημερών…: πολύ φτωχή η εικόνα, ελάχιστα τα τσιχλοκότσυφα…! Με το “ζόρι” 2 κότσυφες και μία τσιχλίτσα…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #511110

    Καλησπερα. Τρια ατομα χτες περιξ θηβας 36 τσιχλοκοτσυφα σε ενα 4ωρο περπατητο. Ο δυνατος ανεμος δεν διευκολυνε τις τουφεκιες. Ειχε κινηση αλλα εμφανως σε χαμηλοτερα επιπεδα απο τον Νοεμβριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511119

    Πάλι η ίδια, απογοητευτική εικόνα και στο σημερινό απογευματινό…!!! Μία τσίχλα και ένας κότσυφας η συγκομιδή…! Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω καρτέρι…! Το ‘καψα…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511139

    Περπατητο καρμπόν με αυτό του προηγούμενου Σ/Κ. Παλι 17 χτυπημενες και παλι 15 στο χέρι με λασπουρα απο τη βροχή που έριξε τα ξημερώματα. Σε σημεία τα πουλιά ήταν φρέσκα και δεν έβγαιναν με τίποτα. Αλλού την εκαναν 50 μέτρα μπροστά. Η κατάσταση παραμένει η ίδια. Έχει πιασμενα πουλιά και τολμώ να πω ότι είναι πολλα. Στα καρτερια όμως ΔΕΝ περνανε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #511142

    Καλησπερα φιλε Κωστη τι κανειs βαραs καμια τσιχλα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511145

    Σήμερα πήγα για απογευματινό στο έτερο αγαπημένο μου καρτεράκι, για 1η φορά εφέτος…!
    Τα τσιχλοκότσυφα έως τις 17:10 ήταν άφαντα…!!! Ωστόσο, από εκείνη την ώρα και μέχρι τις 17:40 πέρασαν αρκετά, αλλά όλα ήταν πολύ δύσκολα, “μαύρα” και “νυχτεριδάτα”…!!!
    Παρόλα αυτά, κατάφερα και πήρα 11 (10 κελαηδό + 1 κότσυφα), με απαιτητικές, γρήγορες, “μπηχτές” ντουφεκιές…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #511146

    απο την εξορμηση του σαββατου οπως ταλεει ο δημητρης εχει καποια πουλια στο περπατημα και μονο εγω περιξ θηβων 15 χτυπημενα 12 στη τσαντα λαμπρο καφε και ρεμινγτον 1187 ο συνδυασμος.εδω θελω να τονισω στο φορουμ η μικρη διαφορα που βλεπω με την αλλαγη των φυσιγγιων στην αποδοση μου που φετος αλλαξα διαφορα.αρα για τους νεοτερους προσεχτε τις επωμισεις και την τενικη σκοπευσης και μην αναλωνεστε στα φυσιγκια ολα σκοτωνουν….. υγεια σε ολους

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511148

    …”προσέχτε τις επωμίσεις και την τεχνική σκόπευσης και μην αναλώνεστε στα φυσίγγια! Όλα σκοτώνουν”…!

    :good: :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511156

    απο την εξορμηση του σαββατου οπως ταλεει ο δημητρης εχει καποια πουλια στο περπατημα και μονο εγω περιξ θηβων 15 χτυπημενα 12 στη τσαντα λαμπρο καφε και ρεμινγτον 1187 ο συνδυασμος.εδω θελω να τονισω στο φορουμ η μικρη διαφορα που βλεπω με την αλλαγη των φυσιγγιων στην αποδοση μου που φετος αλλαξα διαφορα.αρα για τους νεοτερους προσεχτε τις επωμισεις και την τενικη σκοπευσης και μην αναλωνεστε στα φυσιγκια ολα σκοτωνουν….. υγεια σε ολους

    Κάποια όμως σκοτώνουν εκεί που δεν σκοτώνουν τα άλλα ……  :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511191

    Επιμενω οτι κατω απο το αυλακι τα πουλια ειναι πολλα …………..θελει ομως ποδι ……πολυ ποδι , αλλιως τον Αυγουστο μπορει να βαρεσεις περισοτερες απ’ οτι το χειμωνα ……… :yahoo:  😉

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,161 έως 29,175 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων