ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,236 έως 29,250 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511806

    Σήμερα το απόγεμα πάλι στο συνηθισμένο καρτεράκι, έπειτα από αποχή 2 διαδοχικών ημερών εξαιτίας αντίξοων καιρικών συνθηκών…

    Τα πουλιά σε καμία περίπτωση πολλά, αλλά τόσα όσα χρειάζονταν για να περάσει ευχάριστα η ώρα… Περιττό να αναφέρω, ότι το 80% πέρασε το τελευταίο 20λεπτο, όπως πάντα…! Τελικά, κατάφερα 5 πουλιά: 3 κοτσυφάδες και 2 κιχλίτσες!

    Είχα και 3 ξεπουπουλιάσματα, δίχως κατάρριψη (τουλάχιστον εμφανή…)! Στη μία περίπτωση έμεινα λίγο πιο πίσω και του “ξύρισα” τον κωλαράκο…! Στις άλλες 2 περιπτώσεις, ήταν μακρινές ντουφεκιές και τα αραιά (μάλλον περιφερικά και όχι κεντρικά) σκάγια δεν βρήκαν τα πουλιά “γεμάτα”, αλλά ξυστά…! Δεν πειράζει! Αυτά συμβαίνουν…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    vdimop στις #511808

    Καλημέρα και από μένα. Ενημερώνω ότι σήμερα Μαυρομάτι – Βάγια και γύρω περιοχές είχε αρκετά τσιχλακια. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #511814

    καλησπερα αργοπορημενο περπατητο σημερα 11 η ωρα λογω εργασιας και απογευματινο βεβαια ηρθε ακομη ενα οριο.17 πουλια στο περπατητο και 8 στο απογευματινο καρτερακι.βοιωτια ολα αυτα κλασικος συνδυασμος για φετος το ρομπυστ 222 και τα κοκκινα οσκαρ στη φωτο φαινονται μονο του περπατητου μιας και ελλειψεως φωτισμου δεν εβγαλα ολη τη καρπωση.ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ……..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511817

    Και σήμερα το απόγεμα στο ίδιο καρτεράκι: ο αέρας πολύς και δεν άφησε να κάνω καλή “δουλίτσα”… Πήγαινε τα πουλιά όπου αυτός ήθελε…! Παρά ταύτα, χτύπησα 7 τσιχλοκότσυφα (6 μαύρους + 1 πιτσιλωτή)!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #511832

    Χαιρετώ την παρέα!! Σήμερα είπα να αλλάξω τοποθεσία ,μια και ήμουν μόνος με το Μπάντι!!Τυχαία επιλογή  Ξηρονομή -Δοβραίνα για περπατητό. Αρκετά πουλιά αλλά έφευγαν νωρίς και τσαλιμάτα! Κατάφερα 6 τσίχλες,3 μαύρους και μία χαμένη!!έφυγα κι εγώ νωρίς τελικά !!

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    vdimop στις #511846

    Καλησπέρα, χθές πάλι στο ίδιο μέρος, αλλά τα πουλιά εξαφανισμένα, με το ζόρι και πολύ περπάτημα να κάναμε λίγες τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #511854

    Κρύωσε σήμερα και ανέβηκαν περισσότερα πουλιά το απόγευμα. Όμως ο δυνατός βοριάς έκανε τα πουλιά να περνάνε βολίδα και περισσότερο trick shooting θύμιζε το σκηνικό παρα καρτερισιες  βολές. Με τα πολλά εκαψα 30 φυσίγγια και πήρα 10 πουλιά. 9 στο χέρι  (3 κοινές , 3 κόκκινες , 3 κοτσύφια!!!!)  και ένα κερασμενο σε ένα γεράκι που μου το έκλεψε εντυπωσιακα!!! Χαλάλι του! Τα πουλιά μετακινούνται συνεχώς. Αν πέσεις στη μέρα καλως. Αν όχι μέτρια προς χάλια η κατάσταση. Πριν δέκα μέρες σε απογευματινό μαύρισε ο ουρανός και πήρα 17 πουλιά. Την επόμενη στο ίδιο καρτερι εριξα 4 τουφεκιές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511857

    Εγώ με τη σειρά μου, όπως πάντα, στο απογευματινό μου σήμερα (χτες δεν πήγα γιατί έβρεχε “καρέκλες”).

    Το κρύο τσουχτερό, ειδικά όταν χαμήλωσε για τα καλά ο ήλιος…! Παρά ταύτα όμως, τα πουλιά άφαντα μέχρι τις 17:50…!!! Πέρασαν και όλα μαζί (πολύ λιγοστά, κυρίως κοτσύφια) μέσα σε ένα πεντάλεπτο…! Έτσι, και να ήθελα, δεν μπορούσα να κάνω πάνω από 5 που βάρεσα τελικά: 4 κότσυφες και 1 κοινή!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #511861

    …..και ένα κερασμενο σε ένα γεράκι που μου το έκλεψε εντυπωσιακα!!! Χαλάλι του! …………

    Πόσο μΕ αρέσει να μΕ κλέβουν τσίχλες τα γεράκια  :good:  :good:  :good:  λίωνωωωω με την φάση γουστάρωωωω πολύ  :good:

    Αλήθεια το έχετε παρατηρήσει ότι στο περπατητό μας ακολουθούν γεράκια;

    8 στις δέκα φορές που θα κοιτάξω πίσω πλάγια προς τη μεριά του ήλιου θα δω το γεράκι!  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #511876

    ΣΚ στο μοδι ειχε παιχνιδι εμφανιστικαν αρκετα κοπαδια κοκκινες στο ποταμι πεσανε τα πιο πολλα τουφεκια καλη συνεχεια  :good:  :bye:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #511877

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Σκέφτομαι το σκ να ανέβω προς ριτσωνα και Θήβα μεριά. Έχει ακούσει κανείς να φάνηκαν τσίχλες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #511878

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Σκέφτομαι το σκ να ανέβω προς ριτσωνα και Θήβα μεριά. Έχει ακούσει κανείς να φάνηκαν τσίχλες?

    κωστα καλησπερα επιδη περιξ της θηβας εχω κανει το 90 τοισ 100 του κυμηγιου μου φετος εχω να σου πω οτι γενικα εχει πουλια αλλα μονο σε περπατητο κυνηγι .την κυριακη βεβαια που με πηρε ο αερας πηρα μονο 7 αλλα πουλια ειδα ομως δεν μπορουσα να τα πετυχω λογω της αλλοπροσαλης πτησης λογω του αερα.αν περπατας να πας αν εισαι του καρτεριου κοφτο για πιο ψηλα … καλο βραδυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #511884

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΑΥΛΩΝΑ ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ … ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΝΗΡΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511887

    Kαι σήμερα το απόγεμα, το ίδιο σκηνικό στο καρτέρι: πολύ κρύο, λίγα τα πουλιά (κυρίως κοτσύφια) και με μεγάλη καθυστέρηση (17:45 και μετά)! Μέχρι το σούρουπο είχα δει μόνο 2-3 κοτσύφια, από τα οποία βάρεσα το ένα! Όλα τα υπόλοιπα τσιχλοκότσυφα, πέρασαν πολύ αργά…! Τελικά, έκανα 8: 5 κοτσύφια (μεγάλα αρσενικά) και 3 τσιχλίτσες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #511920

    Παρά το δριμύτατο ψύχος στο αποψινό απογευματινό (χτες δεν πήγα εξαιτίας χιονόπτωσης), τα πουλιά ήταν πολύ λίγα, και αυτή τη φορά, μετά από αρκετά συνεχή απογευματινά στο συγκεκριμένο καρτεράκι, οι τσίχλες που φάνηκαν ήταν περισσότερες από τα κοτσυφάκια… Εν τέλει, κατάφερα 4: 1 κοτσυφίνα και 3 κιχλούλες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,236 έως 29,250 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων