ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,296 έως 29,310 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512173

    Και σήμερα στο ίδιο απογεματινό μου πόστο, τα πουλιά ακόμη λιγότερα και πολύ καθυστερημένα φυσικά, όπως συνήθως τελευταία…!
    Τελικά πήρα 5: 3 κοτσυφούς και 2 τσιχλούλες…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #512177

    καλησπερα σημερινο περπατητο ακριβως το μισο απο οτι κανουμε συνηθως λογω βροχης 12 στο χερι και 2 χαμενες.καλα ητανε αφου εριξα δεν εριξα 1 κουτακι α1 σπεσιαλ του λαμπρο.δεν ταχα ξαναριξει και μου αφησαν πολυ καλη εντυπωση.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512179

    Το πρωί δεν ξύπνησα αφού έβρεχε. Σηκώθηκα κατά τις 9 και είδα ότι είχε ανοίξει. 9μιση ήμουν σε ένα κομμάτι που το περπατάω σε μια ώρα. Στην πρώτη συστάδα πάντα δείχνει το τι πουλιά θα έχει το μέρος αυτο. Πετάω πέτρα και σηκώνεται ένα λεφουσι πουλια!!! Ρίχνω και παίρνω 2. Με τις τουφεκιές φεύγουν και άλλα και τσιμπαω αλλα δυο! Συνέχεια  ανάλογη σε όλο το κομμάτι. Σε μια μεγάλη μυρτια εριξα 9 τουφεκιές και πηρα 7 κοτσύφια!!! Τα πουλιά παρα πολλά σήμερα και φρέσκα. Δεν έφευγαν ούτε με τις τουφεκιές! Πιστεύω πώς είναι πουλιά επιστροφιων και  έπεσαν τη νύχτα λόγω καιρου. Σε μια ώρα λοιπόν χτύπησα 19 πουλιά όλα στο χερι και αστοχησα σε άλλα 10-12. Την προηγούμενη φορά στο ίδιο μέρος είχε πολύ λιγα πουλια. Τώρα ρίχνει καρέκλες και αν κόψει το πρωί θα με βρει στο ίδιο μέρος!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512195

    Σήμερα στο απογεματινό είχε αυτό το εκνευριστικό πυκνό ψιλόβροχο…! Μόλις έκοψε κάπως κατά τις 18:00, βγήκα από τ’ αμάξι και στήθηκα…
    Τα ιδιαίτερα λιγοστά πουλιά άρχισαν στις 18:15 και κράτησαν ως τις 18:25…! Ωστόσο, πρόλαβα σ’ αυτό το διάστημα και κράτησα 5: 2 κοτσύφια και τρεις τσιχλίτσες!
    Αύριο, καιρού επιτρέποντος, μάλλον έχει αλλαγή καρτεριού…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #512200

    Το ταίρι μου με <πούλησε>εχτές την τελευταία στιγμή,κι έτσι αποφάσισα να πάω περιοχή Μεγάρων !!Ακούστηκαν τουφεκιές γύρω, όχι πολλές όμως!Περπατητό λοιπόν, είχε πουλιά αλλά έφευγαν νωρίς!Τελικά κατάφερα στο γιλέκο 8 τσίχλες και 2 κοτσύφια,ακόμα 3 χαμένα σε πυκνούρες ,μάλλον ψηλα πιασμένα γιατί ο Μπάντι έμπαινε μέσα και προσπαθούσε να σκαρφαλώσει!!Καλή συνέχεια :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512223

    Σήμερα είχε αλλαγή απογευματινού καρτεριού, μα δυστυχώς τα ίδια χάλια…!

    Τα πολύ λίγα πουλιά φανήκανε μετά τις 18:15 και τελικά κατάφερα 6: 3 κοινές και 3 κότσυφες! Επιπλέον, αστόχησα και σε έναν δύσκολο κότσυφα. Έριξα συνολικά μόλις 9 σφαίρες…!!!

    “Ωραίο, αξέχαστο Φλεβαριάτικο απογεματινό…!” Τρομάρα μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512239

    Και σήμερα στο καρτέρι (διαφορετικό από χτες) τα… “γνωστά”: τα πουλιά πολύ λίγα και “βολιδάτα” στο βαθύ σούρουπο…!
    Με πολύ προσοχή μες στο μισοσκόταδο έκανα 5: 3 κοτσυφάδες και 2 τσιχλίτσες!
    Ικανοποιημένος είμαι: ο “μεζές” είτε έτσι, είτε αλλιώς, πάντα βγαίνει…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512252

    Πρώτη εξόρμηση για την τρέχουσα εβδομάδα με 2μισή ώρες περπατητο και καρτερι στο τέλος. Πουλιά είχε! Πρώτη φορα φέτος βρήκαμε πουλιά εκτός πυκνων. Τσίχλες μπόλικες μεσα στις ελιές και μερικά κοτσύφια αλλά έφευγαν παλι νωρίς. Με τα πολλά χτυπήσαμε 23 με το φιλαράκι με τα 20 στο χέρι και με μερικές αστοχίες που σε κάνουν να θέλεις να πετάξεις το τουφέκι!!! Στο καρτερι εκεί που λέγαμε ότι θα φύγουμε ατουφεκιστοι κάναν ένα πέρασμα για 15 λεπτα και καταφέραμε να προσθέσουμε αλλά 7 πουλιά στην τσάντα και χάσαμε αλλά 2. Σύνολο 27 στο χέρι και 5 χαμενα. Για 3 ώρες κυνήγι ήταν πολύ καλα. Τώρα στο τέλος ειδικά στο περπατητο τουλάχιστον βλέπουμε πουλια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512257

    Ελάχιστα τα τσιχλοκότσυφα και στο σημερινό απογευματινό (στον ίδιο τόπο με εχτές) και πάρα πολύ καθυστερημένα (18:20 και μετά…)!!!

    Ωστόσο, πάλι κατάφερα και χτύπησα 5 πουλάκια: 4 κότσυφες και 1 τσιχλίτσα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #512278

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΣΩΠΙΑΣ ,ΒΟΙΩΤΙΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512287

    Χτες δεν βγήκα λόγω χιονόπτωσης, αλλά σήμερα έκανα το καθιερωμένο μου απογευματινό καρτεράκι…

    Τα πουλιά, δυστυχώς, συνεχίζουν να είναι λιγοστά και πολύ αργοπορημένα (μετά τις 18:15/18:20)…!

    Ωστόσο, απόψε πέρασαν πιο καλά, ένα – ένα, και δεν πλάκωσαν όλα μαζί, ώστε να μην τα προλαβαίνω… Ούτως, ώστε να καταφέρω να κάνω ακριβώς 10 πουλάκια: 7 τσιχλάκια και 3 κοτσυφάκια!

    Οι τσίχλες, για πολλοστή φορά εφέτος, μικρές και εντελώς άπαχες…! Τα κοτσύφια αυτή τη φορά είχαν αρκετό λιπάκι, αλλά όχι τετράπαχα…! (Προχτές είχα βαρέσει έναν τετράπαχο κότσυφα, πάσχοντα από “παχυσαρκία 4ου βαθμού”…!!! Ήταν πολύ βαρύς…! Τον “λύτρωσα” απ’ αυτό το “βάσανο”…! Δεν μπορούσε να σειστεί/κουνηθεί από το πάχος…!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #512288

    Ρε Νικολα μηπως δεν ηταν κότσυφας και ηταν μασκαρεμένος συκοφάγος………χαχαχαχα

    :yahoo: :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512292

    Ρε Νικολα μηπως δεν ηταν κότσυφας και ηταν μασκαρεμένος συκοφάγος………χαχαχαχα :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    Γεια σου αγαπητέ μου Zabala!!!  :bye:

    Χωρίς πλάκα, αυτοί οι τετράπαχοι και βαριοί κοτσυφάδες είναι η “αδυναμία” μου…!!! Μα είναι οι διπλάσιοι από τις “ξερακιανές” (και κατά τα άλλα πολυαγαπημένες μας) τσιχλίτσες…!!!

    Καλά κούλουμα και καλές “τελευταίες” ντουφεκιές…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512300

    Μας έχει τρελάνει η φετινή κατάσταση. Εκεί που έλεγα ότι θα κλείσουμε σχετικά καλά ήρθε το σημερινο. Επίσημα είναι το χειρότερο περπατητο στην 19χρονη καριέρα μου στην τσίχλα. Σε τρεις ώρες εριξα 6 φυσίγγια και πήρα 3 κοτσύφια. Και δεν μιλαω για την καρπωση. Εχω παρει 3 πουλια και με 35 φυσιγγια.Για τον αριθμο των πουλιων λεω!Άντε να είδα 15 πουλιά σε όλη τη διαδρομή. Ολα τα σημεια αδεια ενω και σε γειτονικες περιοχες οι τουφεκιες πολυ λιγες.Τραγική η  μερα λοιπόν αλλά δεν το βάζουμε κατω! Τουλάχιστον καίμε κανα ξύγκι με το περπατημα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #512301

    αντιθετα μητσο για μενα πολυ καλη εξοδο με οριο και παλι και θα μπορουσα κι αλλο.τα κοκκινα οσκαρ πραγματικα το κατι αλλο.τι να πω φετος ειχα αστρο.δε νομιζω να κανω αλλο οριο παντως γιατι σταματαω το περπατητο να αφιερωσω τις τελευταιες εξο δους σε καρτερια που φετος δεν ειναι αποδοτικα.ετσι κι αλλοιως δεν εχω που νατις βαλω πια.ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,296 έως 29,310 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων