ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,326 έως 29,340 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512402

    Καλά είναι και τα χόρτα Λουκά! Ότι μας δίνει η φύση είναι καλο! Βρασμένα al dente με ελαιόλαδο, λεμόνι και φρέσκο ψωμάκι  είναι απαιχτα τα χόρτα!!! Εδώ αλλαγή σκηνικού σήμερα. Επιτέλους εμφανίστηκαν τσιχλες. Στο μπουκέτο των 9 απο το περπατητο προστέθηκαν άλλες 6 καρτερατες. Γενικά είχε πουλια σήμερα και θα ήταν τέλεια η απογευματινή βόλτα αλλά στην επιστροφή τρακαρα  το αυτοκίνητο με μια …γίδα που έπεσε πάνω μου μεσα στη νυχτα και μου έκανε αρκετή ζημιά. Όλα αυτά σε κεντρικό δρόμο παρακαλω. Τα σίδερα θα τα φτιάξουμε.  Εμείς να είμαστε καλα!


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512405

    Άλλα 5 τσιχλάκια σήμερα, στο απογευματινό (σε διαφορετικό μέρος από τις προηγούμενες φορές).
    Και πάλι όμως, λίγα τα πουλιά…!
    Είχε και έναν ενισχυμένο, κρύο βοριά που ήταν αρκετά ενοχλητικός και πού και πού έφερνε και καμιά ψιχάλα…!
    Δεν το ευχαριστήθηκα, δηλαδή, αρκετά απόψε…!
    Από αύριο, πάλι στο πρότερο καρτέρι μάλλον…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #512411

    καλησπερα αφου αποδειχτηκε μουφα η πληροφορια που ειχα για συγκεκριμενο μεροσ της ευβοιας ευτθχως δε πηγα.τι να κανω παλι στο κλασικο περπατητο μου.μεχρι τις 10 μεσα στο αμαξι λογω της νεροποντης απο τις 10 μεχρι τις 2 περπατησαμε με τον αδερφο μου και ειχε καποια πουλια.15 με 2 χαμενες εγω 10 εκεινος.καλα ηταν μου δοθηκε και η ευκαιρια να δοκιμασω τα gm3 fast καλο αλλα λιγο σκληρο για το ρομπυστ την ψιλοακουσα αλλα σκοτωνε καθαρα.τωρα αυριο τελευταια εξοδο δε ξερω που θαπαμε.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512413

    Outlander για που σου είχαν πει στην Εύβοια;;; χθες βρήκα πουλιά μπορώ να πω πολλά κιόλας. Σήμερα το απόγευμα είχαν εξαφανιστεί. Περπατητο και καρτερι εριξα 11 τουφεκιές και πηρα 5 τσιχλες. Αύριο αν μας αφήσει ο καιρός θα μαζευτούμε καμία 10άρια όπλα και ότι θέλει ας περάσει. Εμείς θα έχουμε το νου μας στο επακόλουθο τσιμπούσι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    dimitris simis στις #512414

    Καλησπερα στην παρεα, τελευταιο κυνηγι για μενα αυριο κ λεω να παω το πρωι ευβοια προς καθενους γιδες λουτσα καπου εκει γυρω. Μηπως εχει κανεις καμια πληροφορια. Θα το εκτιμουσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #512415

    Outlander για που σου είχαν πει στην Εύβοια;;; χθες βρήκα πουλιά μπορώ να πω πολλά κιόλας. Σήμερα το απόγευμα είχαν εξαφανιστεί. Περπατητο και καρτερι εριξα 11 τουφεκιές και πηρα 5 τσιχλες. Αύριο αν μας αφήσει ο καιρός θα μαζευτούμε καμία 10άρια όπλα και ότι θέλει ας περάσει. Εμείς θα έχουμε το νου μας στο επακόλουθο τσιμπούσι!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    μητσο καλησπερα μου χαν πει για κηπους κονιστρες.το παιδι που μου εδωσε τη πληροφορια πηγε γιατι κι αυτουνου του ειχαν πει και εφαγε γερη φολα.τη δε πεμπτη απ το κυνηγομαγαζο που περνω φυσιγκια πηραμε το συμπεθερο του μαγαζατορα που ζει στις κονιστρες και ειναι και κυνηγος και μας απετρεψε κι αυτος 10 πουλια ειχε σηκωσει ολα κι ολα κι αυτα εφευγαν μακρια γι αυτο και δε πηγα αλλα εσυ εισαι πιο κεντρικα δε ξερω κατι για εκει σαν μικρη βοηθεια να σου πω οτι στη περιοχη των πολιτικων στο περπατητο γινεται παιχνιδι.εσυ ξερεις καλυτερα τα μερη σου οπου και να πας να περασεις καλα……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512417

    Για νότια όντως δεν έχει ακουστεί τίποτα το καλό φέτος. Πολιτικά και λίγο βορειότερα έχει πουλια αλλά θέλουν ποδάρι όπως σωστά  λες outlander.

    Δημήτρη στις περιοχές που λες δεν είχε κάτι ιδιαίτερο φέτος. Την περασμένη Κυριακή ομως χαμηλά απο Καθενους προς Λουτσα επεσε τουφεκιδι μέχρι τις 9.  Γενικά ο κανόνας είναι φέτος ποδάρι και πάλι ποδάρι στην περιοχή για να κάνεις πουλιά. Τώρα ελπίζω να αφήσει ο καιρός και μάλλον θα έχει και όπλα αύριο σαν τελευταία Κυριακή οπότε μπορεί να παίξουν τα πιασμενα.  Καλή έξοδο σε όλους αύριο , αποδοτική και με ασφάλεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512419

    Τελικά, πήγα στο ίδιο καρτέρι με εχτές σήμερα το απόγεμα, αφού είχε πολύ καλύτερο καιρό.
    Τα τσιχλάκια ανέβηκαν το τελευταίο 20λεπτο πριν τη νόμιμη λήξη του κυνηγίου…!
    Κατάφερα 7 από δαύτα! Όλα κελαηδότσιχλες φυσικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #512427

    Φιλε μου στα μερη που λεs κονιστρεs κυπουs τσαμπα κοποs ειναι κοντα το χωριο μου εκει ειχα παει σκ πολυ λιγα πραγματα σε 2 μερεs ριξαμε 2 ατομα 30 φυσιγγια και πηραμε και οι δυο 10 τσιχλεs,το μονο που ειδαμε ενα μεγαλο κοπαδι απο γερακοτσιχλεs ψηλα και ενα κοπαδι φασεs χαλια γενικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512428

    Το τελευταίο πρωινό το οργανώσαμε καλα. Κανονίσαμε 3 παρέες και πήγαμε σε ένα μέρος όπου είχε πιασμενες τσιχλες. Μαζευτήκαμε 10  όπλα λοιπόν και ακροβολιστηκαμε σε καίρια σημεία για να αναγκάσουμε τα πουλια να κινηθούν. Στην περιοχή είχε και άλλους κυνηγούς που είτε περπαταγαν είτε καρτερωναν.  Τον σκοπό μας τον πετύχαμε αφού έπαιξαν τα πουλια και λιγο-πολύ ολοι τουφεκισαν. Ο καλύτερος ηταν με 16 στο χέρι και οι χειρότεροι με 2. Εγώ πήρα τις 10 απο τις 15 που τουφεκισα και βρήκα τις 9.  Ειδα και τα πρωτα χελιδονια σημερα ενω τεραστια κοπαδια απο ψαρονια περνουσαν συνεχεια με βόρεια ροτα .Μετά ακολούθησε απόβαση σε ταβερνάκι και το τσίπουρο ερευσε αφθονο. Σε όσους τέλειωσαν σήμερα εύχομαι με υγεία και του χρόνου. Εγώ καιρου επιτρέποντος εχω 3 απογεύματα ακομη!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    dimitris simis στις #512430

    Την καλησπερα μου, τελευταιο κυνηγι για μενα φετος με πρωινο καρτερι κ επειτα περπατημα, πολυ περπατημα… αποτελεσμα 6 τσιχλες με πολυ κοπο οπως κ καθε φορα φετος. Μητσο πρεπει να σας ακουσα γιατι κυνηγησα γιδες καθενους κ λουτσα…
    Καλη συνεχεια σ ολους κ υγεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #512431

    καλησπερα τελος για μενα σημερα με ενα απιστευτο καρτερι σημερα καπου στην αρκαδια.οχι τοσο απο πλευρας καρπωσης αλλα απο ομορφες τουφεκιες.απο τα 15 πουλια που βγηκαν στο καρτερι μου πηρα τα 12 με ολα τα ειδη βολων.αρισερες και δεξιες τραβερσες καθως και ρουαγιαλ βολες.τα πουλια μαδηθηκαν και ψηθηκαν επιτοπου μαζι με αλλα εδεσματα και κρασι στο αποχαιρετηστηριο τσιμπουσι που ακολουθησε.οι υπολοιποι κυνηγησαν μπεκατσα και πηραν μια.μετα και το επισημο τελος της σαιζον θα κανω μια ανασκοπηση της φετινης χρονιας οπως την εζησα φετος.ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #512433

    Σήμερα έκλεισε και για μένα η σεζόν και του χρόνου με υγεία !!Καλά τελειώματα και στους θιασώτες των υπολοίπων ημερών !!

    Η βόλτα στα γνωστά μέρη της Κορινθίας  δεν απόδωσε καλά σχετικά με  τις προηγούμενες  φορές!Πολλοί οι κυνηγοί λιγότερα και δύσκολα τα πουλιά,ευτυχώς μας αποζημίωσε ένα τελευταίο ξεχασμένο κομμάτι,με επιτυχείς βολές και άψογα απόρτ του Μπάντι!!17 τσίχλες από μένα, άλλες τόσες περίπου ο φίλος και μία που βρήκε ο σκυλάκος μου σε ρεματιά,από άλλον κυνηγό χαμένη!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #512441

    Γεια σου Κωστη τι κανειs ;Bαρησεs τιποτα τελευταιεs μερεs;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512449

    Αλλά 13 τσιχλακια μπήκαν στο σακούλι αποψε. Περπατητο και λιγο καρτερι έκανα και μπορώ να πω ότι είχε πουλια. Φετος έχω χάσει ελάχιστα χτυπημένα πουλιά και χαίρομαι ιδιαίτερα γι’αυτό. Επίσης τα κιτάπια μου λένε ότι είμαι πιο εύστοχος με περισσότερα πουλιά ανά κουτί φυσιγγιων.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,326 έως 29,340 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων