ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,341 έως 29,355 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #512451

    Καθιερομενο τσιχλοκυνηγι  χθες όπως κάθε χρονο την τελευταια Κυριακη της σεζον για τσιχλιτσες , οι οποιες δεν ηταν και παρα πολλες , αλλα αρκετες για να περασουμε καλα οσοι από την παρεα ανταμώσαμε μιας και τα δυσκολα χρονια που περναμε κάθε χρονο κρατανε και καποιους μακρια από την αγαπημενη μας ενασχοληση………δυστυχως .

    Όπως εχω πει και άλλες φορες με την Κορινθια  που ποτε δεν μας αφηνει απογοητευμενους σε σχεση με αλλα βαρηγδουπα μερη που δεν σταθηκαν αναλογα του ονοματος τους κλεισαμε κι αυτή τη σεζον………..! 😥

    Ευχομαι σε ολου σας υγεια να εχουμε……….καλη ανπαραγωγηκη σεζον γιατι από αυτό θα κριθει το αν η επομενη σεζον θα είναι καλυτερη από αυτή που περασε…….και σε οσους ετοιμαζουν νεους κυνηγετικούς τετράποδους φιλους…… καλη υπομονη ……….!

    Και κατι άλλο……..το σαιτ δεν είναι μονο για να λεμε μετα το κυνηγι τις ανδραγαθιες που καναμε κάθε ΣΚ ουτε για να ανεβάζουμε φωτο με γεματα λουράκια ……..κυριως είναι για να τα λεμε γενικος μεταξυ μας και το κυριωτερο για να λεμε αυτην την……… πες την κι ας πεσει κατω ………ΚΑΛΗΜΕΡΑ …………!!!!!!!!!

    Γι’αυτο κανονηστε να χαθητε ΠΑΛΙ τωρα που θα τελιωσει το κυνηγι …………! :negative:

    Και μια φωτο με την Μπεμπα μου να τα λεει με μια φιλεναδα της χθες………. :yes:

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512454

    Εγώ σου υπόσχομαι να μην χαθω Bill!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #512455

    Kαλησπέρα σε όλους.

    Εχθές τελευταίο κυνήγι και για εμένα και το πιο δυνατό απο όλη την χρονιά,και απο καρπώσεις και απο ομορφες ντουφεκιές σε μέρος που είχα να πάω σχεδον 10 χρόνια (εύβοια).

    Απο πουλιά έβραζε ο τόπος και ειδικά απο τα απογορευμένα…….

    Στο πρωινό κατέβεναν φωτοβολίδα αλλα είχα πάρει τα μέτρα μου 😉  😉

    Στο περπατητό έγινε και το μεγάλο πανηγύρι και 10:30 είχαμε πιάσει το όριο,το μέρος κοντέψαμε να μην το γνωρίσουμε γιατί κοντεύει να γίνει ζούγκλα.

    Είδαμε και γουρούνια αλλα ηταν αρκετά μακριά δυστυχώς (ραντεβού του χρόνου για αυτά).

    Και του χρόνου να είμαστε ΟΛΟΙ καλά με ΥΓΕΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512456

    Έρχεσαι από εδώ και ούτε κουβέντα ε Μανο;;;;;; Θέλω να μου πεις μόνο ποσό Βόρεια ησουν!!!! Και του χρόνου φιλε να είσαι γερός. Εγώ έχω ένα απογευματινό αύριο και ένα 5ωρο περπατητο την τελευταία μερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512457

    Στο σημερινό απογευματινό (στο ίδιο καρτέρι με προχτές – χτες δεν πήγα εξαιτίας υετού), πέρασαν αρκετά πουλάκια (όχι πολλά) μετά τις 18:10, και με “παραδειγματική” ευστοχία πήρα 9 τσιχλάκια (κάνα δυο γλίτωσαν μόνο)!
    Όλα ήταν μικροσκοπικά κι αδύνατα! Μάλλον έχουν σκοπό να κάτσουν στα μέρη μας αρκετό καιρό ακόμη…

    Τα τελευταία δύο απογεύματα καίω τα J&B chief, 28άρια του Τσιπούρα του Αμφισσιώτη… Η πολύ πρόσφατή μου παραλαβή σε μεγάλη ποσότητα…! Eίναι γεμισμένα με τη τροποποιημένη μονοβασική μπαρούτη, G2000 της Βaschieri & Pellagri (ο γνωστός Χρήστος Χατζιώτης λέει ότι η συγκεκριμένη πυρίτιδα είναι διβασική). Είμαι υπερ-ικανοποιημένος από την απόδοσή τους σε όλες τις αποστάσεις και με καιρό κρύο και υγρό και μάλιστα σε νούμερο 10…! Επίσης, ο κάλυκάς τους είναι της Cheditte με το γνωστό καψούλι υψηλής ισχύος, cx2000. Ο συγκεντρωτήρας τους είναι ο ΤΡ Η27. Το κλείσιμο του φυσιγγίου, αστεροειδές 6 πτυχών.
    Ο Δημήτρης Τσιπούρας ξέρει, τελικά, να βγάζει φυσίγγια άριστα! Σας τα συστήνω ανεπιφύλακτα! J&B!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #512459

    Έρχεσαι από εδώ και ούτε κουβέντα ε Μανο;;;;;; Θέλω να μου πεις μόνο ποσό Βόρεια ησουν!!!! Και του χρόνου φιλε να είσαι γερός. Εγώ έχω ένα απογευματινό αύριο και ένα 5ωρο περπατητο την τελευταία μερα.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    καταρχήν η αλήθεια είναι οτι πήγαμε εκεί λόγο που έβρεχε σε όλα τα υπόλοιπα μέρη που πάμε και έτσι ήταν μονοδρομος για να ρίξουμε και της τελευταίες ντουφεκιές για φέτος.(τον δρομο πηγένοντας τον θυμηθήκαμε)φαντάσου…

    Δεν είμουν πολύ βόρεια,σχετικά κοντά σου…….

    του χρόνου πρώτα ο θεός να είμαστε καλά για κανόνισε να έρθεις και απο τα μερη μου γιατί θελει άτομα το μέρος εκει,γιατί φέτος δεν μπορούσαμε να τα στριμώξουμε καλά….. 😉 μπάς και δούνε καμιά benelli και αυτά γιατί απο της πολλες beretta έχουν χαζέψει χαχαχαχα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #512460

    Όλα ήταν μικροσκοπικά κι αδύνατα! Μάλλον έχουν σκοπό να κάτσουν στα μέρη μας αρκετό καιρό ακόμη…

    Νικόλα αυτό ακριβώς συζητάγαμε την κυριακή που βλέπαμε τα πουλιά πόσο αδύνατα είναι,πέρυσι μέχρι 15-20 μαρτιου βλέπαμε αρκετά πουλιά.

    Και λέω εγώ τώρα,μήπως παίζει ρόλο η κλιματική αλλαγή (που κάθονται σχεδόν ένα μήνα παραπάνω) η είναι άλλοι παράγοντες;ποιός ξερει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512463

    Απόψε μόνο καρτερι αλλά 6 τσιχλετα στο χέρι και 3 μηνύσεις στο σούρουπο. Ακούστηκαν κάμποσες τουφεκιές τριγύρω. Όσον αφορά το θέμα με τα αδύνατα πουλιά είναι και λόγω καιρου πιστεύω. Δεν τα ζορισε ΚΑΘΟΛΟΥ το κρύο φέτος. Ο (λέμε τώρα) χειμώνας που πέρασε ηταν αστείος και από τους ηπιοτερους που θυμάμαι. Τα πουλιά θα βάλουν λίπος τον καιρό που θέλουν να φύγουν και μπορούν εύκολα να το κάνουν σε λίγες μερες. Επειδή λόγω των μελισσιών είμαι στην ύπαιθρο σχεδόν καθημερινά μπορώ να πω με σιγουριά ότι τσιχλες υπάρχουν εδώ σε καλούς αριθμούς όχι μόνο όλο το Μάρτη αλλά έχω δει μερικά πουλια και το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου. Οσο για την πρόσκληση του Μανου θα το κανονίσουμε και μπορώ να σου φέρω μια ποικιλία από 4 benelli και το κάνουμε Βιετνάμ!!!! Υγεία να έχουμε και όλα γίνονται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #512464

    Σημερινη εξοδο την αφιερωσα στις τσιχλες και στην κοκερινα μου που φετος ειχε τις λιγοτερες εξοδους λογω απουσιας κιχλιδων!(τωρα θα μου πειτε στις μπεκατσες…..τι ειχε;;)Περπατητο λοιπον εγω με την Πεπελ και δωδεκα τσιχλιτσες κρεμαστηκαν στην πουλιαστρα και τρεις χαμενες,πουλια ειχε αρκετα  αλλα μου εκαναν πλακιτσα και εφευγαν μακρια…μεχρι που εβαλα το τριαρι τσοκ και ψιλο ισορροπισα την κατασταση :good:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512469

    Άλλες 5 τσιχλίτσες και σήμερα το απόγεμα στο καρτέρι!
    Τα πουλιά αρκετά και μάλιστα τα περισσότερα ήταν κοτσύφια που πλέον απαγορεύονται, δυστυχώς…!
    Ψάχνω να βρω μόνο καμιά πετούμενη τσίχλα στον ορίζοντα μπας και μου έρθει κοντά και τη σκαγιάσω…!
    Αλλά είπαμε: αυτές είναι, δυστυχώς, πολύ λιγότερες από τους κότσυφες, οι οποίοι, σαν να ξέρουν ότι απαγορεύθηκαν και δεν κινδυνεύουν πλέον, και αυγάτισαν κατά πολύ, παίζοντας με τα νεύρα μας και την υπομονή μας…!!!
    Ας όψεται η ρυθμιστική, που μας στερεί ένα αγαπημένο μας θήραμα για μόλις 8 ημέρες στο τέλος…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512471

    Όλα ήταν μικροσκοπικά κι αδύνατα! Μάλλον έχουν σκοπό να κάτσουν στα μέρη μας αρκετό καιρό ακόμη…

    Νικόλα αυτό ακριβώς συζητάγαμε την κυριακή που βλέπαμε τα πουλιά πόσο αδύνατα είναι,πέρυσι μέχρι 15-20 μαρτιου βλέπαμε αρκετά πουλιά. Και λέω εγώ τώρα,μήπως παίζει ρόλο η κλιματική αλλαγή (που κάθονται σχεδόν ένα μήνα παραπάνω) η είναι άλλοι παράγοντες;ποιός ξερει;

    Σίγουρα τις επηρεάζει ο καιρός…!!! Σου λέει… καλό καιρό έχουμε εδώ, φαϊ λίγο και καλό έχουμε, καλά τα περνάμε γιατί να φύγουμε από τώρα για το ταξίδι…;;; Ας καθίσουμε λίγο ακόμη και όταν τ’ αποφασίσουμε για φευγιό, τότε θα πέσουμε με τα μούτρα στο φαγί για να παχύνουμε και να ‘χουμε ενέργεια για το μακρινό ταξίδι…!!! Προς το παρόν, ας είμαστε λιτοδίαιτες…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512472

    Όσον αφορά το θέμα με τα αδύνατα πουλιά είναι και λόγω καιρου πιστεύω. Δεν τα ζορισε ΚΑΘΟΛΟΥ το κρύο φέτος. Ο (λέμε τώρα) χειμώνας που πέρασε ηταν αστείος και από τους ηπιοτερους που θυμάμαι. Τα πουλιά θα βάλουν λίπος τον καιρό που θέλουν να φύγουν και μπορούν εύκολα να το κάνουν σε λίγες μερες. Επειδή λόγω των μελισσιών είμαι στην ύπαιθρο σχεδόν καθημερινά μπορώ να πω με σιγουριά ότι τσιχλες υπάρχουν εδώ σε καλούς αριθμούς όχι μόνο όλο το Μάρτη αλλά έχω δει μερικά πουλια και το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    :good:  :good:  :good: :good:  :good:  :good:  :good:  :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #512488

    Το κλείσιμο μας αποζημιωσε για τις πολλές φτωχές μέρες που πέρασαν. Περπατητο και καρτερι 3 όπλα φτάσαμε στο όριο. Αν επιτρέπονταν τα κοτσύφια θα είχαμε τελειώσει στο 2ώρο. Πολλά τα πουλια και με συμπεριφορά που επετρεπε ευκολες βολές. Το χαρήκαμε σήμερα και κλείσαμε με πλατιά χαμόγελα.
    <p style=”text-align: left;”>Πάει λοιπόν και η φετινή χρονιά. Μέτρια προς κακή θα την έλεγα όχι όμως και η χειρότερη. Τουλάχιστον στο περπατητο κάτι κάναμε με πολλά πολλά χιλιόμετρα στα πόδια μας. Ο καιρός από τα μπασιματα μέχρι το τέλος ηταν εναντίον μας και πιστεύω οτι ηταν η βασική αιτία της φετινής φτώχειας! Και του χρόνου λοιπόν αδέρφια να είμαστε γεροί και να βγαίνουμε για την ταπεινή αλλά πολυαγαπημένη τσιχλιτσα. Υγεία σε όλους!!!!!</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #512489

    Καλησπερα σαs ολοημερο κυνηγι σημερα με τον πατερα μου βαρησα 16 τσιχλεs εγω και 9 ο πατεραs μου ,ειχε πολλα πουλια περπατητο καρτερι χαλια αλλα δεν πειραζει καλα ηταν την επομενη σεζον να ειμαστε καλα ολοι να ξανακυνηγησουμε με υγεια προs ολουs.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #512490

    Τελευταίο απογευματινό της σεζόν ’17 – ’18 κι από εμένα απόψε, με τις τσίχλες να είναι λίγες και πολύ αργοπορημένες (18:25 και μετά)…!
    Με μεγάλη αυτοσυγκέντρωση έκανα με τα χίλια ζόρια 5 τσιχλάκια!

    Εγώ, προσωπικά, κλείνω τα τσιχλοκυνήγια μου εφέτος, όντας αρκετά έως πολύ ικανοποιημένος, καθώς έκανα σχεδόν 800 τσιχλοκότσυφα, εκ των οποίων τα 230 περίπου ήταν κότσυφες, 30 ήταν κυργιαρίνες (turdus viscivorus) και τα υπόλοιπα κελαηδότσιχλες φυσικά! Κοκκινότσιχλα και γερακότσιχλα (turdus pilaris) δεν χτύπησα ούτε μία…! Πραγματοποιούσα (σχεδόν) καθημερινά απογευματινά καρτέρια, χρησιμοποιώντας αποκλειστικά το αλληλεπίθετο SKB 605 S…!

    Εύχομαι ολόψυχα σε όλους σας: ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!!! ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ…!!!  :bye:  :bye:  :bye:  :bye:  :bye:  :bye:  :bye:  :bye:  :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,341 έως 29,355 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων