ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,371 έως 29,385 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513536

    Έβλεπα ένα βίντεο πριν λίγο όπου μίλαγε ένας έμπειρος τσιχλοκυνηγος και είχε βγάλει το συμπέρασμα μέσω της τεράστιας εμπειρίας και γνώσης του ότι η τσιχλα απειλείται πανευρωπαικα!!!! Συνιστούσε και σεβασμό στα όρια που  ειναι,όπως ανέφερε 2-3 φορες, 20 (!!!!!) πουλιά ημερησίως. Ρίξε και μια ματιά στην Ρυθμιστική ρε παλικαρι. Διάβασε και καμία σοβαρή έρευνα.  Κατά τα άλλα ζέστη και υπομονη!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #513703

    Μήτσο ο καιρός το πάει θαύμααααααα μόνο αυτό σου λέω……………………………… :yes:  :yes:  :yes:  :yes:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513706

    Τέτοια πες μου και θα αρχίσω να φορτώνω από τωρα! Όχι πως δεν κάνω την έρευνα μου ηδη!!!! Ελπιζω να πεσεις παλι μεσα! Λοιπόν το απόγευμα ήμουν παλι στα ελατα για να κατεβάσω μελίσσια. Με το που έπεσε ο ήλιος ήθελε μια χοντρή ζακετουλα!!! Σουλατσαραν και 5-6 κοτσύφια και άντε να μην ταξιδέψει το μυαλό στα χειμωνιάτικα καρτερια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #513902

    το ιδιο πιστευω και εγω παιδια για εφετος ότι θα είναι μια πολύ καλη χρονια και στα τρυγωνια και στις τσίχλες και μπεκατσουλες . για να δουμε τι θα δουμε !!!! :good:  :bye:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513909

    Στα τσιχλοκοτσυφα δεν θελω τρελα πράγματα. Απλά να έχει όλη τη χρονιά όσα είχε το Μάρτιο που μας περασε!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513912

    Γεια σας,τσιχλοκυνηγοι!Κυνηγω και εγω τσιχλοκοτσυφα,αλλα καπως περιστασιακα και οχι με προσηλωση σε αυτα.Διαβασα για προμηθειες φυσιγγιων στις οποιες αναφερθηκε ο Μαριος,ο οποιος εγραψε για skeet.Aυτα ομως ειναι των 24 γραμμαριων μονο!Συναδελφοι,συνηθιζετε να ριχνετε 24 γραμμ. με 12αρια οπλα σε κυνηγι?Εγω τολμω μεχρι 28 γραμμαρια,τα sporting.Mαλιστα καποιοι 65αρηδες κυνηγοι που γνωριζω,λενε οτι ριχνουν μονον των 34γραμμ. σε τσιχλες,διοτι “δεν ανεχονται αποτυχιες”.Και τα 34γρ. τα θεωρω υπερβολη για κοτσυφοειδη.Τι λετε και ειδικα εσυ,Μαριε-Prowler?Kαλο ξημερωμα! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #513917

    Πασχάλη φίλε μου, τα πράματα είναι απλά!

    Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί με δοκιμές φυσιγγίων – βλητική (εγώ έχω ασχοληθεί υπέρ-αρκετά όπως ίσως θα ξέρεις), αν κάνεις μια πολύ απλή δοκιμή χωρίς εξειδικευμένο σύστημα θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα!

    ποια είναι αυτή η δοκιμή;

    παίρνουμε μια διάφανη ζελατίνα στην οποία σχεδιάζουμε το περίγραμμα του θηράματος που μας ενδιαφέρει -στην προκειμένη περίπτωση τσίχλα – και μετά σχεδιάζουμε το περίγραμμα ΜΟΝΟ των ζωτικών οργάνων κεφάλι & Στήθος ΟΧΙ κοιλιά-φτερά κλπ. Το κόβουμε και το κρατάμε.

    ρίχνουμε τουφεκιές από αποστάσεις που συνήθως τουφεκάμε το θήραμα σε χαρτιά διαστάσεων τουλάχιστον 1Χ1 μ. Σχεδιάζουμε έναν κύκλο διαμέτρου 76 εκ με κέντρο το πυκνότερο σημείο – κέντρο της τουφεκιάς.

    Κατόπιν στρώνουμε το χαρτί κάτω και από ένα ύψος 1,2 -1,50 μ αφήνουμε να πέσει η σιλουέτα στο χαρτί. Σημειώνουμε ΜΟΝΟ τις περιπτώσεις που η σιλουέτα πέφτει εντός του κύκλου (δηλ. το θήραμα να “φάει” γεμάτα την τουφεκιά).

    Κατόπιν για την τσίχλα βλέπουμε πόσες φορές παίρνει τουλάχιστον δύο σκάγια σε ζωτικά σημεία (για άλλα θηράματα θέλει περισσότερα σκάγια 3 ή  4)

    ΠΧ. στα 28 μ με ντεμί τσοκ και 28 γρ Νο 9 στις 20 φορές οι 19 είχαν πάνω από δυο πλήγματα σε ζωτικά σημεία, ποσοστό επιτυχίας 95%

    Αν βγάλεις πάνω από 80% η τουφεκιά σου είναι ΟΚ!!! :good:  :good:  :good:

    κι επειδή είστε καλά παιδιά τόσο οι ….Έλληνες όσο κι οι Μακεδόνες τρομάρα μας :wacko:  – θα σας πω ότι

    24 γρ # 9 1/2 Φ 1,90 χιλ είναι υπέρ αρκετά για συνήθεις αποστάσεις για τσιχλοκότσυφα, ορτύκια ακόμα και για μπεκάτσες σε μικρές αποστάσεις όμως γιατί από ένα σημείο και μετά το 9μισάρι δεν έχει την απαιτούμενη ενέργεια να καταβάλει μπεκάτσα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513923

    Ευχαριστω Μαριε,πολυ εμπεριστατωμενη αναλυση!Και οχι,δεν εχω ασχοληθει οπως εσυ. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513925

    Πασχάλη πάρε skeet φυσίγγια και βάλε το **** στο όπλο σου και κάνε ένα περπατητο σε σημεία που τα πουλιά βγαίνουν κοντά η πήγαινε σε ένα απογευματινό όπου περνάνε στα 20-25 μέτρα και θα εντυπωσιαστεις! Μόνο πρόσεξε την προσκοπευση. Θέλει αισθητά μικρότερη από τις πιο βαριές γομωσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #513928

    Ωραιους σας βρισκω παλικαρια………..!

    Θα συμφωνισω και θα σας παραθεσω μια δικη μου εμπειρια ……..!

    Τα χρονια που πρωτοεβγαλα αδεια κυνηγιου εκανα κι εγω αλχειμιες με γομωσεις χωρις βεβαια να παρω την γνωμη κανενος εμπειρου κυνηγου ή κατασκευαστη φυσιγγιων .

    Απλος αδιασα ένα φυσιγγι ζυγισα τα σκαγια και την μπαρουτι και τα εκοψα στα δυο ………!

    Εκανα τις λεγομενες μισοριξιες………τωρα σωστο ή λαθος όπως σας ειπα δεν ρωτησα κανεναν………!

    Δοκιμασα τις τουφεκιες στα 10 μετρα και ειδα ότι πανε περιφιμα στο χαρτονι .

    Τα χρονια εκεινα κυνηγουσα παρα πολυ το ορτυκι……σε καθημερινη βαση θα ελεγα από τις πρωτες εμφανισεις τους μεχρι και το τελος Οκτωμβριου (Μυτηλινιος γαρ) …….!

    Ετσι παντα ειχα στην μπαλασκα μου μισα διασπορας και μισα με μισοριξια………!

    Ντουμπλε σε ορτυκι εκανα σπανια και μονο όταν πεταγωτανε κανενα λιγο από ποιο μακρια , που δεν το εκοβαν οι μισοριξιες ……….επερνα το πουλι παντα αλοβιτο μιας και δεν θελει και πολλα το ορτυκακι για να διαλιθει …. με τέσσερα , πεντε το πολύ εξι  σκαγια σε αποστασεις μεχρι τα 10 – 12 μετρα (ειμουνα και γρηγοροντουφεκης :yahoo: ) αλλα σχεδόν τις περισοτερες φορες νεκρο .

    Το καλαμπουρι ηταν ότι ειχαν μαθει οι υπολοιποι που κυνηγούσαμε στη περιοχη ότι αυτές οι τουφεκιες ηταν δικες μου (μιας και κανενα αλλο θορυβο ποιο μικρο ) και μολις εριχνα γελάγανε , αλλα αφου δεν ακούγανε την δευτερη ξερανε ότι το ειχα παρει και φωνάζανε ………ααααα ρε μπαγασα παλι το κοψες…….χαχααχα

    Αυτά από μενα ……..και η γνωμη μου , όπως λεει κι ο πατερας μου ………..ρε πουλια να εχει και δωστε μου εμενα να κυνηγω με ένα τσεφτε (μπροστογεμη )……….! :good:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #513929

    Υ. Σ. Αυτά τα εγραψα για να σας πω ότι το πουλι δεν θαλει ένα κιλο σκαγια για να πεσει ………………σημαδεμα θελει και τοτε πεφτει …….ααααα και να μην το τουφεκαμε στα 70 -80 μετρα που ακουω καποιους που λενε ………ρε ξερεις από που το καταβασα….. από τα 80 μετρα ….. :wacko: :wacko: ………αααχχχχχ σιγα ρε μην το κατεβασες και από τα 200 ……..!

    Καλο βραδυ και σορυ που σας ζαλισα………! :good:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513930

    Μitsosvinci και Βασιλη-Zabala 213,σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!Σκεφτειτε οτι στα οκτωβριατικα τσιχλο-περασματα του 2016,συνκυνηγος μου 63αρης τοτε(σημαντικα μεγαλυτερος μου και ΠΟΛΥΞΕΡΟΣ-συνταξιουχο “μπατσονι” γαρ) με κοροιδευε που ερριχνα 8αρια των 30 και 28 γραμμαριων τα πρωινα! “Γιατρε,παρε καλυτερα για κυνηγι κανενα 20αρι(εννοουσε cal 20),αφου ριχνεις τετοια φυσιγγια!”. :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #513936

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα συμφωνήσω μέχρι κεραίας με τους προλαλίσαντες. Μάλιστα θα συμπληρώσω ότι και εγώ έμαθα για τη δυνατότητα χρήσης των σκοπευτικών φυσιγγίων στο κυνήγι από αυτό το φόρουμ όπως και πάμπολα άλλα πράγματα που πιστεύω πως με έκαναν καλύτερο σκοπευτή και κυνηγό.

    Πείστηκα μάλιστα για τη δυνατότητα και τη φονικότητά τους από το γεγονός πως πολλοί συνφορουμίτες τα χρησιμοποιούσαν αποτελεσματικά στην καταπολέμηση κορακοειδών, στην οποία επίσης αρέσκομαι φανατικά, τα οποία μέχρι τότε νόμιζα ότι ήθελαν πολύ “αντρικές” γομώσεις και χοντρά νούμερα για να “τσακίσουν” και να πέσουν…

    Τα skeet σε 9,5 νούμερο και τα sporting σε 9 νούμερο σε περπατητό και τα sporting σε 8 και σε 9 νούμερο για καρτέρι είναι πραγματικός θάνατος. Από την μέχρι σήμερα χρήση τους στο κυνήγι έχω διαπιστώσει τα ακόλουθα πλεονεκτήματα έναντι των συμβατικών 32γραμ. ή των ακόμα πιο βαριών πέρα από τις υψηλές αρχικές και μένουσες ταχύτητες που υπαινίχθηκε ο mitsosvinci και της οικονομίας που είναι αυτονόητη:

    1) Χαμηλή ανάκρουση.

    Αυτό επηρεάζει την καταπόνηση ώμου και κεφαλιού σε πολλές βολές (όσο και αν είναι το όπλο στα μέτρα μας, υπάρχει κακά τα ψέματα), αλλά είναι επίσης πολύ σημαντικό σε περίπτωση δεύτερης ή τρίτης συνεχόμενης βολής σε ίδιο ή σε άλλο/άλλα πουλιά. Λόγω μικρότερης ανάκρουσης χρειάζονται μικρότερες ή καθόλου διορθώσεις στην επώμιση με αποτέλεσμα οι επόμενες βολές να μην πηγαίνουν στο “γάμο του καραγκιόζη”.

    Επίσης όσο ο καιρός είναι ζεστός (έναρξη έως και αρχές Οκτώβρη) τα σκοπευτικά φυσίγγια έχουν και πιο καλή συμπεριφορά ανάκρουσης και κατανομή σε σχέση με τις πιο βαριές γομώσεις.

    2) Μικρότερο βάρος

    Γλιτώνοντας 8 ή 4 γραμ. ανά φυσίγγι μιλάμε για σχεδόν ένα κιλό που σε περπατητό και εδάφη με λάσπη και κλίσεις δεν χρειάζεται να κουβαλάς σε μέση και πλάτη. Αυτό μπορεί να αυξήσει την αντοχή, την ταχυβολία και τις επιτυχίες.

    3) Καλύτερης ποιότητας υλικά

    Η κύρια αγορά των σκοπευτικών φυσιγγίων είναι οι σκοπευτές (ερασιτέχνες και επαγγελματίες). Ρίχνουν πάρα πολλά φυσίγγια (άρα είναι σημαντική αγορά όλο το χρόνο) σε πολύ ελεγχόμενες συνθήκες (δεν μπορεί να βρεθεί άλλοθι στο πουλί που μας αιφνιδίασε, στην απόσταση που ήταν μεγάλη κτλ) σε πήλινους στόχους (πρέπει να σπάσει, δεν αρκούμαστε απλά να πέσει τραυματισμένο και κοψόφτερο) και έχουν γενικά μεγάλη σκοπευτική εμπειρία και γνώσεις. Επίσης το ψάχνουν τρομερά ακόμα και στις λεπτομέρειες καθώς πολλές φορές διακυβεύονται πολλά, αφού μια νίκη/μετάλλιο κρίνεται στο ένα πιάτο.

    Για να μείνουν ικανοποιημένοι αυτοί οι heavy & expert users χρησιμοποιούνται σκάγια πολύ καλύτερης ποιότητας και μεγαλύτερης συνήθως λείανσης και σκληρότητας (αν και το τελευταίο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα με διαμπερή τραύματα σύμφωνα με κάποιους και όχι ακαριαία καταβολή), ενώ συγκεντρωτήρες, κάλυκες, καψύλλια και πυρίτιδες είναι επίσης πολύ προσεγμένα.

    4) Μεγαλύτερη σταθερότητα

    Σε αντίθεση με τα κυνηγετικά φυσίγγια που οι συνταγές αλλάζουν από χρονιά σε χρονιά ή χειρότερα από παρτίδα σε παρτίδα και τη μια είναι έτσι και την άλλη γιουβέτσι και για γάμους μόνο και για πανηγύρια, στα σκοπευτικά και λόγω της ανάλυσης που προηγήθηκε υπάρχει μεγάλη σταθερότητα και οι όποιες αλλαγές φροντίζουν τόσο να ανακοινώνονται όσο και να μην επηρεάζουν την τελική συμπεριφορά και αποτελεσματικότητα του φυσιγγίου.

    Ευτυχώς υπάρχουν πάρα πολλά επίσης πολύ αξιόλογα και σταθερά ελληνικά σκοπευτικά φυσίγγια, ενώ δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα ελληνικά κυνηγετικά…

    Τέλος, σε σύμπνοια με τον mitsosvinci θα πρότεινα σε εσένα και σε όλους τους συναδέλφους να ρίχνουν τα σκοπευτικά φυσίγγια (και ιδίως τα sporting) με σχετικά πιο ανοιχτά τσοκ από ότι συνήθως καθώς τείνουν να είναι πιο συγκεντρωτικά από τα συμβατικά και σε συνδυασμό με τα λίγα γραμμάρια μπορεί να οδηγήσουν σε αρχικές αποτυχίες και λανθασμένη και εύκολη δαιμονοποίησή τους…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #513937

    Σε ευχαριστω Τσακαλε!Υπομονη για ολους μας 36 μερες ακομα… :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #513938

    Το έναυσμα για να δοκιμάσω σκοπευτικα στις τσιχλες μου το έδωσαν οι συζητήσεις εδώ μεσα. Πήγα στο κατάστημα και παρήγγειλα 28άρια γιατί δεν είχε. Με παίρνει τηλέφωνο μετά από 2 μέρες και πάω να τα παρω. Είναι εκεί δύο τρεις μπαρμπαδες που ξέρουν τα πάντα και μόλις βλέπουν τα φυσίγγια μου λένε χαχανιζοντας ότι είναι….γυναικεία και να προτιμαω τα πιο βαριά και αντρικά!!! Τους γράφω κανονικά και τολμάω να τα ρίξω στην έναρξη με ευστοχία 60% και σκοτωματα  τρομερα. Στα κορακοειδη τα ιδια! Ερχονται οι τσίχλες και ανεβαίνω στα ελατα και πετυχαίνω ένα τρελό πέρασμα από κυριαρες και γερακισιες και παιρνω 20 στο χερι. Στο διπλανό καρτερι πέφτουν τουφεκιδια και κατάρες για τα φυσίγγια ταυτόχρονα. Ήταν οι ξερόλες απο το μαγαζι!!! Περνάω δίπλα τους στο δρόμο για το αυτοκίνητο και τους πέφτουν τα σαγόνια μόλις είδαν τα πουλια. Πετιέται ο ένας και ρωτάει τι φυσίγγια εριχνα. Και του λέω τα γυναικεία φιλε μου , τα γυναικεία!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,371 έως 29,385 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων