ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,401 έως 29,415 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514612

    μμμπππππρρρρρρρρρρ……..ουρε χαμενα κι τα δυο………!

    Από τωρα καντε ονειρα θερινης νυκτος μου φαινεται……..χαχαχαχα :yahoo:  :yahoo:

    Υπομονηηηηηηηηη……….! :yes:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514615

    Outlander θα βγούμε με τις σεττερινες ενός φίλου για κουτορνιθια συντομα και για περδικες οταν ανοιξουν και για λαγό με τα σκυλιά του αδερφού του σε 15 μέρες με το καλο! Οι τσιχλες θελουν 35 μερες τουλαχιστον.Βασίλη μου τα όνειρά είναι τζάμπα γι’αυτό τα κανουμε!!!! Υπομονή;;;;; Τι είναι αυτο;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514618

    Ελα μου ντε……!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #514700

    Με άριστα το δέκα τι βαθμό δίνεται στην χρονιά που πέρασε, σε σύγκριση με τις δυο τρεις προηγούμενες ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514703

    Αν και δεν την κυνηγω πολύ λογω της μεγαλης μου αγαπης για την μακρομυτα …….παρ΄ολ΄αυτα με τα 5-6 κυνηγια που τους διαθετω προς το τελος της σεζον κυριως με αριστα το δεκα την σεζον 16- 17 για περυσι τους βαζω 8 μιας και το μερος που κυνηγω τσιχλα τα τελευταια 15 χρονια κατω από το 7 δεν θα του εβαζα ποτε……!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514705

    Το 16-17 ήταν εξωφρενικά τελεία τσιχλοχρονια απο μπασιματα έως το τέλος. Το 15-16 μια νορμάλ χρόνια ενώ το 17-18 μάλλον κακη αλλά όχι η χειρότερη που θυμάμαι  (05-06) με υποτονικα μπασιματα και ανάλογη συνέχεια με μικρές εξάρσεις. Το παν είναι ο καιρος. Αν δεν ευνοήσει τα μπασιματα και δεν κάνει κρύο όπως πέρισυ δυσκολεύει την κατάσταση για τις τσιχλες. Και βαθμολογια με άριστα το δεκα: 15-16= 7 , 16-17= 10 και 17-18= 5,5!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #514707

    Καλημέρα.

    Λοιπόν για το 15-16=7, 16-17=8, 17-18=6

    Για να δούμε φέτος τι θα γίνει??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #514708

    Φίλε Μάνο κι εγώ τα ίδια νούμερα δίνω εκτός της περσινής χρονιάς που αντί για 6 βάζω 5. Κυνηγάω αττικοβοιωτία και ήταν απλά χάλια. Μετά το περσινό τρέφω μεγάλες ελπίδες για φέτος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #514709

    Φίλε Μάνο κι εγώ τα ίδια νούμερα δίνω εκτός της περσινής χρονιάς που αντί για 6 βάζω 5. Κυνηγάω αττικοβοιωτία και ήταν απλά χάλια. Μετά το περσινό τρέφω μεγάλες ελπίδες για φέτος…

    <hr />

    1ος Κυν.Συλ. Πειραιώς Cynergy Hunter, Maxus Premium.

    Ας το πιάσουμε απο την αρχή για την περσινή χρονιά(όσο αφορά εμένα).

    Στα μπασίματα πήγα βοιωτία,λίγα πράγματα αλλα είδαμε πουλιά

    Αρχές νοεμβρίου πήγα στο νησί για της ελιές,και εκεί τους αριθμούς απο τα πουλιά που είδα δέν τους είχα ξαναδεί τουλάχιστον τα προηγούμενα 10 χρόνια,για να σου δώσω ένα παράδειγμα 8:30 το πρωί που έβγαινα απο το σπίτι,σήκωνα το λιγότερο 10 πουλιά απο της συκιές και απο τα μποστάνια.

    Δεν πήγα ούτε μια μέρα για περπατητό ή πρωινό καρτέρι,καθόμουν το σούρουπο 10 με 15 λεπτά το πολύ και έκανα το κάθε απόγευμα απο 15 εώς 22 πουλιά.

    νοέμβριο-δεκέμβριο-ιανουάριο είμουνα φθιώτιδα χάλια τα πράγματα αλλα λίγα πουλάκια κάναμε κουτσά στραβά.

    Τον φεβρουάριο τώρα αλλάξαμε πόστο και πήγαμε προς εύβοια μεριά σε μέρος που είχαμε να πάμε πολλά χρόνια,και δεν πέσαμε έξω,μας αποζημίωσε και με το παραπάνω το μέρος,γιαυτό και το 6 αντι 5 που θα έβαζα και εγώ αν δεν είχα αυτές της δύο περιπτώσεις 😉  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514716

    Μια χρονιά λοιπόν μπορεί να κριθεί διαφορετικά απο τόπο σε τόπο. Αν έβαζα βαθμό την χρονιά που πέρασε χωρίζοντας την σε πρωινά , περπατητο και απογευματινό θα ήταν 2 , 6 και 8 αντίστοιχα. Παραδόξως μερικά απογευματινά δούλεψαν όλο το χειμώνα. Συζητώντας πέρισυ τέτοιες μέρες με την παρέα μου όλοι ήταν απαισιόδοξοι καθώς είναι κοινή πεποίθηση ότι μια καλή χρονιά την ακολουθεί μια μέτρια προς κακή. Φέτος αντιθέτως τους βλέπω αισιοδοξους. Οι χρησμοί του Μάνου και κάποια σημάδια που κοιτάω εγω με κάνουν να έχω καλές προσδοκίες για φέτος. Ειδομεν…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #514724

    Για να ζεσταθούμε λιγοοοο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #514725

    και αλλο ενα καλο :good:  :bye:

    https://kentavros.tv/kokinotsixleskaikotsifia/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #514737

    Νομίζω οτι είναι απο τα πιο ωραία βίντεο εεεε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    john στις #514738

    Στο έλεος των Ιταλών κυνηγών η Ήπειρος – Ανατριχιαστική φωτογραφία

    Γίνεται λόγος για νέα «μπίζνα» στην οποία είναι αναμειγμένοι και Έλληνες – Κοινοποιήστε το όλοι!
    Ο νέος μεγάλος κίνδυνος για την πανίδα της Ηπείρου έρχεται από την γειτονική Ιταλία και φέρεται πως… μπλεγμένοι σε αυτή την «επιδρομή» είναι και Έλληνες.
    Η Ήπειρος βρίσκεται στο έλεος των Ιταλών κυνηγών καθώς η μεγάλη λεηλασία έχει ξεκινήσει ήδη και αναμένεται να κορυφωθεί τους επόμενους μήνες.
    Οι Ιταλοί δεν έρχονται για να κυνηγήσουν, αλλά για να ρημάξουν τα πάντα…. Αυτό τονίζουν όσοι γνωρίζουν καλά την κατάσταση και συχνά ανταμώνουν στους κυνηγότοπους με τους πάνοπλους Ιταλούς.
    Οι επιδρομές των Ιταλών άλλωστε ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που οδήγησαν την γειτονική Αλβανία στην απαγόρευση του κυνηγιού για μία διετία.
    Στην Ήπειρο, βασικό προορισμό των Ιταλών αποτελούν η Θεσπρωτία και η Πρέβεζα. Από τα τέλη Σεπτεμβρίου μέχρι και τον Φεβρουάριο φτάνουν κατά ομάδες και δεν αφήνουν τίποτα στο πέρασμά τους.
    «Έρχονται και δεν αφήνουν ούτε πούπουλο…».
    Αυτή ήταν η φράση που χρησιμοποίησε κυνηγός από την περιοχή της Πρέβεζας, ο οποίος μίλησε στο Epiruspost.gr.
    Αγανακτισμένος ο ίδιος από όσα έχουν δει τα μάτια του τα προηγούμενα χρόνια, τονίζει ότι έχει κάνει σειρά εγγράφων κι αναφορών σε συλλόγους και ομοσπονδίες μέχρι και το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης.
    Απάντηση δεν πήρε ποτέ.
    «Είναι πάνοπλοι. Μαζί τους έχουν μηχανές. Η μία μηχανή βγάζει τα φτερά από τα πουλιά και η δεύτερη τα κάνει κιμά. Φεύγουν με τον κιμά από δω. Δεν κοιτάζουν τι σκοτώνουν. Από τσίχλες μέχρι σπουργίτια. Δεν αφήνουν ούτε πούπουλο…», τονίζει αγανακτισμένος για να συμπληρώσει πως ακόμη και το γάλα για τον καφέ τους το φέρνουν από την Ιταλία. Άρα όσοι πιστεύουν ότι μπορεί να κερδίζει κάτι ο τόπος είναι γελασμένοι.
    Οι πρώτες επιδρομές των Ιταλών είχαν εντοπιστεί προ πενταετίας στην περιοχή της Θεσπρωτίας. Με την ίδια μέθοδο και τακτική. Από τότε κάθε χρόνο τα πράγματα γίνονται και χειρότερα.

    Εξήντα πέντε χρονών είναι ο κυνηγός από χωριό της Πρέβεζας και όπως μας είπε, όσα είδε να συμβαίνουν στην περιοχή του κατά την προηγούμενη κυνηγετική περίοδο δεν τα έχει ξαναδεί στη ζωή του!
    Σύμφωνα με έγκυρες πηγές, ο κιμάς με τον οποίο επιστρέφουν στην Ιταλία οι κυνηγοί, πωλείται σε εστιατόρια πολυτελείας… Και τα μπιφτέκια φτάνουν στον καταναλωτή- πελάτη, έναντι των δεκαπέντε ευρώ το καθένα.
    Την ίδια ώρα αίσθηση προκαλεί η αποκάλυψη που κάνει η εφημερίδα «Κυνηγετικά Νέα» ότι οι “κυνηγότοποι” και τα θηράματα της Ηπείρου έχουν αρχίσει να… πωλούνται σε Ιταλούς κυνηγούς, τους οποίους οργανωμένα προσελκύουν προς τη χώρα μας επαγγελματικές “παρέες” ντόπιων από την Ηγουμενίτσα, την Πρέβεζα και άλλες περιοχές της Ηπείρου.
    Τα Ιταλικά κυνηγετικά σάιτ είναι αυτή τη στιγμή γεμάτα από αγγελίες, που καλούν όσους Ιταλούς ενδιαφέρονται, να… αποβιβασθούν στην ελληνική ακτή και να κυνηγήσουν στην Ήπειρο, στα Τρίκαλα, στη Μακεδονία και αλλού.
    Και όπως ανακάλυψε η δημοσιογραφική έρευνα των “Κυνηγετικών Νέων”, σε όλη αυτήν τη νέα “μπίζνα” είναι αναμειγμένοι Έλληνες κυνηγοί, ξενοδόχοι και επιχειρηματίες εστίασης από την Ήπειρο, που δραστηριοποιούνται επαγγελματικά, πλέον, στον κυνηγετικό τουρισμό!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514757

    Η τελευταία παράγραφος σου τα λέει όλα John . Αφου εχει μπει στη μεση η κονομα και η μασα απο τους ντόπιους γιατρειά στο θέμα των Ιταλών δεν φαίνεται στον ορίζοντα. Τα όργανα θηροφυλαξης  της περιοχής τι κανουν;;; Τον θεατη;;; Μήπως τα τσεπωνουν και αυτοι;;;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,401 έως 29,415 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων