ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,581 έως 29,595 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515833

    Ταιριασαν απιστευτα με τα μπριζολιδια το μεσημέρι τα χορτα!!! Όντως θέλει υπομονή. Το καιρικό δείχνει πρώιμο χειμώνα και μάλιστα με διάρκεια. Να δούμε τι θα μας φέρει προς τα κατω. Βάζω και μια φωτογραφία με τις απογευματινές. Τα πουλιά σήμερα το 80% ήταν τετραπαχα.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #515840

    Να ρωτήσω ρε παιδιά τα κοτσύφια ποτέ ξεκινάνε να μπαίνουν Ελλάδα ; Γιατι όταν πήγαινα για τσίχλες στην αρτα δνε άκουγα τπτ ελάχιστα πράγματα  :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515845

    Να σου πω εγώ πότε Ορέστη . Σήμερα!!!!! Ναι το πρωί πριν ξημερώσει γινόταν της πουτ@ν@ς από τσιν και σρρρρρρρρ! Έμαθα ότι είχε μπασιμο γερο και πέρασαν όλα ατουφεκιστα!!!!!!  Τα ατιμουλικα παλι καθημερινή πέρασαν και με την απογοήτευση που επικρατεί δεν είχε βγει κανενας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #515848

    Mitsosvinci ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλ αρτα τπτ ακόμα πιο μετά προς αρχές Δεκέμβρη τον κόβω

    να παχύνουν και λιγο γιατι τώρα τα ταξιδιάρικα είναι μικρά όσο ναναι  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #515849

    Πρωινο καρτερι σημερα , καθενοι ,ΤΙΠΟΤΑ…

    2 πουλακια με το ζορι  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515854

    Αναμεσα Πολιτικά και Ψαχνά σήμερα όμως πέρασαν πουλιά και δεν είχε ουτε ενα τουφεκι. Πληροφορία διασταυρωμενη απο κυνηγό που δούλευε στις ελιές και έγιναν τα νεύρα του μικρά μικρά κομματάκια!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #515855

    Αναμεσα Πολιτικά και Ψαχνά σήμερα όμως πέρασαν πουλιά και δεν είχε ουτε ενα τουφεκι. Πληροφορία διασταυρωμενη απο κυνηγό που δούλευε στις ελιές και έγιναν τα νεύρα του μικρά μικρά κομματάκια!!!!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Δέν υπαρχει μπασιμο αδερφέ, θα φαινόταν το πράμα.Κάποια μικρή μετακίνηση ,ισως και μαλιστα τοπική .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #515856

    Σ’/Κ στο  ελατο  προς φωκιδα η απόλυτη νεκρά……. 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515857

    Κοίτα να δεις woodcar όλη νύχτα χθες ακούγονταν να περνάνε. Κοτσύφια άκουσα πρώτη φορά φέτος.  Ως να πάω από το πάρκινγκ μέσα στο εργοστάσιο γινόταν χαμός από τα καλέσματα των πουλιών όσο κανένα άλλο ξημέρωμα μέχρι τωρα. Και όταν ο άλλος σου λέει ότι έβλεπε πουλιά να περνάνε από τις 7 που πήγε στο κτήμα μέχρι τις 9 και χτυπιοταν που δεν είχε πάρει τουφεκι μαζί ,εγώ το λεω μπασιμο. Γενικό μπορεί να μην ήταν αλλά κουνηθηκαν πουλιά εκεί. Έχει συμβεί πολλές φορές στα περασματα. Εγώ Καθενους να φεύγω ατουφεκιστος και άλλοι στις Χλοες να καίγονται και το αντίστροφο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #515858

    Κοίτα να δεις woodcar όλη νύχτα χθες ακούγονταν να περνάνε. Κοτσύφια άκουσα πρώτη φορά φέτος. Ως να πάω από το πάρκινγκ μέσα στο εργοστάσιο γινόταν χαμός από τα καλέσματα των πουλιών όσο κανένα άλλο ξημέρωμα μέχρι τωρα. Και όταν ο άλλος σου λέει ότι έβλεπε πουλιά να περνάνε από τις 7 που πήγε στο κτήμα μέχρι τις 9 και χτυπιοταν που δεν είχε πάρει τουφεκι μαζί ,εγώ το λεω μπασιμο. Γενικό μπορεί να μην ήταν αλλά κουνηθηκαν πουλιά εκεί. Έχει συμβεί πολλές φορές στα περασματα. Εγώ Καθενους να φεύγω ατουφεκιστος και άλλοι στις Χλοες να καίγονται και το αντίστροφο.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Μακάρι να ειναι όπως τα λες .Πάντως δέν υπάρχει περίπτωση να μπούν πουλιά και να μήν περάσουν απ’ τις  (γιδες).   Είναι πανω στην διαδρομο  ‘Αλλωστε περιπου  10 χιλιομετρα αποσταση είναι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #515911

    αγόρια καλησπέρα.

    το γράφω εδώ, για να το έχουμε στο μυαλό μας.

    φιλαράκι που κυνηγούσε πέριξ Στεφάνης, βρήκε καινούργιο

    τσίλικο καραμπινάκι ακουμπισμένο στο δέντρο.

    με πήρε και με ρωτούσε τι να το κάνει.

    γνώμη μου, αν το άφηνε εκεί, μπορεί και να το βούταγε κανένας πονηρός, όχι απαραίτητα κυνηγός, και να το κρατάει εκεί για να κάνει το κομμάτι του.

    του είπα να πάρει το 100, και μετά να το βάλει στο αμάξι του (για περίπτωση

    ελέγχου, ώστε να υπάρχει καταγεγραμμένη η ώρα αναγγελίας της ανεύρεσης) και από κεί να πάει σερί στο Α/Τ στο Μενίδι που μένει, να το δηλώσει και να μου το έλεγε να το γράψω και εδώ.

    είχε ήδη κάτσει στο σημείο πάνω από μια ώρα και περίμενε, όταν με πήρε.

    αυτά γίναν εχθές και δεν μιλήσαμε μετά.

    σήμερα μου είπε ο γιός του ότι την ώρα που έφευγε ήρθε ο ατυχής – τυχερός

    και ξεμυαλισμένος ιδιοκτήτης και του το έδωσε.

    εννοείται ότι αν είχε προλάβει να πάει στο Α/Τ, πάλι θα τον βρίσκανε,

    αλλά θα του ασκούσαν και δίωξη για πλημμελή φύλαξη και θα

    περνούσε αυτοφωράκι με το που θα εμφανιζόταν να το πάρει….

    αλλά και τι άλλο να κάνει κάποιος που θέλει να διαφυλάξει τον ιδιοκτήτη.

    γιατί να μην το πάει μετά στην αστυνομία, δεν παίζει με τίποτα.

    Α, ξέχασα….πουλάκια δεν είχε…..

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515913

    Καλά ρε Ηλία ξέχασε το όπλο;;;; Πώς τα κατάφερε το παλικάρι; Πήγα και εγώ καρτερακι αποψε με βοριά και ψιχάλες και σχετικό κρυουλακι. Με το που έπιασα περνάνε ανοιχτά 3 φασσαρες. Δεν έχω ξανά δει ποτε εκεί φασσες. Έβαλα ένα εξαρακι στην κάτω αλλά δεν φάνηκαν αλλες. Από τσιχλες κλασσικά λιγες και το τελευταίο τέταρτο περασαν , 15-20 πουλιά σε όλο το οπτικό πεδιο. 5 έδωσαν ευκαιρία και οι 4 ήρθαν σπίτι αλλά στο ψυγείο μπήκαν οι 3 γιατί την μια μου την άρπαξε ένα γατάκι που το παράτησε η μάνα του και το μεγαλώνω εγω! Χαλάλι του!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #515914

    πριν καμια 15 χρόνια σε κυνηγι μπεκατσας ψηλα στα σετιανα έλατα βρήκα 16αρι βελγικο πλαγιοκανο αναμεσα σε 2 κορμους ελατων. οπως μεγαλωναν τα ελατα διπλα διπλα επιασαν τις κάνες οι κορμοι αναμεσα και τις στρεβλωσαν. με τα χιλια ζωρια καταφερα και το εβγαλα. ξυλα σαπια, κανες σαπιες. καταφερα και το ανοιξα ήταν αδειο. μονο στα επιπεδα των κανων καταφερα και διεκρινα μια σφραγιδα βελγικη. επισης εψαξα και τριγυρω για κανα σκελετο :wacko: ,αλλα ευτυχως τιποτα. το οπλακι πρεπει να ηταν εκει καμια 20αρια χρονια κρινοντας τους κορμους των ελατων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515918

    Καλησπερας σε ολους ,φιλε Γιαννη κανενα κυνηγετικο νεο απο τα μερη σου υπαρχει,το προηγουμενο σαββατο ειχα παει προς το ξεροβουνι χαλια μεχρι στιγμης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #515938

    νεκρα φετος. πολυ ασχημα τα πραγματα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,581 έως 29,595 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων