ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,611 έως 29,625 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #516059

    Στα ελατα σήμερα το πρωι είδα 4 κυργιαρες και ένα κοπαδακι 7-8 κοκκινες. Όπως τα έβαλα τα φυσίγγια ετσι τα έβγαλα. Πάλι καλά που έχει μανιτάρια ακόμη και μάζεψα 2 τηγανιες για το μεσημεριανό. Η φόλα η φετινή δεν έχει προηγούμενο ως τωρα.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Δημήτρη πολύ κακη η χρόνια φέτος. Δεν εχω ελπίδες οτι κάτι  μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο .

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516060

    Έτσι είναι. Θεωρώ πως η χρονιά έχει ήδη καταγράφει ως η χειρότερη στις 20 που έχω κυνηγήσει ως τωρα. Όχι από πλευράς καρπωσης αλλά από συναντήσεις με πουλιά. Απλά δεν έχει. Φαγώθηκε Ο ξάδερφος μου απόψε να πάμε απογευματινό. Το αποτέλεσμα ήταν μια τουφεκιά έκαστος και άστοχη κιολας. Αντιθέτως βλέπω ότι οι μπεκατσαδες θα κάνουν πανηγύρια φετος αφού αποψε είδαμε 2 τσιχλες και οκτώ  (8) μπεκατσες!!!! Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #516062

    Έτσι είναι. Θεωρώ πως η χρονιά έχει ήδη καταγράφει ως η χειρότερη στις 20 που έχω κυνηγήσει ως τωρα. Όχι από πλευράς καρπωσης αλλά από συναντήσεις με πουλιά. Απλά δεν έχει. Φαγώθηκε Ο ξάδερφος μου απόψε να πάμε απογευματινό. Το αποτέλεσμα ήταν μια τουφεκιά έκαστος και άστοχη κιολας. Αντιθέτως βλέπω ότι οι μπεκατσαδες θα κάνουν πανηγύρια φετος αφού αποψε είδαμε 2 τσιχλες και οκτώ (8) μπεκατσες!!!! Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα απο πέρσι η μπεκατσα. Δυστυχώς  ενας απο τους λόγους που θα βοηθήσει του μπεκατσα είναι ότι θα υπάρχουν λιγότεροι τσιχλαδες στα καρτερία. Είναι λίγοι αυτοί που δεν το σηκώνουν όταν περνάει η βασίλισσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    sotos στις #516066

    Καλημερα παιδια ειμαι νεο μελος…. λογο υποχρεωσεων δεν πηγα πουθενα σημερα..αν πηγε καποιος σημερα προς κατω τιθορεα να με ενημερωσει αν ειχε τιποτα για να αναιβω τη τριτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516067

    Το πρωί πήγα μια βόλτα εδώ κοντα. Φτάνω κανα τέταρτο πριν ξημερώσει όπως πάντα. Ανάβω την τσιγαρια και αγναντεύω τον σκοτεινό όγκο της Διρφης και ακούγονται τσιν και σρρρρρρ!!!!! Ρε λες , αναρωτιέμαι! Στηνομαι για μαύρες και περνάει μια ατουφεκιστη. Ξημερωνει καλά και αρχίζουν να εμφανίζονται πουλια!!!! Ψηλωμενα και σε δυάδες-τριάδες περνούσαν για καμία ώρα και ευχαριστήθηκα επιτέλους ψηλωμενες μπασιματιαρικες βολές στις 25/11!!!! Κράτησα 5 τσιχλες , 3 κοτσύφια , 3 κόκκινες και 2 κυργιαρες απο ένα 20αρι κοπαδι. Μετά έκανα και ένα περπατητο δύο ώρες και πηρα άλλα 6 πουλιά 4 τσιχλες και 2 κοτσύφια τα οποια και ποζαραν για μια αναμνηστική. Τα καρτερισια βαριομουν να τα βγαλω απο το αμαξι!!! Περίεργα πράματα φέτος κυριοι!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #516069

    Δημήτρη εγω που ήμουν λίγο πιο νότια απο εσένα δεν είδα τίποτα.  Μια μαύρη είδα ολη κι όλη, κατάντια.  Μετά έβαλα τα σκυλιά και δεν ξανα ασχολήθηκα με τις τσίχλες αλλα ετσι κι αλλιώς δεν ειδα ούτε απο τα πυκνά να πετάγονται, ούτε μπασιματακι μας έκανε. Πολύ κακή χρόνια για την τσίχλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516070

    καλησπερα συνολικη αναφορα του σκ.δυο περπατητα συνολο 10 ωρες 35 στο χερι 15 χθες και 20 σημερα.υπηρχαν και 7 χαμενες.στο καρτερι ουτε για δειγμα δεν πεταξε καμια .περιοχη ασωπειας κοντα στη θηβα.μεχρι στιγμης το περπατητο μου εχει αποδοσει ομως αν δεν ερθουν καινουργια πουλια σιγα σιγα θα καψουμε τα μερη που παμε . επειγοντος χιονια και στα χαμηλοτερα υψομετρα και πτωση θερμοκρασιας χρειαζεται.για τιθορεα καρτερι ειναι για 3 τσιχλες περπατητο δε ξερω.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516071

    Δημήτρη εγω που ήμουν λίγο πιο νότια απο εσένα δεν είδα τίποτα. Μια μαύρη είδα ολη κι όλη, κατάντια. Μετά έβαλα τα σκυλιά και δεν ξανα ασχολήθηκα με τις τσίχλες αλλα ετσι κι αλλιώς δεν ειδα ούτε απο τα πυκνά να πετάγονται, ούτε μπασιματακι μας έκανε. Πολύ κακή χρόνια για την τσίχλα.

    <hr />

    Praxis

    Και εκεί που ήμουν εγω δεν είχε πιασμενες πολλές. 6 πουλιά με 11 φυσίγγια δεν τα λες πολλά σε 2 ωρες περπατητο. Απλά το πρωινό με παραξένεψε παρα πολυ και ήμουν τυχερός που το πετυχα. Τα πουλιά έρχονταν όλα με ροτα  Βόρεια προς Νότια. Επειδή κυνηγαω πολύ την περιοχή αυτή τέτοιο σκηνικό πλην Οκτωβρίου δεν το έχω ξαναδει. Ίσως ήταν πουλιά που ήταν πιασμένα στο βουνό ψηλά και μετακινήθηκαν τοπικα. Να έχουν πάει τα μπασιματα ένα μηνα πισω;;; Χλωμό!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516086

    Γεια και χαρά.

    μητσο, και μη χειρότερα.

    οντως μαύρο χαλι – απ οτι ακούω από σας. Εγώ κυνηγι ακόμη, μπαααααααα……

    αλλα εκεί που γυρίζω – εκδρομικά ακόμη και χωρίς όπλο, πουλί δεν υπάρχει.

    εντυπωση μου έκανε το προηγούμενο σκ που βρέθηκα στα 1300 στα έλατα με χιόνι και σε μέρη που περσυ πάνω στα τρίστρατα πετούσαν εκατό χοντρουλες από έλατο σε έλατο, δεν είδα ούτε ΜΙΑ…..δεν το έβγαλα από την θήκη…..το κοψίδι – κοψίδι βέβαια στο χωριό.

    αλλα: θα κάνω μια λαγοκαταδρομική εβδομάδα, που λόγω ειδικών συνθηκών θα πάρω από έναν, τ-σ-Κ-τ, και μάλλον έτσι θα το σφυριξω στον λαγό, μια γουρουνοκαταδρομικη άλλο σ-Κ που θα φέρω μεζέ, και από πτηνά, αν συνεχιστεί το κακό αυτό, θα γράψω μερικές αγωνιστικές στον Φασιανό, να πάρει πιο πολυ μπροστά το ζωντανό.,,..

    Μητσο, μη φάω ξύλο που το λέω στο τοπικ αυτό, καλά που υπαρχει και το ψάρεμα, που έχει πάντα…..

    αντε καλο ξημέρωμα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516111

    Καλησπέρα παλικάρια. Απογευματινό για τσιχλοκοτσυφα 3 θεάσεις και ένας κοτσυφας στις θηλιές. Στη συνέχεια αναμα τσιγαριας και τελείωμα του καφέ και μπανιστήρι στις μακρομυτες οι οποίες ήταν παλι περισσότερες από τις τσιχλες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #516113

    καλησπέρα σε όλους.

    την κυριακή που πέρασε ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα

    Στα 5 άτομα ο χειρότερος έκανε 10 πουλιά,και ο καλύτερος 22

    Περπατητό πάντα αλλα πήγαμε τι μισή διαδρομή και όχι ολόκληρη…..

    Εντύπωση μου έκανε οτι πέταγαν πολλά πουλιά ψηλά και φένονταν σαν μπασιματιάρικα,πολύ περίεργο πράγμα και το συζητάγαμε μετά που κάτσαμε για φαγητό.

    Θα μας τρελάνουν φέτος,εγω δεν μπορώ να εξηγήσω τίποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516115

    Mανο φιλε αυτό με τα ψηλωμενα το είδα και εγώ την Κυριακή. Πουλιά σε ομάδες και με ροτα , όχι πουλιά που ψαχνονταν και σίγουρα όχι σηκωμένα απο άλλους γιατί το πιο κοντινό όπλο ήταν 2 χιλιόμετρα πίσω μου. Για να δούμε τώρα με τα πρώτα χιόνια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516157

    Καλημέρα παλικάρια. Λοιπόν η κακοκαιρία κάτι εκανε!!! Έδιωξε και αυτά τα λιγα που υπήρχαν.  Δυστυχώς μετα κόπων και βασάνων 6 πουλιά πήρα σε 2μισή ωρες περπατητο με απόλυτη ευστοχία και άντε να είδα αλλά 10. Τέτοια κατάσταση στην περιοχή μου πρώτη φορά συναντάω. Την χρονιά εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την θεωρώ ήδη τελειωμενη.Όπως και να έχει όμως τα περπατητα μας θα τα κάνουμε παλεύοντας με την απίστευτη λασπουρια και θα συμβιβαστούμε και με τα λιγα. Υγεία να εχουμε!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516161

    καλησπερα στη παρεα.περπατητο απο τις 7 και 30 μεχρι τις 3 διαλειμα και απογευματινο καρτερι το οριο παλι ηρθε.υψηλο ποσοστο ευστοχιας σημερα παρα την υγρασια που ειχε το μερος.τα εννιαρια εγιναν οχταρια και ολα καλα.μητσο μου φαινεται θα σε παρω μαζι μου αρκει ναχεις κουραγιο για πολυ περπατημα.βοιωτια το μερος.στη φωτο φαινονται μονο του περπατητου γιατι βαρεθηκα να τις ξαναστησω και ειχε πεσει και νυχτα.ΚΑΛΟΒΡΑΔΥ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516164

    Φίλε  outlander όρεξη για περπατημα παντα υπάρχει. Απλά όταν συναντάς ένα πουλι ανα χιλιόμετρο κόβεται η όρεξή για να συνεχισεις. Πληροφορίες από 3 φίλους που πήγαν σε 3 διαφορετικά απογευματινά στην ευρύτερη περιοχή Καθενων και Ψαχνων. Οι δύο ούτε που την είδαν και ο ένας πήρε 2 ο τυχερουλης!!! Όπως και να έχει αύριο παλι στις επάλξεις. Και  μην έχει το σαράκι με τρώει και γουστάρω πολύ και το περπάτημα οποτε…..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,611 έως 29,625 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων