ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,641 έως 29,655 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #516260

    Εγώ φίλοι δεν χάνω τις ελπίδες μου σαν κυνηγός

    απο εβδομάδα ξεκινάνε πολλά χιόνια Μέτσοβο και γενικά σε αρκετά μέρη στην Ελλάδα και γενικά στην Ευρώπη

    πιστευω θα μπουν πουλιά στην χώρα έστω και μέσα του μήνα 15-20 δεκεμβρη

    😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516263

    καλησπερα λογω υποχρεωσης το σημερινο περπατητο ηταν μονο 2 ωρες.ισως τα λιγοτερα πουλια που εχω δει μεχρι τωρα και ισως και η καλυτερη μου σκοπευτικη μερα.μεσα σε αυτες τις 2 ωρες εριξα 14 φυσιγκια και πηρα 10 πουλια.αποφασισα να κανω λιγο κρατει στις τσιχλες και να ασχοληθω λιγο με τη μπεκατσα που παει καλυτερα φετος.μητσο σου προτεινω το ιδιο αν εχεις σκυλακι η ευβοια εχει βαλει μπεκατσες και πηγαινε κανα απογευματινο στις τσιχλες.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516264

    Ορέστη καλά τα λες. Το κυνήγι δεν είναι μόνο η καρπωση του θηραματος και αυτό το ξέρουν μόνο οι κυνηγοί. Επίσης καλά κάνεις και ελπίζεις. Όλοι το κάνουμε!!! Σήμερα άλλαξα τελείως περιοχή και περπάτησα 5 ωρες. Από τις 12 μέχρι τις 5. Εκεί που παρκαρα ηταν ένας τσοπανης. Τον καλησπεριζω και ρωτάω αν βλέπει πουλια. Κάτι λίγα λακανε απο τα πουρνάρια μου λέει αλλά φέτος έχετε χαθεί και εσείς που τα κυνηγατε και αυτα!!! Του δίνω 3 τσιγάρα και ξεκιναω. Όπως τα είπε ο μπάρμπας ήταν. Λίγο καλύτερα από εκεί που πήγα χθες και τα πουλιά όσα είχε ηταν ήρεμα και προφανώς ακυνηγητα αλλά το μέρος ψιλοζαβο. Καταφερα 8 τσιχλες , 1 κόκκινη και 1 κυρομυτη χωρίς απώλειες με 18 φυσίγγια . Το ωραίο είναι ότι όταν έβγαινε καμία τσιχλιτσα για τουφεκια ένιωθα λες και εριχνα σε μπεκατσα η φασσα!!! Οι λίγες ευκαιρίες σε κάνουν καλύτερο στον τομέα της σκοπευσης!!! Άντε να δούμε αν με την κακοκαιρία που λέει και ο Ορέστης δούμε τίποτα καλύτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516265

    Outlander έχει βάλει πολλές μπεκατσες φέτος αλλά σκυλί δεν έχω. Παω ομως με ενα φιλο και τις δυο σεττερινες του ποτε-ποτε.Το καλό είναι ότι φέτος δεν βγαίνουν και οι βλαμμενοι που τις βαράνε τη νυχτα. Δεν εχει τσιχλες και  δεν μπορουν να ξεκαρφωθουν!!! Ειχαμε αυτη ακριβως την κουβεντα με τον θηροφυλακα χθες το βραδυ. Το απογευματινό δεν υφίσταται φιλε μου ως τωρα. Στην καλύτερη να τουφεκισεις 3-4 πουλια και 9 στις 10 δεν περναει ουτε ενα!!! Περπατητο μεχρι τελικης πτώσεως! Χθες μου έδωσε 2 σήμερα 10. Φετος θα συμβιβαστούμε με τα λιγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #516266

    Mitsosvinci και στο κάτω κάτω τσίχλες να μην μπουνε ελπίζω να μας αποζημιώσουν οι κερομυτιδες τέλη του μήνα η αρχές του Καινούργιου  έτους

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516267

    Αμήν Ορεστη!!! Έχουν ξανά σώσει την παρτίδα οι κοτσυφαραδες και σε άλλες δύσκολες χρονιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #516269

    Καλησπέρα! Εδώ στα μέρη μου δεν είναι και τόσο χάλια τα πράγματα στις τσίχλες, που διαβάζω φέτος, για όλη την Ελλάδα. Ποτέ δεν έχω καταφέρει να καρπωθώ όριο και μεγάλα νουμερα, αλλά η χρονιά, μου μοιάζει μέτρια, όπως τα τελευταία 5 χρόνια, με εξαίρεση φυσικά το ’16-’17. Όλο περπατητό πάω και από τα απογευματινά καρτέρια, φέτος, ελάχιστες τουφεκιές έχω ακούσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #516270

    <p style=”text-align: left;”>Mitsosvinci φέτος ποτέ το βλέπεις να ξεκινάνε να μπαίνουν οι κοτσυφες;</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516271

    Ορέστη κανονικά εμφανίζονται σε καλά νούμερα τα μαύρα στις γιορτές και λίγο πιο μετά ανάλογα και τον καιρό. Φέτος όμως με την κατάντια που έχουμε να δούμε αν θα φανούν κιόλας. Σήμερα πήγα μόνο καρτερι εκεί που μου έδωσε πουλιά την περασμένη Κυριακή. Οι μαύρες μου έδωσαν ελπίδα γιατί έπαιξαν αρκετά πουλια. Έριξα σε 7 πουλιά από μια τουφεκιά και πήρα τα 4. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Δεν πέταξε τίποτα από τη  στιγμή που ανέβηκε ο ήλιος και μετα. Είχε μερικά πουλια στα πυκνα αλλά δεν κουνηθηκαν καθόλου σήμερα. Επιστρέφοντας προς το αυτοκίνητο σηκώθηκαν άλλες 2 απο μια μεγάλη αγριελια και τις πηρα.  Μίλησα με ένα παιδί από την δουλειά που έχει πάει με την παρέα του περπατητο. Σε 2μισή ωρες είχαν πάρει 4 άτομα 1 κοτσυφι!!! Φέτος πρέπει να έχεις πολύ τύχη για να πέσεις ακόμη και σε αυτά τα λιγα πουλιά που κυκλοφορουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #516272

    Mitsosvinci κυνηγοί είμαστε άλλωστε

    κυνηγαμε το θήραμα αλλιώς θα λέγομασταν σκοπευτές

    Δεν θα μου άρεσε να γινόταν χαμός από πουλιά κιόλας γιατι θα πήγαινα μισή ώρα και θα έπιανα όριο πχ

    εμενα μαρεσει να πίνω υον καφέ στην καθιστρα μου και να έχω κάποιες ευκαιρίες ας είναι και λίγες ανεβάζουν την αδρεναλίνη πολύ περισσότερο

    και εκτός από αυτό τα πουλιά φέτος φτάνουν για να περασουμε καλά τις μέρες του κηνυγιου μας και να ρίξουμε τουφεκιές

    δεν λέω ότι είναι τέλεια εννοείτε αυτό απλά θα χαρακτήριζα την κατάσταση ως μέτρια μιας και περιμένουμε και τους κοτσυφες από στιγμή σε στιγμή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516275

    καλησπερα.σημερα τελευταιο κυνηγι στη τσιχλα για το δεκεμβρη μιας και μεχρι μεσα γεναρη θα ασχοληθω με τη μπεκατσα εκτος αν ερθουν τα πανω κατω.πενταμελης παρεα στη σημερινη παγανα εξω απ τη θηβα.14 για μενα στο σακιδιο ομως κυνηγησαμε μια τσαντα και επεσαν στο μεριδιο μου 10.ζεστη και υγρασια φουλ.κοτσυφι σε 5 ωρες περπατητο ειδαμε 1 .νομιζω οτι ο ορεστης ειναι πολυ αισιοδοξος περσυ στο ιδιο μερος με τον ιδιο καιρο βαραγες 10 κοτσυφους ανετα απλα ουτε κι αυτοι μας τιμησαν.αν δε γινει κατι συνταρακτικο καινουργια νεα μου θα χετε απ του χρονου,ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2018
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ορέστης Baikal στις #516276

    Outlander είμαι αισιόδοξος γιατι αλλιώς θα με πάρει από κάτω

    και συ δικιο έχεις απλά εγώ βλέπω τα πράγματα αλλιώς και θέλω να ελπίζω σε κατι καλύτερο φέτος  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    nik72 στις #516277

    Σήμερα 4.5 ώρες περπατητό είδα 2 τσίχλες και 4 κοτσύφια. Τουφεκισα τις 2 τσίχλες και πήρα την μια. Οι τσίχλες έγιναν πιο ακριβοθώρητες και από τις μπεκάτσες..

    Μου αρέσει που στην αρχή της σεζον προμηθεύτηκα μαζικά τα φυσιγγια…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516278

    Nik όλοι αυτό παθαμε!!! Πρέπει σιγά σιγά να βγάζουμε και τα κουτάκια από τα κασονια για ένα ξεσκονισματακι!!! Από την άλλη έχουμε στοκαρει ήδη για του χρόνου!!!! Απογευματινό δεν πήγα αποψε γιατί πήγα να βοηθήσω τον πατέρα μου στον στάβλο γιατί έχουμε γεννητούρια πλεον!!!! Νύχτωσε και δεν ακούστηκε ούτε ένα μπαμ πουθενά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516279

    Ακούστηκαν 3 στο Ηράκλειο….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,641 έως 29,655 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων