ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,656 έως 29,670 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516283

    Κι εγω παιδες σημερα πηγα με τον κολητο μου για τσίχλες στην Κορινθια , λογω του ότι ειχα μια υποχρεωση και επρεπε να είμαι σπιτι στις 12 , οποτε κοτετσακι για μπεκατσουλα σημερα γιοκ…….!!!!!

    Πραγματι αν δεν το ζουσα αυτό το φετινο , δεν θα το πιστευα……….!!!!!

    Στο μερος αυτό κυνηγω από το 2001 και τετοια πικρα δεν πηραμε ποτε ……..!!!!!

    Άλλες χρονιες μεσα σε ένα τριωρο περιπου μαζι με το πρωινο καρτερακι για τις μαυρες πιαναμε το οριο ή στην χειροτερη το κοντευαμε …….!!!!

    Σημερα μεχρι τις 9+30 ειχα κανει το τρελο νουμερο των 2 τσιχλων και ενός κοτσιφα (ειχα και δυο χαμενες ) και μια τσιχλα στο χερι ο Μιμης……….τρελααααααααααα……!!!!!!!

    Ευτυχως ο μποναμάς για το πρωτοχρονιατικο τραπεζι ειχε ένα λαγο που πεταχτικε από κατι κουμαριες και τον εστρωσα με έναν   ντουμπλε……….:good:  :good:  :good: …………καθαρο γδαρμένος 2,5 κιλα……!!!

    Παντος δεν ξερω ποσο αισιόδοξος είναι ο Ορεστης ……..παντος εγω δεν νομιζω ότι θα δουμε κατι το αρκετα καλυτερο , ακομα και μετα από καποια κακοκαιρια……..γιατι όπως λεει και ο λαος ……..η μερα η καλη φαινεται από το πρωι……!!!!!!!

    Καλη βδομαδα σε ολους ……. :bye:  :good:

    Παντος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516286

    Μπραβο φιλε Βασιλη τον εφαγες τον λαγαρο,καλοφαγωτος. :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #516288

    Βασιλη-Ζabala 213,MΠΡΑΒΟ σου για το χοντρο-λαγο!Αισχροτερη παραλλαγη για την καλη μερα που φαινεται απο το πρωι ειναι:”καραβι που αργει να ερθει,ΣΚΑΤΑ ειναι φορτωμενο!!”.Φαση εχει,δε βρισκεις? :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #516289

    Δυστυχώς κι εδώ τα πράγματα είναι απογοητευτικά όσον αφορά των αριθμό των πουλιών. Χθες, δυο άτομα, σε τρεισήμιση ώρες περπατητό πήραμε 11 πουλιά (και δυο χαμένα). Εκτός από την μεγάλη έλλειψη θηραμάτων αυτό που μου έκανε εντυπωση είναι ότι τα πουλιά συμπεριφέρονται σαν να έχουμε Φλεβάρη. Σηκώνονται από πολύ μακρυά χωρίς να δίνουν ευκαιρία για βολή ή δεν ξεκολλάνε με κανένας τρόπο από το πυκνό. Αυτό το παρατήρησα από τα πρώτα κιόλας περπατητά που έκανα φέτος.

    Το Σάββατο πήγα για μπεκάτσα με κάτι ξαδέρφια μου και σε δίωρο κυνήγι σηκώσαμε 4 μπεκάτσες, 3 κοτσύφια και άκουσα 2-3 τσίχλες…

    Η φετινή είναι η χειρότερη χρονιά που έχω γνωρίσει… 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516300

    Κωνσταντίνε τον καιρό των μπασιματων γράφανε για τεράστια περάσματα στο νησί σου. Δεν κράτησε ούτε εκεί τίποτα? Που έχουν πάει οι ρουφιανες;;; Όλες στην Αφρική επιασαν;;;; Μήπως μας μαγειρεύει κανα ζαβο χειμώνα και το έχουν πάρει χαμπάρι;;; Χαζή η απορία μου αλλά προσπαθώ να βρω μια εξήγηση για την φετινή κατάσταση!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #516305

    Θα συμφωνήσω με όλους ότι η χρονια δεν έχει τσίχλες. Αυλώνας δύο άτομα, πέντε πουλιά. Γνωρίζει κάποιος αν μπορείς να κυνηγήσεις στο κατσιμιδι ,πάνω από την Ιπποκράτιο πολιτεία?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #516307

    Φίλε Μίλτο, ποιοί έγραφαν για τεράστια μπασίματα;;;

    Δυο – τρεις μέρες είχε μέτριο προς ικανοποιητικό μπάσιμο (μάλιστα τα πουλιά περνούσαν αρκετά ψηλωμένα) και αυτό ήταν… Για να μην αναφερθώ στα κοτσύφια…

    Την Κυριακή το πρωί στο περπατητό που έκανα έπεσαν περισσότερες ντουφεκιές στη μπεκάτσα παρά στις μαύρες (με χαρά διάβασα προ ολίγου για τη σύλλυψη δυο καρτεριτζίδων στο νησί).

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516308

    Φίλε kostasA302….

    Επιτρέπεται κανονικότατα το κυνήγι στο Κατσιμίδι , που είναι και πολύ καλό μέρος….

    Να μας πεις εάν είδες και άλλου είδους πτηνό εκτός απο τσίχλες …

    ΥΓ 1. Να έχεις μαζί σου καλού-κακού και τίποτα 5αρια – 6αρια…

    ΥΓ2. Να έχεις μαζί σου καλού-κακού και κανά μονόβολο….

    Περιμένουμε ανταπόκριση….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516309

    Κωνσταντίνε γραφόταν γενικά στο διαδίκτυο ότι έγιναν περάσματα μεγάλα και σε διάρκεια και ογκο. Αν γραφανε αρλούμπες δεν μπορώ να το γνωριζω. Εδω παρολο που εχει πολλες μπεκατσες οι κατσαπλιαδες δεν εχουν κανει αισθητη την παρουσια τους φετος ευτυχως.Επισκεφτηκα ενα απογευματινό πολύ παλιό και παρατημένο αποψε. Ήταν από τα πρώτα που πήγαινα όταν είχα ξεκινήσει. Αφού θυμήθηκα πολλά και διάφορα έπιασα μια ακρουλα με το καφεδάκι μου και περιμενα. Δεν πήγα τζάμπα! Πέρασαν κάποια πουλιά από τις 17:00 έως τις 17:20 και μπόρεσα να πάρω 6 με 7 φυσίγγια. Είπαμε η έλλειψη πουλιών μας κάνει να μετράμε σκοπευτικα κάθε ευκαιρία που παρουσιάζεται!!! Διαφορά από τις άλλες ημέρες ηταν τα κοτσύφια που κακαριζαν παντού και νομίζω ότι ήταν πολλα. Δεν πέταξε όμως ούτε ενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516314

    Μητσο δυστηχως αδερφε το καρτερι της σε καποια μερη καλα κρατει………!!!!

    Κυριακη στην Κορινθια επεσαν καποιες τουφεκιες (όχι πολλες παντως ) την ωρα που δεν επρεπε……!!!!

    Εγω εκανα μπανιστηρι σε μια κυρια πινοντας το τσαγακι μου εξω από το αμαξι… :yes: …..όπως και να την δεις την κοριτσαρα  , είναι το κατι άλλο…..!!!!!

    Παντως η θηροφυλακη στην Κερκυρα απ’όσο διαβαζω κοβει κολαρακια……..μπραβο στα παιδια…..αντε μπας και βαλουν νερο στο κρασακι τους καποιοι παμπόνηροι …..!!!!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #516323

    καλημέρα … το σιγουρο είναι ότι τα πουλια γνωριζουν τον καιρο μηνες πριν αρα mitsovinci είμαι σιγουρος ότι θα εχουμε βαρυ (ζαβο ) χειμωνα και τα χιονια θα φθασουν και στην αθηνα γιαυτο τα πουλια δεν εκατσαν ελλαδα και αυτά που μπηκαν μετακινουνται συνεχεια :good:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516352

    Το ίδιο με τα Κοτσύφια συμβαίνει κι’ εδώ mitsosvinci. Τους ακούς αλλά δεν τους βλέπεις…για ανηφόρισμα ούτε λόγος. Με τις Τσίχλες τώρα τι συμβαίνει…υπάρχουν μέρες που θα σου βγούν έως 10 πουλιά, ξαναπάς και απλά πίνεις καφέ. Στα λαγκάδια και στα ρέματα υπάρχουν Τσίχλες αλλά σπανίως βαριούνται με κίνδυνο να τις χάσεις κι’ ας έχεις σκυλί. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι περισσότερες Τσίχλες παίζουν στα λιοστάσια και ακόμα κάποιοι κάνουν καρτέρι πρωινό, όχι με ιδιαίτερες καρπώσεις, αλλά παίρνουν περισσότερα πουλάκια απ’ ότι στο απογευματινό και μάλιστα σε τρανταχτά Τσιχλοκάρτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516353

    Περπατητο 2 άτομα 14 στο χερι και 4 χαμενα. Όχι τελείως χάλια σήμερα. Σε σημεία σηκώθηκαν κάμποσα πουλιά και άλλα ηταν τελείως άδεια. Πήραμε και 3 κοτσύφια και είδαμε και 3 φασσες αλλά μας έφαγε η λασπουρια!!! Το βράδυ Σταυρο δεν ανεβαίνουν καθόλου πουλια. Το πρωί οι λίγες μαύρες σουλατσάρουν πιο πολύ και εδω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516360

    Το αποδοτικότερο περπατητο της φετινής χρονιάς ως τωρα ήταν το σημερινο. Το έκανα μόνος μου σε μέρος τόσο ζαβο που πιο πολύ θα έλεγες ότι πας για μπεκατσα παρα για τσιχλοκοτσυφα. Το θέμα είναι ότι εκεί έχει πουλιά αλλά θέλει πολύ προσοχή για να μην τα χάνεις. Έριξα 31 φυσίγγια σε 3 ωρες και χτύπησα 17 πουλιά από τα οποία βρήκα τα 13. Οπλο black eagle και φυσίγγια oscar double mix 9/10 τα οποία με το 5αρι τσοκ της γριάς τα πήγαν πολύ καλά στις μπηχτές! Νότιας και υγρασία στο φουλ και όλα έσταζαν από την βραδινή βροχή. Έγινα μούσκεμα μέχρι τα αυτιά αλλά το απόλαυσα σήμερα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516368

    Εχθές Κορινθια πέριξ Χιλιομοδίου.

    ειχε κάποια λίγα πουλιά από μαύρες στο πέταγμα. Μετά, ούτε κουνούπι…..και το περπατητο, εντελώς απογοήτευση.

    στην επιστροφή σταματήσαμε για ένα μικρό περπατητο πέριξ Αγίων θεοδωρων που παραδόξως είχε κάπως περισσότερα πουλιά.

    η ουσία για μένα ήταν οτι το σκυλί ειναι πολυ υπάκουο, ψάχνει καλά σε σωστή απόσταση, ειναι σταθερό στο καρτέρι και στο τουφεκιδι πάνω απ το κεφάλι του και βρίσκει τα πουλιά. Δεν τα φέρνει όλα στο χέρι, αλλς τα βρίσκει και το στόμα του ειναι πολυ μαλακό.

    σημερα άλλαξα μέρος και βγήκα δερβενοχώρια – μαύρα χάλια…..όπως έλεγε η παροιμία που είχαν οι παλιοί ..,…κι ούτε πουλί πετούμενο να μη βρεθεί μπροστά σου……

    αλλα το βουνού και η θέα προς τον νότιο Ευβοϊκό από κει πάνω με αποζημίωσε…..όπως και τα ψητά στην ταβέρνα…..

    καλη βδομάδα στους λεβέντες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,656 έως 29,670 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων