ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,671 έως 29,685 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #516369

    Σάββατο πρωί Οινοη περπατητο και για πρώτη μέρα είδαμε λίγες τσίχλες . Σε γνωστά σημεία πιασμενες αλλά έφευγαν νωρίς πριν πλησιάσεις. Περίεργο να βλέπεις περισσότερες τσίχλες στα πεύκα πάρα στα πυκνά. Το αποτέλεσμα δύο άτομα 11 πουλιά. Αντε να έρθει λίγο κρύο γιατί με ζέστη  δεν είναι για περπάτημα

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516383

    <p style=”text-align: left;”>Καλησπέρα παλικάρια. Συνεχές ψιλόβροχο με δυνατό βορειοδυτικό και 5 βαθμούς θερμοκρασία. Συνθήκες που με φτιάχνουν απίστευτα και πεταχτηκα σε ένα καρτερακι 10 λεπτά από το σπίτι. Δεν ήταν και άσχημα αποψε για την φολοχρονια που έχουμε. 9 τουφεκιές και 6 τσιχλιτσες για το μεζεδακι. Είδα άλλες 10-15 να περνάνε πάνω από ένα πυκνό και μια μπεκατσα φεύγοντας με το αυτοκίνητο . Έγινα μούσκεμα και ξυλιασα λιγακι αλλα ηταν απολαυστικό απογευμα το σημερινο!Παρεμπιπτόντως τα πουλια που πήρα το Σ/Κ όταν τα μαδησα χθες το 70% ήταν τετραπαχα σε αντίθεση με πέρισυ που δεν παχυναν ποτε!!!</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516387

    Μητσάρα , επειδή έχεις δει περισσότερες μπεκάτσες από τσίχλες φέτος , παίρνεις ένα σπρίνγκερ ή ένα κόκερ , κάνεις το περπατητό σου και θα έχεις….α) λιγότερα κιλά β) περισσότερες τσίχλες γ) κάποιες μπεκάτσες δ) κανα λαγουδάκι το Σ/Κ  ….δεν είναι και άσχημα…

    Όχι σαν κάποια ψυχή που αρνείται να βγεί από τον βούρκο των ναρκωτικών για ένα παλιοπεύκο…!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #516402

    Καλησπέρα στην παρέα,

     

    θα ανοίξει ο καιρός ΣΚ και λέω να πάω Κορινθία για πρώτη φορά για περπατητό (συνήθως πάω Μεσσηνία).

     

    Έχει κάποιος συνάδελφος να προτείνει διαδρομή; Μιας και είμαι πρωτάρης εκεί θα προτιμούσα κάτι βατό.

     

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516414

    Χιλιομοδι Νικο …….βατο μερος ……τωρα τι θα βρεις ο θεος και η ψυχη τους …….παντος εγω που ειχα παει πριν δυο βδομάδες στην ευρητερη περιοχη ειδα την χειροτερη περιπτωση των 18 χρονων που επισκεπτωμαι την περιοχη για το θεμα της τσίχλας…..!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #516418

    Καλημέρα κι ευχαριστώ για την πρόταση.

    Θα πάω τη βόλτα μου και θα σου πω.

    ΥΓ: μη νομίζεις ότι ορεινή Μεσσηνία είναι καλύτερα. Ίσως τώρα με το πολύ κρύο να κατέβηκαν, αλλά μέχρι πριν 2 εβδομάδες .. 3 ώρες περπάτημα, είδα 4 πουλιά και δεν πήρα κανένα

    🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516421

    Τάσο εχω γράψει παλιότερα γιατί δεν θα ασχοληθώ ποτέ ξανα με σκυλιά όσο και αν το θελω.  Απόψε δεν είδα τίποτα. Ούτε ένα πουλι δεν εμφανίστηκε αλλά το καινούργιο στην περιοχή είναι η άφιξη των γουρουνιών. Σκαφτουρες παντού και από τις πατημασιές πρέπει να είναι και μερικά πολύ μεγαλα. Είναι η πρώτη φορά που βλέπω σκαφτουρες τόσο χαμηλά στον κάμπο. Σε λιγο θα σουλατσάρουν στα πάρκα τις Χαλκίδας :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Κώστας Πουλόπουλος στις #516428

    Τα γουρούνια πως βρέθηκαν στην Εύβοια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516432

    Κώστα δεν ξέρω πως βρεθηκαν.Ίσως κάπου εισήχθησαν από κάποιους και αλλού σίγουρα έχουν αποδράσει από εκτροφεία που υπάρχουν σε μερικές περιοχες. Με τους θηροφυλακες που μιλάω συχνά μου έχουν πει ότι τα περισσότερα είναι καθαρά αγριοχοιροι αλλά υπάρχει και υβριδισμος με ημερα γουρούνια. Το γεγονός είναι ότι αναπαράγονται ταχύτατα και πλέον έχουν κατακλύσει τις βόρειες και κεντρικές περιοχές του νησιού. Και φέτος σίγουρα υπαρχουν περισσότερα γουρούνια παρα τσιχλες εδω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #516433

    Στην Σάμο εγκαταστάθηκαν αγριογούρουνα από την Τουρκία, που ήρθαν κολυμπώντας από απέναντι. Οπότε, γιατί να μη συνέβει το ίδιο και με την Εύοια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Kostas στις #516434

    Θεολόγος Μαλεσίνας 2 ώρες περπάτημα για 5 τουφεκιές και 1 τσίχλα. Απελπισία!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516435

    Beneto υπηρέτησα στη Σάμο και όντως ισχύει ότι πέρασαν από την Τουρκία. Είχα δει κιόλας αρκετά νύχτα σε φυλάκια και σε περιπολίες πυρασφάλειας.  Εδώ Βόρεια μπορεί να πέρασαν κολυμπώντας αλλά στην περιοχή μου τα αρχικά ήταν δραπέτες από εκτροφεία. Τώρα πραγματικά είναι αμετρητα! Πήγα και εγώ λίγο περπατητο λίγο καρτερι το απόγευμα και εριξα σύνολο 10 φυσίγγια και πήρα 5 πουλιά.  Τίποτα ιδιαίτερο, μια εδώ και η επόμενη μετά από 500 μετρα. Στο καρτερι 2 πέρασαν και κράτησα την 1. Έτσι θα μας πάει παλικάρια πιστεύω ως τα τέλη Γενάρη και οι οποίες ελπίδες για να δούμε παραπάνω πουλιά είναι πλέον στα επιστροφια. Τα Βαλκάνια από πάνω μας και τα μεμετια απέναντι έχουν χιόνια και κρύα πολλά και δεν ήρθε τίποτα. Ούτε κοτσύφια ούτε τίποτα αλλο. Βέβαια υπάρχουν μερικά μέρη δύσκολα που κρατάνε πουλια και σε αυτά παλεύουμε να ρίξουμε κανα σμπάρο παραπάνω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516436

    Τις τελευταίες μέρες κάτι πάει να γίνει…μη φανταστείτε τίποτα ιδιαίτερο αλλά απο την ανυπαρξία στις 3 – 5 Τσίχλες κάτι είναι. Όσο για τη Σάμο ισχύει οτι τα γουρούνια πέρασαν κολυμπώντας. Προσωπικά δεν απαντήθηκα με γουρούνι αλλά δεν θα ξεχάσω τέλη Αυγούστου τα Τρυγόνια να περνάνε απο πάνω μου κι’ εγώ στη σκοπιά έβραζα (Κοκκάρι 2002).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516437

    Και τρυγόνια και φασσες ντόπιες και πολύ πέρδικα στη Σάμο! Στο φυλάκιο στα Ρογγια σκοπετο 15 Οκτωβρίου ξημέρωμα και να πάει το τσιν κορδόνι και εγώ να κοντεύω να χάσω το μυαλό μου! Ο αρχιφύλακας τρελός τσιχλας και αυτός. Πάω τον ξυπνάω και σηκώνεται αλαφιασμενος. Τι έγινε ρε μου λέει; Σήκω Μητσο λέω γιατί έρχονται από παντου! Με τα σώβρακα βγήκε έξω και αφού κατάλαβε τι του έλεγα με σκυλοβρισε. Μετά φτιάξαμε καφέ και κάναμε μπανιστήρι 2 ωρες παρέα κάνοντας εικονικές τουφεκιές με δύο σκουποξυλα!!! Οι άλλοι είχαν κλασει στο γέλιο και νόμιζαν ότι είχαμε σκάσει κανα μπαφιδι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516442

    Χαχαχαχαχαχα………….ελιωσα Μητσο ……..!!!!!!

    Αυτό είναι που λεμε ότι το κολοκυνηγι είναι σαν την ανοιατη ασθενεια ……..!!!!!!

    Οποιος το κολησει με αυτό παει…………!!!!!!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ…………να ειμουνα από μια γωνια να σας εβλεπα και να φωναζα………πανω σας ρεεεεεεεεεε……….χαχαχαχα,……… :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: !!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,671 έως 29,685 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων