ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,701 έως 29,715 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516527

    Στο Σκουντερι είχαμε πάει εμείς και τα ακουγαμε. Και εκεί είχε πιασμενες στα πυκνα αλλά κόσμος για να παίξουν δεν υπηρχε! Θα σου πω τι είδα το ξημέρωμα στο μπεκατσοτοπικ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516536

    Σήμερα τα έκανα όλα. Πρωινο, περπατητο και απογευματινό. Έριξα συνολικά 12 φυσίγγια και πήρα 5 πουλιά. Και αυτά που είχα βρει σε μερικά σημεία τις προηγουμενες φορες απλά εξαφανιστηκαν. Ακομη και τα τσονια ηταν ελαχιστα σημερα. Πέρασα από ένα κομμάτι με πολύ κισσό. Ο καρπός έχει σχεδόν ωριμάσει αλλά σε όλη την ρεματιά 2 κοτσύφια βρήκα και τα πηρα. Και απο οτι λενε έρχεται κρύο πολυ και χιονια διαρκείας αλλά δεν μας σώζει τίποτα φέτος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516540

    καλησπερα την ιδια εικονα εχω κι εγω δημητρη μειωμενα κατα πολυ τα πουλια σε σχεση με τη τεταρτη μετα κοπων και βασανων εκανα 9 πουλια ολη μερα.νομιζω οτι μετα απο καθε χιονια εμφανιζονται και πολυ γρηγορα φευγουν πρεπει να πηγαινει καποιος αμεσως μετα τη κακοκαιρια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516554

    Γεια σας και απο εδω οι τσιχλες στις μερες που κυνηγουσα μπεκατσες ηταν ελαχιστες εως καθολου εκτος απο μερικες μερες που κατι ειδα, τετοια χρονια δεν εχω ξαναδει σε τσιχλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    nikosbettinsoli στις #516556

    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία! Την προηγούμενη εβδομάδα λόγω χρόνου εκμεταλλεύτηκα 3 μέρες…Πέμπτη με ένα φίλο, κινηθήκαμε προς Εύβοια (Πολιτικά & πέριξ). Μετά από 4 ώρες περίπου περπάτημα καταφέραμε μόνο 4 τσίχλες. Στην επιστροφή για την Αθήνα, αποφασίσαμε να περάσουμε από Δερβενοχώρια, μήπως και άλλαζε η τύχη μας. Δικαιωθήκαμε, καθώς σε μια ωρίτσα περπατητό, πήραμε άλλες 7 σε γνωστά μας ρέματα. Παρασκευή κατευθυνθήκαμε προς Λειβαδιά, που ευτυχώς είχε πουλάκια. 4 επίσης ώρες περπάτημα και 26 μαζί μας. Μαύρες ελάχιστες. Εχθές πάλι Δερβενοχώρια στα ίδια ακριβώς σημεία, το απόλυτο μηδέν και ελάχιστοι κυνηγοί. Το παράδοξο που παρατηρήσαμε, ήταν ότι όλα τα πουλιά ήταν μπουλουκιαμένα σε συγκεκριμένα σημεία λες και ετοιμάζονταν για ταξιδάκι…Ελπίζω να ήταν λόγω της επερχόμενης κακοκαιρίας αλλιώς την κάτσαμε…. Η χρονιά δυστυχώς είναι από τις χειρότερες, αλλά και πάλι μετά κόπων και άπειρου περπατήματος, κάτι κουτσογίνεται…  Για απογευματινά δε συζητάμε… Ο πατέρας μου, όλη την προηγούμενη εβδομάδα, που ήταν στο χωριό (Εύβοια) επιχειρούσε σε γνωστά καρτέρια κοντά στον Σταυρό, αλλά με μηδαμινά αποτελέσματα. Μια-δύο κάθε απόγευμα… Είδωμεν….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516557

    Τόλμησα και πήγα απογευματινό μόνο και μόνο επειδή έχει χειμωνιάτικο σκηνικό που τόσο μου έλειψε πέρισυ. Για τα φετινά χάλια καλά ηταν.  7 πέρασαν και πήρα τις 4. Νίκο δύο από τα παιδιά που κυνηγάμε μαζί μένουν στον Σταυρό και είναι όπως τα λες και χειρότερα και το ίδιο στα Πολιτικά . Χθες αφού έφαγα την φόλα στο πρώτο σημειο πήγα σε άλλο που και τις κακές χρονιές με 2-3 ωρες δύσκολο περπατητο 10 πουλιά τα εκανες. Τελείως άδειο ήταν. Ουτε στα ρεματα  ουτε στα παρατημένα λιοστασια που είναι γεμάτα βατα  και  σκινα είχε πουλια. Παντως δεν τα παραταω γιατι ζω μεσα στον κυνηγοτοπο. Θα τις κάνω τις βόλτες μου και ας μην κάνω μπαμ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #516572

    Απομένουν λιγότερο από δύο μήνες , για να τελειώσει η κυνηγετική σαιζόν και συνολικά σε όλες τις κυνηγετικές εξορμήσεις μου,  έχω δει ένα τρυγόνι , δύο κοτσύφια και 7 τσίχλες συνολικά , έχω ρίξει  μία τουφεκιά και έχω πάρει μία τσίχλα.

    Εύχομαι ,Καλή χρονιά , χρόνια πολλά σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516573

    Χαχαχαχα….όχι και έτσι φίλε alexadros100

    Γελάω με τον τρόπο που το έγραψες , χωρίς παρεξήγηση…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #516574

    Επιτέλους εμφανίστηκαν σε αρκετές περιοχές. Ένας γνωστός μου βρήκε αρκετές σήμερα μεταξύ Τανάγρας σχηματαριου, ενώ το σκ ήταν άπαντες.  Για να δούμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516576

    Το πρωί δεν έβρεχε. Φτιάχνω καφέ και 7:10 ανάβω τσιγάρο στο καρτερι. Περιμένω μέχρι τις 8 και δεν έχω δει ούτε μια ενώ αρχίζει να ψιχαλίζει. Αποφασίζω να περπατήσω και επραξα σωστά. Όχι πάρα πολλά πουλιά αλλά αρκετά για να έχει ενδιαφερον. 11 χτυπησα και βρήκα 10 με 21 φυσίγγια. Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά η βροχή δυνάμωσε και έγινα μούσκεμα.  Highlight της ημέρας ήταν μια κοκκινουλα που πέρναγε μαζί με άλλες 3 λίγο πριν φτάσω στο αυτοκίνητο. Την τουφεκισα με ένα Ρουμελιώτης csb32 10αρι στα 40 μέτρα γεμάτα και ξεραθηκε γυρνώντας ανάποδα στον αερα. Δεν περίμενα τα δεκαρακια να την κόψουν τόσο ψηλα!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516608

    καλησπερα σημερα περπατητο 2 ατομα στην ασωπια εμφανως ειχε ριξει ο χιονιας νεα πουλια και λιγα κοτσυφια στο σημειο που πηγαμε.σε σημεια σημεια εβγαιναν μαζεμενες 20 30 τσιχλες αλλα μονο μια η δυο επαιρνες.τελος παντων 16 πηρα εγω και 11 ο φιλος μου ειχαμε και 4 απωλειες καλα ηταν.τα φυσιγκια που εριξα σημερα ηταν αγνωστης προελευσης μιας και τα βρηκα στο μπαουλο του πατερα μου χυμα σε μια σακουλα.τα εβαλα στο καλοριφερ για 4 ωρες και τα πηρα.αν εξαιρεσεις οτι μυριζαν λιβανι οταν τα εριχνες κεραυνοβολουσαν τις τσιχλες.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516609

    Καλησπέρα και από εμενα! Σήμερα στις μαύρες το πρωι απόλυτη ευστοχία και 6/6. Είχε -1 και είπα αμάν ως να φεξει καλα και να περπατήσω. Ξεκίνησα με μεγάλες προσδοκίες αλλά τα πουλιά ήταν λιγότερα από άλλες φορες. Λίγα παραπάνω κοτσύφια αλλά σε ζαβα  κομματια. Με τα πολλά πρόσθεσα αλλά 5 στα πρωινά και έχασα 2. Ρουμελιώτης csb32 τα φυσιγγια και δοκιμή στα psb34. Κομπλέ και τα 2 με το 34αρι μαλακό και φονικο. Πέρα από μερικά κουτιά nsi speed σε μπασιματα και κυργιαρες, είχα πολλά χρόνια να ρίξω 34άρια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516613

    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους και ειδικά στους εορτάζοντες! Ξεκίνησα για περπατητο κατά τις 8 αλλά εντοπισα μια συστάδα με μυρτιές και αφου είδα 3 κοτσύφια να βουτάνε εκεί είπα να καρτερωσω και καλά εκανα!!! Ερχόντουσαν με ρυθμό ενα-δύο πουλιά το δεκάλεπτο και το έκαναν μέχρι τις 10:30!!! Κράτησα 14 , έχασα 3 και αστοχησα σε 6 στουκας!!! Είδα και μερικα σε τριάδες-τετραδες να περνάνε πολύ ψηλά. Τσιχλες σχεδόν ανύπαρκτες και μακάρι τα μαύρα να μετριάσουν το φετινό χάλι!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516616

    Χρόνια πολλά και καλά. Ιδίως στους εορτάζοντες.

    καθυστερημενα χρόνια πολλα και στον Βασίλη.

    και Καλη φώτιση σε όλους.

    θα το γράψω εδώ για να μην αλλάζω τοπικ τώρα που το άνοιξα.

    δεν ξέρω αν κανένας από τους φίλους έχει παιδιά του δημοτικού, αλλά εγώ που εχω και διάβαζα την κόρη μου πριν ανοίξουν τα σχολεία, βλέπω στο αναγνωστικό της β δημοτικού οτι: σε όλες τις εικόνες με παιδάκια, που τους μαθαίνει να παίζουν μαζί και να συνεργάζονται με αλλα παιδάκια, υπάρχει πάντα και ένα κοριτσάκι με μαντήλα, και σε όλα τα αγοράκια και ένα αγοράκι με το όνομα Αρμπεν – ναι, εκεί από τα βορειοδυτικά μας…..

    οποτε, αν κανένας πίστευε οτι το 19 θα χαιρετίσουμε έστω και έναν από τους πρόσφυγες που ήρθαν το 18, και πιο πριν, χαιρετίσματα και χρόνια πολλά – πολλά…..

    και του χρόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516617

    Φίλε Ηλία καλησπέρα…

    Να χαίρεσαι την κορούλα σου , να είναι πάντα καλά , και να έχει πρόοδο…

    Πιστεύω ότι όταν διαβάζεις την κόρη σου και βλέποντας τέτοιες εμετικές εικόνες , σίγουρα θα της εξηγείς πως έχουν τα πράγματα….

    Να συζητάς μαζί της , τα σημερινά παιδιά στην ηλικία της δικιάς σου , δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έξυπνα και τι αντίληψη έχουν…

    Θα το καταλάβεις , όπως και εγώ το κατάλαβα , πολλά χρόνια μετά….

    Για να καταστρέψεις ένα λαό ξεκινάς απο την παιδεία…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,701 έως 29,715 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων