ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,716 έως 29,730 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #516618

    Για να καταστρέψεις ένα λαό ξεκινάς απο την παιδεία…

    Πολύ σωστά Τάσο.

    Υπομονή λίγους μήνες ακόμη για να δούμε αν κατάλαβε τίποτα ο……. πιό έξυπνος

    λαός στον κόσμο…. :wacko:

    Τώρα όσον αφορά τις τσίχλες απ’ ότι μου είπαν φίλοι που είχαν πάει στην Πελασγία

    δεν βρήκαν τίποτα. Εφυγαν και πήγαν στον Πτελεό και βρήκαν μόνο λίγα

    κοτσύφια.

    Φώτιση και υγεία σε όλους μας…. :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516619

    Ας συνεχίσω το off topic λέγοντας ότι ο Έλληνας δεν είναι ρατσιστής αλλά πάνε να τον κάνουν με το ζορι. Δεν έχω πρόβλημα με τον ξένο που έχει ενταχθεί με το σπαθί του στην ελληνική κοινωνία και προσφέρει σε αυτη. Με τον κλέφτη, τον βιαστή, τον ναρκεμπορα και αυτον που μισει τον Έλληνα για εθνικους η θρησκευτικούς λόγους εχω και μεγαλο. Έχουν μαζέψει οι κυβερνώντες πολύ ισλάμ στη χώρα και χωρίς να μπορούν να τους προσφέρουν ούτε τα στοιχειωδη  κάποια στιγμή θα έρθει η εκρηξη δυστυχώς. Ειδικά οι βορειοδυτικοι που λέει ο Ηλίας μαθαίνουν από το νηπιαγωγείο να μισούν τον Έλληνα και όποιος έχει αντίθετη άποψη ας μου την παρουσιασει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516620

    Kαλησπερα στα φιλαράκια ………!!!!!

    Λιακο ευχαριστω φιλαρακι για τις ευχες σου ……….οσο για τα γραφωμενα σου για τα σχολικα βιβλια θα σου πω κατι που ειχε πει πρωην <<Ελλην >> πρωθηπουργος πριν από κατι λιγα χρονια……….Το ελληνικο κρατος θα υφηστατε εις τους αιωνας των αιωνων ανεξαρτητου χρωματος , θρησκεύματος ή φυλης κατοικων που θα διαμενουν σε αυτό…………………………………………!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Τα συμπερασματα δικα σας…………….πριν από χρονια ξερανε τι ερχετε και το ειχαν κανονισμενο και το ειχαν αποδεχτει ……………!!!!!!! :negative:  :negative:  :negative:

    Στα του κυνηγιου μας τωρα ………….αφου η σεζον εξελισετε καταστρεπτικη για μας , στο θεμα μπεκατσα ………..ειπα να το ριξω σημερα στα τσιχλακια μπας και ερθω λιγο στα ισια μου γιατι κοντευω να παθω εγκαιφαλικο από τα νευρα ……..!!!!!!

    Ετσι επισκευτικαμε το γνωστο μας τσιχλοτοπι στο νομο Κορινθιας ( Λουκα ξερεις εσυ ) , αν και μια εξωρμιση που είχαμε κανει πριν τα Χριστουγενα ηταν καταστρεπτικη ……….πονταρα στο χιονιά που επικρατει στη χωρα και δεν επεσα εξω …………!!!!!!!!!!

    Το πρωι την ωρα της μπεκάτσας εκατσα εξω από το αμαξι για να δω αν θα περασει καμια εθερια υπαρξη ( εννοείτε με την καραμπινα άδεια  στον ωμο μου κρεμασμενη και τα χερια στις τσεπες……..χαχαχααχα )

    Περασανε δυο κουκλαρες μια πανω από μενα που παραλιγο να μου παρει το καπελο από το κεφαλι ……..και μια πανω από το Μητσο που καθοταν λιγα μετρα πιο περα από μενα ……….δυστυχως όμως ποιο μακρυα από μας επεσαν μια μονη και ενας ντουμπλες πριν  περασουν από εμας τα πουλια ………..παλι καλα γιατι ελεγα ότι θα γινει κανας πολεμος …….αλλα οι συληψεις που εχει κανει τις τελευταιες μερες η θυροφυλακη μαλλον εχει αρχισει να συνετιζει καποιους …………. :good:  :good:  :good: ………αν και όπως ειπα καποιοι είναι αθεράπευτα μακάκες…….!!!!! :negative:  :negative:

    Αφου αρχισαν να περνανε τα τσιχλακια κατεβεικε η καραμπινα από τον ωμο και πηρα καποια πουλια από αυτά που βγαινανε από την ρεματια……..!!!!!!

    Αφου κοψανε κατά τις οκτωμιση ……το ριξαμε στο ποδι ……..!!!!!

    Τα πουλια δεν ηταν πολλα , αλλα ηταν αρκετα σε σχεση με την άλλη φορα και καναμε ένα καλο περπατιτο …………!!!!!

    Αυτό που παρατηρισα και μαλλον οφειλετε στο κρυο , ηταν ότι εβλεπες να περνει σκαγια το πουλι , εφευγε καμια 100 – 150 μετρα μακρυα …….και μετα εκοβε ταχυτητα ανοιγε τα φτερα και επεφτε ………..αυτό μου εγινε περιπου 4-5 φορες σε πουλια που ειχα ορατοτητα και τις παρακολουθουσα με αποτέλεσμα να τις βρισκω ………….αφου ζεστανε η μερα αρχισαν να κόβουνε πολύ καλυτερα τα φυσιγγια μα αποτέλεσμα , καθαρα σκοτώματα και ακαριαια ………!!!!!!

    Τελικος απολογισμος 13 στο χερι με δυστηχως 6 χαμενες …………μιας και καποια πουλια επεσαν σε καποια πολύ δυσκολα σημεια που ουτε η γριουλα μου η Μπεμπα ,  μπορουσε να τις βρει………….αν βεβαια δεν την ειχα μαζι μου , δεν θα εβρισκα ουτε τις μισες …….παλι καλα……..!!!!!! :good:

    Ελπιζω να λιωσουν τα χιονια μπας και την άλλη Κυριακη παμε για καμια μπεκατσουλα……….!!!!!!

    Καλη βδομαδα να εχουμε και προσοχη αυριο που λενε για νεα επιδυνοση που μαλλον θα πληξει και την πρωτευουσα…………………….!!!!!! :unsure:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516629

    Καλή χρονιά σε όλους σας με υγεία και χαρά…Και στη Ζάκυνθο δεν είναι διαφορετικό το σκηνικό τόσο από άποψη καιρού όσο και κυνηγίου. Φτάνω να έχω 5 – 6 Τσίχλες στο δίχτυ και το θεωρώ νούμερο!!! Πιέζει η χρονιά για ευστοχία, για εξορμήσεις και εκμηδενισμό των χαμένων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516630

    Καλησπέρα παλικάρια. Σταυρο με λίγες εξαιρέσεις αυτό το 6 με 7 πουλιά είναι το μάξιμουμ για φέτος. Η καλύτερη καρπωση που έχω είναι 16 αλλά την ακολουθούν πολλά μηδενικά και ασσοδυο!!!! Κυνήγι τέλος εδώ αφού το έστρωσε για τα καλά και ρίχνει πολύ πραμα. Όταν με το καλό ξεχιονισει θα δούμε αν ήρθαν πουλιά η την κοπανισαν και αυτά που είχαν εμφανιστεί. Απόψε που ρίχνει χιονακι θα απολαύσουμε φασολάδα με καυτερη πιπεριά , τηγανητό λουκάνικο και κρασακι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #516638

    Καλημέρα σε όλα τα παιδιά και καλή χρονιά με ασφάλεια πρώτα και καλά κυνήγια έπειτα 🙂

    Από ορεινή Μεσσηνία έχω να σας αναφέρω ότι ήρθαν κάποιες τσίχλες και μπεκάτσες. Μέχρι με τα πόδια σηκώσαμε 1 βασίλισσα με το γιό μου (“μπαμπά, τι είναι αυτό, πιο είναι πιο μεγάλο από τσίχλα και με μεγάλη μύτη;;;”) αλλά είχαμε παγώσει και είχα την καραμπίνα στον ώμο, άδεια και τουρτουρίζοντας πηγαίναμε για το αυτοκίνητο. Την χαιρέτησα κι εγώ λοιπόν 🙂

    ΥΓ: ο “mitsosvinci” με κάλυψε με την απάντησή του για το off-topic. Η μοναδική μου παρατήρηση είναι ότι εφόσον <span style=”text-decoration: underline;”>όλοι θέλουν να έρθουν στην Ευρώπη</span> είναι λογικό να πιεζόμαστε με μεταναστευτικές ροές. Πρέπει να κάνουμε κάτι σαν κράτος για να τους διαχειριστούμε γιατί ανθρώπους που πνίγονται στο Αιγαίο δε μπορείς να μη τους σώσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516646

    Καλησπέρα από την παγωμένη Εύβοια. Έκανα 4 χιλιόμετρα περπατωντας μέ το χιόνι ως το γόνατο και πιο πάνω σήμερα για να πάω στο στάβλο να ταΐσω τα κατσίκια. 2 το πρωι και 2 πριν λιγο. Το πρωί δεν πετούσε ούτε σπινος. Το απόγευμα είδα πάρα πολλά κοτσύφια και μερικές τσιχλες. Αρα πουλάκια κατέβηκαν και τωρα περιμένουμε να φύγει το χιόνι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516659

    Καλησπέρα στους λεβέντες.

    παραταω το off topic με το οποίο από υπαιτιότητα μου βάρυνα το τσιχλοτοπικ. Νομίζω όλοι έχουν δίκιο σε κάποια έκταση σε όσα γράφηκαν.

    παρασκευη θα την κάνω αεροπορικως για ένα μακρινό – νησιωτικό καβατζακι, απ όπου έλαβα τηλεφώνημα για όρια, καρτέρι και ποδαράτο, τις τελευταίες δυο τρεις μέρες.

    ειχα παραλείψει να πω οτι το προ – προηγούμενο σκ, δυο άτομα κάναμε το όριο, μέχρι τις 9 30, μόνο καρτέρι (μαύρες – άσπρες), στα όρια του καταφυγίου της Βαρασοβας. Απλώς είχα υποσχεθεί στον ντόπιο φιλο να μη γράψω τον τόπο για μια βδομάδα. Παρένθεση : σήμερα στο ίδιο σημείο πετάξανε δυο πουλιά. Όποτε, μη βασανιστειτε να κάνετε τα χιλιόμετρα. Ίσως πάλι τέλη Φεβρουαρίου να δουλέψει ο τόπος αυτός, στα επιστροφια.

    επισης, είχα παραλείψει να πω, οτι μες τις γιορτές, κατάφερα να πάω και στην λαγοκαβατζα μου, με τον τσοπάνη, όπου πήρα τους τρεις της σαιζόν, τ-σ-κ, όπως είχα προβλέψει, αφού ο εκεί φίλος έχει τα σκυλιά που ξέρουν τους λαγουσ με το όνομα τους.

    τωρα, αν δώσει και γίνει και δουλίτσα στα τσιχλακια, ίσως να φύγει  λίγο από το φαρμάκι που μας πότισε η σαιζόν μέχρις στιγμής.

    καλο ξημέρωμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516660

    Ξέχασα να πω και κατι.

    πρεπει για λόγους οικογενειακούς να πάψω να κρατάω τον σπρινγερα μου. Σχετική πληροφόρηση εχω στις “άλλες φυλές” στις αγγελίες του φόρουμ.

    το γράφω και εδώ, λόγω του τσιχλοαπορτ, μήπως ενδιαφέρεται κάποιος συνάδελφος και δεν μπαίνει στις αγγελίες.

    και πάλι καληνύχτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516672

    <p style=”text-align: left;”>Καλησπέρα παλικάρια. Το χιόνι όσο γρήγορα ήρθε τόσο γρήγορα το εξαφάνισε ο νοτιάς! Πήγα σε ένα ξεχιονο καρτερι και έχει βάλει πουλακια! Δύσκολο το σημείο με τα πουλιά να περνάνε κλασσικά πάνω από την ασφάλεια του πυκνού. Όσα βγήκαν στο καθαρό τα πηρα με εύκολες βολές. 9 στα 9 λοιπόν αποψε και μαζί με αυτά που πέρασαν και δεν ήταν για τουφεκιά πρέπει να είδα 40-50 πουλιά στο συνολο. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516682

    καλησπερα σημερα αν δε φευγαμε λογω βροχης το οριο θα ερχονταν σιγουρα.ομως απ το να αρπαξουμε καμια πνευμονια φυγαμε.17 στο χερι και 3 χαμενες το κοντερ σε 2 ωρες περπατημα.εριξα 1 κουτακι σεντιτ τορντο 9 νουμερο που μου εφερε ενας φιλος στη γιορτη μου και ενθουσιαστηκα παιδια το φυσιγκι ηταν σκετο φαρμακι και σε τετοιο καιρο.βοιωτια πηγαμε στα ορια με τη φθιωτιδα.εκει θα μαστε και αυριο πρωτα ο θεος ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516686

    Outlander μπράβο για την επιτυχημένη έξοδο και αύριο…..ουτε φτερό!!!!! Θα ήθελα να μας γράψεις το μικρό σου όνομα για σε προσφωνουμε με αυτο! Εγώ το πρωι δεν πήγα πουθενά γιατί έριχνε καρέκλες. Το απόγευμα πήγα σε ένα καρτερι και ενώ βογγαγε ο τόπος από κοτσύφια κυριολεκτικά , δεν ανέβηκαν παρά ελάχιστα πουλια. Πήρα 4 μαύρα και 1 τσιχλα. Αύριο έχει πρωινό και περπατητο. Μια παρατήρηση που έχω κάνει είναι ότι 8 στα 10 κοτσύφια είναι θηλυκά. Που είναι τα κυρομυτια που λατρευω;;;; Ούτε νεαρά αρσενικά βρίσκω σε αυτά που χτυπαω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516687

    Outlander μπράβο για την επιτυχημένη έξοδο και αύριο…..ουτε φτερό!!!!! Θα ήθελα να μας γράψεις το μικρό σου όνομα για σε προσφωνουμε με αυτο! Εγώ το πρωι δεν πήγα πουθενά γιατί έριχνε καρέκλες. Το απόγευμα πήγα σε ένα καρτερι και ενώ βογγαγε ο τόπος από κοτσύφια κυριολεκτικά , δεν ανέβηκαν παρά ελάχιστα πουλια. Πήρα 4 μαύρα και 1 τσιχλα. Αύριο έχει πρωινό και περπατητο. Μια παρατήρηση που έχω κάνει είναι ότι 8 στα 10 κοτσύφια είναι θηλυκά. Που είναι τα κυρομυτια που λατρευω;;;; Ούτε νεαρά αρσενικά βρίσκω σε αυτά που χτυπαω.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    μητσο ξερω οτι μ αγαπας και η ευχη σου δε θα πιασει γιαννη με λενε το εχω ξαναπει παλιοτερα στο φορουμ.φετος εχω μια διαβολεμενη ευστοχια δημητρη……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516688

    Γιάννη εγω όποιον μου ευχηθεί επιτυχία πριν απο έξοδο κυνηγετική μετα τον αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβανι! Όσο για την ευστοχία φέτος με πάει….ζουμί και εμενα!!!! Επειδή κρατάω νούμερα και σημειώσεις πολλά χρόνια τωρα με ένα πρόχειρο υπολογισμό χτυπαω ένα πουλι ανα 1,3 φυσίγγια φέτος!!! Το 16-17 με τα πολλά πουλιά ήμουν στο 1 ανά 4 φυσίγγια. Η διαφορά είναι τρομακτική και για μένα η εξήγηση είναι ότι επειδή είναι λίγα τα πουλιά φετος κάθε βολή την μετράμε καλά πριν τη ριξουμε!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #516689

    Kαλη χρονια σε ολους σας!Παντως εγω,mitsosvinci,δε δινω σημασια σε κατι τετοια.Παρατηρησα οτι η τυχη και η επιτυχια μου δεν εχουν επηρεαστει απο ευχες του τυπου ¨καλο κυνηγι” ειτε “ουτε φτερο!”.Αν ισχυε αυτο,θα σου ελεγα “να μην πιασεις κανενα νουμερο στο τζοκερ” και θα γινοσουν εκατομμυριουχος-τζοκερουχος!Καληνυχτα σε ολους τους κυνηγους! :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,716 έως 29,730 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων