ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,731 έως 29,745 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516706

    Χερεται και από εμένα και καλή χρονιά με υγεία .σαν νέο μέλος ενώ παρακολουθώ συχνά το φόρουμ να σας ενημερώσω με τη σειρά μου ότι τσίχλες τριγύρω Θήβας για όποιον περπατάει έχει τρεις Κυριακές έχω φτάσει το όριο χωρίς ζόρια με παρέα και την επάνιελ μου βέβαια .Την προηγούμενη μόνο ζοριστηκαν τα φυσίγγια του Ρουμελιώτη γιατί είχε -8 αλλά τα βοήθησε η ρεμινγτον και και σκότωναν οριακά μέχρι τριάντα μέτρα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516709

    Καλώς ήρθες Γιάννη και καλά ποσταρισματα στο φόρουμ και μπράβο για τις επιτυχίες σου. Με -8 κόβανε τα ρουμελιωτικα ε;;; Εδώ τα μαύρα πάνε να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση. Απόψε 7 στα 9 απο τα 20-25 που πέρασαν.Τσιχλα ουτε μια δεν ειδα! Ο δυνατός αέρας δεν βοήθησε καθολου και το κρύο σχεδόν ανυπόφορο!!! Το Σ/Κ με βλέπω να πιάνω κισσους!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516713

    Φίλε τα χατήρια δεν πολύ δουλεύουν βέβαια στις κομποτάδες το σούκου είχε το πρωί χιονο τσίχλες ψηλά σήκωσαν μπεκάτσες με τα πόδια και το απογευματινό περνούσαν κοτσύφια κατά πεντάδες αλλά το έμαθα αργά τώρα όσο για το Ρουμελιώτη ίσως σε σχέση πάντα τιμής και απόδοσης να έχει τα καλύτερα φυσίγγια στην Ελλάδα βέβαια θα ξαναρχίσω να γεμίζω διότι τα σκαγια φθηνήναν και ο καιρός είναι λίγο δύσκολος φέτος επομένως θα φτιάξω πάλι τα δικά μου φυσίγγια για να είμαι σίγουρος απογευματινό φέτος δεν έχω αξιωθεί να πάω μόνο στα Μέγαρα που ενώ είχε πουλιά στα ρέματα δεν περνούσαν στα καρτέρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516719

    Kαλημερα στην παρεα ……..!!!! :bye:

    Κυριακη βολτουλα κατω από τ αυλακι ως συνηθως…….με μια παρεουλα απ τα παλια , μιας και τα παιδια της παρεας ειχαν υποχρεώσεις …….!!!!!!

    Το πρωι βγηκανε καποιες τσιχλιτσες απ τα πυκνα , αλλα η καλη μερα φανηκε από εκεινη τη στιγμη ………..!!!!!

    Ειχα παει και ειχα παρι δυο κουτια φυσίγγια από βραδυς που τα δουλευα περσυ χωρις προβλήματα , αλλα μολις ανοιξα τα κουτι με ζωσαν τα φιδια βλέποντας καλυκα αλλου χρωματος ……….τελικα οι υποψίες μου δεν βγηκαν λαθος διοτι μαλλον αλλαξε εκτος τον καλυκα και αλλα πραγματα στην τουφεκια………..!!!!!

    Τελικα πρωινο και περπατιτο 8 πουλια στο γιλεκο ( από αυτές οι 6 ζωντανες ) άλλες 6 για την κυρα Μαρω ( προφανος και αυτές ζωντανες που τρυπωσαν ) , και κάμποσες ξεπουπουλιασμένες που φευγανε κακην κακως με τα δικα μου νευρα τσαταλια …….!!!!!!

    Ευτυχως που κρατησα μια μπεκατσουλα που εβγαλα , αν και της εριξα κοντα και αυτή ειχε τραυματα αλλα με αιματα και ζωντανη …………αλλα δεν την φχαριστηθικα ρε παιδια …………αμα το σιριαλ δεν εχει σκυλι και φερμα …….αστο να παει ……..!!!!

    Αυτά και από μενα τα της Κυριακης……..!!! :yes:

    Καλο υπολοιπο βδομάδας……!!!!!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #516724

    8+1 δλδ. Ίσα που βγαίνει η ..τηγανιά 🙂

    Καλοφάγωτες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516725

    Επειδή γεμίζω αρκετά χρόνια μπορώ να πω όταν αλλάζει ο κάλυκας λόγω διαφοράς εσωτερικού  και σκληρότητας πλαστικού ποτέ δεν έχεις την ίδια τουφέκια γιατί δεν δουλεύει ούτε η έμφραξη σωστά τώρα ο κάθε κατασκευαστής από το να ξεμείνει και να μην έχει να πουλήσει κάνει μαλακίες καθώς και οι περισσότεροι δεν έχουν ρίξει ούτε μία τουφεκιά σε πραγματικές συνθήκες με τα φυσίγγια τους ούτε στέλνουν την καινούργια παρτίδα στο κανονάκι για έλεγχο σου λέει στη φούρια θα τα αγοράσουν και αν οι συνθήκες είναι λίγο δύσκολες θα πούμε άσε περνάτε περισσότερα γραμμάρια τι περιμένατε με τόσο κρύο και το κόστος των 10 ή 20 λεπτών του κουτιού από 32 σε 34 οι 35 ή 35 γραμμάρια θα το πληρώσετε ενάμιση και 2 ευρώ ακριβότερα Έλληνες είστε ίσως σας πιάσουμε μαλάκες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516726

    Αλλά η μεγαλύτερη κοροϊδία είναι μετά διασποράς που οι 100 τάπες το πολύ πολύ να κοστίζουν 1 οι 1.5ευρώ περισσότερο από τους 100 συγκεντρωτήρες και να πληρώνεις το κουτί τα φυσίγγια 2 3 4 ευρώ ακριβότερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516731

    Δαναε να εισαι καλα φιλε ……..επιδη στο σπιτι ειμαστε πολλοι αυτά δεν φτανουν ουτε για <<ζήτω >> που λεμε και στο χωριο …….αλλα μαζι με τα προηγουμενα ή τα επομενα , μια καλη μαγειριά σιγουρα θα γινει……… :yahoo:

    Γιαννη , εν πρωτης να σε καλοσορισω στην παρεα μας ………. :bye:

    Τωρα τα πραγματα είναι όπως τα λες ακριβος ……….ολοι ψαχνουν να βρουνε κορο’ι’δα ……..αλλα να ξερεις φιλε ότι στο τελος κορο’ι’δο πιανοντε οι ιδιοι ……….τι καταφερε ο μαγκας ……..;;;;;;;;;……….εμενα μου χαλασε ένα κυνηγι , αλλα εχασε έναν πελατη που θα του εφερνε κι αλλλους ………..γιατι αμα εισαι ευχαριστημένος , το λες και σε κανα φιλο και τα αγοραζει κι αυτος …………..τωρα εχασε κι εμενα….!!!!!

    Οσο για τα διασπορας ……….αστο φιλε εκει γινετε η μεγαλη ρεμουλα…. B-) …..κονομάνε με τα μπουνια……….καλα που ολο το χρονο να ριξω 3-4 κουτια και πολλα λεω……. :bye: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516733

    Χθές απο τις 16:00 και μετά υπήρχε μια κίνηση που με γέμισε ελπίδες. Κυνήγησα σε λιόφυτα φίλου, λίγο πριν τους πρόποδες του βουνού. Σκοτώνω την πρώτη και κόβουνε τα πουλιά για καμιά ώρα… Απ’ το επόμενο τσίν μέχρι και που νύχτωσε έδωσα μάχη με το όπλο, τα φυσίγγια μου, τον εαυτό μου και μ’ αυτές τις Τσίχλες που σου δίνουν μόνο ένα σμπάρο. Δεν μέτρησα, δεν πάγωσα, δεν βαρέθηκα, γέμισα το δίχτυ μου και πήγα σπίτι χεσμένος από τη χαρά μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516749

    Σταυρο εδώ ακόμη κινούμαστε μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας! Σε καμία περίπτωση δεν έχει πουλιά για να το ευχαριστηθείς. Καρτέρι ειδικά δύσκολα ξεπερνάς τα 7-8 πουλια. Περιμένω το Σαββατοκύριακο για να πάω πρωινο στους κισσους να δω τι γίνεται εκεί από μαυρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Ζ.ΝΙΚΟΣ στις #516750

    Καλησπέρα σε όλους. Γιάννη, Όσον αφορά τα φυσίγγια εγώ τον Οκτώβριο αγόρασα ένα κουτί 36 gr Ιταλικής προέλευσης 17.5 ευρώ και σε ένα κυνήγι φάσσας μου βγάλανε άκαυστη πυρίτιδα. Τα παρατήρησα προσεκτικά και είχαν βγάλει έως και πάνω από πεννήντα!!! τετραγωνάκια πυρίτιδας στο χώρο τω σκαγιών. Το μαγαγί που τα πήρα αν και επώνυμο και ο εισαγωγέας ακόμα προσπαθούν να με πείσουν ότι δεν τρέχει τίποτα και να ρίξω τα υπόλοιπα 15.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516751

    Πάλι καλά φίλε όπως είναι φέτος απογευματινά δεν υπάρχουν και όπου έχει δε διαρκούν για δύο τρεις μέρες το πολύ και εγώ για απογευματινό είμαι το σ.κ λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων πρωί δε θα πάω τουλάχιστον ανέβηκε λίγο η θερμοκρασία και δε θα ξεπαγιαζουμε τσαμπα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516752

    Εγώ πριν χρόνια για πάπια στην Άρτα σκότωνα πάπια με 32 γραμμάρια 6αρια φίλου από μαγαζί έμπορα που κυνηγούσαν είναι μαζί και δεν μπορούσα να σκοτώσω με ιταλικά 40αρια πολύ γνωστά νόμιζες ότι έριχνες με Φλομπέρ ακαυτη μπαρούτι σημαίνει αδύνατο καψυλι και λάθος πάτημα χωρίς πιέσεις πράγμα που σημαίνει ριχτάρια με 15βαθμους κελσίου και πάνω αλλιώς άστα στην άκρη όπως έχω ξαναγράψει σχεδόν κανείς δε έχει ρίξει στην πράξη τα φυσίγγια που εμπορεύεται η θεωρία με τη πράξη δεν έχει σχέση προσωπικά δε γεμίζω ποτέ πάνω από 34γρ άσε που με τις Μπαρούτες γίνεται χαμος δε βγαζεις άκρη δύο χρόνια τώρα έχω βολεύει με του Ρουμελιώτη τα οποία τραβάνε με 302-ρμιγκτον 1100 σούπερ σπορτ Μπένελι και δέντρο Μπένελι την πρώτη έκδοση της όλα τα όπλα τα ρίχνουμε πολύ ωραία και σε αποστάσεις υπερβολικές πολλές φορές αλλά ο Ρουμελιώτης είναι κυνηγός έχω μιλήσει μαζί του και ο άνθρωπος τα ρίχνει τα φυσίγγια του και τα βλέπει στην πραξη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Ζ.ΝΙΚΟΣ στις #516753

    Γιάννη, του ρουμελιώτη δεν τα έχω δοκιμάσει. Μετά το κάζο που έπαθα έκανα μία σχετική μελέτη και συμπέρανα ότι μέγα πρόβλημα είναι και η φούσκα του συγκεντρωτήρα αν είναι χαλαρή ή αν δεν ανοίγουν πλήρως όλα τα φτερά του. Μεγάλη διαφορά από φυσίγγι σε φυσίγγι φίλε!!! Εγώ επειδή είμαι πολλά χρόνια κυνηγός θέλω να κυνηγάω μόνο με ένα φυσίγγι και τελικά το έχω βρεί και έχω καταλήξει. Μεγάλη αναβάθμιση επίσης έκανα με το porting στην κάννη. Αλλά πήρα κι ένα κουτί ακριβά επινικελωμένα για φάσσες, επειδή πάντα ψάχνω κάτι καλύτερο. Όσον αφορά τα παπιά όταν πηγαίναμε παλαιώτερα δουλεύαμε 7αρια στο κεφάλι και έχεις απόλυτο δίκηο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Ζ.ΝΙΚΟΣ στις #516754

    Και κάτι που δεν σας είπα, είναι ότι όταν πήγα τα φυσίγγια πίσω στο κατάστημα που τα προμηθεύτηκα τα χτυπούσα ελαφρά και έβγαζαν από την τρυπούλα του σπιρώματος μπροστά πυρίτιδα  πάνω στον πάγκο του πωλητή!!!!!!!………. και αυτός βλέποντας το πάγωσε, αλλά μετά πήρε στροφές και με παρέπεμψε στον εισαγωγέα. Ο εισαγωγέας με παρέπεμψε στον κατασκευαστή στην Ιταλία και με ένα e.mail καθάρισαν την θέση τους λέγοντας ότι ωφείλεται σε στατικότητα κατά την γέμιση……..Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,731 έως 29,745 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων