ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,746 έως 29,760 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516755

    Για τα λεφτά τους του Ρουμελιώτη είναι αψογα. Εκαψα 2000 πέρισυ και συνεχίζω και φέτος χωρις κανενα προβλημα και σήμερα έβαλα και άλλη παραγγελία για 28άρια. Τις τσιχλες τις καίνε σε αποστάσεις οριακές και σε κοντινές βολές οπωσδήποτε ανοιχτό τσοκ γιατί πάνε μπάλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516758

    Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε είναι πολύ καλά αν και δεν έχω ρίξει αλλά του μόνο τα 32 πέρυσι του ζήτησα ένα κουτί για φάσα αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος στη δοκιμή στον πίνακα είχε αρκετά κενά το βελτίωσα λίγο αφού το ρελιασα και το κατέβασα μισό δέκατο του χιλιοστού ήταν τελείως απάτητο και βελτιώθηκε παρόλο που το ανέβασα πίεση λόγω του κατεβάσματος καλό βράδυ σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516762

    Επειδή το φυσίγγι είναι ένα τεράστιο κομμάτι της κυνηγετικής μας δραστηριότητας και δεν αναλύεται ποτέ (απλά γιατί δεν γίνεται) και εγώ όπως κι’ εσείς έχω κάνει τις δοκιμές μου με διάφορα φυσίγγια επώνυμα και μη. Καταλαβαίνω πως κανένα φυσίγγι δεν κάνει για όλους τους καιρούς, για όλα τα θηράματα, για όλες τις εποχές ή ακόμα και κατά τη διάρκεια μιας ημέρας ή του τρόπου και της απόστασης που βγαίνουν τα θηράματα προς εμάς. Ακόμα και το νούμερο στα σκάγια πρέπει να αλλάζει σύμφωνα με το τι διαπιστώνουμε στα σμπάρα μας ή του τσόκ που χρησιμοποιούμε. Και έχω κυνηγούς φίλους και γνωστούς που έτυχε να κυνηγήσω μαζί τους και η μόνιμη κουβέντα τους ήταν: φταίνε τα φυσίγγια, φταίει το όπλο, φταίνε τα πουλιά γιατί δεν βγαίνουνε καλά…Και σκέφτομαι τώρα ότι: να σε δώ να του βγάζεις έστω δυο πούπουλα ή να τα ρίχνεις ζωντανά, να δούμε τί διόρθωση παίρνει…αλλά το να μην το πετυχαίνει κάποιος καθόλου, δεν φταίνε όλα τα παραπάνω. Διορθώνομαι καθημερινά όταν για όλα κατηγόρησα τον εαυτό μου, εγώ φταίω για κάθε πουλί που χάνω.

    Δεν αναφέρομαι σε κανέναν, ούτε στα παραπάνω post, απλά γράφω τη διαπίστωση της εμπειρίας μου και επίσης δεν είμαι κυνηγός, είμαι sportsman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #516764

    οι διβασικες το κανουθν αυτο, θεωρητικα δεν ειναι επικινδυνα, εκτος αν λειπει απο το χωρο καυσης μεγαλο ποσοστο πυριτιδας…|
    Το μεγαλο αρνητικο ειναι στο καθαρισμα και μη σου σκαει η μπαρουτι στα ματια αν εχει αερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516766

    Έχεις δίκιο φίλε ότι πρώτα πρέπει να ρίχνεις εκεί που πρέπει και μετά να ψάχνεις τα τοπ όπλα και φυσίγγια αλλά και σίγουρα δεν υπάρχει φυσίγγι για όλους τους καιρούς το θέμα είναι ότι όταν βρεις καλό φυσίγγι δύσκολα θα είναι το ίδιο του χρόνου και χωρίς να κάνω τον έξυπνο επειδή έχω ασχοληθεί χρόνια με την ιδιόγομωση να το πω απλά για να μην μπερδεύουν πόλλοι θέλεις διβασικη για υγρασία πολύ ισχυρά καψυλια και γομωσεις και ένοω όχι σε γραμμάρια για κάτω από το μηδέν και για φυσιολογικές συνθήκες δε συζητάμε είναι εύκολα τα πράγματα αυτό που λείπει απ’ τα φυσίγγια του ελληνικού εμπορίου κυρίως είναι η σταθερότητα γιατί και ένα μέτριο ντουφέκι δε μπορεί Σάββατο να ικανοποιήτε και να παίρνει ίδιο φυσίγγι για Κυριακή φρέσκο και τη Κυριακή να ξεχάσει να τουφέκαει και να ψάχνει ότι τέλος πάντων καταφέρει να σκοτώσει τρία χωράφια δίπλα και δε συζητάμε ούτε για μαδημα ούτε για πλημμύρα αίματα λες και ήταν σε σφαγείο με ίδιες καιρικές συνθήκες πάντα και το υγρόμετρο δίπλα στο καρτέρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516767

    Όπως τα λέει ο Γιάννης. Θεωρώ τον εαυτό μου άνω του μετρίου τουφεκι στην τσιχλα. 20 χρόνια ενασχόληση και τριβή με την τουφεκιά της τσίχλας νομίζω ότι μου επιτρέπει να κρίνω αν φταίω εγώ η το φυσιγγι. Καλή η κουβέντα για τα πυρομαχικά αλλά πρέπει να υπάρχουν και θηράματα για να τα ρίξουμε! Ατουφεκιστος αποψε σε καρτερι που αλλα χρόνια έπρεπε να πας από τις 12 το μεσημέρι να το πιασεις!!! Ουτε ειδα ουτε ακουσα τιποτα!!!Αύριο όλη η παρέα εξορμει προς Βόρεια Εύβοια. Χωρίς πολλές ελπίδες για πουλιά αλλά την βόλτα θα την απολαύσουμε όπως και να εχει!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516769

    Κάνω καλά απογεύματα mitsosvinci στο χωράφι του φίλου μου με δύσκολες τουφεκιές από άποψη αντανακλαστικών και ταχύτητας (για όσο βέβαια διαρκέσει). Όσο για το ατουφέκιστος (καψουλιά που λέμε), έχω μετρήσει τόσες φορές φέτος που μου φτάνει για χρόνια!!! Σήμερα δεν πήγα γιατί οι σεισμοί στο νησί όχι μόνο δεν έχουν σταματήσει αλλά το τελευταίο διήμερο έχουν αγριέψει πολύ (με παιδιά και γυναίκα σπίτι) καταλαβαίνεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516770

    Ε καλά και εδώ το ίδιο είναι φετος!!! Ότι περνάει το κάνει σαν κομμαντο στο σούρουπο και το να μην κάνεις μπαμ είναι ο κανονας. Σας έχει ταλαιπωρήσει Σταυρο φέτος με τους σεισμους. Ελπίζω να τελειώσει κάποια στιγμή και να είστε όλοι ασφαλείς!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516771

    Καλησπέρα παιδιά θα πάω το σκ ένα απογευματινό στα Μέγαρα χωρίς ελπίδα βέβαια αλλά αφού δεν μπορώ πρωί θα δοκιμάσω την τύχη μου εκεί δύσκολη χρονιά φέτος απρόβλεπτα τα πουλιά γρήγορες μετακινήσεις ένας φίλος πολύ δυνατός μπεκάτσες που κυνηγά σχεδόν πάντα μόνος άφησε τα δύο μακρινά σκυλιά και βγαίνει με κοντινό αλλά και πάλι πουλιά βγάζει και φεύγουν 150 μέτρα μακριά μου λέει αυτό δεν το έχω ξαναδεί ποτέ στα τριάντα χρόνια που κυνηγάω και σε μέρη που πιθανόν να μην έχει πατήσει άλλος οι τσίχλες άφαντες απ’ τα καρτερία όπου μιλάω ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ κάτι γίνεται ας ελπίσουμε στα επιστροφια πάντως φίλε από βόρεια Εύβοια Ιστιαία για την ακρίβεια έχω φίλο εκεί πολύ φτωχά τα πράγματα με τόσο χιόνι που έχει καρτερία να παίρνει φωτιά το όπλο γιατί τα ξέρω έχω πάει πολλές φορές και φέτος τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516772

    Κι εγω παιδες προχθες το απόγευμα εκανα το πρωτο για μενα απογευματινο λιγο ποιο κατω από το σπιτι ………!!!!

    Εεεεεεε τι να λεμε θα είναι και το τελευταιο για φετος ……..το μονο που καταφερα ηταν μια κυρα Μαρω που βγηκε από ένα πουρναρι πηγενοντας για το καρτερι …..!!!!

    Αυτά είναι ………περισοτερες οι αλεπες από τις τσίχλες….!!!!! :unsure:

    Το πιασατε το υπομοουμενο πιστευω…… :negative: …..καλο βραδυ :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516774

    Περιοχή Μαντουδίου σημερα επική φολα άλλη μια φορα. Η πληροφορίες έλεγαν για πολλά πουλιά τις προηγούμενες μέρες αλλά είχαν εξαφανιστεί δυστυχώς. Έπεφταν σποραδικές τουφεκιές αλλά τα πουλιά ήταν εκτός από λίγα και ψηλωμενα. Είχαμε και τους κλασσικούς καραγκιόζηδες που ήρθαν 10 λεπτά πριν ξημερώσει και κάθισαν μπροστά από όλο τον κόσμο που είχε χάσει τον ύπνο του για να πιάσει νωρίς το καρτερι. Είχαν και τα παιδιά τους κοντά τα σουργελα για να δίνουν το καλό παράδειγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516775

    καλησπερα μειωμενα σε σχεση με το προηγουμενο σκ τα πουλια σημερα.4 ωρο περπατητο εγραψε 16 το κοντερ με τις 13 να εχω βρει.ρεσιταλ ευστοχιας αφου εριξα δεν εριξα 1 κουτακι μπατσιερι πελαγκρι 32 γρ.φετος εχω ριξει οτι μπορει να φανταστει κανεις εκτος απο αυτα που ειχα παρει για τη σαιζον.αυριο θα ριξω κατι κλασσικα νο 9 της νσι να δουμε κι αυτα. ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516797

    Όλη μέρα δούλευα στις ελιές που το χιόνι μας έκανε μεγάλες ζημιες. Πουλι να πετάει δεν ειδα. Τουφεκιες σκόρπιες εδω και εκει. Πήγα στο καρτερι 16:50. Έφυγα 17:45 έχοντας κάνει δύο τσιγάρα. Μια και μοναδικη πέρασε στις 17:42 και ούτε που σήκωσα το όπλο. Λίγο πριν την κακοκαιρία, κατά τη διάρκεια της και λίγες μερες μετα είχε ένα ενδιαφέρον. Όχι τρομερά πράγματα αλλά 10-15 φυσίγγια τα εκαιγες. Τώρα επιστροφή στη μια – καμια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516803

    Καλησπέρα στα καλόπαιδα.

    ελεγα να ξεκινησω ένα μακρινό αυτό το σκ αλλά καλά που έκατσα στ αυγά μου….

    πριν από λίγο με πήρε ο φίλος που θα συναντούσα και μου είπε αυτά που διαβάζουμε ο ένας από τον άλλο. Κουλούρια δηλαδή…..

    τι να πω…..μόνο μη μας επιφυλάξει καμία έκπληξη στα επιστροφια – αλλά κι αυτό λίγο θα μπορούμε να το απολαύσουμε.  Κοντοζυγώνει ο Φλεβάρης.  Μάλιστα, το προτελευταίο σκ Καμμένο για μένα, αφου παντρεύεται κολλητός στον Βόλο ( πάλι καλά, το κατι τις του το είχε καθυστερήσει στα 45). Εκτός κι αν πάρω μαζί τα σύνεργα και πεταχτώ κανένα κοντινό εκεί, χωρίς να καλο ξέρω βέβαια τον τόπο.

    αντε Καλη εβδομάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #516819

    καλοι μου φιλοι

    επιστροφη απο γιαννενα μετα απο μια εβδομαδα ολα ηταν εκει τσιπουρο

    γουρουνια  μπεκατσες   κυνηγοι και λαμογια :wacko:  :wacko:  :wacko:

    αυτοι που ελειπε ηταν τα κοτσυφια ολα γυρω γυρω χιονισμενα παγωμενα τα βουνα και τα κοτσυφια  απων ουτε για δειγμα δεν εχει ξαναγινει   τετοιο πραγμα. 🙁

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,746 έως 29,760 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων