ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,761 έως 29,775 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516821

    Απογευματινό με τον ξάδερφο κατά Στενή μεριά. 13 φυσίγγια και οι δυο κάψαμε 8 πουλιά στο χερι και 1 χαμένο κάναμε. Με χαμόγελο φύγαμε γιατί συνήθως φεύγουμε με κουλούρια!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516825

    Καλησπέρα παιδιά εγώ δεν πήγα πουθενά δυστυχώς μπράβο για τις 8 πρέπει να ειστε οι καλυτεροι από φίλους πουλάκια είχε στο Μόδι την Κυριακή αλλά όπως πάει ο καιρός μας βλέπω να μην πιάνουμε τουφέκι μέχρι την Κυριακή αν μου το επιτρέψει θα πάω αύριο απογευματινο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516835

    Καλημέρα στην παρεα…..!!

    ΤηνΚυριακη που μας περασε καναμε μια καταδρομικη στην Κορινθια …..!!!

    Στο μερος που επιλεξαμε για πρωινο καρτερι παιξανε πουλακια αρκετα , σε σημειο που μου θυμησε την χρονια 16-17 ……..η μεγαλη μας λαλακια ηταν ότι αντι να κανουμε εκει το περπατο μας ( δεν αρεσε το μερος στην παρεα γιατι είναι δυσκολο το τερεν ……αυτά παθαινεις αμα κανεις παρεα με γερονακια……χαχαχαχα ) αλαξαμε μερος και πηγαμε σε ένα άλλο κοματι ποιο βατο καμια δεκαρια χιλιόμετρα πιο περα …………αποτέλεσμα ηταν να προσγιωθουμε στην πραγματικοτητα…..!!!!!!!!!!

    Υπηρχαν διαστήματα που περπατούσαμε κανα δεκαλεπτο και δεν πεταγωταν από πουθενα ουτε σπινος……….αλλα και όταν εφευγαν τσίχλες , κι αυτές 1-2 σε σημεια που μια μετρια χρονια σηκωνες καμια δεκαρια……!!!!!!

    Τελικα με καλη βοηθεια από το πρωινο και χωρις πολλες αστοχιες εκανα 13 στο χερι με 7-8 τα αλλα δυο παιδια , αλλα ειχα παλι 5-6 πουλια χαμενα δυστηχως……!!!!! :negative:

    Για να βοηθισω τους φιλους και να αποφυγουν φολες όπως αυτή που φαγαμε στο περπατιτο θα σας πω ότι το περπατιτο το καναμε στο Χιλιομοδι……..αρα …..!!!!!!

    Βεβαια αυτά την προηγουμενη Κυρικη ……..τωρα αν μεχρι σημερα αλλαξε ή αλλαξει κατι , αυτό είναι άλλο πραμα …..!!!!!!

    Το που καναμε πρωινο όμως το κρατω για μενα ……χαχαχαχα……….αν και μια ψυχη από εδώ μεσα που εχει χαθει το τελευταιο διαστημα , το ξερει……..χαχαχαχα 😉

    Καλη μας μερα και ελπιζω μετα από δυο  Κυριακες  στην τσιχλα , αυτή τη φορα να καταφέρουμε να ανεβουμε επανω για καμια μπεκατσουλα ………θα τα ξαναπούμε….!!!

     

    Υ.Σ.  Επιδη την προηγουμενη Κυριακη εριξα πολύ κλαψα για τα φυσίγγια …….πρεπει να πω ότι προχθες ειχα παρει τα Tsixla του Καραμανιδη ……….παιδια τα πληρωνω 7 ευρω , αλλα τετεια σκοτώματα από φυσιγγι ειχα να δω χρονια ……….τραβερσατες τσίχλες να πεφτουνε και να μετραω 70 και 76 βηματα για να παω να τις πιασω ( και όχι μια και δυο ) ………και κεραυνοβολιμενες ……κουτσουρα ….. :good: ….τωρα τα συμπερασματα δικα σας……..!!!!!!

    Πιστευω ότι σε μια χρονια όπως η φετινη που οι συναντήσεις είναι λιγες ……το να δωσεις στα δυο κουτι 1-1,5 ευρω μια φορα την εβδομαδα για να εχεις ένα αξιοπιστο φυσιγγι μεσα στο οπλο σου δεν είναι και θεμα ……….εδώ δινουμε 2 ευρω για έναν καφε ……αρα…;;;;;;;;

    Καλη υπομονη μεχρι την Κυριακη …….και καλη μας μερα…… :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Ζ.ΝΙΚΟΣ στις #516842

    Καλησπέρα. Από εξορμήσεις, 20/1 Κυριακή Δήμαινα πρωινό τα πουλιά πέταγαν υπερβολικά ψηλά μετά στο περπατητό ήταν καλύτερα, την Τρίτη 22/1 Ριτσώνα περπατητό είχε αρκετά πουλιά και αν είχε κυνηγούς θα ήταν καλύτερα. Επίσης ένας φίλος στο Μόδι καλά τα πήγε.  Η τσίχλα θέλει ντουφέκια για να ανεμίζουν τα πουλιά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516849

    Βασίλη το φυσίγγι που λες ειναι οντως πολυ καλο αλλά εμένα η εμπειρία μου ειναι να μην το ανακατεύεις στην χρήση με αλλά.

    περσυ που στο ίδιο κυνηγι τα έριξα αναμικτα με το πορτοκαλί του Λάμπρου και το μαύρο του Ρουμελιωτη εμενα πίσω με αυτό – γιατί ειναι πιο αργό, και είχα συνηθίσει στο ρυθμό των άλλων.

    επισης, παρατήρησα οτι κάπως σκόρπιζε την ντουφεκια. Μετά διάβασα στο σάιτ του Καραμανίδη – του κατασκευαστη δηλαδη, οτι κάνει καλύτερες κατανομές με μισό η και τρία τέταρτα τσοκ – και ίσως αυτό να εξηγεί την μέτρια συγκέντρωση, αφού εγώ κυνηγάω πάντα και τα πάντα με κύλινδρο.

    τωρα, για το μέρος που λες, εκεί είδα και γω κάποια πουλάκια της προκοπής προ καιρού. Οχι στο περπατητο που λες, αλλά πολυ κοντά. Νομίζω οτι μπορεί σχεδόν να έχουμε συμπέσει εκεί – άμα ανταμώσουμε θα σου πω.

    Ειχα σκοπό να είμαι και αύριο πρωί, αλλά πήρα καιρο για καταιγίδα και με λυπήθηκα να φάω το παλτό του ξενυχτιου για πλάκα….. ούτως η άλλως από το επόμενο σκ αρχίζει σταθερά η Αργολίδα μέχρι την λήξη – μέχρι να πέσουμε σε κάποιο μπασίμο από επιστροφια.

    και ένα τελευταίο – οφ τοπικ αυτό. Το έγραψα και περσυ ας γίνω βαρετός και φέτος:

    Οταν ο αυτοκινητόδρομος έχει τρεις λωρίδες, δεν καθόμαστε στην μεσαία, ούτε και με ψηλή ταχύτητα. Ιδίως τα ξημερώματα που συνηθως δεν έχει ούτε νταλίκες στην άκρη δεξιά. Δεν μιλάω για όταν σέρνουμε μπαγκαζιέρα με σκυλιά – εκεί αυτονόητα τέρμα δεξιά.

    αλλα και χωρίς αυτά, και με το όριο ταχυτητας, πάλι στην άκρη…..

    ευνοει την καλη ροη αυτό.

    Καλο δρόμο σε όλα τα φιλαρακια που θα βγουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516852

    Το πρωί έβρεχε μέχρι τις 10 οπότε κόψαμε τουφες! Το απόγευμα 1 ώρα περπατητο και 45 λεπτά καρτερι απέδωσαν 7 κοτσύφια και μια τσιχλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516853

    Λιακο πραγματι κι εγω τα δουλευω με το τριαρι το τσοκ και παντα με προσκοπευση γιατι τα εχω καταλαβει τι ψαρια πιανουν ……….αλλα φιλε όταν τα βρηκα πως πρεπει να τουφεκας μιλαμε ότι  εμεινα πολύ ευχαριστιμενος……..!!!!!!

    Οσο για το Χιλιομοδι , εγω δεν το παω με τιποτα ,  γιατι οσες φορες εχω παει είναι ή του υψους ή του βαθους , αλλα εχω μπλεξει με γεροντια και ψαχνοντε για ισιωμα……χαχαχα

    Τωρα για το θεμα το οδηγικο ………δυστυχως ο πουστης ο Ελληνας δεν θα αποκτησει ποτε σωστη οδηγικη συμπεριφορα γιατι είναι θεμα παιδίας και ο Ελληναρας από παιδία υστερει ………δυστυχως……..εδώ σκιζετε να σε προσπερασει και μολις τα καταφερει και μπει μπροστα σου κοβει ταχυτητα…. :wacko: ….χαχαχα ……το τι βλεπουν τα ματια μου ολη μερα πανω στο τιμονι δεν λεγετε……!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :negative:

    Τωρα για αυριο ,  με την παρεα τα εχουμε κανει μανταρα ……….θα μου την δωσει και θα την πεσω για υπνο μου φαινεται………..καλα να περνατε…!!!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516855

    Όχι ύπνο ρε συ Bill. Ένας μήνας μας εμεινε. Αν δεν βρέχει βουρ!!!!Αύριο αν  δεν ακολουθησει κανένας και εμενα , θα παω καρτερακι το πρωι και περπατητο 3ωρο σε μέρος απομονωμένο και ζαβο. Στόχος : μαύρα κομμαντο!!! Αυτα που πηρα αποψε ειναι απίστευτα παχια και αν παρω και μερικα το πρωι αύριο έχει κάρβουνο!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516858

    καλησπερα. τα πουλια συνεχιζουν να ειναι σε ελλειψη.με φιλοτιμες προσπαθειες μετα απο πολυ περπατητο και καλη ευστοχια καταφερα 14 σημερα.το classica 32 σημερα οσο ηταν ο καιρος κρυος και υγρος μεχρι τις 10 το πρωι δηλαδη θεριζε μετα ομως με τη ζεστη επεσε η αποδοση του και το γυρισα σε οσκαρ κοκκινο.ειναι λιγο δυνατο για το ζεστο καιρο.οι ελπιδες τωρα στα επιστροφια του φλεβαρη.ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516860

    Έλλειψη από πουλιά. Όπως το λες ακριβώς Γιάννη. Καρτέρι και περπατητο 3 ωρες έκανα , 6 κοτσύφια και 2 τσιχλες πηρα με 11 φυσίγγια. Κοτσύφια έχει μερικά αλλά είναι βιδωμενα στα πυκνα και ούτε στα καρτερια περνανε. Τσίχλες μια ανά χιλιομετρο κυριολεκτικά!!!!Το πρωί συνάντησα πολλά αυτοκίνητα αλλά οι τουφεκιές πολύ λίγες σε σχέση με τον κόσμο που ειχε. Εκεί που πήγα εγώ κανένας δεν ήταν και μόνο τον συμπαθή βοσκό της περιοχής καλημερισα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516863

    Ειπα και εγω να ριξω καμια τουφεκια και καθησα 2 απογευματινα το αποτελεσμα ηταν να βαρησω 2 κοτσυφια και να ριξω 7 τουφεκιες και τις 2 μερες  στις μπεκατσες εριξα πιο πολλες απο τσιχλες να ειδα στο συνολο 6-7 πιο χαλια νομιζω δεν γινεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    kostasniva στις #516864

    <p style=”text-align: left;”>Μάκη τίποτα κι εδώ :unsure:</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516874

    Πήγα πιο πολύ απόψε μήπως και περασει κανα πουλι και δοκιμάσω τα hyperion sporting compak που πήρα από τον Ρουμελιώτη. Πέρασαν 5 και με ισάριθμες βολές μπήκαν στο σακουλι!!! Αποστασεις απο 15 μέχρι 35 μετρα. Ανακρουση ανύπαρκτη και καταβολές καθαρές και ακαριαιες. Θα ρίξω και τα 5 κουτάκια ( ελπίζω δηλαδή!!! ) και αν μου κάνουν τα χατηρια και με πιο κρύο καιρό τότε του χρόνου θα αποτελέσουν το 50% των πυρομαχικών μου!!! Η τιμή απλα δεν υπάρχει , 4,80€!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516875

    Τελικα όπως το εχω χιλιο πει αυτή η Ευβοια είναι ή του υψους ή του βαθους ……..!!!! :unsure:

    Πηγεναμε Κονιστρες ………Πολιτικα……..Καθενους……..Βιταλα…….ή που θα φευγαμε με το οριο ή που θα κλαιγαμε τις βενζίνες και την χαμενη μας Κυριακη…. 😥 ……..!!!!!

    Ετσι και εγω εχω να πατισω το ποδι μου ισαμε 6-7 χρονια…….παρα μονο φετος εκανα μια βολτα στα μπασίματα στα Βιταλα , ξανα εφαγα φολα και εχω πει που να μου λεει ο Μητσος ότι τα πουλια ειναι σαν τις πετρες της θαλασσας δεν ξανα παω…..χαχαχα :negative:

    Τελικα την Κυριακη (δευτερη φορά στο καπακι ) ενώ λεγαμε για μπεκατσα στη Φθιωτιδα κατι στραβωσε παλι και μειναμε για τσιχλα στην Κορινθο που για ακομα μια φορα μας εδωσε αρκετες τσιχλιτσες , σε σχεση με την σκατοχρονια που διανειουμε ……!!!!!! :good:

    Αν εβρισκα τις χαμενες ολες και δεν μου φευγανε καποιες στουκαριστες μεσα σε πουρναριες σε μιση ωρα πρωινο και ένα δυωρο περπατιτο θα ειχα κανει οριο …..! :unsure:

    Τελικα συμβιβαστικα με δεκαπέντε στο γιλεκο……..και οκτω ο Μητσαρας και μια μακρομυτα , που για ακομα μια φορα δειχνει ότι η Πελοπονησος κραταει αρκετα πουλια ……!!!! :good:

    Ελπιζω την ερχομενη Κυριακη να καταφέρουμε να παμε κλασικα για μακρομύτες…!!! :yes:

    Καλη μας μερα….!!!!!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516878

    Bill στα μερη που ξερει και πάει ο πολύς ο κόσμος είναι έτσι που τα περιγράφεις. Η θα γίνεται χαμός η δεν θα πετάει ούτε τσονι ακόμα και τις καλές χρονιες. Μερη πιο απομερα και λιγότερο πιεσμενα  όμως τις καλές και μέτριες χρονιές δίνουν πουλιά σταθερα κυρίως με περπατημα. Περισυ 2-3 τέτοια κομμάτια και άλλα τόσα απογευματινά εσωσαν την χρονιά για εμάς εδώ. Φέτος για πρώτη φορα οσο θυμαμαι , ούτε αυτά έχουν πουλια και είναι σκέτη απελπισία. Όμως αν σου πω εγώ έλα καλά θα κάνεις να ερθεις!!!! Ειδικά για Καθενους και Πολιτικά που τα κυνηγαω απο μικρο παιδι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,761 έως 29,775 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων