ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,776 έως 29,790 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516880

    αγόρια καλησπέρα.

    έλεγα αυτό το σκ να κάνω ένα μακρινό δυτική ελλάδα,

    αλλά μια έντονη γρίπη μάλλον έχει άλλα σχέδια, καθώς

    αυτή την στιγμή εύκολα θα μπορούσα να θεωρήσω ότι

    έχει περάσει από πάνω μου το τρολεΰ της Ομόνοιας.

    νομίζω, ότι και στο κυνήγι, όπως και σε άλλα θέματα στην

    ζωή, κάποια στιγμή στις συνεχόμενες αναποδιές, απλά

    συμβιβάζεσαι μαζί τους. Δηλαδή, τσίχλες δεν έχει, αλλά έχει

    ταξίδι, έχει παρέα, έχει κολατσιό στο βουνό, έχει κρασί

    στην ταβέρνα, έχει κάποιες λίγες ωραίες τουφεκιές, και

    έχει και την ευχή, “και του χρόνου καλύτερα”!!!!

    φέτος, τα απολαμβάνουν άλλοι τα πουλάκια….

    καλό υπόλοιπο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516885

    Όπως τα λες Ηλία. Το παν είναι η βόλτα και η παρεα. Το προπερασμενο Σάββατο απο άποψη πουλιών φάγαμε φολα επικη στη βόρεια Εύβοια. Όμως η διαδρομή και η κουβέντα , η αναμονή του ξημερωματος γυρω απο τη φωτιά και τα τσίπουρα μετά σε ένα καφενεδάκι ήταν αρκετά για να γεμισουν όλους μας. Μέχρι και ο βλάκας που ήρθε με το γιο του και έκατσε μπροστά από 10 όπλα έβαλε τη δική του πινελιά!!! Περαστικά σου για την γρίπη και γρήγορη επιστροφή στις επαλξεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516887

    Όπως λέει και ο Zabala213 η Πελοπόννησος κρατάει πουλιά και προς απόδειξη αυτού πόσες φορές σε ανηφόρισμα βαράμε μπαστές Τσίχλες απο την Πελοπόννησο με χαρακτηριστικό τους να μπαίνουν μικρά κοπαδάκια και ψηλωμένα στη Ζάκυνθο. Τις τελευταίες μέρες όπως έχω ξαναγράψει το σκηνικό έχει αλλάξει με κάρπωση 8-12 Τσιχλούλες τη φορά (βρε Κότσυφα ούτε για δείγμα!!!). Όσο για την Εύβοια δεν ξέρω αν είναι του ύψους ή του βάθους, αλλά αν με αξιώσει να κάνω κάνα κυνήγι με τον mitsosvinci, δεν θα το χάσω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516894

    Σταύρο με τιμούν ιδιαίτερα τα λεγόμενα σου και αν βρεθείς ποτέ προς τα μέρη μας μην διστάσεις να το πεις. Εμείς εδώ έχουμε μόνο κοτσύφια πλέον! Και αυτά λιγοστά βέβαια και μόνο σε μερικά απογευματινά μπορείς να καρπωθεις 4-5. Στο περπατητο δύσκολα τους βάζεις χερι γιατί είναι βιδωμενα στα πυκνα. Οι τσιχλες τωρα εδώ είναι στα χαμηλότερα επιπεδα ever!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516928

    Μισή ωρίτσα για μαύρες το πρωι πήρα τις 3 απο τις 4 που περασαν. Μετα περπάτησα 2 ωρες και τουφεκισα 11 πουλια. Πήρα 7 και βρήκα 5. Με 8 πουλιά στο κρεμασταρι εφέτος σε ένα τρίωρο δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος!!!! Τα 28άρια compak του Ρουμελιώτη με τρομερή υγρασία ΘΑΝΑΤΟΣ!!! Περιμένω τωρα μήπως κάνει κανα σοβαρό κρύο για να δω τι κάνουν και εκει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #516930

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΈΡΙΞ ΘΗΒΑΣ ΣΉΜΕΡΑ ΒΌΛΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΈΡΑ ΜΟΥ. ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΓΟΉΤΕΥΣΗ. ΣΕ 8 ΧΛΜ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΈΡΙΞΑ 7 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΠΉΡΑ 4 ΤΣΙΧΛΕΣ. ΤΟ ΓΥΡΊΣΑΜΕ ΣΤΑ ΧΌΡΤΑ ΚΑΙ ΦΎΓΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΥΡΕΣ!!! !!  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516931

    Γεια σας και από μένα τσακισμένος από τη μέση είναι τρίτη Κυριακή που δε θα πάω βλέπεις χρόνιο πρόβλημα με κοίλες δε βλέπω να γλυτώνω την επέμβαση κατά τα άλλα εκεί που πηγαίνω πρωινό και ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ πάει ο φίλος μόνος και μέχρι τις 12 το μεσημέρι πλησιάζει το όριο τα κρατάει εκεί τα πουλάκια όπως έχει καλό ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ και στην Τιθορέα από φίλο έμπορα φυσιγγίων η πληροφορία αλλά είναι αληθινή όχι παραμύθια αλλά αφού κουτσαινω θα παραμείνω αραχτός κρίμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516933

    Βόλτα με τον πατέρα και μετά μπύρες μαζί του είναι ότι καλύτερο έχει δεν έχει πουλια. Ο δικός μου τα έχει ψιλοπαρατησει αλλά όποτε πάμε σε κάνα καρτερι μαζί νιώθω όπως όταν ήμουν 10-12 και με έπαιρνε για να μαζεύω! Γιάννη άτιμο πράγμα η μεση. Πρόβλημα με κοιλες είχε και ο ξάδερφος μου και υπέφερε.Εκανε επέμβαση και ησύχασε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516934

    Φίλε και εγώ εκεί θα καταλήξω αλλά περιμένω να τελειώσει το κυνήγι καλά κάνεις το κυνήγι με το πατέρα είναι ότι καλύτερο και εγώ το ίδιο έκανα αλλά τώρα τον έχω χάσει 9 μήνες και ήταν και ο λόγος που φέτος θεώρησα άδεια τέλη Οκτώβρη τότε έπιασα ντουφέκι βλέπεις οι αναμνήσεις πολλές φορές νικούν το πάθος γιατο κυνήγι αλλά έτσι είναι η ζωή καλό βράδυ και καλή αυριανή  σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516935

    καλησπερα σημερα υποχρεωση με κρατησε εκτος.ομως φιλοι που εξεδραμαν σε αταλαντη και μοδι αντιστοιχα απογοητευτικαν αμφοτεροι .οποτε αυριο λεμε για δημαινα και ο θεος βοηθος.γιαννη παλεψε τη μεση οσο μπορεις συντηριτικα.μητσο με 8 εισαι ο καλυτερος μπραβο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #516939

    καλησπερα δημαινα σημερα ουτε κρυο ουτε ζεστη.κλασσικο στατικο καρτερι.επρεπε να τουφεκισω 11 τουφεκισα 20 πηρα τις 8. παντως πολυ καλυτερα απο αταλαντη και μοδι ειδαμε μερικα πουλια. βγαινανε απο τα σκινα στουκαριστες και οχι πετωντας κανονικα ωστε να δινουν βολη.εκει ηταν και η σημερινη δυσκολια στη στοχευση.τελος παντων καλα ηταν.cheddite tordo σημερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516942

    Εγώ σήμερα εκμεταλλεύτηκα την ζέστη και δούλεψα ένα 4ωρο στα μελίσσια 8 με 12. Άντε να άκουσα 30-35 τουφεκιές σε όλη την περιοχή από διαφορετικές παρέες που περπαταγαν. Απογευματινό ούτε για πλακα. Φίλος πήγε στα ελατα για χοντρες αφου ξεχιονισε πλέον και μόνο άκουσε μερικές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #516943

    Γιάννη πρώτα πρώτα περαστικά. Και γω 25 χρόνια βασανισμένος κατα περιόδους με κήλη Ο5. Μάλλον ψηφίζω υπέρ outlander και λέω αν την παλεύεις συντηρητικά (μικρό βάρος σώματος, Καλη στάση, οχι ορθοστασία), πάλεψε την λίγο ακόμη.

    στα πουλάκια, μόλις γύρισα από τα κλασσικά της Αργολίδας – εύκολα το όριο, μόνο καρτερία πρωί βράδυ (απίστευτο και ομως αληθινό).

    δυστυχως πολλά και τα χαμένα της παρέας, παρά την προσοχή. Λόγω του ψηλού χόρτου.

    καλη βδομάδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #516989

    Στη ρίζα του βουνού σε λιόφυτα, λίγο πριν ξεκινήσει το άγριο…τέτοια μέρα είχα από τον Οκτώβρη να κάνω. Εκεί βρήκα τα πουλιά εφέτος και εκεί τα κυνηγάω, σε αντίθεση με τρανταχτά πόστα που για να τα πιάσεις πρέπει να πας από πολύ νωρίς και δεν βαράς σμπάρο. Βρε Κότσυφας ή Κοκκινότσιχλα ούτε για δείγμα…

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #517000

    χωρις πολλα λογια  σημερα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,776 έως 29,790 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων