ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,791 έως 29,805 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #517003

    Πολύ καλά…

    Φυσίγγια ;;;;

    Τσόκ ;;;;

    Μισά τα λες….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517004

    Εγώ σηκωθηκα το πρωι και έριχνε ψιλή βροχή και δεν πηγα. Το μεσημέρι περπάτησα 2 ωρες με έφαγε η λάσπη και κατάφερα με το ζορι 7 πουλιά με 10 φυσίγγια. Ανέβηκα μετά πιο πάνω και κάθισα καρτερι 30 λεπτα. Ένας κοτσυφας πέρασε και τον πηρα. Η τουφεκιά μου ήταν η μοναδική σε όλη την περιοχή που τα απογευματινά εκεί θεωρούνται premium!!!! Πουλιά ελάχιστα λοιπόν στο μέσο όρο της χρονιάς. Από Τρίτη και μετά δείχνει να χιονίζει παλι μέχρι τα ημιορεινά. Να δουμε αν θα κινηθεί τίποτα παραπανω. Αν και το φετινό πλέον δεν το σώζει τίποτα τουλάχιστον για εδω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #517005

    Πολύ καλά… Φυσίγγια ;;;; Τσόκ ;;;; Μισά τα λες….

    αντε να σου πω ρε τασο φυσιγκια cheddite tordo νο 9 32 γρ οπλο ρομπυστ 222 κομμενο στους 67 ποντους αρα και οι δυο καννες κυλινδροι.πρεπει να σου πω οτι δε με επηρεασε καθολου απ το ναπερνω πουλια στα 30 μετρα συν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #517008

    Εγώ σηκωθηκα το πρωι και έριχνε ψιλή βροχή και δεν πηγα. Το μεσημέρι περπάτησα 2 ωρες με έφαγε η λάσπη και κατάφερα με το ζορι 7 πουλιά με 10 φυσίγγια. Ανέβηκα μετά πιο πάνω και κάθισα καρτερι 30 λεπτα. Ένας κοτσυφας πέρασε και τον πηρα. Η τουφεκιά μου ήταν η μοναδική σε όλη την περιοχή που τα απογευματινά εκεί θεωρούνται premium!!!! Πουλιά ελάχιστα λοιπόν στο μέσο όρο της χρονιάς. Από Τρίτη και μετά δείχνει να χιονίζει παλι μέχρι τα ημιορεινά. Να δουμε αν θα κινηθεί τίποτα παραπανω. Αν και το φετινό πλέον δεν το σώζει τίποτα τουλάχιστον για εδω.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    δημητρη κι απο φιλους που πηγαν κονιστρες και περιξ ατουφεκιστοι ειναι φοβερα πραγματα για την ευβοια αυτα φετος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #517009

    Ειστε ωραιοι …….χαχψαχαχα :good:

    Ευτυχως στα χασομερια ψιλοσωθηκε η σεζον ……..αν και όχι παντου ….( βλεπε Ευβοια )

    Αυριο ένα γρηγορο πρωινο – περπατητο ……..Κορινθια και επιστροφη για ένα τραπεζομα που δεν μπορω να αποφυγω…….( κοπη της πιτας της εταιριας που εργαζομαι )

    Ανταποκριση ή αυριο αργα ή μεθαύριο ………καλα να περασετε οπου πατε και ότι κανετε………!!!!!!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517011

    Το πρωί σηκωθηκα με πολλά ζόρια γιατί είχε προηγηθεί τραπεζωμα με λαγό (και οχι μονο) που έβαλε ένας συνάδελφος από το εργοστάσιο και μαζευτήκαμε 18 άτομα , οι 8 κυνηγοι. Εφτασα εκει που ηθελα και βαζοντας τις γαλοτσες ειδα 3 (!!!) μπεκατσες μαζι. Παίρνω το όπλο και πιάνω για κανα κοτσυφι. Ξαφνικά μου έρχεται μια αλεπού καλοθρεμενη στα 3 μέτρα κυριολεκτικά. Την κερνάω ένα Ρουμελιώτη και ξεραθηκε. Από κοτσύφια και τσιχλες ούτε φτερό . Αρχίζουν να περνάνε κουρουνες και δύο που ήταν απροσεχτες κεραστηκαν απο ένα Ρουμελιώτη έκαστη. Περπάτησα μια ώρα και λίγο και δεν σήκωσα ούτε ένα πουλι εκτός από μια μεγάλη μυρτια που βγήκαν 7-8 κοτσύφια και πήρα 4 με ισάριθμες βολες. 7/7 σήμερα δηλαδή και έχω εξελιχτεί σε sniper φέτος :yahoo:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #517014

    <span style=”-webkit-tap-highlight-color: rgba(0, 0, 0, 0);”>Καλημέρα στα λεβεντόπαιδα.</span>

    βασιλη, δεν πιστεύω να ήσουν εσύ απέναντι στο ρέμα – εννοώ αν ήσουν εκεί που υποθέτω οτι πας, πάνω από την παιδική κατασκήνωση…..

    γιατί εγώ ήμουν στην άλλη μεριά και η φόλα δεν είχε όριο……

    αρχικη προσπάθεια είχα κάνει σε μια καβατζουλα πάνω από το Αλαμανο, αλλά και κει τα ίδια και χειρότερα.

    με αιματηρό περπατητο πέριξ Αγίων θεοδωρων, από 10 ο καθένας μας, δυο άτομα.

    η υπόλοιπη παρέα Αργολίδα, που κατι ασχοληθήκανε, μόνο απογευματινά χθες εννοώ. τωρα, δεν σώζεται πια…..

    ομολογώ οτι έβγαλα ήδη τα νεοπρεν για πλύσιμο και το όπλο για λάστιχα….

    αφού το χερσαίο δεν μου έκανε το κέφι, μπας και μου το κάνει το θαλασσινό, τώρα που ειναι άδειες και οι παραλίες…..

    αυτα. Καλο υπόλοιπο Κυριακής και Καλη βδομάδα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #517015

    Αυλώνας Αττικής σήμερα το πρωί το απόλυτο μηδέν. Δύο ώρες άντεξα και μετά φύγαμε με δύο νρουφεκιες της απελπισίας στα 50 μέτρα. Ελπίζω το κρύο της εβδομάδας να μας φέρει λίγα πουλιά για να ρίξουμε καμία νρουφεκια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517035

    Απόψε στο απογευματινό κάτι κουνήθηκε. Φρέσκα πουλιά με αλλοπρόσαλλες πτήσεις. Όχι τρελά πράγματα αλλά από το ένα – κανένα των προηγούμενων ημερών τα 7 στο χερι είναι διαφορα!!! 10 τουφεκισα και είδα αλλά τοσα. Επιτέλους φάνηκαν και μερικές τσιχλες. Φυσίγγια Hyperion compak και όλα τα πουλιά ξερά με ένα συννεφάκι πούπουλα πίσω τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #517038

    Καλησπέρα φίλε τα φυσίγγια που αναφέρεις πιο πάνω είναι του Ρουμελιώτη τα 28 αν είναι να πάρω να τα δοκιμάσω γιατί έχω ακόμα 32αρι αν και δεν βλέπω να καταφέρνω να ξαναπάω κυνήγι είμαι ακόμη κουτσός από το ισχίο και τη μέση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517042

    Καλημέρα Γιάννη. Ναι του Ρουμελιώτη είναι. Τα πήραμε για δοκιμή τωρα τελευταία και τρία άτομα με διαφορετικά όπλα είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι. Τελευταία δοκιμασία το κρύο που έρχεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517056

    Στο ιδιο καρτερι με χτες , τα πουλιά εξαφανιζολ :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #517064

    Καλημερες και καλο χειμωνα……..ηρθε η Χιονη…….χαχαχα

    Κυριακη όπως ειχα πει Κορινθια πρωινο και περπατητο μαζι με το Μητσαρα το φιλο και συνκυνηγο μεχρι τις 10+30 κοντα στο οριο ……..!!!!

    Αρκετα τα πουλια αλλα και αρκετες χαμενες …….!!!!

    Δυστηχως το χορταρι σε ορισμενα σημεια ειδικα , εχει φτασει το γονατο και δεν ειχα τη βοηθεια της επανιελινας μου μιας και είναι στις μερες της ……..!!!!!!

    Μεγαλη προσοχη θελει τωρα διοτι βγαινουν οι αγροτες στα κτηματα τους για κλαδεματα ……..υπηρχαν καποια σημεια που τα περασαμε με τα οπλα στον ωμω για να καταλαβενουν ότι δεν κυνδινευουν να φανε καμια αδεσποτη ……..προσοχη λοιπον ….!!!

    Λιακο δεν καταλαβα που μου λες φιλαρακι ……….αν θες στειλε πμ να σου πω που είμασταν ή στειλε το τηλ. σου με πμ να τα πουμε ……..γιατι δυστηχως δεν εχει παντου πουλια ……..το μερος όμως που παμε είναι αρκετα καλα ,  αλλα θελει ποδι ………..το ανέμισμα είναι κανα εικοσαλεπτο το πρωι στο ξεκουρνιασμα…….!!!!!

    Την Κυριακη που ερχετε αν καταφερουμα να παμε ένα τελευταιο στο κοτετσακι μας για καμια μακρομυτα , καλα θα είναι ………..τωρα που θα κανει κολοτουμπες και ο καιρος , μπας και εχει καμια ανακατοσουρα ……..!!!!!

    Καλημέρα και παλι …..!!!!!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    nikosbettinsoli στις #517073

    Καλημέρα σε όλους.

    Δυστυχώς οι υποχρεώσεις και η δουλειά δε με αφήνουν να εξορμήσω, όσες φορές θα ήθελα…Η περίοδος τελειώνει και μένουν μόνο λίγες μέρες… Το προηγούμενο Σάββατο πήγαμε προς Λειβαδιά και τα πράγματα δεν ήταν τόσο απογοητευτικά.. 3 άτομα με καμιά ώρα καρτέρι και κανά δύωρο περπάτημα καταφέραμε 19 τσίχλες και 6 χαμένες. Θεωρώ όχι άσχημα για την κακή φετινή χρονιά. Αντίθετα χθες που ξέκλεψα λίγο χρόνο για ένα κοντινό απογευματινό, δεν είδα ούτε μία παρά τα χιόνια σε απόσταση περίπου 200 μέτρων (Πάρνηθα). Από κοτσύφια ούτε λόγος…. Κάτι έπεσε στα αυτιά μου για καλό αριθμό πουλιών εχθές στο Θεολόγο (Εύβοια). mitsosvinci δώσε μας τα φώτα σου… Παρόλο που έχω καταγωγή και εξοχικό στην Εύβοια, φέτος όσες φορές και αν πήγα απλά απογοητεύτηκα με μοναδική εξαίρεση μια μέρα του Οκτώβρη στα έλατα, που αποζημιωθήκαμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517074

    Νίκο στα ελατα τον Οκτώβρη έκανα και εγώ το καλύτερο πρωινό των μπασιματων. Λες να ήταν την ίδια μερα???? Τώρα για Θεολόγο δεν γνωριζω αλλά χθες έριχνε μέχρι τις 11 την μάνα του και τον πατέρα του από βροχή και σήκωνε πέτρες ο  αερας. Οπότε το πρωι δύσκολα κυνηγούσε κάποιος. Το απόγευμα έβγαλε ήλιο και πήγα 2 ωρες περπατητο προς Πισσωνα αλλά δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο από πουλια. 8 έκανα με πολύ ευστοχία μαλιστα. Στο απογευματινό πιο ψηλά μια από τα ίδια , 3 πήρα με πολύ κρύο και αέρα. Ακόμη όμως και να έχει ένα μέρος σήμερα καποια πουλιά την επόμενη έχουν εξαφανιστεί. Μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές φετος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,791 έως 29,805 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων