ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,806 έως 29,820 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    nikosbettinsoli στις #517075

    Δημήτρη εγώ ήμουν με τον πατέρα μου 26 και 27 Οκτωβρίου… Η καλή μέρα ήταν η 27η… Καθόμασταν γύρω στα 500 μέτρα μετά το εξωκλήσι δεξιά πριν το παγκάκι του κυνηγετικού συλλόγου…

    Αύριο μάλλον θα κοιμηθώ λόγω βροχών και εναποθέτω όλες μου τις ελπίδες στην Κυριακή πέριξ Λειβαδιάς…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #517076

    Καλησπέρα στους συμπολεμιστές.

    κοντευουμε στην λήξη και τα πράγματα σταθερά άσχημα.

    Θεωρωτικα τώρα θα είχαμε φτάσει ήδη στα μέρη που πάμε στην Αργολίδα, αλλά η πρόβλεψη για αύριο ειναι 20 ώρες από το 24ωρο βροχή ακατάπαυστη.

    είπαμε λοιπόν να κάτσουμε στα σπίτια μας και να την κάνουμε αύριο το βράδυ. Με λιγοστές ελπίδες αλλά Καλη διάθεση. Όποτε αύριο το βράδυ θα προκάνουμε και μπριζολιτσα σπέσιαλ στον Γιάννη.

    φετος με παραξένεψε οτι δεν σήκωσα κανέναν λαγό στο τσιχλοκυνηγι – πράγμα που γινόταν κάθε χρόνο.

    ανταποκριση από το πεδίο της μάχης την Κυριακή.

    καλο δρόμο και προσοχή στους φίλους που θα φύγουνε. Το δελτίο δείχνει κακές καιρικές συνθηκες.

    καλο βράδυ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517077

    Καλημερα παλικάρια , Νικό εμείς είχαμε πάει στις 28 λίγο πιο πάνω σε ένα αυχένα πραγματικό μαγνήτη για μπασιματιαρικα και ήταν σχετικά καλα. Για το τουφεκιδι  σας στις 27 το πληροφορηθήκαμε το απόγευμα τις ίδιας μέρας από λαγαδες! Κυνήγι σήμερα το πρωι τουλάχιστον δεν νοείται. Ρίχνει ακατάπαυστα 30 ωρες βροχή η χιονόνερο. Στον κάμπο του χωριού από ότι βλέπω τωρα θα αλλάξουν την παραγωγή από πατάτες και καρότα σε ρύζι!!!! Για να καταλάβουμε πόσο νερό έχει πέσει η Στενή έχει καταγράψει ως τωρα φέτος σχεδόν διπλάσια χιλιοστά από ότι είχε γράψει πέρισυ ως τα μεσα…Σεπτεμβρίου!!! Η Διρφη μεχρι τα 400 πρέπει να εχει θαφτει παλι.Αν κόψει το μεσημέρι θα βγω μια βολτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #517078

    καλησπερα σας φτιαχνω παλι τη διαθεση αφου με τις 4 χαμενες μου αλλο ενα οριο ηρθε στο σημερινο 6ωρο περπατημα στη βοιωτια εν μεσω ψιλοβροχου και ψιλοχιονου. απτοητοι περπαταγαμε οπως και τα κοκκινα οσκαρ.καλο βραδυ……

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517081

    Μπράβο ρε Γιάννη να τις βλέπουμε τουλάχιστον σε φωτογραφία!!!! Εδώ έκοψε κατα τις 4 και πήγα σε ένα απογευματινό. 4 πουλιά πέρασαν και εριξα σε 2 και τα πήρα. Το βουνό χιονισμένο αρκετά χαμηλά και κρύο πολυ αλλά τα μαυρα χάλια της περιοχής συνεχίζονται. Αύριο θα περπατήσω αν και όλα έχουν γίνει βούρκος εδω πλεον. Είναι η πρώτη φορά που πλησιάζει το τέλος στην περίοδο και στις κουβέντες της παρέας κυριαρχεί το άντε φύγει η σκ@τοχρονια να τελειώνουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #517082

    Μπράβο ρε Γιάννη να τις βλέπουμε τουλάχιστον σε φωτογραφία!!!! Εδώ έκοψε κατα τις 4 και πήγα σε ένα απογευματινό. 4 πουλιά πέρασαν και εριξα σε 2 και τα πήρα. Το βουνό χιονισμένο αρκετά χαμηλά και κρύο πολυ αλλά τα μαυρα χάλια της περιοχής συνεχίζονται. Αύριο θα περπατήσω αν και όλα έχουν γίνει βούρκος εδω πλεον. Είναι η πρώτη φορά που πλησιάζει το τέλος στην περίοδο και στις κουβέντες της παρέας κυριαρχεί το άντε φύγει η σκ@τοχρονια να τελειώνουμε.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    δε ξερω δημητρη φετος παρ ολο το χαλι της χρονιας οπου κλασικοι τσιχλοτοποι ειναι νεκροταφεια βρηκαμε δυο τρεια σημεια στη βοιωτια που κρατησαν πουλια ολη τη χρονια αλλωτε πιο πολλα αλλωτε λιγοτερα.βεβαια τα αποτελεσματα μου τα φετινα δεν ειναι σε 1 η 2 ωρες περπατημα αλλα πανω απο 5 βαλε και αυξημενη ευστοχια βαλε και λιγη τυχη φετος μπορω να πω οτι για μενα ηταν πολυ καλη σαιζον καλη αυριανη..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #517083

    Καλησπέρα και από μένα παιδιά όσον αφορά τη Βοιωτία όντως έχει πουλιά εκεί κυνηγάω και εγώ άσχετα αν δεν μπορώ να πάω το τελευταίο καιρό λόγω μέσης ένας φίλος όμως που πηγαίνει κάθε Κυριακή εκεί που πήγαμε μαζί πάντα σχεδόν φτάνει το όριο και μόνος άρα αλήθεια λέει ο φίλος ότι όντως κρατάει πουλιά  απλά μετά το πρωινό καρτερακι θέλει τρεις τέσσερις ώρες περπάτημα και σίγουρα φτάνει στο όριο αν τουφεκας βέβαια κιόλας καλά Πέμπτη Κυριακή αυτή που δεν πάω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #517084

    <p style=”text-align: left;”>Και μιας που κάθομαι σπίτι και αναπολώ στιγμές θα σας αναφέρω κάτι πληροφοριακά για τα φυσίγγια γιατί πλησιάζει τέλος της χρονιάς λόγω κακής χρονιάς μπορεί τα μαγαζιά να ξεμένουν επειδή δεν παραγγείλανε πολλά για να μην τη πατήσετε όπως εγώ πριν μερικά χρόνια στη Σωτηρίτσα όπου είχα και εργοστασιακά φυσίγγια εκτός δικά μου αλλά επειδή δεν είχε τα μαγαζί 9αρια που έπαιρνα και τα ήξερα πήρα 8 ίδιας μάρκας και άφησα 40 φυσίγγια στο καρτέρι φεύγοντας 8αρια γιατί απλά είχα όντως σκοτώσει πολλά πουλιά αλλά όταν έριξα τα 8 απλά το ντου φεκι ήταν σαν να ρίχνει άχυρα δεν το είχα ξαναδεί μέχρι τότε αυτό γι’αυτό κρατάτε επιφύλαξη μου τελειώνει σαν πάρε ένα νούμερο μικρότερο η μεγαλύτερο καλή αυριανή σε όλους και προσοχή στους δρόμους λόγω δουλειάς βλέπω ότι κυκλοφορούν πόλλοι ατζαμηδες δυστυχώς καλό βραδυ</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517092

    Καλημέρα παλικάρια. Άντεξα να περπατήσω ένα τρίωρο. Η λάσπη σε πρωτοφανή επιπεδα. Ακόμη και στα χέρσα βουλιάζεις μέχρι την κνήμη ενώ παντού τρέχουν νερα. Από πουλιά τα γνωστά. Στο ξημέρωμα δεν είδα ούτε ένα και στο περπατητο λίγα και μαζεμένα σε σημεία. Η ευστοχία συνεχίζει να μου δίνει σχετικά καλά νούμερα για φετος. Τουφεκισα 13 πουλιά με  17 φυσίγγια και κράτησα τα 9. Όλα στο χερι και με ακαριαία καταβολη. Τα Hyperion πέρασαν και το τεστ του κρύου!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517103

    Απογευματινό με το ξαδερφακι αποψε με ψοφοκρυο και ήταν ψιλοκαλα. 15 φυσίγγια αυτός και 4 πουλιά στο χερι , 6/6 μονοτουφεκα εγώ. Είπαμε sniper φέτος έχω γινει! Με τα Hyperion κοντά μακριά στουπια ολα. Πρωί και απόγευμα κατάφερα να κάνω 15 πουλιά σήμερα με 23 φυσίγγια. Αύριο έχει σχάρα στο τζακι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #517113

    Συμπέρασμα από το χθεσινό κυνήγι: 6 από τις 7 η παρέα μου και 2 στις 3 εγώ. Δεν είχε πουλιά, δεν ακούσαμε πουθενά σμπάρα, δεν ανηφόρησαν τα πουλιά και γενικότερα πιστεύω πως ήδη έχουν ξεκινήσει να φεύγουν. Κάτι λίγες ακόμα υπάρχουν στους ελαιώνες και τις καλαμιές όπου κουρνιάζουν κιόλας. Μέχρι τις 28 του μήνα δεν πιστεύω να υπάρχει Τσίχλα στο νησί. Από τα τώρα ονειρεύομαι τον ΟΚΤΩΒΡΗ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517114

    Σταυρο επιστροφια ούτε για πλακα. Το Σ/Κ που έρχεται θα έχουμε κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας και πιθανόν χιόνια αρκετά χαμηλά . Οπότε το ανηφορισμα των πουλιών θα πάει πισω. Τους προηγούμενους Φλεβαρηδες που ήταν ο καιρός απριλιατικος ναι είχαν ξεκινήσει πιο νωρίς τα επιστροφια. Και εγώ ονειρεύομαι τον Οκτώβρη αρκεί να μην είναι σαν τον περσινό!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #517116

    Σταυρο επιστροφια ούτε για πλακα. Το Σ/Κ που έρχεται θα έχουμε κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας και πιθανόν χιόνια αρκετά χαμηλά . Οπότε το ανηφορισμα των πουλιών θα πάει πισω. Τους προηγούμενους Φλεβαρηδες που ήταν ο καιρός απριλιατικος ναι είχαν ξεκινήσει πιο νωρίς τα επιστροφια. Και εγώ ονειρεύομαι τον Οκτώβρη αρκεί να μην είναι σαν τον περσινό!!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    Απογευματινό με το ξαδερφακι αποψε με ψοφοκρυο και ήταν ψιλοκαλα. 15 φυσίγγια αυτός και 4 πουλιά στο χερι , 6/6 μονοτουφεκα εγώ. Είπαμε sniper φέτος έχω γινει! Με τα Hyperion κοντά μακριά στουπια ολα. Πρωί και απόγευμα κατάφερα να κάνω 15 πουλιά σήμερα με 23 φυσίγγια. Αύριο έχει σχάρα στο τζακι!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    ευγε δημητρη φετος εισαι ποιοτικος παρα ποσοτικος.καποτε λεγαμε σε ενα παλιο κυνηγο τι πουλια ειχαμε κανει.και αμεσως ρωτουσε ποσα φυσιγκια ριξαμε.τελος παντων πιστευω να δουλευεις το σουπερ ποζε που πηρες και να μη γυρισες στις παλιοκαραμπινες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #517117

    Γεια σας ρε παιδια,εγω ουτε σημερα θα βγω γιατι με εχει πιασει βαρεμαρα,απογεματινο περνανε τα τελευταια 10 λεπτα και ξενερωνω,πρωινο περπατητο κατι κανεις αλλα θελει παρεα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #517120

    <p style=”text-align: left;”>Γιάννη outlander δεύτερη χρονιά με το δικανο και το 90% των εξορμήσεων γίνεται με αυτο. Τη Vinci την βγάζω πολύ λίγο και περισσότερο τη γριούλα black eagle γιατί είναι κομμάτι από το κορμί μου! Αλλά αν αξιωθω και ξαναπάρω όπλο αυτό θα είναι σίγουρα παλι δικανο. Όσο για την ευστοχία φέτος με πάει καλα. Πιστεύω ότι έχω πλέον βρει και τα πυρομαχικά που ταιριάζουν σε εμένα και το οπλο. Το βασικό είναι ότι δεν έχω ζωντανά πουλια.  Γιάννη καλως ήρθες και καλα ποσταρισματα!!! Πονεμένη ιστορία η φετινή χρονιά φιλε. Πάντως βγες όσο μπορείς αυτές τις μερες γιατί από τις 23 και μετά χλωμό να κυνηγήσουμε. Ετοιμάζει κακοκαιρία βαρβατη να μας κατεβασει με ψύχος σίγουρα και πολύ πιθανό χιόνια ως τις βάρκες.</p>

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,806 έως 29,820 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων