ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #46351

     Εγω παιδια, πηγα Σαββατο, για να εγκαινιασω το νεο μου αποκτημα. Τσιχλα δεν ειδα ουτε μια, επιασα ομως ενα τρυγονι που ο θεος ξερει πως βρεθηκε εκει.

    Τουφεκιες ακουσα περιπου 10, και ενας που ηταν εκει διπλα μου ειπε οτι με τη κακοκαιρια ακουσε μερικες τσιχλες, αλλα μετα τιποτα. Οποτε μαλλον με τη καινουρια κακοκαιρια θα αρχισουν τα κατεβασματα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #46352

    Τσίχλες είδα κι εγώ στο χωριό μου.

    Όση ώρα είμουν στο καρτέρι για λαγό θα μπορούσα να βαρέσω άνετα κανα 7αρι τσιχλοκότσυφα.

    Το ωραίο ήταν ότι τα χελιδόνια δεν έχουν φύγει ακόμα, σπουδαίο θέαμα τσίχλες και χελιδόνια στον αέρα.

    Αυτήν την εβδομάδα θα έχουμε μεγάλα μπασίματα γιατί στα Βαλκάνια, κεντρική και βόρειο ανατολική Ευρώπη αναμένεται μεγάλη κακοκαιρία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #46353

    Ειδατε καμία στην Πελλοπόνησο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #46355


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 11 Οκτώβριος 2004


    Τσίχλες είδα κι εγώ στο χωριό μου.

    Όση ώρα είμουν στο καρτέρι για λαγό θα μπορούσα να βαρέσω άνετα κανα 7αρι τσιχλοκότσυφα.

    Το ωραίο ήταν ότι τα χελιδόνια δεν έχουν φύγει ακόμα, σπουδαίο θέαμα τσίχλες και χελιδόνια στον αέρα.

    Αυτήν την εβδομάδα θα έχουμε μεγάλα μπασίματα γιατί στα Βαλκάνια, κεντρική και βόρειο ανατολική Ευρώπη αναμένεται μεγάλη κακοκαιρία.


    [/indent]

     Eιναι αυτο που ελεγε ο Λεωνιδας σε αλλο θεμα. Οταν πας για λαγο, βλεπεις φασες, οταν πας για φασες τσιχλες, και οταν πας για τσιχλες δεν βλεπεις τιποτα…

     Καλο ομως σημαδι το οτι εδειξαν τσιχλες τοσο νωρις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #337693

    Καλημέρα σε όλους.

    Χθες ήμουν Κέρκυρα σε ένα από τα από τα “καλά” πόστα του νησιού. Πάρ’ όλο που είχε νοτιά είδα καμια 30αριά πουλιά τα οποία, όμως, πέταγαν πολύ ψηλά. Ελπίζω να τα καταφέρω να πάρω καμιά αδειούλα στο τέλος του μηνός που θα έχει τα καλά μπασίματα γιατί ακόμα δεν το “μάτωσα”.

    ΚΩΝ/ΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #46358

    Καλημέρα σε όλους.

    Σάββατο που μας πέρασε πήγα για καρτέρι τσίχλας. Πήρα 3 στο χέρι, μία έχασα γιατί έπεσε τραυματισμένη και μία δεντρότσιχλα μου έφυγε άδικα λόγω της κακής συνήθειας του καπνίσματος (άναβα τσιγάρο την ώρα που πέρασε από πίσω μου). Σύνολο είδα και στα γύρω καρτέρια γύρω στα 30 πουλιά τα οποία είναι πολύ καλά για την εποχή αυτή και για το μέρος το συγκεκριμένο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #46360

    ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ

    ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΡΤΙΝΟ , 6,7,9 ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΑΠΟ 3 ΑΤΟΜΑ

    ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ……

    ΑΥΤΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

     ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΠΙΔΟΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΩΝ ΛΙΘΡΙΝΙΩΝ ,ΣΑΡΓΩΝ , ΚΟΚΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΛΙΤΣΩΝ ΑΦΟΥ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ Ο ΣΑΡΩΝΙΚΟΥΛΗΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΕΦΙ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #46369

     

    αφου την κυριακη πρωι δεν βρηκα ορτυκια ειπα να περασω μια βολτα απο βαγια να δουμε τι γινεται. Μιση ωρα  περπατητο δεν ειδα τιποτα. 2 παλικαρια που ειδα και ειπαν οτι καναν περπατητο για κανα δυοωρο ειχαν παρει μια . κουκλα ειταν. αυτα. οποτε αναμενουμε

    νικολας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #337703

    kalimera magites…egw sabbato prwi ston barnaba pisw apo limni marathona..ekana 2 tsixles eida para polles…basika to prwi tis akoyga kai den tis eblepa..arxisa na ta pernw (ti epatha strabotika??)xixi..alla otan fwtise gia ta kala eida ti ginotane..pernoysan para poli psila me prospathia tis ksexwrizes 2-5 mazi kopadakia..alla epimenw arketa poylia…eida kai dio fasses ….ayta,,,

    kyriaki gia  lago ston kitherwna sta elata…arketes tsixles arketes gerakotsixles…mporoysa na kanw toylaxiston 5 kathistes sta elata…alla as opsete o aytias…poy den baresame,.,,!! ean eixa paei gia tsixles den tha eblepa kamia..alla etsi einai to kynigi…:)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #46377

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΝ  ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ.ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΗΚΩΣΑ 2 ΟΡΤΥΚΑΚΙΑ 1 ΣΤΗ ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ!! ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΕΛΠΙΖΩ.ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΛΛΑ Ο ΦΙΛΑΡΑΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 6 ΤΣΙΧΛΕΣ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ.ΚΥΝΗΓΙΣΕ ΣΤΗΝ ΑΤΑΛΑΝΤΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΣΙΧΛΙΤΣΕΣ ΨΗΛΑ.ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΝΕΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΑΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ DISCO ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΑΛΑΝΕ ΜΥΑΛΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    karouzos στις #46432

    ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΛΙΑΡΤΟ.ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ 3 ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΤΣΥΦΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΣΙΤΑΡΗΘΡΑ.ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΟΣΑ ΧΑΜΗΛΩΝΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙΡΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #46433

    PITHANON APO AYTO TO SK KAI META NA ARXISOYN TA ORGANA…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #46434

    Μακάρι….

    Τελικά μόνο η τσίχλα έχει μείνει….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    iapit στις #46441

    συναδερφοι εγω πηγα κυριακη παναγια και ήταν ικανοποιητικα.πήρα τρια πουλάκια.αυτοί που περικύκλωσαν τα αμπέλια ξεπέρασαν τα 10 πουλιά.πιστεύω οτι ο καιρος δεν βοηθάει αυτές τις μέρες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #337722

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠ’ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ (11/10) ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΡΙΤΣΩΝΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΙΣ ΡΕΜΑΤΙΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΑΙΩΝΕΣ.

    ΟΙ ΕΛΙΕΣ ΗΤΑΝ ΑΜΑΖΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΘΕΣΙΝΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων