ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,001 έως 30,015 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519323

    <p style=”text-align: left;”>Γιάννη εκεί που ήταν οι δικοί μου πέρασαν σε πολύ καλό ύψος. Το παράδοξο είναι ότι πέρασαν ανάποδα. Εκείνο το μέρος βάζει πουλιά κυρίως από βορειοανατολικά. Σήμερα ανέβαιναν από δυτικά , από Ευβοϊκό.</p>


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519324

    Μητσο με τετοιες συνθηκες καπια στιγμη θα κοψουν,ειναι αδυνατο να περνανε καθε μερα,τωρα δεν ξερω πανω στον αγιο ιερεμια στα ελατα αν περνανε,εκει συνηθως πηγαινω προς το τελος οκτωμβριου,και σε μενα περασανε χαμηλες και θα μπορουσα καμια 20αρια,αλλα και η αστοχια μεσα στο προγραμμα ειναι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #519325

    <p style=”text-align: left;”>Γιάννη εκεί που ήταν οι δικοί μου πέρασαν σε πολύ καλό ύψος. Το παράδοξο είναι ότι πέρασαν ανάποδα. Εκείνο το μέρος βάζει πουλιά κυρίως από βορειοανατολικά. Σήμερα ανέβαιναν από δυτικά , από Ευβοϊκό.</p>

    <hr />

    i hunt therefore i am

    δημητρη εχθες οτι τσιχλα ειδα στη στενη ειχε βορειοδυτικη πορεια φαντασου εναν αξονα διρφυ στενη χαλκιδα. αυτο που εγινε σημερα δειχνει οτι πολλα σημερινα πουλια ηρθαν για να μεινουν στην ευβοια.τι να πω βεβαιως και πρεπει να μαλακωσει το χωμα αλλοιως θα μας μεινει η χαρα των μπασιματων και τα  πουλια ολο το χειμωνα θα φυγουν για αλλες χωρες.επισης σιγουρα ευνοουν αυτες οι συνθηκες το περασμα τους αφου και φεγγαρι εχει και βοριαδακι,ποιοσ ειπε οτι με ανταρα ταξιδευουν τα πουλια.αν θελουμε να βρουμε και μετα πουλια η βροχη ειναι απαραιτητη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519334

    Διαβάζοντας αυτά που γράφει ο outlander καί με αυτα που είδα και άκουσα από πολύ κόσμο , καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μέχρι στιγμής τα πουλιά στη Εύβοια δεν έχουν συγκεκριμένη ροτα φετος. Μπαίνουν από παντου. Χθες πήρε τηλέφωνο ένα παιδί που έχει σταματήσει το κυνήγι και σπιναρει φανατικα. Ήταν στην Κρύα Βρύση και μου είπε ότι μπήκαν εκατοντάδες πουλιά από την θάλασσα με πορεία από ανατολικά προς δυτικα. Τέλος πάντων ας συνεχίσει έτσι και ας έρχονται και από τη Σαχάρα!

    Κάναμε και την πρώτη επίσκεψη με τον ξάδερφο στο ορεινό μας πρώιμο απογευματινό καρτερι πιο πολύ για να πιούμε τον καφέ μας.  Αν σας πω ότι λίγο πριν νυχτώσει πέρασαν πάνω από 50 τσιχλες θα με πιστέψετε;;; Ρίξαμε λίγες τουφεκιές  σε επιλεγμένα πουλιά γιατί το μέρος είναι ζαβο. 4/4 εγώ όλες στο χερι και 5/8 ο ξάδερφος με 4 στο χερι!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519343

    Σήμερα πάλι πέρασαν πουλιά. Οι ίδιοι φίλοι με χθες στο ίδιο μέρος πήραν 20 και 16 ο καθενας.  Λιγότερος όγκος πουλιών από χθες αλλά κανένας δεν έφυγε από το καρτερι παραπονεμένος. Δείχνει πως το πέρασμα που ξεκίνησε Κυριακή , κορυφώθηκε χθες και τώρα έχουμε τα απομεινάρια. Ελπίζω ΠΣΚ να έχουμε δεύτερο γυρο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #519344

    Καλησπερα. Σημερα στο ιδιο μερος με χτες, περασανε πολυ λιγοτερα πουλια. Απο το χτεσινο οριο, σημερα στα 8 πουλια τα 6 στο χερι. Μετα τις 8:30 με 9:00 κοψαν τα πουλια οποτε και εφυγα. Καλη συνεχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Νίκος στις #519345

    Καλημέρα σε όλους,

    Μετά από 3 χρόνια απραξίας λόγω υγείας προσπαθώ να βγάλω το δεκαοχτάχρονο γιο μου στο κυνήγι τσίχλας ειδικά τώρα στα μπασίματα. Αν κάποιους από εσάς δεν σας πειράζει, μπορείτε να μου υποδείξετε μέσω μηνύματος 2-3 μέρη Αττική – Βοιωτία που έχουν περάσματα, ώστε να ρίξει μερικές ντουφεκιές το παιδί , για να του κεντρίσω το ενδιαφέρον  και να μη φεύγουμε αντουφέκιστοι όπως έχει ήδη συμβεί 3 φορές τώρα.

    Ευχαριστώ για όποια βοήθειά σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #519350

    Καλησπέρα σε όλους…

    Πήγα από 7.30 – 8.10 για τσίχλες , μετά δουλειά

    Αρκετά πουλιά αλλά μεσούρανα

    Έριξα 11 φυσίγγια πήρα 4 πουλιά

    Τσοκ 3-2 , φυσίγγια λάμπρο sporting 8αρια…φωτιαααααα

    Θα τα πάρω με ανοιχτά τσόκ και στα ορτύκια σε 9αρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #519353

    Κάθε μέρα γίνεται ένα μικρό μπάσιμο τόσο σε αριθμό όσο και σε διάρκεια. Η κάρπωση μικρή (έως 5 πουλιά) αλλά καθημερινή. Ο καιρός είναι κολλημένος στα ανατολικά με ζέστη και επηρεάζει πάρα πολύ την είσοδο των πουλιών στο νησί. Αρκεί να έχει σιγαλιά πάντως όπως και γίνεται τόσες μέρες. Παρατηρώ πως άλλες μέρες φανερώνονται Τσίχλες νωρίς το πρωί, άλλες πάλι μετά τις 09:10.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #519354

    Καλημέρα σε όλους, Μετά από 3 χρόνια απραξίας λόγω υγείας προσπαθώ να βγάλω το δεκαοχτάχρονο γιο μου στο κυνήγι τσίχλας ειδικά τώρα στα μπασίματα. Αν κάποιους από εσάς δεν σας πειράζει, μπορείτε να μου υποδείξετε μέσω μηνύματος 2-3 μέρη Αττική – Βοιωτία που έχουν περάσματα, ώστε να ρίξει μερικές ντουφεκιές το παιδί , για να του κεντρίσω το ενδιαφέρον και να μη φεύγουμε αντουφέκιστοι όπως έχει ήδη συμβεί 3 φορές τώρα. Ευχαριστώ για όποια βοήθειά σας.

    ακου νικο ραντεβου με τα πουλια δεν υπαρχει.θα σου πω μερικους προορισμους καπως γενικα οπως καταλαβαινεις να σε παω ακριβως δε γινεται. οπου ακους ντουφεκιες πηγαινε απο κοντα.λοιπον αττικη.καλαμος καπανδριτι γραμματικο ραμνουντα και ολα τα δερβενοχωρια πυλη σκουρτα οινοη καπαρρελι.απο βοιωτια μαυροματι παλιοπαναγια και ξηρονομη βαζουν νωρις πουλια.παντως αν θελεις τη γνωμη μου γραψε το παιδι σε σκοπευτηριο ελπιζω να βοηθησα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519358

    Καλημέρα παλικάρια. Και σήμερα περνάνε πουλια. Από καρτερι δεν έχω ανταπόκριση αλλά βγήκα έξω από το εργοστάσιο να κοιτάξω πριν 20 λεπτά και στο δεκάλεπτο που κοιταγα πέρασαν πάνω από 30 πουλιά πολύ ψηλωμενα! Άντε να δούμε ΠΣΚ μήπως κάτσει και σε εμάς η μπίλια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519359

    Καρμπον ολες οι μερες τελικα,το τριπτιχο αποτυχιας λαλα κρατει,ζεστη,ξηρασια,απνοια και το αποτελεσμα,πουλια σε μεγαλο υψος και μεχρι τις 8 και κατι απο περασμα,στα 50 πολια σου περναει και ενα καλουτσικο,νομιζω ετσι θα παει δυστηχως,για να αλαξει αυτο και να περνανει ενα καλουτσικο ποσοστο χαμηλα πρεπει να αλαξει ο καιρος,και αυτο δεν προκειτε να γινει,θα αργησει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #519360

    Σήμερα μπήκαν 5 στο δίχτυ, πέρασμα πολύ μικρό και νωρίς το πρωί. Η πείρα μου έχει δείξει ότι παρά τον καιρό και τη ζέστη ή την υγρασία και τον αέρα, τα πουλιά κάποια θα στιγμή θα μπουν και θα χαρούμε όλοι, γιατί εκτός των παραπάνω πιέζονται από τις ημερομηνίες (φωτοπερίοδος). Ή θα ξεχάσω πέρυσι παρά τη χρονιά που ήταν, αν θυμάμαι καλά 26 του μήνα μου ‘ρχόταν να βάλω τα κλάματα απ’ τον παλιόκαιρο που είχε, δεδομένου ότι όλες τις προηγούμενες μέρες η κάρπωση ήταν μηδαμινή και κάηκα στα σμπάρα, έφτασα όριο και γελάγαν και τα μουστάκια μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #519364

    Καλημέρα παλικάρια. Και σήμερα περνάνε πουλια. Από καρτερι δεν έχω ανταπόκριση αλλά βγήκα έξω από το εργοστάσιο να κοιτάξω πριν 20 λεπτά και στο δεκάλεπτο που κοιταγα πέρασαν πάνω από 30 πουλιά πολύ ψηλωμενα! Άντε να δούμε ΠΣΚ μήπως κάτσει και σε εμάς η μπίλια!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    :good:  :good: :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519368

    Γιάννη πέρσι είχε βουλιάξει ο τόπος από το νερό τέτοια εποχή και το αποτέλεσμα ξέρεις πολύ καλά πιο ηταν. Πέρσι τέτοιες μέρες δεν είχε περάσει τίποτα.  Κάτι μαύρες παίζανε το πρωι και μετά για να δεις μπασιματιαρικα έκανες τάμα σε αγιο. Φέτος είναι η έβδομη μέρα που μπαίνουν πουλιά και ας είναι ψηλωμενα. Οσο για την ανομβρία Ανατολική και Βόρεια Εύβοια έχει κάνει μερικά καλα νερα. Το ξέρω λόγω των μελισσιών που εχουν χεστει στα μέλια σε αυτές τις περιοχές. Και ανομβρία = 0 μελι. Μονο εμεις εδω κεντρονοτια εχουμε φαει μουτζα απο τη βροχη.Οπότε ας περιμένουμε την κορύφωση των περασμάτων. Αυτή είναι διαχρονικά το δεκαήμερο 25/10 έως 5/11. Εγώ τουλάχιστον στα 20χρονα κιτάπια μου τότε έχω καταγράψει καλά νούμερα. Η βροχή με νοτιαδες δεν προσφέρει τίποτα στα μπασιματα. Απεναντιας…..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,001 έως 30,015 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων