ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,046 έως 30,060 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #519442

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΞ ΘΗΒΑΣ.Η ΤΡΕΛΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.ΑΠΟ ΤΙΣ 7.10 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 8.00 ΑΝΕΜΙΖΑΝ ΟΙ ΠΙΑΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.Η ΠΟΛΛΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ΟΜΩΣ ΑΦΗΝΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΑ.ΜΕΤΑ ΤΙΣ 8.00 ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΑΖΕΥΑΜΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΣΤΑ 10000 ΠΟΔΙΑ!!ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΑΛΛΕΣ 11 ΚΑΙ ΔΥΟ ΟΡΤΥΚΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΗΤΕΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΚΑΛΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΝΕ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΕΓΩ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 29 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΛΟΓΩ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ. :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #519445

    Ευχαριστώ Μητσάρα. Για πολλά χρόνια κυνήγαγα τις τσίχλες με 10άρια σκάγια λόγω του ότι πήγαινα στα μισά περπατητα με 36άρι οπότε η ιδιογόμωση ήταν μονόδρομος. Και το 10άρι έχει 40% περισσοτερα σκάγια από το 8άρι, οπότε με 17 γραμμαρια φυσίγγι παίζει μεγάλο ρόλο. Ετσι για να μην έχω διαφορετικά υλικά έφτιαχνα και για το 12αρι 28 γραμμαριων με 10άρια. Τώρα βαρέθηκα να φτιάχνω τα δικά μου και του Ρουμελιωτη κάτι 8άρια 32γρ που δοκίμασα περσι απο φίλους και λιγα 9αρια 30γρ με ενθουσίασαν. Δεν είχα και τους πολλους τραυματισμούς που είχα με τα 10άρια. Φέτος τελειώνουν τα δικά μου, οπότε μεσα στην σεζόν θα δοκιμάσω αυτά τα compak piston skeet γιατι το 90% του κυνηγιου μου είναι περπατητό. Να’σαι καλα.  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519446

    Πάρε τον Ανδρέα τηλέφωνο και θα σου απαντήσει σε όλες τις απορίες. Έχω ξαναπεί για τις τιμές που πουλάει τα φυσίγγια του είναι απιστευτα.  Εγω σήμερα έριχνα το κυνηγετικό του 28αρι σε νο9. Απίστευτη υγρασία και νοτιά,  συνθήκες που εχουν ξεφτιλίσει πολλά ακριβά φυσίγγια διαχρονικα. Όσα πουλιά πέτυχα στα 30-35 μέτρα στουπια επεσαν.

    Έξω ήδη σήκωσε ένα ελαφρύ βοριαδάκι. Πιστεύω πως αύριο θα είναι καλύτερα στα καρτερια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #519447

    Αυτό με την υγρασία με είχε εντυπωσιάσει και μένα όταν τα δοκίμασα. Εκεί φαίνεται το καλό φυσίγγι. Σίγουρα αύριο θα είναι καλύτερα απο σήμερα. Καλά να περάσεις. Θα ξαναπήγαινα και γω, αλλά κάτι με έχει πειράξει στην κοιλιά και απο την ώρα που γύρισα το πρωϊ και μετά την έχω περάσει καθίμενος στον “θρόνο”. Οπότε απο Δευτέρα στις επάλξεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519450

    Η χειρότερη μέρα ως τωρα. Πέρασαν 50 περίπου πουλιά από τις 7:20 μέχρι τις 10. Πάλι 5 πήρα και 0 ο ξάδερφος ο οποίος  είχε την ευκαιρία να ρεφαρει με μια φασσα αλλά έστριβε τσιγάρο την ώρα που του έσκασε μέσα από τα πευκα. Ο καιρος κλασσικά τραγικός. 7 το πρωι και κολλαγες απο την ζέστη και την υγρασία. Οι ελπίδες μας πλέον μετατίθενται για το τριήμερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519451

    Εκανε απο χτες μπαμ μητσο οτι σημερα θα ηταν μουφα,γιαυτο αλωστε και γω την αραξα σημερα,ετσι θα παει μεχρι το τελος,αλωστε το ειχα πει απο την προηγουμενη βδομαδα,βλεπω να μπαινουν μαζικα τις πρωτες μερες του νοεμβρη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519452

    Το έχουν ξανακάνει Γιαννη. Θυμάμαι ένα τρελό πέρασμα 2-3 Νοεμβρίου πριν 5-6 χρόνια. Τόσο κοτσυφι σε μπασιμο δεν ειχα και δεν έχω ξαναδει. Και ένα άλλο παλιότερα 8/11 και το πιο όψιμο 17/11 και να πιάνω όριο με  μαυρα και κυργιαρες.  Στο μεταξύ οι καιρικές προγνώσεις είναι για τον π…..ο! Βοριά 3-4 έδιναν σήμερα και πάλι νότια ειχε.  Είπα να μην πάω και εγώ ρε φιλε αλλά λίγο ο ξάδερφος που δεν κρατιέται και περισσότερο αυτό το ρημάδι το ξημέρωμα στο λοφακι μου , με έκαναν και έχασα παλι τον ύπνο μου. Πάλι καλά που ξεκρεμασα 5 απο τα μεσουρανα και τις βρήκα ολες και ξερές μεν αλλά γεμάτες αίματα δε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #519453

    μια απ τα ιδια.καλα εκανε ο γιαννης καο κοιμηθηκε.1ο βολες στη στρατοσφαιρα με 4 επιτυχιες.πραγματικα ξεπερασα τον εαυτο μου και σε υπομονη και σε σκοπευση.αντε να δουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519454

    Μπορει περσι να ειχε καθολου περασματα αλλα η χρονια εξελισετε στην καρπωση ελαχιστα καλυτερα γιατι απλα βλεπεις πουλια αλλα δεν μπορεις να ντοφεκισεις,ειχαν και εχουν την ταση να περασουν απο δω φετος,αλλα ο καιρος τα χαλασε ολα,και μην περιμενει κανεις να μεινουνε πουλια με τετοια ξηρασια,βαζω στοιχημα μετα τις βροχες και την πτωση θερμοκρασιας που λενε για τελος οκτωμβριου θα γεμισει κοτσυφια,εκτος αν γινει οπως περσι και περασουν σε αλλη χωρα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519455

    Αν δεν βρέξει όντως δεν θα μείνει τιποτα. Και τώρα αυτές που εχουν πιάσει είναι σε κανάλια κοντά σε αμπέλια κυριως. Σήμερα κατά τις 8 σκεφτήκαμε να περπατήσουμε αλλά με τέτοια ζέστη που είχε το ξεχάσαμε γρήγορα. Όσον αφορά την σύγκριση με τα περσινά τα πουλιά που έχουμε δει είναι πολυ περισσότερα και η καρπωση για μένα μέχρι σήμερα έχει ηδη ξεπεράσει την περσινή όλου του Οκτώβρη και των πρώτων ημερών του Νοεμβρίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #519457

    Για τους ενδιαφερομενους ,πολυ λιγα πραγματα σημερα και αφτες που ειδα ηταν στο θεο το μονο καλο μου περασανε κατι κοπαδακια αγριοπεριστερα και πηρα 2 . :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    kostasniva στις #519458

    <p style=”text-align: left;”>Μάκη πολύ καλό μέρος αλλά τίποτα</p>
    :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #519459

    Εκανες τιποτα Κωστη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    kostasniva στις #519460

    Είδα πολύ λίγα πουλιά ( 10-15) και βέβαια πείρα 1 ααααα :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519461

    Μητσο εχουμε καμια ενημεωση για σημερα;πηγε κανενας δικος σου;εγω αν και μπορουσα δεν πηγα γιατι ξαναμυρισα μουφα!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,046 έως 30,060 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων