ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,136 έως 30,150 (από 30,306 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

• Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    1880
    mitsosvinci στις #519743

Ωραίος ο 7 hunter , αν έχεις τύχη διαβαινε και ριζικό περπατει έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούλης μου!!! Mixed bag κυριολεκτικά εκανες!!!

Στο απογευματινό αποψε καλουτσικα ηταν. 7 έκανα εγω και 8 ο ξάδερφος. Από φιλο λαγοκυνηγο έμαθα ότι το πρωι ειδε μερικά κοπάδια κόκκινες και λίγες κοινές να μπαίνουν ψηλωμενες. Ο ρημαδιασμενος ο νοτιάς μας κάνει ζημία και θα μπαστακωθει για αρκετές μέρες ακομη. Το καλό είναι ότι φέρνει μερικά νερά που τα χρειάζεται ο τόπος.

i hunt therefore i am

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    7/10/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    21
    7 hunter στις #519744

ΤΥΧΗ Η’ Κ…ΦΑΡΔΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΑ.ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΠΗΚΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017

Αρ. μηνυμάτων:
    67
    liverisst στις #519745

Δημήτρη όχι δεν έχω δεί ούτε Τσίχλες μπαστές… πού να δώ Κότσυφες. 4 έχω σκοτώσει συνολικά, πουλιά που έπαιζαν από δέντρο σε δέντρο και τελικά με κεντράρησαν. Τα μπασίματα όπως έχω ήδη γράψει ήταν πολύ μικρά, με διάρκεια όχι μεγαλύτερη της μισής ώρας. Σηκώνω τα μάτια στον ουρανό και το μόνο που θυμάμαι είναι το τραγούδι της Γαρμπής…άσε που νύχτωσε με γαρμπή και αέρα. Πέρυσι στο νησί 25 και 26 του Οκτώβρη γεμίσανε τα μάτια μου Τσιχλοκότσυφα, όριο και τις δύο μέρες. Φέτος μέχρι 10 και είμαι ευγνώμων.

Ζάκυνθος

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/2/2019

Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Γιάννης στις #519746

Φιλε απο την ζακυνθο εσυ λες οτι τα πουλια που μπηκαν φετος ηταν λιγα λογω της μικρης διαρκειας που ειχαν καθε πρωινο,δεν υπολογισες ομως οτι για 20 καλοκαιρινες μερες εκκατομυρια πουλια περναγανε βραδυ και φευγανε,αρα τα πουλια εχουν μπει ολα,και αν εχει μεινει ενα μικρο ποσοστο πισω θα μπει σταδιακα και δεν θα το παρει χαμπαρι κανεις!

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    3/11/2016

Αρ. μηνυμάτων:
    265
    Ηλίας στις #519748

λεβέντες καλημέρα.

διάβαζα παραπάνω το φιλαράκι με το mixed bag που λέει ο Μήτσος, και το φτύνω να μη το ματιάσω…..

παρότι, να ξέρεις, για να μιλάς για καθαρόαιμη κ@λ@φαρδία, έπρεπε να έχετε κάνει και ένα λαγό…..

μια μικρή ιστοριούλα – πέρσυ τέτοια εποχή, εδώ ΠΟΛΥ κοντά στο κέντρο, πάω κατά δέκα η ώρα, γιατί με πήρε ο ύπνος, να περπατήσω λίγο κάτι τούφες για κάνα πουλάκι περπατητό, παίρνω κάτι λίγες τσίχλες και δυο κοτσυφάκια. Μετά λέω, δεν μπαίνω σε ένα ρεματάκι που το κυνηγάω μπας και κάνω τίποτα; Μπαίνω λοιπόν, και σηκώνω με τα πόδια μια κυρία, πατ πατ πατ, κοντινά και εύκολα ομολογώ, έρχεται μαζί κι αυτή στο σπίτι (να της – την – κάνω το τραπέζι). Βγαίνω στην άκρη στο ρεματάκι να πάω σε ένα κοντινό νεράκι και πλησιάζοντας την γκιόλα, τινάζει και ένα παπί – έρχεται παρέα κι αυτό…..

Λέω, μ@αλ@κ@, μάζευε τα, παρείναι καλό για να ναι αληθινό, ιδίως εκεί στο ΠΟΛΥ κοντά στο κέντρο που ήμουνα, και ξεκινάω για τ αμάξι. Όπως περπατάω πάνω στον χωματόδρομο κανονικά, με το όπλο κρεμασμένο, σε μια χωράφα αριστερά μου που κατηφορίζει βλέπω κάτι σαν κίνηση, χαμηλώνω και πάω έρπην στην άκρη, και βλέπω ένα καλό κοπάδι αγριοπερίστερα να βόσκει. Κάνω τον γύρο από κάτι πεύκα που με βγάζουν κοντά, τα σηκώνω όντως κοντά, τρία στα τρία, και αυτά παρεούλα, να μη λείψουν κι αυτά από το τραπέζι. Αλλά πλέον, ανησυχώ ότι θα πέσει κεραυνός, με ήλιο που είχε, ότι θα βρω να λείπει τ αμάξι ή να έχει ανατιναχθεί, και άλλα τέτοια χαρωπά. Λέω, τώρα έφυγες, τελεία. Και κάθομαι να πιώ μια γουλιά νερό. Και, όπως το μαντέψατε υποθέτω, κάθομαι πάνω στον λαγό……

έ, να μην έρθει κι αυτός παρέα; έλα κι εσύ…….

το κλου; όλα με τα εννιάρια 32 γρ……..

τελικά το αμάξι βρέθηκε, κεραυνός δεν έπεσε, οπότε στην επιστροφή χώθηκα και σ ένα προπατζίδικο –  αλλά δεν μου κανε την χάρη.

έ, μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας…..

τώρα Μήτσο, πες και mixed bag και UNmixed shells…..εννιάρια και κύλινδρος οεεεεεοοοοοο……

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017

Αρ. μηνυμάτων:
    67
    liverisst στις #519749

Φιλε απο την ζακυνθο εσυ λες οτι τα πουλια που μπηκαν φετος ηταν λιγα λογω της μικρης διαρκειας που ειχαν καθε πρωινο,δεν υπολογισες ομως οτι για 20 καλοκαιρινες μερες εκκατομυρια πουλια περναγανε βραδυ και φευγανε,αρα τα πουλια εχουν μπει ολα,και αν εχει μεινει ενα μικρο ποσοστο πισω θα μπει σταδιακα και δεν θα το παρει χαμπαρι κανεις!

Αν τα υπολόγισα λέει!!! Από πολύ νωρίς τις άκουγα κάθε βράδυ να περνάνε πάνω από το νησί και να το προσπερνάνε. Επίσης ακόμα και με κακό καιρό στον τόπο του καθενός, τα πουλιά εξακολουθούν να περνάνε από αλλού. Η πρώτη χρονιά που τις κυνηγάω και θα τις περιμένω και ολόκληρο τον Νοέμβρη…ακόμη κι’ αν δεν έρθουν ή δεν τις δω προσωπικά.

Ζάκυνθος

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/2/2019

Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Γιάννης στις #519750

Μητσο για απογεματινα μετα την λουτσα ξερεις η εχεις ακουσει αν παιζει τιποτα;

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/2/2019

Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Γιάννης στις #519751

Μητσο και κατι αλλο ρε φιλε,τι ωρα ξεκινανε να ανεβαινουν το απογεμα;

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    1880
    mitsosvinci στις #519752

Ηλία εσύ το πηγές σε αλλο επίπεδο! Ίσως και με ένα γρουνακι θα το απογειωνες αλλά εκεί σίγουρα τα εννιαρια θα είχαν ένα μικρό θεματακι!

Γιάννη δουλεύουν εκεί που λες. Έχω πάει 3 φορές και το μάτι τουλάχιστον χορταίνει. Τα έχουν κάψει τα πουλιά όπως έγραψα προ ημερών και έχουν γίνει κομμαντο!!! Ξεκινάνε μετά τις 17:00 λίγες και ψηλωμενες και μετά τις 17:30 κάνουν ντου μαζεμένα περνώντας όμως πολύ χαμηλα. Δύσκολα καρτερια εκει. Αν δεν είσαι ακριβής στην τουφεκια μπορεί και να χάσεις όλα τα πουλιά που θα γκρεμισεις.

i hunt therefore i am

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/2/2019

Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Γιάννης στις #519753

Δυσκολα καρτερια πρεπει να εισαι γρηγορος,ευχαριστω μητσο θα παω μια μερα για αρχη μεχρι την κυριακη!

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    7/10/2013

Αρ. μηνυμάτων:
    21
    7 hunter στις #519754

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΤΥΧΗ!!!Κ…ΦΑΡΔΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΟΤΙ  ΦΑΙΝΕΤΑΙ …. ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕ Ο  ΘΡΥΛΟΣ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ ΧΤΕΣ!!!

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    1880
    mitsosvinci στις #519756

Γιαννη το θέμα είναι εκεί να τουφεκας το κατάλληλο πουλί την κατάλληλη στιγμή. Υπομονή θέλει και όχι κλαμπανισμα. Έχω πάρει μια φορά 21 με 22 φυσίγγια και ειχαν πεσει ολες στα ποδια μου. Επισης με εχουν ξεφτυλισει ουκ ολιγες φορες!Το κυνηγαω το μέρος 15 χρόνια. Πολύ πριν γίνει ο ασφαλτοδρομος να φανταστείς. Έχω πάρει πάρα πολλά πουλιά εκει και νωρίς αλλά όταν πέσουν μαύρα είναι πολυ ωραία!

7hunter ακόμη πιο μεγάλο φάρδος θα είναι να πάρουμε τη Efes αποψε στην Ευρωλίγκα. Δηλώνω άρρωστος με το μπάσκετ και παρ’όλο που φέτος μας πικραινει η ομάδα , δεν χάνω παιχνίδι από την τηλεόραση και θα κατέβω και σε 4-5 μεγάλα ματς ( real , barca,  cska και  fener λέω να πάω ).

i hunt therefore i am

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    2/11/2014

Αρ. μηνυμάτων:
    2125
    ZABALA213 στις #519758

Λιακο ετσι που πηρες φορα εγω περιμενα και κανα βροντοσαυρο να επερνες…….χαχαχαχα :yahoo:   :yahoo:   :yahoo:

Εσυ Καθενιωτη ………για το θρυλο κατεβενεις ….. :yes: …..στην εκθεση να τα πουμε από κοντα δεν βρισκεις το δρομο….. ….. B-)   B-)   B-)

Ειστε εσεις οι ολυμπιακοι ……..αααααααααα :yahoo:   :yahoo:   :yahoo:

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/2/2019

Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Γιάννης στις #519761

Ολυμπιακαρα μεχρι κοκκαλο!

Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/9/2012

Αρ. μηνυμάτων:
    1880
    mitsosvinci στις #519763

Βασίλη μου όχι Καθενιωτης , σε αλλο χωριό μένω , πιο δυτικα!!!! Η ρημάδα η έκθεση πέφτει σε δύσκολη εποχη για εμενα! Χάθηκε ο κόσμος να τη κανουν…. Χριστούγεννα??????

Φαντάζεστε τον Ηλία με βροντοσαυρο στην πουλιαστρα???? Θα ήταν πολύ σουρεάλ θεαμα!

Γιάννη στο πεταχταρι του Πριντεζη το 12 στην Πόλη διελυσα τις φωνητικές μου χορδες! Μια εβδομάδα είχε κλείσει η φωνή μου!

i hunt therefore i am

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,136 έως 30,150 (από 30,306 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.

Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων