ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,151 έως 30,165 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519764

    Ηλια την τυχη σου να ειχα,εγω παντως μητσο στην πουλιαστρα εχω κρεμασει γρουνι χα χα χα χα,το 12 μητσο και ποιος δεν εχασε τις φωνητικες χορδες,φετος παντως λογω οικονομικων και χαλια ροστερ η ομαδα δεν διεκδικει κατι,ελπιζουμε απο του χρονου να μας κανει την χαρη ο μαρινακης!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #519766

    Τι να πουμε και εμεις οι Παναθηνα’ι’κοι …………..εξι φορες καταστρεψαμε τις φωνητικες μας χορδες………….δυστηχως όμως όπως παει το πραμα και εμεις και εσεις θα αργησουμε να τις ξαναχαλασουμε………………………………………………………………………..:unsure:  :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519769

    Εσεις τα πηρατε χρονιες που η ευρωλιγκα ειχε 3,4 καλες ομαδες,ενω εμεις εχουμε παρει 3 χωρις ροστερ και εχουμε χασει παρακαλω 5 τελικους,το ξαναλεω 5 τελικους,τους 3 στις εδρες αντιπαλων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519787

    Δεν ξέρω αν ήταν μπασιματακι η μετακίνηση αυτό που πέτυχα σήμερα αλλά κάτι περασε. Ψηλωμενα κυρίως πουλιά αλλά έκανα 9 με καρέ ειδών. Τσίχλες 4 , κοτσύφια 2 , κόκκινες 2 και 1 δεντροτσιχλα. Αν έπαιρνα χαμπάρι και τις 3 φασσες που πέρασαν στην πλάτη μου θα ηταν παρα πολυ καλα. Και ψαρονια πέρασαν και ορισμένοι τα τίμησαν δεόντως! Επίσης κατά τις 9μισή και για κανα 20λεπτό περνούσαν ασταμάτητα χελιδόνια!!!Αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι αν ο ζεστός καιρός σε όλη την Βαλκανική έχει κρατήσει και τσιχλοκοτσυφα πισω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #519790

    κα;λη μερα η σημεριμη στο 3 ωρο περπατητο 17 χτυπησα 13 στο χερι 3 καρακαξες και 1 αλεπου κι ολα αυτα με 1 κουτι κοκκινα οσκαρ νομιζω το καθηκον μου το εκανα ……

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #519807

    Το Σαββατο δεν κυκλοφορουσε τιποτα σημερα ειχε πολυ καλο περασμα απο τσιχλες μπαινανε σε κοπαδακια των 4-5 πουλιων μεχρι τις 9 η ωρα μετα κοψανε,αρα σημαινει οτι τα πουλια ειναι ακομα πισω για να δουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519808

    Χθες είχε μπασιμο κανονικό και όσοι είχαμε πιάσει μπασιμοκαρτερα το απολαύσαμε! Τα πουλιά μέχρι τις 9 περνούσαν , οπως γραφει και ο Μακης , και σε καλά ύψη. Κατάφερα 15 στο χερι και 2 χαμενες. Όλα τσιχλες, κοτσύφι δεν είδα ούτε ένα. Στο τέλος και πριν πιάσει η βροχή εμφανίστηκαν χιλιάδες ψαρονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519810

    Μητσο εχουμε καμια ενημερωση για σημερα μηπως και παμε αυριο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519815

    Μπήκαν παλι σήμερα για καμία ώρα το πρωί. Κοινές και λίγες κόκκινες και μερικά κοπαδακια κυργιαρες αλλά αυτές ήταν μεσουρανα. Εντυπωσιακό είναι που μπαίνουν τσιχλες τέτοια εποχή και με τέτοιο νοτιαδοκαιρο. Το Σ/Κ το γυρίζει σε βοριά και ίσως δούμε τίποτα καλο. Πέρισυ αν θυμάμαι καλά είχε κάνει μπασιμο 14/11 και παλιότερα και 17 και 24 μόνο με μαύρα και χοντρές. Όπως πάει ο καιρός (δείχνει να κρυώνει αρκετά στα Βόρεια μας μετα τις 20) δεν αποκλείεται να το ξαναδούμε αυτό το εργο.  Γιάννη ανέβηκα εκεί που λέγαμε πριν λίγες μερες σήμερα το απόγευμα. Λιγότερα από άλλες φορές πέρασαν αλλά χουφτωσα 5.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #519826

    Στις 9 του μήνα πέρασα καλά και μπήκαν περισσότερα πουλιά στο δίχτυ μου απ’ ότι συνήθως. Ψηλωμένες σε κοπαδάκια έως 10 οι περισσότερες και δύσκολες ντουφεκιές χαρακτήρισαν τη μέρα. Στα πόστα δεν ήταν κανείς και αυτό δεν βοήθησε να γυρίζουν τα πουλιά. Εντύπωση μου έκανε ότι Κότσυφα δεν είδα. Τις άλλες μέρες είχε παλιόκαιρο στο νησί έως και σήμερα που ξαναχαλάει χειρότερα.

    Ας μην κοροϊδεύω τον εαυτό μου…πουλιά δεν είχε φέτος και φαντάζομαι δεν θα έχει και αργότερα. Δάση ανά τον κόσμο λιγοστά και καίγονται κι’ αυτά. Κλίμα…για ποιό κλίμα να μιλήσω αφού εδώ τουλάχιστον στη Δυτική Ελλάδα δεν ξέρω τι εποχή έχουμε (25-28 βαθμούς). Αλλαγές στις μεταναστευτικές οδούς των ειδών? Δεν έχουν την ανάγκη πλέον να κατέβουν τόσο Νότια? Και κάτι που μου έκανε εντύπωση φέτος… πεταλούδες παντού που χρόνια τις είχα χάσει και πολλοί Σπίτζοι, κοπάδια ολόκληρα καθημερινά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519831

    Σταύρο σπιτζοι είναι οι σπινοι , τα τσονια που λέμε εμεις;  Περνάνε κατά χιλιάδες οντως. Δεν ξέρω για τα δυτικά αλλά εδώ τα πουλιά μπαίνουν με το πάσο τους αλλά μπαίνουν. Από τις 8/10 λίγες ηταν οι μέρες που δεν μπήκαν έστω και λιγα. Κοτσύφια ούτε εγώ έχω πετύχει ακόμη παρα ελάχιστα. Ο καιρός ναι τον έχει πάρει τελείως. Ακόμη περνάνε χελιδόνια και οι πεταλούδες και τα κουνούπια αλωνίζουν λες και είναι άνοιξη. Εγώ την χρονιά θα την κρίνω όταν και αν σφίξει κανα κρύο καλο. Και περσι αφού δεν έβαλε πουλια με τα κρύα την χωνεψα την φολα.

    Υ.Γ. Βγήκα στο μπαλκόνι για τσιγάρο και άκουσα και κοινές και κοκκινες!!!! Γιάννη πατρίδα ακους??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519832

    Ακουω μητσο,αρα αυριο θα παω σιγουρα,μαλλον θα παω γιδες και θα αποφυγω ελατα μην φαω χειροτερη φολα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #519834

    Μακάρι να σου κάτσει Γιάννη και να το ευχαριστηθείς όπως εγω την Κυριακή.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #519836

    Ευχαριστω μητσο,τα λεμε αυριο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #519839

    Ναι Δημήτρη αυτό είναι και δεν θα το ανέφερα αν δεν έβλεπα τόσες χιλιάδες πουλιά αυτού του είδους.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,151 έως 30,165 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων