ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,271 έως 30,285 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520033

    Ρε τον ατιμουλη τον Τασουλη! Μας ανέβασε μια φωτογραφία από Γεναριατικο κυνήγι στους κισσους και μας έτρεξαν τα σάλια όλων!!! Κοιτάξτε και λίγο το φόντο και όχι μόνο τα πλια!!!!

    Το πρωί πήγα εδώ κοντα. Μαυρες είχε και αφού ήμουν ολομόναχος στον κάμπο εστρωσα το όπλο και πήρα 8. Μετά κάτι ψηλωμενες κοκκινες εμφανίζονταν που και που.  2 κοτσύφια είδα εκτός βολής,  μερικές κοινές και μια κυργιαρα μονάχη που είχε αυτοκτονικες τασεις! Είδα και φασσες , μια τετράδα και μια εξάδα μακριά.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #520034

    Μητσο εγω πηγα γιδες γυρω στις 7 και καθησα μεχρι 9,εριξα σε 2 πουλια στα 6,7 συνολο που ειδα και πηρα ενα,τελος τα μπασιματα οριστικα και τελος για μενα τα πρωινα,απογεματινα οταν υπαρχει χρονος και πουλια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #520035

    Καλημέρα

    μήτσο δεν έχω δεί πολλά κοτσίφια και μου μυρίζει οτι είναι πίσω και δεν έχουν κατέβει ακόμα…..χμμμμ (σκεπτικός) :unsure:

    Ομορφόπαιδα τι λέτε για τα τσιροπούλια :yahoo:  :yahoo: έχετε δεί αρκετά;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520036

    <p style=”text-align: left;”>Μπασιμο απο κοτσύφια ούτε για πλακα δεν έχει κάνει τουλάχιστον στα μέρη μου. Σποραδικά έχουν εμφανιστεί σε μικρούς αριθμους. Από τσιχλες έχουν μπει πουλιά Μάνο. Περνάει και πολύ πράμα την νυχτα.</p>
    <p style=”text-align: left;”>Τώρα κουμάντο κάνει ο καιρος. Αν κάνει τίποτα κρύα και ανακατέψει τα πουλιά θα γίνει παιχνιδι.</p>
    <p style=”text-align: left;”>Τώρα Γιάννη ελατα και απογευματινό και εμεις. Περπατητο που το γουστάρουμε πολύ δεν μπορούμε να παμε. Έχει πέσει ο κόσμος και μαζεύουν τις ελιές και δεν θέλουμε να τουφεκαμε ανάμεσα τους. Ας τελειώσουν τις ελιές με το καλό και έχουμε χρόνο για να γράψουμε χιλιόμετρα.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520041

    Μανο με τον πατερα μου που μιλαγα χθες , στο νησι λεει , δεν υπαρχουν κοτσιφια σε σχεση με αλλες χρονιες ………τωρα τι παιζει δεν ξερω αλλα κατω εχει πολυ ξερα ακομα δεν εβρεξε οπως εδω……….!!!!! :negative:

    Και οι τσιχλες στα χαμηλα ειναι μου ειπε λιγες……!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520042

    Στο απογευματινό καλά ηταν αποψε. Τουλάχιστον φέτος και πουλιά να μην βγουν καλά για τουφεκιά,  βλέπεις κίνηση. Ψηλωμενες και σουρτες στο σούρουπο οι πιο πολλές που πέρασαν αποψε. Πήρα 5 στο χερι και άλλη μια την εσκασα στον αέρα αφού μου βγήκε στα 7-8 μέτρα και πρέπει να την πήρε και ο συγκεντωτηρας!!!!

    Δύο φίλοι που ανέβηκαν στα έλατα σήμερα μου είπαν για φολα καλη. Κρίμα, γιατί με αυτά που είδα την Παρασκευή,  έλεγα να ανέβω αυριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520044

    καλησπερα αυτες σημερα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520046

    Ωραια πραματα!!! Ποδαρατες για καρτερατες;;;  Για πες!!!! Βλέπω το πλάγιο και λέω να πάρω και εγώ του πατέρα μου αύριο για να θυμηθώ τα νιάτα μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #520047

    Μητσο μπραβο ρε φιλε για την συχνοτητα που βγαινεις,πιθανως μενεις κοντα στα καρτερια,εγω μετα τα περασματα ατονω και δεν βγαινω συχνα,εκτος αν ακουσω οτι κατι παιζει εστω και λιγα,και δεν θα βαραω βιολι στο καρτερι,αυριο δεν εχει κυνηγι,παω για ελιες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520048

    Ωραια πραματα!!! Ποδαρατες για καρτερατες;;; Για πες!!!! Βλέπω το πλάγιο και λέω να πάρω και εγώ του πατέρα μου αύριο για να θυμηθώ τα νιάτα μου!!!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    μισες μισες μητσο.οσο για το πλαγιο εγω δε τα αλλαζω εχω και μια 1187 αλλα τη παροπλισα. να το παρεις το δικανο να κανεις ενα παραδοσιακο κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520049

    Γιάννη ναι , όσον αφορα την τσιχλα είμαι από τους τυχερούς. Σε ένα τέταρτο απόσταση είναι το 90% των καρτεριων που προτιμώ . Τρεις-τέσσερις φορές την εβδομάδα θα παω. Και τουφεκια να μην ρίξω δεν με νοιαζει. Το απογευματινό είναι η αρρώστια μου!!! Τις μάζεψα εγω τις ελιές δεν είχαν πολλές αλλά φέτος έχουν παρά πολύ λάδι και αξίζει τον κόπο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520051

    Θα το πάρω και θα πάω. Εγώ τα αυτογεμη μου δεν τα έχω βγάλει από τις θήκες φέτος ακομη!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Κωσταςsetter στις #520059

    Καλησπέρα παιδιά. Μια πολύ ωραία βόλτα σήμερα στο Μόδι. Είχε αρκετό κόσμο αλλά από 8 μέχρι και μετά τις 10 είχε μπασιματακι. Τα πουλιά ήταν ψηλά αλλά 3 άτομα καταφέραμε 22 . Δεν είδα καθόλου κοτσύφια και μάλλον είναι ακόμα πίσω. Αλήθεια εγώ γιατί δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες που ανεβάζετε; Επίσης για να γράψω πρέπει να αποσυνδεθω και μετά να συνδεθώ πάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν σκαμπαζω και πολύ.. 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #520060

    Mia ψυχη πηγε σημερα Γραμματικο για τσιχλες και…..γυρισε με 14 ορτυκια….

    Τσιχλες …ελαχιστες

    Αρκετες εως πολλες δεντροτσιχλες στο Καλλιδρομο…αλλα  δυσκολες βολες

    Αταλαντη…μετα το Καλλιδρομο για απογευματινο…πικρα….

    Τωρα θα μου πεις,,,,αμα κυνηγας με κοντομανικο τι να περιμενεις???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520061

    Έλεγα να μην πάω σήμερα αλλά γυρνώντας απο μια επίσκεψη χθες κατά τις 1μισή το βράδυ γινόταν ο κακος χαμός από τσιν!!! Ανέβηκα λοιπόν στα ελατα αλλά δεν είχε και πολλά πράγματα. Όχι πως 3 κοτσύφια, 3 κοινές , 2 κοκκινουλες και 2 κυργιαρες με χάλασαν αλλά η νυχτερινή συναυλία μου είχε γεννήσει ελπίδες για κάτι πολύ καλύτερο. Το ίδιο μου είπαν και αλλά παιδιά που ήταν πανω. Όλη νύχτα περνάνε αλλά το πρωί λιγοστές φαίνονται. Νομίζω πως είναι τυπικό της εποχής. Απόπειρα για περπατητο πιο χαμηλα σταμάτησε αμέσως. Πολύς ο κόσμος στα λιοστασια.

    Να ευχαριστήσουμε και τους τυπαδες που παραλίγο να παίξουν μπουνιές για μια τσιχλα. Πρόσφεραν ένα ωραίο σόου σε όλους τους αλλους με τις φωνές και τα βρισίδια τους. Τελικά τους μ@λ@κες τους βρίσκεις παντου. Ακόμη και σε μεγάλο υψόμετρο!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,271 έως 30,285 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων