ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,331 έως 30,345 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #520290

    Μιας και είπα φέτος να συνεχίσω τα πρωινά όλο τον Νοέμβρη να δώ τι παίζει… Κάθε μέρα θα πάρω 1-3 Τσίχλες, σήμερα καρπώθηκα και την πρώτη κόκκινη της σεζόν. Ησυχία, ησυχία…κανείς στα πόστα, ήρεμα και αβίαστα τα λιγοστά πουλιά που βλέπω και συνήθως σε ακτίνα βολής. Εννοείτε βλέπω αρκετά περισσότερα νωρίς, αλλά δίχως δυνατότητα βολής γιατί περνάνε μέσα από τα λιόφυτα και συνήθως κάτω από αυτά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520292

    Λιακο να προγκιξεις τις γερακοτσιχλες να έρθουν κατά δω!!! Καλά να περάσεις και να κοκκινισει η κάνη σου από το τουφεκιδι.

    Απογευματινό σε αλλο σημείο πιο καθαρό σήμερα. Τα πουλιά πιο λίγα από αυτά που είδα χθες αλλά για το συγκεκριμένο σημείο ήταν πάρα πολύ καλα. Όσα πέρασαν εντός βεληνεκούς έπεσαν με 15 φυσίγγια και ανευρεθησαν ανετα. Τα λημερια μου φέτος πανε καλα μέχρι τωρα :yahoo:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #520298

    Απογευματινό εχθές στον Κάλαμο Αττικής. 3-4 τουφεκιές έπεσαν σε όλη την περιοχή, εγώ ούτε την είδα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520299

    μπραβο δημητρη μακαρι να συνεχισει τουλαχιστον το απογευματινο σου να δουλευει γιατι γενικως απ οτι ακουω δεν ειναι καλα τα πραγματα.τοσο που σκεφτομαι τη φασα και τη μπεκατσα για φετος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520355

    Καλα ηταν και αποψε αλλά για τον ξάδερφο!!!! 12 πήρε αυτός 6 εγω. Double score δηλαδη!!!

    Αύριο καρτερακι για μαύρες και αν δεν πλακώσει ο κόσμος για ελιές λίγο περπατητο. Καλή έξοδο σε όσους βγουν με ασφάλεια πάνω απ’όλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520360

    σημερινο 4ωρο περπατητο σχεδον απολυτη επιτυχια 14 σστο χερι και 3 χαμενες σε μερος που τετοια εποχη εκανα ανετα οριο δεν ειμαι ευχαριστιμενος παιδια

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520362

    Περίμενε Γιάννη την αλλαγή του καιρου και θα δούμε καλύτερα πράγματα. Το πιστεύω ειλικρινά! Το πρωί δεν πηγα τελικά γιατί έκατσαν δουλειές  αλλά κατάφερα και ξεκλεψα μια ώρα το απόγευμα. Πάλι ανέβηκαν πουλιά αρκετά αλλά όχι σε εμένα. 5 πήρα με 7 φυσίγγια και 8 ο ξάδερφος. Άπνοια και ζέστη ειχε. Με το σώβρακο να καθόσουν στο σούρουπο δεν θα ένιωθες κρύο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520366

    Περίμενε Γιάννη την αλλαγή του καιρου και θα δούμε καλύτερα πράγματα. Το πιστεύω ειλικρινά! Το πρωί δεν πηγα τελικά γιατί έκατσαν δουλειές αλλά κατάφερα και ξεκλεψα μια ώρα το απόγευμα. Πάλι ανέβηκαν πουλιά αρκετά αλλά όχι σε εμένα. 5 πήρα με 7 φυσίγγια και 8 ο ξάδερφος. Άπνοια και ζέστη ειχε. Με το σώβρακο να καθόσουν στο σούρουπο δεν θα ένιωθες κρύο!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    τι να σου πω ρε δημητρο μακαρι ρε φιλε αυριο παντως παω μπεκατσα δαγκωτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520375

    Καλημέρα , καλο μηνα , καλη εβδομαδα , και καλο χειμωνα………τι άλλο να σας ευχηθω…! :yahoo:  :bye:

    Χθες αφήσαμε τις βασιλησες και πιασαμε τις <<αγιες τσίχλες >> …….!!!

    Το πρωινο καρτερι ηταν σκετη απογοητευση αφου τουφεκισα μια τσιχλα εγω και καμια ο συνκυνηγος μου…….!!! :negative:

    Το περπατιτο όμως δεν ηταν αναλογο του καρτεριου , με πουλια που ηταν πιασμένα και δινανε την ευκαιρια για ομορφες τουφεκιες …..!!!

    Τελικα μαζεψα 14 εγω και 11 ο Μητσος και είχαμε και από δυο πουλια χαμενα ….! :negative:

    Για ακομα μια φορα το μερος που το κυνηγάμε χρονια , απεδιξε ότι και στις δυσκολες χρονιες δεν σε αφηνει να φυγεις παραπονουμενος…..!!!! :good:

    Το πρωι στο δρομο λαχταρισαμε με έναν αυταρα που μας << εκοψε >> το δρομο …. :yahoo: …..επισης ομορη παρεα 5 ατομων λιγο ποιο κατω από εμας , το πρωι ,  ειπαν ότι ειδαν 5 μπεκάτσες……..!!!!! :scratch:

    Αυτά κι από μενα …….ελπιζουμε τωρα με την ανακατοσουρα του καιρου να αλλαξουν τα δεδομενα προς το καλητερο για όλα τα κυνηγια … :good: ….κι εμεις την άλλη Κυριακη να ξανασχοληθουμε με τις βασιλησες μας……χαχαχαχα :good:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #520401

    Μήτσο μείνει ήσυχος, τις πρόγκιξα και σου ρχονται τσάφ, στο εκκλησάκι πιο πάνω, αριστερά στον κατήφορο…..

    Γιώργο, ευχαριστώ για τις ευχές.

    outlander, είδα το πλαγιόκαννο με τα πουλιά, και θυμήθηκα τον κουμπάρο

    μου που ερχόταν με πλαγιόκαννο και τον πείραζα…..λόγω καραμπινίασης προφανώς – αλλά η φωτό με θηράματα και πλαγιόκαννο, πάντοτε κλάσσικ.

    φωτό από κει που πήγα δεν ανεβάζω, γιατί το φόρουμ είναι δημόσιο και κάποιος μη κυνηγός δεν μπορεί να καταλάβει ότι μπορεί να βλέπει ένα άτομο, αλλά μπροστά του να βλέπει, όριο θηραμάτων Χ πέντε ημέρες Χ πέντε άτομα.

    και με το δικό μας όριο της τσίχλας, αν κάνετε τον παραπάνω λογαριασμό,

    βγαίνουν 625 πουλιά. και δω να ανέβαζα τέτοια φωτό με τσίχλες, εξηγήσεις θα έπρεπε να δώσω…..

    η αλήθεια είναι ότι τόσες γερακότσιχλες δεν έχω δει, ούτε νομίζω ότι θα δω

    ποτέ εδώ. Οι μεταναστευτικοί διάδρομοι τις κρατούν πολύ καιρό στα ατέλειωτα αμπέλια εκεί, και τρέφονται στα τσάμουρα, όπου δεν υπάρχει εντατική καλλιέργεια, να μαζεύονται δηλαδή με μηχάνημα και όχι με το χέρι.

    γεια και χαρά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #520402

    σημερινο 4ωρο περπατητο σχεδον απολυτη επιτυχια 14 σστο χερι και 3 χαμενες σε μερος που τετοια εποχη εκανα ανετα οριο δεν ειμαι ευχαριστιμενος παιδια

      ωραιος  , δυκανο δυσκανδαλο το αγαπημενο μου , εχω 4 δυκανα  , μια καραμπινα μπενελι  1 πλαγιο δυσκανδαλο  μπαικαλ , 2 σουπερ ποζε  και αυτα μπαικαλ  το ενα  12 GAL  δυσκανδαλο , και το αλλο  28GAL  μονοσκανδαλο , και ενα RΙΖΖΙΝΙ ΒΑΤΙΣΤΑ   δυστηχος και αυτο μονοσκανδαλο , γιατι τοτε δεν μπορουσα να βρω δυσκανδαλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #520403

    δυκανο  δυσκανδαλο πλαγιο χαρτηνα ιδιογωμοσης ,  με μαληνη οτι καλυτερο ,   παραδοσιακο κυνηγι και σεταπ τωρα στην υγρασια S4    καλυκα χαρτηνο 70m  με cx2000  1,45  Χ 31 ΡΕΛΙΑΣΤΟ με χαρτονακι , με οβερ παουερ 4χιλ  +χαρτακι 1χιλ + ντιανα η μαληνη 20χιλ + φελοταπα 6,5 χιλ+χαρτακι 1 χιλ  στα 64,30 , λιγο χρονοβορο , αλλα πολυ καλο και ειδηκα στην μπεκατσα , αλλα εγω το ρηχνω και στην τσιχλα σε μετρια αποσταση με νο απο 7αρι μεχρι 9αρι  , αυτο για τον mano   ποιο πολυ ,που μου ειχε πει πριν μερες , με τι πυρητηδες γεμηζω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520404

    Νικόλα , αν είναι να στενοχωριέσαι που το RIZZINI BATISTA είναι μονοσκάνδαλο τότε θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα το δεχτώ για να σε απαλλάξω από αυτό….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #520406

    Τσιχλες επειδη με ρωτανε ειδα ελαχιστες και αυτες μονο περπατητο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #520433

    Νικόλα , αν είναι να στενοχωριέσαι που το RIZZINI BATISTA είναι μονοσκάνδαλο τότε θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα το δεχτώ για να σε απαλλάξω από αυτό….

    ανταλαγη με δυσκανδαλο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,331 έως 30,345 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων