ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,346 έως 30,360 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520450

    Νικόλα , αν είναι να στενοχωριέσαι που το RIZZINI BATISTA είναι μονοσκάνδαλο τότε θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα το δεχτώ για να σε απαλλάξω από αυτό….

    ανταλαγη με δυσκανδαλο

    χρονια πολλα  νικο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520472

    Πρωινό στα ελατα στέφθηκε με αποτυχία. Ακούστηκαν πολλά πουλια στο ξημέρωμα αλλά δεν έπαιξαν καθολου. Μια στο χερι και μια αστοχησα. Χαμηλά εντοπισα ένα σημείο που δεν μάζευαν ελιές και περπάτησα ένα μισάωρο. Σήκωσα σίγουρα πανω απο 50 πουλιά και πηρα 9 με 15 φυσίγγια. Φρέσκα πουλιά ήταν γιατί έφευγαν ωραία και μου έδωσαν εύκολες βολες. Βρήκα και 2 κιλά σαλιαρομανιτες και έκλεισε ωραία το πρωινο. Στο απογευματινό σε τριτοτεταρτο καρτερι πέρασαν 10-12 πουλιά και πηρα 5 που πέρασαν καλα. Θέλει ποδαράκια γερά παλι φέτος παλικάρια. Τουλάχιστον ατουφεκιστος δεν έχω φύγει από πουθενά μέχρι τώρα. Μετά το περσινό χαλι έχω αλλάξει τελείως απόψεις οσον αφορά τις τσίχλες και τα νούμερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #520475

    Μητσο και εγω ειμουνα ελατα το πρωι,περασαν 4 και της πηρα,οι 2 ηταν γερακοτσιχλες,τα πουλια δεν βγαινουν,θελει πολλα ντουφεκια μεσα στα ελατα για να παιξει κατι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #520476

    Νικόλα , αν είναι να στενοχωριέσαι που το RIZZINI BATISTA είναι μονοσκάνδαλο τότε θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα το δεχτώ για να σε απαλλάξω από αυτό….

    ανταλαγη με δυσκανδαλο

    χρονια πολλα νικο

    Eυχαριστω πολυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520484

    καλησπερα.χθες στο κλασσικο 5ωρο περπατητο 20 τσιχλες ηρθαν κοντα ενα κλικ περισσοτερα πουλια απο το προηγουνενο σκ φιλοι που σημερα πηγαν για καρτερι φθιωτιδα η κορινθια ατουφεκιστοι η 1 με 2 πουλια.φωτο το αλλο σκ δεν ειναι για χορταση αλλωστε .ΥΓΕΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #520501

    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα. Εχτές σε περπατητό περιξ Αλίαρτου πολλά πουλιά τα οποιά φεύγαν ήρεμα σαν να μην είχαν κυνηγηθεί φέτος. Η κάρπωση ήταν στο όριο. Επί της ευκαιρίας να πω σε όσους συναδέλφους κυνηγάνε στην περιοχή Ασωπία – Τανάγρα – Αγιος Θωμάς – Κλειδί, να έχουν τον νου τους γιατί σπάνε αμάξια. Την πατήσαμε την περασμένη Τρίτη αλλά ευτυχώς τα είχαμε όλα πάνω μας. Από την ασφάλεια μας είπαν οτι υπάρχουν πολλά περιστατικά στην ευρύτερη περιοχή αυτήν την περίοδο. Ειδικά αν δείτε να περιφέρετε ασημί Χιουνται ή κοκκινο φορτηγάκι να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί. Συγνώμηγια την εκτός θέματος παρένθεση, καλή συνέχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #520505

    ανταλαγη με δυσκανδαλο

    χρονια πολλα νικο

    Eυχαριστω πολυ

    ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΝΙΚΟ  :bye:

    να σαι καλά να κυνηγάς ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΑ με δισκάνδαλο  :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520549

    Επιτέλους περπατησα!!!! 70 λεπτά μοναχουλης μου προλαβα αλλά το ευχαριστήθηκα και από άποψη συναντήσεων με πουλιά και από ευστοχια. Μέρη που πέρσι ήταν τελείως άδεια φέτος έχουν πουλιά. Αλλα λίγα άλλα πολλά αλλά έχουν! Σε ενα πουρναρι 5-6 μετρα μηκος έχασα τη μπάλα. Πρέπει να έφυγαν πάνω από 30. Αν ερχόταν και ο ξάδερφος θα κάναμε παρτακι αλλά φοβάται τη λάσπη ο παλιογερος(46 ετων :wacko: ).  Κατάφερα 10 με 16 φυσίγγια και τις βρήκα όλες. Καρτερι βαρέθηκα να καθισω.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520551

    Μήπως είδαμε και κανένα άλλο πετούμενο ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520552

    Από τη Κυριακή μέχρι προχθές έχω δει 4. Μια στη μέση του δρόμου στα καμμένα. Μια στον Ιερεμία και δύο προς Στενή προχθες αγναντεύοντας τον ορίζοντα για να τις…. ρουφιανεψω στο φίλο μου τον σεττερα!!!! Πήγε σήμερα,  σήκωσε μια, της έκανε αερα!!!

    Στο μέρος που περπάτησα αποψε μιλάμε για πολύ γουρούνι ρε παιδια. Έχουν γυρίσει τον τοπο ανάποδα μέσα σε αμπέλια και ελιες. Δωρεάν όργωμα κυριολεκτικά!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520553

    Πολύ λιγότερες μακρομυτες πάντως φέτος Τάσο στα μέρη μου. Έχουν απογοητευτεί και οι καρτερομαλακες και δεν στήνονται πουθενά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520555

    Mήτσο , αν παρατήρησες σε 3 μυνήματα φτάνεις τα 1908 , έτος ίδρυσης της Πανάθας …

    Θα βάλω τον ύμνο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #520556

    Καλησπέρα και από εμένα. Πρωϊνή τρίωρη βόλτα στα ημιορεινά του Β.Έβρου. Αρκετές κεδρότσιχλες σε ανοίγματα με κέδρα μέσα στο δάσος που πλησιαζόταν στην κυριολρξία μόνο με “έρπιν” και αυτό μόνο για μία ντουφεκιά. Μικρά κοπάδια από κοκκινότσιχλες-κεδρότσιχλες-γερακότσιχλες εμφανιζόταν σποραδικά δίνοντας λίγες ευκαιρίες για βολές. Κοτσίφια πεταγόταν μέσα από τα κέδρα με χαμηλές πτήσεις χωρίς περιθώριο βολής. Τελικός απολογισμός 1 κεδρότσιχλα χαμένη και 1 στο χέρι, 1 γερακότσιχλα και 1 κόκκινη. Αν υπήρχε και δεύτερο τουφέκι ο απολογισμός σίγουρ θα ήταν καλύτερος .Ευχαριστήθηκα βόλτα μέσα στο φθινοπωρινό δάσος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520557

    Νικολαε η τελευταία πρόταση σου είναι το ζητούμενο!

    Πως  τα συνδυάζεις έτσι ρε Τασο; Εισαι πολύ παρατηρητικός! Ένα έχω να πω τις μεγάλες ομάδες τις κάνουν οι μεγάλοι αντίπαλοι. Εσύ έχεις χάσει το δρόμο στο ποδόσφαιρο εγω παω να τον χάσω στο πολυαγαπημένο μου μπάσκετ. Ελπίζω κάποια στιγμή η κατάσταση των 90’s να επιστρέψει. Επικές γαυροβαζελομαχες παντου! Χωρίς ουγκανους και ορκ φυσικα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520592

    Ανηφορισα στο καρτερακι αποψε και έγινε δουλίτσα. 7 εγω και 8 ο ξάδερφος πήραμε όλες στο χερι και είχαμε και από 3-4 αστοχίες σε πολύ εύκολα πουλιά.

    Τάσο αποψε είδα πεντε (5)!!!! Νομίζω ήρθαν και στα μέρη μας.

    Υ.Γ : 1907 και στο επόμενο περιμένω τον υμνο!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,346 έως 30,360 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων