ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,376 έως 30,390 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520638

    Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιόν λόγο κλειδώσατε το topic   Το μήκος της κάνης επηρεάζει το βεληνεκές;

    Εφόσον ηρέμησαν τα πάθη και οι αναφορές γίνονται με κόσμιο τρόπο όπως οι τελευταίες οι οποίες είναι και άκρως ενημερωτικές για πολύ κόσμο…

    Τι πάει να πει προτείνω στην διαχείριση να κλείσει κάτι …

    Και εμένα αν δεν μου αρέσει κάτι θα προτείνω το κλεισιμό του ;;;;

    Παρακαλώ να ξαναανοίξει γιατί κάποιος θα έχει ακόμα να πεί κάτι ενημερωτικό

    Άν δεν αρέσει στην διαχείριση κάποια αναφορά λόγω προσβλητικού ύφους , αυτήν να διαγράφει

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520639

    Θα ήθελα να ρωτήσω για ποιόν λόγο κλειδώσατε το topic Το μήκος της κάνης επηρεάζει το βεληνεκές; Εφόσον ηρέμησαν τα πάθη και οι αναφορές γίνονται με κόσμιο τρόπο όπως οι τελευταίες οι οποίες είναι και άκρως ενημερωτικές για πολύ κόσμο… Τι πάει να πει προτείνω στην διαχείριση να κλείσει κάτι … Και εμένα αν δεν μου αρέσει κάτι θα προτείνω το κλεισιμό του ;;;; Παρακαλώ να ξαναανοίξει γιατί κάποιος θα έχει ακόμα να πεί κάτι ενημερωτικό Άν δεν αρέσει στην διαχείριση κάποια αναφορά λόγω προσβλητικού ύφους , αυτήν να διαγράφει

    τασο νομιζω καλα εκανε η διαχειρηση επεσε πολυ ξεκατινιασμα για ενα θεμα λυμενο εδω και χρονια οσοι κουβαλαμε καποια χρονια εμπειριας στο κυνηγι ξερουμε πολυ καλα οτι η ενημερωση πανω στο θεμα ειναι ακαδημαικη τελειως χωρις καποια χρηστικη σημασια ασε που το διαδυκτιο εχει παμπολα αρθρα για οποιον θελει να ενημερωθει…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520641

    Όχι φιλαράκι δεν είναι έτσι….

    Άν την ενοχλούσε την διαχείριση να το έκλεινε από τις 9 Νοεμβρίου…

    Όχι τώρα που ηρεμήσανε , και πέρασε 1,5 μήνας  , και αιτήθηκε μέλος την παύση του τοπικ…

    Δεν το δέχομαι και απαιτώ να ξαναενεργοποιηθεί άμεσα…

    Αλλιώς αποχωρώ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520642

    Ξεκινήσαμε με περπατητο στις 3παρα και κλείσαμε με καρτερι ως το σουρουπο. Δεν μπορώ να πω ότι είχε πολλά πουλια αλλά δεν ήταν και λιγα. Εγώ έκανα της φωτογραφίας και ο ξάδερφος 2 περισσότερα. Είχα και 4-5 σιγουρακια που τους έκανα αέρα ακριβώς λόγω υπερβολικής σιγουριάς.

    Γιάννη αυτο που δεν πάει καλά είναι ο καιρός. Έχουμε συνθήκες αρχών Νοεμβρίου και τις επόμενες μέρες έρχεται η ανοιξη. Όπως δείχνουν τα μοντέλα , και ελπιζω να πεσουν εξω ,γίνεται και χειροτερο. Τα Χριστούγεννα θα ειναι….πασχαλινά απο άποψη καιρού. Και τα πουλιά τον έχουν πάρει κλαρινο. Φτάνοντας στο μέρος που θέλαμε να κυνηγήσουμε το μεσημέρι σε ένα σφιχτό κανάλι γινόταν από το κελάηδημα της ποπης. Όπως ακριβώς τα ακούς τελος  Φλεβάρη :unsure:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520645

    Συμφωνω απολυτα με τους προλαλησαντες ( Μητσο και Γιαννη ) ……… :good:

    Συνθηκες ανοιξης στα μεσα του Δεκεμβριου……..δεν το εχουμε ξαναδει αυτό …..εεεεε θα το δουμε τελικα . :negative:  :negative:

    Βολτιτσα κατω από το καναλι σημερα ……….. :yes:

    Το πρωι σε καρτερι μιας ωρας μου περασε μονο μια και αυτή αναποδα οποτε ουτε που τουφεκιστικε……….. :negative:

    Κατά τις οκτωμιση , το ριχνουμε στο ποδι για κανα δυωρο , ουτε πολλα τα πουλια ουτε λιγα τα ελεγες , αλλα και  σε σχεση με πριν δεκαπέντε μερες φευγανε πολύ ποιο μπροστα ……..!!!! :unsure:

    Μας προδωσαν και τα φυσέκια σημερα με τα περισοτερα πουλια να πεφτουν ζωντανα ή γεματα αιματα , άλλες φευγανε και μετα από καμια κατοστη μετρα ξαφνικα σβηνανε και πεφτανε και άλλες τους εφευγε ο κολος και πηγενανε στουκαριστες μεσα σε πουρνάρια που δεν υπηρχε η δυνατοτητα να τις βρεις….:negative:  :negative:  :negative:

    Εκανα και τη μακακια να μην παρω τη μαζετου μου ( Μπεμπα ) μαζι και εχασα κανα 4-5 πουλια πεσμενα σιγουρα………του τεστειν ………γμσ τα σημερα …….!!!!! 😥

    Τες πα ……….καλη βδομαδα να εχουμε και ελπιζουμε σε καλητερη συνεχεια…..! :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520651

    Τα σημερινα προικια μας…….χαχαχα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #520653

    Ενημερωτικά χθες  είδα πολλές τσαρτσαρες και γκριζοκέφαλες τσίχλες :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    τα πουλιά έδειχναν να είναι περαστικά, σημειωτέον την τετάρτη και το σαββάτο ήταν ελάχιστα άσε που το Σαββάτο έριχνε καρέκλες και πολυθρόνες….

    Τάσο κι εγώ ζήτησα να μην κλειδώσει, το Μέγα Λάθος μου ήταν ότι πήρα στα σοβαρά την όλη φάση, δεν έπρεπε…. κι έχε υπόψη σου ότι έχετε αντιληφθεί την κορυφή του παγόβουνου… έχεις πμ :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #520688

    Παρατηρώ τα τελευταία χρόνια πως τα Τσιχλοκότσυφα παίζουν χαμηλά στους πρόποδες του βουνού ή στον κάμπο, παρά ανηφορίζουν στα ψηλά για κούρνια. Πόστα που έπιαναν πάντα από νωρίς τείνουν να μένουν άδεια. Δοκίμασα όλα τα γνωστά δουλεμένα καρτέρια ένα προς ένα και το αποτέλεσμα ήταν από καμία έως τρεις Τσίχλες με δυναμική κάρπωσης και σύνολο καμιά 10ριά πουλιά που είδα να παίζουν άτσαλα. Εντάξει λοιπόν, τα πουλιά τα κυνηγάμε όπως αυτά θέλουν και χθες δοκίμασα ξανά τα γνωστά και μή χαμηλά καρτέρια. Το αποτέλεσμα ήταν 8 στην τσάντα και τουλάχιστον 40+ που έπαιξαν στο λαγκάδι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520690

    Το ίδιο και εδώ γίνεται. Στα ψηλά καρτερια που συνήθως είναι το τέρμα μεγάλων καναλιών που καταληγουν σε βουνοπλαγια γίνεται παιχνιδι. Στα χαμηλά και ειδικά σε αυτά που τροφοδοτούνται από ελαιώνες δεν κάνεις προκοπή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520696

    Στο ψηλό μου καρτερακι λοιπόν αποψε για 20 λεπτά έγινε ένας πανικός. Μια τουφεκαγα και αλλά δέκα πέρναγαν σφεντόνα από πίσω. Τελικά γκρεμισα 11 απο τις οποίες 1 έγινε κιμάς και άλλη 1 καρφώθηκε σε ένα πουρναρι. Μας κρατάνε σχετικά ζεστούς τα απογευματινά και αναμένουμε μήπως και αποφασίσει να χειμωνιασει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #520699

    Στο ψηλό μου καρτερακι λοιπόν αποψε για 20 λεπτά έγινε ένας πανικός. Μια τουφεκαγα και αλλά δέκα πέρναγαν σφεντόνα από πίσω. Τελικά γκρεμισα 11 απο τις οποίες 1 έγινε κιμάς και άλλη 1 καρφώθηκε σε ένα πουρναρι. Μας κρατάνε σχετικά ζεστούς τα απογευματινά και αναμένουμε μήπως και αποφασίσει να χειμωνιασει.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    απορω πως ξεκινας για 20 αλεπτο κυνηγι τι χειρουργειο ειναι αυτο μπραβο παντως γιατι πρωινο καρτερι δεν υπαρχει μητσο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520700

    Καλημέρα παλικάρια. Το πρωινό Γιάννη έχει εκλείψει αρκετά χρόνια τωρα πλην λίγων εξαιρέσεων. Δεν πετάνε τα πουλια. Και το απογευματινό είναι για μισή ώρα συνήθως. Τα πουλιά άλλαξαν συνήθειες.

    Όσο για την απορία σου κοίτα πως το κανω: 5 λεπτά να πάρω καφέδες , 10 λεπτά περιμένω τον ξάδερφο (πάντα αργει) και 10 λεπτα η διαδρομή. Ουσιαστικά στο καρτερι πάμε να πιούμε τον καφέ μας! Αν περάσουν ok! Αν όχι next time!!! Με λίγα λόγια τα καρτερια είναι μέσα στα πόδια μου γι’αυτό παω. Αν ήταν να κάνω δύο ώρες πήγαινε – έλα για ένα 20λεπτό καρτερι φυσικά και δεν θα το εκανα.

    Αύριο ξεκινάει η άδεια μου. 17 μέρες εκτός εργοστασίου και θα έχει κόντρα περπατητο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520708

    Χοχοχοχο….Μητσάρα από σήμερα ξεκινάει η δικιά μου , για 18 μέρες ….θα τις κάψω , θα τις πελεκήσω , θα τις αφανήσω , θα τις διαλύσω……

    Αν βρω κανα δυό , τρύπα μου την μύτη  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Βασίλης στις #520711

    Επιβεβαιώνω και γω για τα απογευματινά καρτέρια παιδιά. Στον ίδιο σχετικά τόπο σε πρωινό, ούτε για αστείο, ζήτημα να καταφέρεις μια δυο. Το απόγευμα όμως γίνεται παιχνίδι. Σφιγμένα τα πουλιά 5:05 με 5:25 αυστηρά, περνάνε όλα, πολλά όμως. Αδειάζεις κουτάκια αμα θέλεις.

    Τη μια 8 στο χερι – 2-3 χαμενα

    Την αλλη 10

    Την άλλη 7

    κ.ο.κ.

     

    Εντύπωση μου κάνει παντως…δλδ το πρωι τι κάνουν? καθονται στο πυκνό και βγαίνουν ενα ενα και μονο το απόγευμα γυρνάνε παρείτσα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #520714

    Τάσο άστα να πάνε. Λόγω θέσης στη δουλειά το να πάρω άδεια είναι περίπλοκη υπόθεση. Βάση ημερών έπρεπε να είχα σταματήσει από τις 10/12 και να γυρίσω 7/1!!!!! Μην είσαι απαισιόδοξος ρε συ! Κάνε τίποτα βουντού για κρυο μονο!!!!

    Βασίλη μιλάμε ακριβώς για την ίδια κατάσταση. Τι στο καλό  , με τα ποδάρια κατεβαίνουν οι ρουφιανες το πρωι και δεν τις βλέπουμε?????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,376 έως 30,390 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων