ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,451 έως 30,465 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #521039

    Tοσα πουλια σε απογευματινο ειχα να δω από την εποχη που ειμουν φοιτητης στο Μεσολογγι ……… :wacko:  :yes:

    Βεβαια τοτε το ανεβασμα ξεκιναγε από τις τρεις το μεσημερι ενώ τωρα κραταει κανα τεταρτο ………αλλα μεσα σε ένα τεταρτο μπορει να ειδα πανω από διακοσια πουλια , όχι πανω από το κεφαλι μου αλλα οπου κοιταγε το ματι ………..τρελαθηκα ….!!!! :wacko:

    Το θεμα όμως είναι ότι αν η μακακια γινει αθλημα τοτε ……….περνεις πρωταθλημα ακομα και με τους αναπληροματικους……..χαχαχαχα :negative:

    Περνω ένα κουτι φυσίγγια από το οπλοβαστο και βαζω το πενταρι το τσοκ στην καραμπινα ( μεγαλη μαλακια διοτι χθες φυσαγε και περναγαν χαμηλα αλλα σημερα όχι ) ………. :negative:

    Αποτέλεσμα το κουτι παροτι ηταν από Κένταυρος σιλβερ , μεσα τα εικοσι φυσίγγια ηταν σκοπευτικα του Λαμπρου που τα ειχα βαλει όταν σκιστικε το κουτι τους ,  που με τους τρεις βαθμούς κελσιου μαλλον τους τα κλανανε …………την πατησα :negative:

    Τελικα γεμισα τα γυρω πουρνάρια τραυματισμένες τσίχλες που πεφτανε από το θεο στουκαριστες σκυλι δεν ειχα μαζι διοτι ποτε δεν περνω στο απογευματινο σκυλι και στο χερι κρατισα εξι πουλια ………τα νευρα μου κλωστες και η στεναχορια μου μεγαλη ……..αυτό το πραγμα πρωτη φορα μου συνεβει …..τι να πω …..κριμα …!!!

    Αυριο όμως δεν την παταω……….!!!! :good:  :bye:


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #521041

    Παντος και το πρωι στο Κορωπι πανω από το μαγαζι περασαν περιπου καμια εικοσπενταρια πουλια ενώ άλλες φορες εβλεπα 3-4………….ο Ηφαιστίωνας εφερε πουλια……….. :good:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #521042

    Εδώ στο νησί ο Ηφαιστίωνας τα πήρε τα πουλιά…τρυπωμένα σε λαγκαδίες και παίζουν από άκρη σ’ άκρη, εννοείται δεν υπάρχουν πόστα εκεί και αν πας με κάποιο τρόπο απλά θα τις χάσεις όλες ακόμα κι’ αν έχεις ένα λόχο σκυλιά. Είναι ενθαρρυντικό αυτό που γράφεις zabala213 γιατί φαντάζομαι τις επόμενες μέρες θα μπούν πουλάκια και εδώ. Χθές λοιπόν πήγα σε γνωστό μέρος πριν τους πρόποδες του βουνού, που πέρυσι τουλάχιστον έπαιρνα καμιά 10αριά πουλιά τη φορά. Το ποτάμι ήταν άδειο και τα καλάμια ξυρισμένα με το καταστροφέα…. το αποτέλεσμα: δεν σήκωσα το όπλο μου ούτε μία φορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521046

    Γιάννη εχω ξαναπεί ότι τουλάχιστον για τα μέρη που παω εγώ φέτος πάει καλά το πράγμα. Μέσα σε 15 μέρες από την στιγμή που μπόρεσα να περπατήσω μετά το διαστρεμα έχω κάνει τόσα πουλιά όσα ειχα πέρισυ Δεκέμβρη και Γενάρη μαζι!!! Αυτό τα λέει ολα. Βασίλη ένα κλειστό και ένα ανοιχτό τσοκ πάντα μαζί να εχεις. Με *** και 28άρια θα είχες κάνει παπαδες. Σταύρο υπομονή φιλε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #521050

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΚΟΚΕΡΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ.ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΡΘΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΟΝ ΜΗΝΙΣΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΓΗΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ.ΠΡΟΣ  ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ,ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΑΓΡΙΕΜΕΝΑ ΠΟΛΥ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #521051

    ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΤΟ ΟΡΘΟΝ!!!Ο ΔΑΙΜΩΝ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521052

    7 hunter περαστικά και καλή επάνοδο. Σε νιώθω ρε φίλε. 8 μέρες έκανα να πάω με το διαστρεμμα και λυσαξα. Όχι τόσο για την τουφεκια αλλά για την βόλτα στην φυση.

    Απόψε δεν πηγα πουθενά αλλά ακούστηκε τουφεκιδι στα απογευματινά. Αύριο καρτερακι για μαύρες και ένα τρίωρο περπατητο. Το πρωί θα έχει σίγουρα αρνητικές θερμοκρασίες και θα το δαγκωσουμε σίγουρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #521054

    Εμφανες μειωμένα τα πουλια σε σχεση με τα χθεσινα ……..μπορω να πω καιτα μισα…….

    Αφησα και κανα πεντε για την κυρα Μαρω…….δυστυχως εχει και πυκνο το μερος……

    Και το αποτέλεσμα……….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521062

    Καλημέρα παλικάρια. Με -1 έπιασα το πρωί και περιμενα. Έπαιξαν μερικά πουλια νωρίς και κατάφερα 5. Μόλις βγηκε ο ήλιος έκοψαν πέρα από 3 κοπαδακια κοκκινες που πέρασαν ψηλά. Αλλαγή τοποθεσίας και ξεκίνησα περπατητο. Δεν μπορώ να πω ότι βρήκα πολλά πουλιά αλλά όχι και λιγα. Δεν μπόρεσα να πάω σε όλα τα σημεία που ήθελα λόγω λάσπης. Είναι επικίνδυνο χωρίς πλακα γιατί μπορεί να πας μέσα μέχρι τους μηρούς. Πολλοί δρόμοι είναι ποτάμια πλέον και απροσπελαστοι. Άλλα 10 πουλιά πηρα. Στο σύνολο 15 , 9 τσιχλες και 6 μαυρα χωρίς χαμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #521064

    <p style=”text-align: left;”>ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ mitsosvinchi. ΚΑΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.Η ΒΟΛΤΑ ΑΞΙΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΙΣ!ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΧΙΟΝΙ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΛΑΣΠΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #521069

    καλησπερα τελικα παντου τα ιδια στο ιδιο μερος με το προηγουμενο σκ τα πουλια πολυ λιγοτερα με σωσε για μια ακομα φορα η καλη ευστοχια και μπορεσα να παρω 11 τσιχλες απ τις συνολικα 15 που ειδα ολες κι ολες δε περπατησα καθολου.περαστικα στον hunter.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521071

    Το έκανα το ημερήσιο όριο παλι συνολικά πρωί απόγευμα και χωρίς να χάσω κανένα καταριφθεν πουλι. 12 τουφεκισα αποψε και πήρα τις 10! Όχι πολλά πουλιά αλλά μου πέρασαν τελεία ολες. Πιο ψηλά κάηκε το πελεκουδι , έπεσε πολύ τουφεκιδι. Γιάννη 11 πουλιά στατικά είναι καλά πιστεύω! Τώρα περιμένουμε νέο ανακάτεμα του καιρου. Ελπίζω αυτή τη φορά να ρίξει τίποτα χιόνια βορειότερα από εμάς μήπως και κατέβει κανας κοτσυφαρας. Τόσο χάλια χρονιά στα μαύρα δεν θυμάμαι. Βουλγαρία διαβάζω ότι σείεται ο τόπος από τσιχλοκοτσυφα αλλά δεν έχουν χειμώνα ακόμα εκεί πανω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #521079

    Λογω υποχρεωσεων μητσο βγαινω σπανια,τωρα αυριο αν δεν βρεξει θα παω μια βολτα,καλο βραδυ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #521086

    απ τις καλες μερεσ σημερα μολις σε 2 ωρο περπατητο λογω υποχρεωσης 15 στο χερι με 3 χαμενες ειδα και πουλια εισερχομενα σαν επιστροφια θα λεγα τουρλου τουρλου τα φυσιγκια ζωτος κιτρινο σ4 φαστ λαμπρο σεντιντ τορντο εριξα 30 συνολικα ολα καλα αν ειχα χρονο παραπανω ηταν για μεγαλο καψιμο

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521088

    Σήμερα μόνο καρτερι πρωί και απόγευμα. Επιβεβαιώνω Γιάννη. Κατά διαστήματα πέρναγαν ψηλωμενα σε δυαδες-τριαδες. Εγώ έπιασα σε παρατημένο λιοστασι που σήκωσα πολλά χθες και δικαιωθηκα. Μέχρι τις 10 πήρα τις 14 απο τις 19 που τουφεκισα. 10 κοινές και 4 κοκκινες. Το απόγευμα πετάχτηκα 5 λεπτά από το σπίτι και ήπια το καφεδάκι μου χτυπώντας αλλά 5 πουλια τα 3 κοτσύφια. Σύνολο Σ/Κ λοιπόν 44 πουλιά και δεν έχασα ούτε ένα χτυπημένο και χαίρομαι πολύ γι’αυτό!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,451 έως 30,465 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων