ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,481 έως 30,495 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521174

    Καλησπέρα στα αγόρια.

    με έψησε ένα φιλαράκι να πάμε τελευταίο ΣΚ στο γουρούνι. Αφού βασανιστήκαμε από την μαυρη νύχτα να κόβουμε τρία βουνά, βρέθηκε μια μεριά κατά 12 και στηθήκαμε. Τελικώς το κοπάδι έσπασε άτσαλα μέσα στην παγανα και στο καρτέρι μου ερχόταν ένα με τα σκυλιά από πίσω. Ευτυχώς κουτουλησε τον άλλο παγανιερη και το βάρεσε αυτός – για να αποφύγω την καζούρα αυτό, γιατί ήτανε μικρό……

    κατηφοριζοντας δεν απέφυγα τον πείρασμο να μπω σε κάτι ελάτια – τσίχλες μηδέν, η μάλλον πιο σωστά, μια. Που την είδα, όχι την τουφέκισα……

    ελεγα να μείνω και αύριο για την γουρουνοληξη, αλλά ψήφισα να μείνω στο κρεβάτι – ούτε γουρούνια, ούτε μικρές, ούτε μεγάλες.

    αμα μου την βαρέσει, απογευματινό στο κοντινό……


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521187

    Πάλι σήμερα έριχνε συνέχεια ψιλόβροχο αλλά βγήκα να περπατήσω. Πήγα σε ένα μέρος στους Καθενους που είναι από τα αγαπημένα μου αλλά τζίφος. Λίγα πουλιά και φεύγαν πολύ μπροστα. Με τα χίλια ζόρια πήρα 5 απο τις 8 που τουφεκισα σε 2μιση ωρες. Νομίζω ότι οι Καθενοι θα γίνουν σαν τα Πολιτικά. Καμμένη γη για την τσιχλα δηλαδή. Τα πουλιά πλέον διαλέγουν άλλους τόπους πολύ πιο πυκνούς που δύσκολα τους βάζεις χερι.

    Στο απογευματινό πήγα και είχε πολύ κόσμο και πάλι έβρεχε. Από τις 5παρά άρχισαν να φαίνονται ψηλωμενα πουλιά σε ομάδες από 3 μέχρι και 10 κομμάτια!  Το περίεργο είναι ότι συνέχισαν να περνάνε ψηλωμενα μέχρι που σουρουπωσε τελειως. Έβαλα κλειστά τσοκ και κατεβασα 5 πραγματικά ψηλωμενες και το ευχαριστήθηκα. Πήρα και 2 κοτσύφια στουκας στο τέλος και έκλεισε καλά η μερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Δημήτρης στις #521214

    Καλησπέρα, ξερετε αν επιτρέπεται το κυνηγι στον Κιθαιρώνα? έχει χιόνι αλλα σε κάποια σημεία ειναι καθαρό, υπάρχει απαγόρευση? Γενικά που μπορώ να παρω τηλ να μάθω αν επιτρέπεται εκει πανω αυτες τις μέρες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #521215

    Καλησπέρα, ξερετε αν επιτρέπεται το κυνηγι στον Κιθαιρώνα? έχει χιόνι αλλα σε κάποια σημεία ειναι καθαρό, υπάρχει απαγόρευση? Γενικά που μπορώ να παρω τηλ να μάθω αν επιτρέπεται εκει πανω αυτες τις μέρες?

    2262025815 : ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ ΘΗΒΑΣ – ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΘΗΡΑΣ ΙΧΘΥΟΠΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΑΣΙΚΗΣ ΑΝΑΨΥΧΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #521217

    καλησπερα περπατητο σημερα με 15 πουλια στη τσαντα. σε σχεση με τα χιλιομετρα που εκοψα λιγα πουλια βγηκαν φωτο απ το σπιτι γιατι ξεχασα το κινητο ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521220

    Εμείς τρία άτομα σε 3μιση ώρες κάναμε 60 πουλιά από τα οποία τα 55 στο χέρι. Χθες το απόγευμα μου έκατσε ένα ανέβασμα πολύ καλό και πήρα 18 πουλιά με τα 11 να είναι κοτσύφια. Πρώτη φορα φέτος πέρασαν τόσα μαυρα. Στο περπατητο σημερα απο τα 60 μόλις τα 5 ήταν κοτσύφια και 3 κοκκινες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    vdimop στις #521222

    Καλησπέρα στην παρέα, έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά επειδή η πληροφορία ήταν καλή θα την μοιραστώ γιατί η τσίχλα θέλει ντουφέκια και σήμερα δεν είχε κανένα. Πέριξ του Αγίου Θωμά είχε καλά πουλάκια. Δύο άτομα 35 τσίχλες με ένα κοτσύφι. Καρτέρι λίγο το πρωί και έπειτα περπάτημα. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521223

    Επιτέλους πρωινο!!!! Έπεσε πολύ τουφεκιδι μέχρι τις 10. Πολλές κόκκινες σε μεγαλα κοπάδια και αρκετές κοινες. Οι πιο πολλές ψηλωμενες αλλά με υπομονή γκρεμισα 16 και βρήκα τις 14 και είχα και αστοχία σε 5-6 πουλιά που ήρθαν τέλεια αλλά εριξα στο γάμο του Καραγκιόζη. Δεν προλαβα και τις μαυρες αφου πηγα στις 7μιση. Ευχαριστήθηκα να βλέπω πουλιά να παίζουν σημερα και ξεκουρασα και το πόδι μου!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #521224

    κυνηγετικο οργιο σημερα στη τιθορεα με 30 βολες 21 τσιχλες στη τσαντα. καιρο ειχα να διαλεξω ποια πουλια θα τουφεκισω.ενα ευχαριστω οφειλω στη παρεα που εκανε περπατητο και ενα στο οσκαρ κοκκινο που κενταγε.φωτο υπαρχει δεν ανεβαζω ομως αφου εβαλα χθες.πραγματικα παιδια απιστευτο κυνηγι σημερα,ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521231

    Γιάννη πιστεύω οτι απο τις γιορτές και μετα έχει αλλάξει το σκηνικό και από εδω και πέρα που ανακατεύονται τα πουλιά θα πάει καλά το πραγμα. Προχθές μιλαγα με τον θηροφυλακα που είναι και κυνηγός και μου έλεγε ότι στα μπασιματα που ήταν κάθε μέρα έξω είδε πάρα πολλά πουλιά και ότι κάποια στιγμή θα εμφανίζονταν. Τα κοτσύφια δεν μας κάνουν την χάρη και αν δεν κάνει χιόνια βορειότερα μας ούτε πρόκειται να τα δούμε σε καλούς αριθμους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    yanflos στις #521232

    …ελπίζω να κράξατε την παρέα πέριξ … για το ρεπερτόριο, και τα αμέτρητα φυσίγγια που έριξαν χωρίς να περπατήσουν ούτε 10 μέτρα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521233

    Yanflos σε ποιόν αναφέρεσαι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #521234

    Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω σε ποια μέρη αναφέρεστε αλλά εγώ έχω να πω ότι τέτοια νέκρα το Σάββατο στην Τανάγρα και τον Αυλώνα είχα καιρό να ζήσω. Να περπατάς και να σηκώνεις ελάχιστα πουλιά είναι άσχημο. Αντε να δούμε τον τελευταίο μήνα μπας και αλλάξει κάτι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521236

    Κώστα και εδώ στην Εύβοια δεν υπάρχουν παντου. 3-4 χιλιόμετρα πιο πέρα απο εκει που ημουν εγω , περπάτησε μια φιλική παρέα και με το ζόρι εκαναν 4 άτομα 25 πουλια. Η χρονιά εδώ είναι καρμπόν με την προπερσινη με μόνη διαφορά την ανυπαρξία των κοτσυφιών. Και πρόπερσι και πέρσι τα μαύρα είχαν εμφανιστεί από τα μέσα Ιανουαρίου και είχαν μετριάσει την φολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    yanflos στις #521237

    αναφέρομαι στην περιοχή Τιθορέας …

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,481 έως 30,495 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων