ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,496 έως 30,510 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #521238

    Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω σε ποια μέρη αναφέρεστε αλλά εγώ έχω να πω ότι τέτοια νέκρα το Σάββατο στην Τανάγρα και τον Αυλώνα είχα καιρό να ζήσω. Να περπατάς και να σηκώνεις ελάχιστα πουλιά είναι άσχημο. Αντε να δούμε τον τελευταίο μήνα μπας και αλλάξει κάτι

    Καλημέρα. Μπορεί εκεί νεκρά αλλά στους Βουνους στη Στενη έχει καεί το πελεκουδι μια βδομάδα τώρα. Πρωινό όριο, περπατήτοι όριο, απόγευμα όριο. Πολλά πουλιά. Πολλοί βέβαια δε κρατιούνται και προσπερναν το όριο, αλλά δεν είδα το τοπικό θηροφυλακα καμιά φορά από τις 5 μέρες που πήγαμε με τη παρέα. Μάλλον θα κυνηγάει και αυτός αντί να κάνει έλεγχο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #521240

    Κάτι πάει να γίνει κι’ εδώ με λίγη καλύτερη κάρπωση, όχι αυτά που ακούω από διάφορα μέρη εδώ στο forum, αλλά όχι και το χάλι της μία καμία. Πολλές πιασμένες Τσίχλες και Κοτσύφια στα λαγκάδια… βγαίνουν σε δύσκολα πόστα και για φτασμένους κυνηγούς. Με τεταμένη προσοχή και υπομονή, μονόσμπαρα και ανοιχτά τσόκ μου δίνει την ευκαιρία για καμιά 10αριά πουλιά. Τα επιστρόφια πάντα αλλάζουν λίγο το σκηνικό και ιδιαίτερα με τις κόκκινες αργά το απόγευμα εδώ στο νησί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521241

    Jhn1 ο θηροφυλακας κάνει ελέγχους πολύ συχνά. Τις τελευταίες μέρες έχει περάσει από τα καρτερια της Στενής 3-4 φορές και έχει τσιμπήσει και λαθροθήρες στο καρτερι της μπεκατσας. Ένα τηλέφωνο να του κάνεις αν δεις κάτι παράνομο και είναι κοντά και πχ οχι στη Θήβα θα έρθει , είναι τσεκαρισμενο. Όσο για τα όρια στα απογευματινά εγω κλαμπανισμα και κάψιμο φυσιγγιων βλέπω πάρα καρπωση. Την Παρασκευή εκαψαν τον τοπο παραδίπλα μου και στο τέλος ήρθαν στο αυτοκίνητο με 5 πουλιά εκαστος. Βουνους δεν έχω πάει αλλά ακούω το τουφεκιδι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #521242

    κυνηγετικο οργιο σημερα στη τιθορεα με 30 βολες 21 τσιχλες στη τσαντα. καιρο ειχα να διαλεξω ποια πουλια θα τουφεκισω.ενα ευχαριστω οφειλω στη παρεα που εκανε περπατητο και ενα στο οσκαρ κοκκινο που κενταγε.φωτο υπαρχει δεν ανεβαζω ομως αφου εβαλα χθες.πραγματικα παιδια απιστευτο κυνηγι σημερα,ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Eίμουνα εκεί δίπλα την προηγούμενη εβδομάδα (Αμφίκλεια) και έκανα 5 τσίχλες πρωινό καρτέρι και 7 περπατητό με πολύ κόσμο βέβαια.

    Σαββάτο είχε πουλιά και την Κυριακή ελάχιστα,μιλάμε για την προηγούμενη εβδομάδα πάντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #521247

    Jhn1 ο θηροφυλακας κάνει ελέγχους πολύ συχνά. Τις τελευταίες μέρες έχει περάσει από τα καρτερια της Στενής 3-4 φορές και έχει τσιμπήσει και λαθροθήρες στο καρτερι της μπεκατσας. Ένα τηλέφωνο να του κάνεις αν δεις κάτι παράνομο και είναι κοντά και πχ οχι στη Θήβα θα έρθει , είναι τσεκαρισμενο. Όσο για τα όρια στα απογευματινά εγω κλαμπανισμα και κάψιμο φυσιγγιων βλέπω πάρα καρπωση. Την Παρασκευή εκαψαν τον τοπο παραδίπλα μου και στο τέλος ήρθαν στο αυτοκίνητο με 5 πουλιά εκαστος. Βουνους δεν έχω πάει αλλά ακούω το τουφεκιδι.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    για το κλαμπανισμα δημητρη συμφωνω και εγω εβλεπα στη τιθορεα χθες να πηγαινουν οι καραμπινιες συννεφο ασταματητο τουφεκιδι απο τις 7 και μιση μεχρι τις 11, και στο τελος στα αμαξια ο καλυτερος απο αυτους που ειδα εγω ειχε 9 πουλια.μανο ειχε πολλες τσιχλες η περιοχη τη κυριακη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521248

    Έχει πέσει τόσο κλαμπανισμα λοιπόν που απόψε είδα 100 πουλιά και τουφεκισα μόλις 8 και πηρα τα 6. 2 κοτσύφια,  3 τσιχλες και 1 κοκκινη. Τα πουλιά έστειλαν 50-60 μέτρα πριν μπουν στα καρτερια και όμως ήταν άλλος ένας πιο κατω που τους αμολαγε την τριαρα χαλαρα. Έριξε 2 κουτάκια για πλακα ο τύπος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #521259

    Ναι παιδί μου ο σωστός ο κυνηγός παίρνει το πολύ 3 πουλιά με ένα κουτί φυσίγγια, βαράει πάντα εκτός ωφέλιμου βεληνεκούς του όπλου του γιατί του είπαν πως τα φυσίγγια του θερίζουν, θα βαρέσει το πουλί κι’ ας πέσει στον γκρεμό αρκεί να μην το βαρέσει άλλος, ξέρει τα πάντα και δεν αλλάζει γνώμη (ξέρεις ποιός είμαι εγώ;) και οπωσδήποτε είναι φυσιολάτρης αφού αφήνει όλα τα σκουπίδια του εκεί που βρισκόταν. Τι λές τώρα…

    Με κάθε αίσθηση του χιούμορ :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521262

    καλημέρα στα αγόρια.

    με ντροπή πρέπει να ομολογήσω ότι στην σαιζόν 19/20 έχω

    πάρει πέντε τσίχλες…….γεγονός είναι ότι δεν βγήκα, αλλά το

    σκόρ, σκόρ…….

    οπότε π-σ-κ πρέπει να επιχειρήσω να το διορθώσω

    και όντως, λέμε μπας και κάνουμε μια καταδρομική.

    τώρα, για το υπερτουφεκίδι, τι να πω, σωστά τα λέτε….

    εγώ παρότι κυνηγάω με καραμπίνα, άμα δεν πέσει στην

    δεύτερη, το κατεβάζω. όχι από τουπέ, αλλά συνήθως

    το πουλί δεν θα είναι πάρσιμο…..

    έχω ακούσει και την θεωρία ότι εγώ τι έχω να χάσω,

    ένα φυσίγγι, αυτό την ζωή του, αλλά μπάζει πολύ νερό

    η άποψη.

    βλέπω και φίλο της παρέας που τουφεκάει με φούλ

    σε οριακές τουφεκιές στο καρτέρι, και παίρνει πουλιά,

    αλλά και πάλι δεν μ αρέσει το στύλ αυτό.

    εγώ μέχρι τα 30 μέτρα τουφεκάω – πες το ανασφάλεια,

    πες το μετριότητα σκοπευτική, έτσι το βλέπω, χωρίς

    να θέλω να το επιβάλλω και στους άλλους.

    αυτά. καλή συνέχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521263

    Σταυρο δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί έτσι όπως τους περιγράφεις. Έχω τσακωθεί άπειρες φορές αλλά πλέον βαρεθηκα. Όταν πέφτουν πουλιά και μαζεύονται όλοι αυτοί απλά δεν πάω σε αυτά τα μερη. Μπορεί να χτυπάω 5-6 πουλιά αλλά το κάνω με την ησυχία μου και αποφεύγω να βλέπω την ασυδοσία που με αηδιαζει. Για πολλούς η τσιχλα δυστυχώς σημαίνει μόνο τουφεκιδι και τίποτε αλλο.

    Ηλία τα 30-35 είναι και το δικό μου οριο. Επιχειρώ μερικές φορές και πιο μακρινές βολές ειδικά μέρες που πάει το χέρι και πάνε και τα φυσίγγια. Δεν υπάρχει χειρότερη εικονα απο μια τσιχλα σκαγιασμενη στα 50+ μέτρα που πέφτει μετά από 150-200 μέτρα και πάει χαμενη. Δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν συνεχόμενες επιτυχίες στις πολύ μακρινές βολές και επιχειρούν συνέχεια τέτοιες. Όσο για το τρίτο φυσιγγι όντως τις πιο πολλές φορές είναι αχρείαστο εκτός κι αν περπατάς και βγαίνουν μαζεμένα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #521264

    Παιδιά χαλαρώστε….

    Η αγία τσίχλα είναι το μοναδικό θήραμα που συντηρεί επιχειρήσεις και θέσεις

    εργασίας..!! Υπάρχουν βέβαια και οι υπερβολές,αλλά τι να γίνει,μέσα στο πρόγραμμα

    είναι κι αυτές.

    Αλλωστε όλοι οι ….<<κυνηγοί>> μόνο για τσίχλες πηγαίνουν……. 😉 😉

    Καλή συνέχεια σε όλους γιατί σιγά-σιγά φτάνουμε στη λήξη και φέτος…. :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521276

    Λουκά έχεις δίκιο. Αλλά η αγία τσιχλα όπως σωστά λες είναι και το θήραμα που αντιμετωπίζεται με μεγάλη ασέβεια από πολλούς και είναι άδικο. Η τακτικη τουφεκαω ότι βλέπω όπου το βλέπω είναι λανθασμένη. Ας πούμε αποψε που μου έκατσε παλι καλο ανέβασμα θα μπορούσα να ρίξω 2 κουτάκια ίσως και παραπάνω. Εριξα όμως μόνο σε αυτές που βγήκαν σε σημείο που θα τις έβρισκα αν τις χτυπαγα. Με 22 φυσίγγια κρατησα 15 πουλιά όλα στο χερι και ο ξάδερφος 11 με 17 φυσίγγια. Ελπίζω να κρατηθούν τα πουλιά μέχρι το Σ/Κ και να κάνουμε παλι τίποτα ωραία πρωινά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521286

    Ο Γενάρης μας ξεπληρώνει τα σπασμένα ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521287

    καλημέρα στα αγόρια.

    κατεβήκανε προς Αργολίδα οι συνταξιούχοι του κλάμπ

    σήμερα, αλλά δεν μου τηλεφώνησαν καλά νέα…..

    λίγα τα πουλιά λένε, και άβολες και οι πορείες τους…..

    εννοείται δεν γλυτώσανε την καζούρα ότι δεν φταίει η

    πορεία, φταίνε τα γεράματα……

    παραδόξως, στο πιάσιμο του μπουκαλιού με το

    τσίπουρο, ταχύτατοι…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521298

    Το Σάββατο είπαμε να παμε Βουνους και με το που φτάσαμε αμέσως φυγαμε. Κάθε δέκα μέτρα είχε και τουφέκι και το κακό δεν αργεί να γινει.  Πιάσαμε λίγο πριν τη Στενή και ότι έπαιξε ηταν μέχρι τις 8. Δύο άτομα πήραμε 14 πουλιά. Την Κυριακή δεν ξύπνησα το πρωί και ανέβηκα στο απογευματινό όπου ότι πέρασε ηταν το τελευταίο τέταρτο.  6 τσιχλες κατάφερα και πηρα. Αυτό που μού έκανε εντύπωση ηταν τα πουλιά που ήταν βιδωμενα σε βαθειά κανάλια και κελαηδουσαν όλη μερα. Αν ανέμιζαν αυτά το πουλιά θα γίνονταν χαμός γιατι αν κρινω απο το τραγουδι τους μιλαμε για πολλες εκατονταδες αλλά δεν κουνιούνται καθόλου από εκεί μεσα. Αντε να δούμε το κρύο από Τετάρτη και μετά αν καταφέρει να μας δώσει κάτι καλο. Από τον Γενάρη πάντως δεν έχω παράπονο , τα πήγαμε καλά στην περιοχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    headhunter στις #521302

    Καλησπέρα σε όλους, χθες περιοχή πριν  από τους Καθενούς , δεξιά στον ίσιωμα με τις ελιές , πρωινό καρτέρι και λίγο περπατητό , το απόλυτο μηδέν.

    Μετακίνηση κατά τις 8,30 έξω απο το χωριό Λούτσα , στον δρόμο προς Ψαχνά , γύρω στα 2 χιλιόμετρα έξω  από το χωριό , κλασσικά καρτέρια , με επαρκή αριθμό  πουλιών διαχρονικά.

    Αρχίσαμε το περπατητό αριστερά, όπως πάμε για Ψαχνά  και το τοπίο άλλαξε από το απόλυτο μηδέν σε ικανοποιητικό αριθμό πουλιών για τις υπάρχουσες συνθήκες.

    Όλα τα πουλιά ήταν σε συστάδες πεύκων και σε πυκνούρες από βελανιδιές και αγριελιές.

    Στην πρώτη ντουφεκιά τρομαγμένα σηκώθηκαν 10-15 μαζί και καταφέραμε τρία άτομα 6 πουλιά , στην συνέχεια , όπου είχε πευκώνες υπήρχαν πουλιά .

    Αποτέλεσμα 32 πουλιά τρία άτομα έως τις 11,30.

    Τα πουλιά θέλου ψάξιμο και πόδια…..οι εποχές μετακαρεκλάκια πέρασαν ανεπιστρεπτί…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,496 έως 30,510 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων