ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,526 έως 30,540 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521399

    Καλησπέρα παλικάρια! Χθες το πρωί έβρεχε πολύ οπότε ευχαριστήθηκα ύπνο μέχρι αργα. Το απόγευμα με πολλά μποφόρ πήρα 5 πουλιά. Σήμερα το πρωί παλι λυσσαξε ο βοριάς οπότε δεν βγηκα. Το μεσημέρι στις 2μισή ξεκίνησα περπατητο και όχι μόνο είχε πολλά πουλιά αλλά αυτή την φορά δεν ξεκολλαγαν απο τους θάμνους ούτε και με τις τουφεκιές. Τελειως αντιθετη συμπεριφορα απο τις προηγουμενες μερες που εφευγαν στα 50 μετρα! Έκατσα και ένα μισάωρο απογευματινό και το αποτέλεσμα ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό. 22 στο χερι μια χαμένη και μια διαλυμένη με 40 φυσίγγια. Καλά πάει να βγει και ο Φλεβάρης….


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521404

    καλημέρα και καλή εβδομάδα στα καλόπαιδα.

     

    η φόλα αυτού του σκ στην Αργολίδα, απερίγραπτη.

    και άλλα το Σάββατο, άλλα την Κυριακή.

    την μια μέρα πουλιά αρκετά στο απογευματινό, αλλά

    σε άβολο μέρος, χθες μηδέν όχι από επιτυχία, από

    πουλιά…..

    νομίζω ότι τα κλείδωσα τα σύνεργα για φέτος.

     

    Βασίλη, άκουγα στο ραδιόφωνο και γέλαγα, ότι μια

    κυρία περνούσε από τους Ρωμά στο Κορωπί και πήγε

    και έκανε καταγγελία στην αστυνομία γιατί

    είχαν οκτώ σκατζοχέρια γδαρμένα έξω από τις

    παράγκες….. δες το και στο ίντερνετ.

    και ρωτούσε η δημοσιογράφος, καλέεεεεεεε;;;;;; τρώγονται

    οι σκατζόχοιροι;;;;;;;;;;;;;

    άΐντε λέμε…..

    δεν σκαμπάζουνε από ρωμά

    τα κορίτσια με τα μικρόφωνα…..

    αμ τρώγονται……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #521411

    Mητσο εχεις καμια ενημερωση για προκοπι τι παιζει;λεω μηπως παω κανμια βολτα αν εχει πριν ληξει ο κοτσυφας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #521413

    Ηλια,μεχρι πριν λιγα χρονια ολοι ελεγαν “τσιγγανοι” ειτε ”γυφτοι”.Σημερα ομως,στην εποχη του Sorros George,θεωρειται ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ… :negative: Να εισαι καλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521414

    Γιάννη την Κυριακή ανέβηκαν κάτι παιδιά από την δουλειά και με πολύ υπομονή έκαναν από 8-10 πουλιά ο καθένας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #521415

    Μητσο αρα δεν αξιζει,τα πουλια αυτα τα κανεις και εδω με περπατητο,τα απογεματινα και τα πρωινα καρτερια εχουν λιγα πουλια και ετσι θα φυγει μια χρονια φτωχη σε ολα τα θηραματα εκτος απο καπιες εξαιρεσεις,καπιες μερες δηλαδη μεσα στην χρονια που ειχε αρκετα πουλια,μπεκατσα και φασα αυτοι που τα κυνηγανε το απολυτο τιποτα,ευχαριστω μητσο τα λεμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    q10gr8 στις #521416

    Σήμερα Τρίτη 18/2, είπα να τσεκάρω μέρη αγαπημένα. Έτσι λοιπόν το πρωινό με βρήκε στην Πελεη. Αργότερα έκανα και μια βόλτα Δίδυμα. Δεν ξέρω πότε μπήκαν τα πουλιά αλλά μιλάμε για πολλά πουλιά! Δεν υπήρχε άλλος κυνηγός οπότε καταλαβαίνετε ό,τι δεν είχαμε και την ανάλογη καρπωση. Δημαινα δεν είχε. Στα δίδυμα όμως το βενιο και η ελιά θα τα κρατήσει τα πουλιά. Εάν μπορέσει να πάει κόσμος όπως τις παλιές καλές εποχές, θα γίνει πανηγύρι… Καλή τύχη σε όλους! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521421

    Έτσι είναι Γιάννη. Πριν καμιά δεκαριά μέρες έγινε ένα πανηγυρακι στο Προκοπι για 2-3 μερες και εξαφανίστηκαν παλι. Σήμερα περπατήσαμε 2 ώρες και τελειώσαμε με καρτερι. Έχει πουλάκια,  όχι τρελά πράγματα αλλά το κέφι μας το καναμε.  Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι τα πουλιά είναι στεγνά. Ακόμη και τα κοτσύφια δεν έχουν ίχνος λίπους. Εγώ δεν έχω παράπονο. Από τις γιορτές και μετα έχω κάνει πουλιά ακόμη και σε πρωινό καρτερι ενώ τα απογευματινά σε ορισμένες περιοχές έδωσαν και δίνουν διψήφια νούμερα μερικές μερες. Στα μέρη μου την χρονιά θα την έλεγα σχετικά καλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521431

    φίλε q10gr8, στα μέρη που λες εσύ ακριβώς, έφαγα και γω και η παρέα

    την ΜΕΓΚΑ-ΦΟΛΑ του σκ……

    αλλά, και σήμερα, Τετάρτη, που πήγε δίδυμα άλλο

    φιλαράκι από την περιοχή, κατά την γνώμη του

    δεν είχε καθόλου πουλιά.

    εμένα δεν μου κάνει εντύπωση, γιατί πρωινό

    την Κυριακή, πατέρας και γιός κάνανε αργά – αργά,

    από 10 30 μέχρι τις 4, το όριο, και δεν κάτσανε καθόλου

    απογευματινό, και εγώ, πενήντα μέτρα πιο κεί, πήγα

    στις 12 για κολατσιό και μετά την έπεσα στο αμάξι μισύ

    ώρα, γιατί έλεγα ότι δεν έχει ντιπ πουλιά.

    ενώ, τα παλικάρια, μπορούσαν να αντέξουν στο

    καρεκλάκι, μιά τσίχλα να περνάει ανά ένα

    τέταρτο.

    εγώ άμα κάτσω σε τέτοιο καρτέρι, παίζω

    στο κινητό, με παίρνει ο ύπνος, η χαζεύω

    και δεν βλέπω ούτε και αυτή την μια ανά

    ένα τέταρτο, που άλλοι μπορούν να

    περιμένουν…..

    τώρα, τι να σου πω, σκ έχω υποχρεώσεις

    που με κλειδώνουν, αλλά αν τα καταφέρω

    με την δουλειά, την Πέμπτη λέω να κάνω

    μια καταδρομική κατά κείθε, και θα σου

    πω αν ήταν τόσα τα πουλιά και τότε.

    για το βένι, πράγματι έχει, αλλά επειδή δεν

    είχε καθόλου νερά φέτος, είναι τόσο σκληρό,

    σαν πέτρα και ακόμη πολύ κίτρινο.

    δεν νομίζω να το τρώει η τσίχλα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #521439

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΒΟΛΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΞ ΧΙΛΙΟΜΟΔΙΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ.ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΟΜΩΣ.ΠΕΡΝΑΓΕΣ ΕΝΑ ΡΕΜΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΣ 3 ΤΣΙΧΛΕΣ.ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΣ 100 ΠΟΥΛΙΑ.ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΡΙΕΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΜΕ 18 ΠΟΥΛΙΑ.Η ΑΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ??ΚΑΠΟΥ ΞΕΚΟΥΜΠΩΣΕ Ο ΜΟΧΛΟΣ ΟΠΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΟΛΕΥΤΗΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΟΥΓΙΑΔΑΚΙ.ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟ 25ΑΡΙ€!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #521440

    Καλησπέρα και από μένα . Μια από τις τελευταίες εξορμήσεις στον Β.Έβρο .Κατά τόπους είχε κοπαδακκια με τσαρτσαρες αλλά ήθελε τουφέκια για να γίνει παιχνίδι.Τελικά καθώς μόνος μια στο γιλέκο και μια χαμένη .Αξιόλογοι αριθμοί κατά τόπους από κοτσύφια τα οποία δεν στριμοχνοταν με τίποτα καθώς φεύγαμε γλιφοντας τα κέδρα. Αποτέλεσμα ένα χαμένο που όσο και αν έψαξα αν και ήμουν σίγουρος που έπεσε δεν βρέθηκε. Καλή συνέχεια για όσες μέρες μένουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521442

    Δυσάρεστη έκπληξη χθες το απόγευμα. Μετά από ένα δίμηνο που εφευγες με τουλάχιστον 4-5 πουλάκια , χθες είχαν εξαφανιστεί. Τα περισσότερα καρτερια δεν έριξαν ούτε τουφεκιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #521443

    Μητσο χτες το απογεμα σε καρτερι κοντα στην χαλκιδα περασαν πολλα πουλια 10 λεπτα πριν νυχτωσει αλλα δεν μπορουσες να ντουφεκισεις γιατι σου περναγαγαν 2 μετρα απο το εδαφος,ασε που δεν θα εβρισκες ουτε τα μισα λογω ωρας και σκυνων,αν ερχοντουσταν κανονικα θα επαιρνα 15 πουλια,πρεπει να περασαν καμια 50ρια πουλια απο διπλα μου σε 10 λεπτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521444

    Κλασσική περίπτωση Φλεβάρη Γιαννη. Σήμερα φεύγεις ατουφεκιστος , αύριο μπορεί να πέσουν εκατοντάδες πουλιά στην περιοχή και την επομένη να έχουν γίνει καπνος.

    Δεν αξίζει να τουφεκας σε τέτοια περίπτωση που περιγράφεις. Έτσι ακριβώς είναι και τα καρτερια πάνω στη Στενη. Βλέπεις 100 πουλιά σε 15 λεπτά και μπορείς να ρίξεις μόνο σε 5-6 για να μπορέσεις να τα καρπωθεις. Υπάρχουν ομως δυστυχως και αλλοι που βαρανε τα παντα εκει πανω. Κουναβια , νυφιτσες και αλεπουδες εχουν κανει παρτυ τρώγοντας τα χαμένα.

    Αν δεν βρέχει πολύ θα πάω και σήμερα και κάθε μέρα ως τις 29. Δεν μπορεί , κάποια μέρα θα τα ξαναπετυχουμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521471

    Συνοψίζοντας το Σαββατοκύριακο , ούτε κρύο ούτε ζέστη. Χθες όλη μερα έπεσαν μεγάλες ποσότητες νερου. Το μεσημέρι άνοιξε ο καιρός και πήγα στο καρτερι. Με το που έφτασα σκοτείνιασε ο τόπος και πλάκωσε χιονόνερο που δεν έβλεπες στα δέκα μετρα. Περίμενα στο αμάξι και σταμάτησε παλι. Πέρασαν κάτι λιγες και πήρα 6. Σήμερα με έτρωγε ο κ@λος μου και πήγα για μαύρες με δυνατο βοριά. Κατέβηκαν πολλά πουλιά αλλά τόσο γρήγορα και συρτα που δεν μπορούσα να ρίξω. Με τα ζόρια πήρα 3 και έκανα και ένα σύντομο περπατητο και τις έκανα 12. Σε μερικά σημεία είχε παρα πολλές μαζεμένες.  Το απόγευμα είχε όπλα παντου , μιλάμε για πολύ κοσμο!!! Πήγα σε ένα καρτερι που δούλευε όταν ήμουν 20 χρόνων(!!!) και προς μεγάλη μου έκπληξη πέρασαν 10-12 πουλιά και πήρα 7!!! Θυμήθηκα τα νιάτα μου και έφυγα με ένα πλατύ χαμόγελο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,526 έως 30,540 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων