ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,541 έως 30,555 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #521474

    Πηγα και εγω σημερα ενα απογευματινο εδω κοντα στο Αλιβερι περασανε καμια 10 πουλια συνολο πηρα 4 και εριξα 6 τουφεκιες πολυ λιγα πουλια αλλα καλα ηταν καλο βραδυ σε ολλους. :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521482

    καλή βδομάδα….

    δεν θα κλείσει χαρωπά η σαιζόν νομίζω.

    οι συνταξιούχοι δεν κάτσανε καν μετά τις μαύρες την Κυριακή.

    τις μαύρες που δεν πέρασαν καν εννοώ…..

    εγώ δεν μπορούσα λόγω υποχρεώσεων, αλλά καλύτερα,

    γιατί δεν ξαγρύπνησα κιόλας, και μάλιστα για να μείνω…..άπουλος!!!!

    οι παππούδες, παππούδες είναι, δεν έχουν ανάγκη από πουλιά!!!!!!

    βέβαια, ο ρίνγκο της παρέας, που έκατσε απογευματινό, βίδωσε το

    φούλ, έβαλε τα εφτάρια, και τις ανέμιζε από ψηλαααααααα…..

    κάνοντας, παραδόξως, και το όριο σε μια ώρα, με τις ψηλές……

     

    Τετάρτη θα ξαναπάνε βέβαια, και περιμένω, αν έχουν μαζευτεί τα

    πουλιά για να φύγουν, να μου σφυρίξουν, και Πέμπτη θα

    την κάνω – Αργολίδα στα κλασσικά καρτέρια όλ αυτά.

    έχει δεν έχει, ένα κατσικάκι που χω παραγγείλει και ένα

    κεφάλι γραβιέρα, θα το πάρω, και χωρίς μπάμ!!

    αλλιώς, θα μου τα φέρουνε στην πόρτα τα παππούδια

    και θα πάω εδώ δίπλα για το ονόρε…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521503

    Σύρε Λιάκο να τιμησεις την αγία τσιχλα στο φινάλε της χρονιάς!!! Θα φορτώσεις και το εριφι και θα είσαι κομπλε! Λίγο περπατητο το απόγευμα και λίγο καρτερι με τον ξάδερφο πήραμε 20 και οι δυο μαζι. Στο καρτερι πριν περάσει η πρώτη τσιχλα πέρασαν 15 κοτσύφια κορδόνι!!! Κοίτα πότε ήρθαν τα ατιμα!!! Επειδή μου έσκαγαν μες στη μούρη και το πολύ στα δεκαπέντε μέτρα παρατήρησα ότι σχεδόν όλα ήταν θυληκα! Επίσης μια μέρα τέλος Γενάρη που τα είχα πετύχει και είχα πάρει 11 ηταν ολα αρσενικα. Περιεργο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #521504

    το σαββατο δεν πηγα λογω του καιρου τη κυριακη ομως την εκλεισα με σχεδον οριο  στη βοιωτια σε 5 ωρο περπατητο ευχαριστη εκπληξη ηταν τα rc32 που μου εδωσε 2 κουτια ενας φιλος και ηταν αυτα που εριξα.ηταν το τελευταιο σωστο κυνηγι της σαιζον μιας και το σαββατο θα παμε για καλαμπαλικι ψησιματα κρασια  κτλ θα παρω το δικανο μαζι αλλα δε με βλεπω καλο βραδυ,,,,,,,,,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521518

    Τα καλά καρτερια ηταν όλα πιασμένα αποψε και κάθισα σε ένα ξεκαρφωτο σημείο για να πιω το καφεδάκι μου. Η τύχη μου χαμογέλασε παλι και πήρα τα 7 απο τα 10 πουλιά που τουφεκισα. Στα καλά καρτερια  ακούστηκαν λιγότερες από δέκα τουφεκιες. Τις προηγούμενες μέρες τα έκαψαν τα πουλιά αφού έριχναν και σε αυτά που περνούσαν στη στρατόσφαιρα και άλλαξε η ροτα τους προφανώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #521519

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.ΤΡΙΤΗ ΠΗΓΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.ΜΕΤΡΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΕΜΕΝΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΧΛΜ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΜΕ 14 ΤΣΙΧΛΕΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΞ ΘΗΒΑΣ,ΑΝΕΛΠΙΣΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΘΕΑΘΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΡΕΣΚΕΣ ΤΣΙΧΛΙΤΣΕΣ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ 15 ΠΟΥΛΙΑ ΣΕΔΥΟ ΩΡΕΣ.ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΜΕ 23 ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΟΥ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΙΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΛΟΦΟ…. ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΡΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ. 3-4 ΩΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΧΑΛΑΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΨΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΟΥ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521532

    Το τελευταίο περπατητο της χρονιάς ηταν απολύτως επιτυχημένο και απολαυστικο. Σε τρεις ώρες κάναμε τρία όπλα το όριο χαλαρά και χωρίς ούτε μια χαμένη!!! Πέσαμε σε τόσο πολλά πουλιά που προφανώς ηταν φρέσκα στην περιοχη και απλά διαλεγες το πιο βολικό. Μπορεί να φριξαμε απο την ζέστη και τον ιδρώτα και να μας κοψοχολιασαν 5-6 φίδια αλλά το ευχαριστηθηκαμε σήμερα. Αύριο θα κανουμε και ένα τελευταίο απογευματινό για τον αποχαιρετισμό στα όπλα για φέτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #521535

    ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΗΝ ΘΗΒΑ ΣΗΜΕΡΑ.Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ.ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΕΡΑ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΦΤΑ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΠΟΛΛΑ ΧΑΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕ ΤΑ ΤΣΑΛΙΜΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ…ΠΟΥΠΟΥΛΑ ΤΟΥΣ!!ΟΙ ΜΠΡΙΖΟΛΙΤΣΕΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΙΤΣΑ ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΕΤΟΣ ΜΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΡΘΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.

    ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΟΛΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΤΙΣ 20/08/2020!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #521536

    καλησπερα εγω παιδια οπως ειχα πει θα πηγαινα για καλαμπαλικι σημερα πα ολα αυτα  4 κοκκινοτσιχλες και μια μπεκατσα με ακολουθησαν το τι ακολουθησε δε περιγραφεται  μια καλη σαιζον περασε για μενα καλυτερη η περσυνη αλλα  δεν αναλοθηκα μονο τσιχλες φετος πηγα και φασσα και μπεκατσα ολα καλα και του χρονου με υγεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521537

    Ρίξαμε και τις τελευταίες τουφεκιές για φέτος αποψε. Για 20 λεπτά με στραβωσαν τα κοτσύφια και είπα ότι δεν θα κάνω μπαμ σε τσιχλα αλλά πέρασαν μερικές στο σούρουπο και τα εριξα τα τελευταία σμπαρα!!! Για εμένα προσωπικά η χρονιά εξελίχθηκε αρκετά καλά. Χλιαρά μπασιματα με πουλιά όμως να μπαίνουν σχεδόν κάθε μέρα και αυτό που πραγματικά με εντυπωσίασε ηταν αυτά που άκουγα να περνάνε τις νύχτες. Καλοί αριθμοί από κόκκινες μετα τα Χριστούγεννα που έδωσαν ενδιαφέρον σε αρκετά πρωινά καρτερια. Στα κοτσύφια είναι μια απο τις χειρότερες χρονιές που θυμαμαι. Ούτε στα μπασιματα μπήκαν και ούτε αργότερα ηρθαν με εξαίρεση μερικές μερες που εμφανίζονταν και μετά εξαφανίζονταν παλι. Η αιτία είναι καθαρά η ανυπαρξία χειμώνα βορειότερα μας. Ότι χιόνια και κακοκαιριες έκανε ηταν απο την Λαμία και κατω. Στα περπατητα δεν φύγαμε σχεδόν καμία φορά απογοητευμένοι ενώ αρκετά απογευματινα έδωσαν σταθερά πουλιά φετος. Στα ελατα απο κυργιαρες και γερακοτσιχλες δεν υπηρχε ενδιαφερον μεχρι που χιονισε και δεν μπορουσαμε να ανεβουμε πλέον . Αυτή είναι η …. ανασκόπηση της τσιχλοχρονιας στην περιοχή μου. Για άλλες περιοχές δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν πάω αλλού!!!! Γεροί ξεκινήσαμε και γεροί τελειώσαμε και εύχομαι τον Αύγουστο να είμαστε όλοι καλά και να υπάρχουν θηράματα παντου για ολους. Στη φωτογραφία ποζάρουν οι τελευταίες.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    STEVE στις #521540

    Εχθες στην θισβη βοιωτιας βρηκα ενα ασυρματο.Αν καποιος που κυνηγουσε εκει και τον εχασε να επικονωνησει μαζι μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #521542

    Καληπερα και απο εδω απο τσιχλες πολυ λιγα πραγματα στο τελος ριξαμε κατι τουφεκιες ετσι για το καλο αλλα δεν πειραζει καλα να ειμαστε. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #521545

    Και του χρόνου.

    το τελευταίο ΠΣ με βρήκε μακριά και δεν κυνήγησα. Αλλά και η υπόλοιπη παρέα που πήγε από Τετάρτη, οι μισοί εγκατέλειψαν την Παρασκευή και αυτοί που πήγαν Παρασκευή έκατσαν με κρύα καρδιά για το Σάββατο. Και έκαναν δυο τουφεκιές για το καλο.

    μια ενημέρωση άσχετη, αλλά απλώς για να βλέπουμε. Εχθές στην Χάλκη, στα πυκνά κάτω από την θεολογική σχολή, έβραζε ο τόπος από πουλιά που παίζανε και στην Πρίγκηπο τα ίδια. Με τρελάνανε τα τσικ…..και τα πέριξ της Κωνσταντινούπολης γεμάτα τσίχλες. Άρα, λόγω του μαλακού καιρού, δεν κατεβήκανε ποτέ πολλά πουλιά, και ο κύριος όγκος έμεινε ψηλά στα Βαλκάνια και στην μικρασιατική ακτή. Όπως τα λέει ο Μήτσος δηλαδή.

    ειδα όμως τα πρώτα απριλιάτικα να πίνουνε νερό και τ ανεβάζω μια φωτό. Πιο μικρά από αυτά που μας έρχονται, και κάπως μπλε στις αποχρώσεις τους. Παρένθεση, για να μην διερωταστε, γιατί δεν είναι και πολύ καθαρή η πόζα, ΔΕΝ είναι δεκαοχτουρες.

    Παντως, επειδή η αποδημία αργά η γρήγορα θα γίνει, θα δούμε και τα γνωστά μας μέρη να γεμίζουν από πουλιά σε ένα μήνα από σήμερα.

    τερμα η γκρίνια, αυτά εξάλλου δεν τα κανονίζουμε εμείς…..

    και του χρόνου να είμαστε καλά να ξανακυνηγησουμε. Και από σήμερα, όσοι δεν εγκαταλείπουν από το φόρουμ, υποθέτω μόνιμη μετακόμιση στον καφενέ.

    για έκθεση δεν λέω, γιατί με τον κοβιντ 19 δεν ξέρω αν θα επιτραπούν κιόλας…… και του χρόνου καλύτερα λοιπόν.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #521547

    Μακράν η χειρότερη κυνηγετική χρονιά όλων των εποχών στο νησί…
    Συνολική κάρπωση 50 τσίχλες, 15 κοτσύφια (και καμιά 20αριά πουλιά χαμένα) σε 14 εξορμήσεις.
    Εύχομαι η επόμενη χρονιά να μας αποζημειώσει και να μας βρει όλους στα πόστα μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #521562

    Καλημέρες παλικάρια. Ηλία στη δουλειά έρχονται και φορτώνουν νταλίκες από όλα τα Βαλκάνια και μερικοί από τους οδηγούς είναι κυνηγοί ή έχουν κάποιες γνώσεις γύρω από το θεμα. Τους έπιανα την κουβέντα και μου έλεγαν για τα πολλά πουλιά που υπήρχαν όλο το χειμώνα σε Βουλγαρία , Σκόπια ακόμη και Ρουμανία!!! Είπαμε ναι , τα πουλιά αποδημουν ενστικτωδώς αλλά αν αυτά που κατέβουν από τα υπερβορεια της Ευρώπης και βρουν ιδανικό καιρό και επάρκεια τροφής πιο πάνω από τα μέρη μας , δεν έχουν κανένα λόγο να έρθουν εδω. Αυτά που λένε ότι χάθηκαν τα τσιχλοκοτσυφα είναι ανοησίες. Αν του χρόνου ευνοήσει ο καιρός και γεμίσει ο τόπος πουλιά , όπως το 16-17, θα ξεχάσουν εν μια νυκτί τα περί εξαφάνισης των κιχλιδων!!!!

    Όσο για τα τρυγόνια νομίζω ότι είναι άλλο είδος και όχι τα streptopelia turtur που έρχονται σε εμας. Λίγο που έψαξα νομίζω ότι πρόκειται για senegal doves η ελληνιστί φοινικοτρυγονα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,541 έως 30,555 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων