baikal IJ43em1c custom

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #254678

    εδω κ καιρο αν θυμασται ειχα αναφερει καποια προβληματα που παρουσιαζε το μπαικαλ μου με την σκανδαλη.απευθηνθηκα σε αρκετους κ καλους οπλουργους κ οι περισσοτεροι ειτε δεν το αναλαμβαναν ειτε μου ειπανε να το πεταξω στα σκουπιδια διοιτι δεν φτιαχνει…το οπλο εμεινε στο ντουλαπι για περιπου δυο χρονια μεχρι που αρχισα να σκεφτομαι να το ξαναψαξω.πριν παρουσιασει το προβλημα ειχα αρχισει να το πειραζω(λινελαιο τα ξυλα κ αποχρωματισμο της βασης κυριως λογω της σκουριας που ειχε πιασει).
    τελικα το οπλο βρεθηκε στα χερια του φιλου geo_winchester ο οποιος καταφερε να διορθωσει το προβλημα.το επομενο βημα ηταν να κοπουν οι καννες τοσο ωστε το οπλο να ειναι σωστα ζυγισμενο.αποτελεσμα της κοπης βεβαια ηταν ενα οπλο με δυο κυλινδρους…πολλοι με προετρεψαν να το αφησω ετσι μιας κ το οπλο θα χρησιμοποιηθει αποκλειστικα σε κυνηγια μπεκατσας,ορτυκιου κ κανα περπατητο για τσιχλες.η αληθεια ειναι οτι ενα πιο σφιχτο τσοκαρισμα στην μια καννη χρειαζεται κ ετσι για να αποφυγω το κοστος των εσωτερικων τσοκ(που πιθανοτατα υπερβαινει την αξια του οπλου) ο γιωργος πειραξε τον κωνο στην αριστερη με αποτελεσμα οπως εδειξε κ το χαρτι να βγαζει με τα ιδια φυσιγγια πιο ομοιομορφες κατανομες κ λιγο πιο σφιχτες απο την δεξια καννη…
    το επομενο βημα ηταν το γυαλισμα της βασης με ειδικη γυαλιστικη αλοιφη κ τριψιμο στο χερι.το σταδιο αυτο δεν εχει τελειωσει ακομα αλλα ειμαι σε καλο δρομο.
    τα ξυλα τριφτικαν ξανα κ περαστηκαν μερικα χερια λινελαιο.σκεφτομαι το τελικο σταδιο να ειναι ).push({});

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #192959

    ωραία προσπάθεια, μπράβο. Πάντως για να μην αδικούμε τους οπλουργούς, η σκανδάλη είναι ένα σημείο του όπλου που ένας σοβαρός οπλουργός δεν βάζει χέρι αν δεν ξέρει 100% το αποτέλεσμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #254677

    ωραία προσπάθεια, μπράβο. Πάντως για να μην αδικούμε τους οπλουργούς, η σκανδάλη είναι ένα σημείο του όπλου που ένας σοβαρός οπλουργός δεν βάζει χέρι αν δεν ξέρει 100% το αποτέλεσμα.

    ναι αλλά αν δεν μπορεί να επιδιορθώσει σκανδάλες τότε δεν είναι οπλουργός. Είναι βαφέας όπλων, κοντακάς, ρυθμιστής και ότι άλλο θες αλλά όχι οπλουργός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #254673

    ναι αλλά αν δεν μπορεί να επιδιορθώσει σκανδάλες τότε δεν είναι οπλουργός. Είναι βαφέας όπλων, κοντακάς, ρυθμιστής και ότι άλλο θες αλλά όχι οπλουργός.

    ναι σωστά, αλλά πόσους <<οπλουργούς>> ξέρεις που είναι πραγματικοί οπλουργοί; εννοώ να έχουν σπουδάσει οπλουργοί. Εγώ ξέρω μόνο έναν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #192962

    εγω καταλαβα οτι οι περισσοτεροι εχουν πιασει τον παπα απο τα @@ κ ασχολουνται με οτι θα τους αποφερει μεγαλυτερο κερδος.ανακαινισεις παλαιων οπλων,τσοκακια,καινουρια κοντακια κτλ…στα απλα προβληματα απαξιουν…
    αυτο που με νευριαζει ειναι οτι ξεχνανε απο που ξεκινησαν…καποτε μερικοι θα εκαναν κωλοτουμπες για τετοιες μικροδουλειες…ειναι τυχαιο που δυο με ρωτησαν αν εκτος απο τις σκανδαλες θελω να κανω κ αλλα στο οπλο κ αφου τους ειπα οχι τοτε ειπαν οτι δεν αναλαμβανουν???ε λιγο ντροπη νομιζω…δε μπορουμε ολοι να εχουμε πανακριβα οπλα ουτε μπορουμε μολις κατι χαλαει να το πεταμε…μετα αμα τους ακουσεις κλαιγονται που δεν εχει δουλεια…εγω κα να θελω καποια στιγμη στο μελλον να κανω κατι σε ενα οπλο το μονο σιγουρο ειναι οτι δε θα απευθυνθω σε κανεναν τους….κ πως να τους εμπιστευτω δλδ οταν δεν μπορουνε να φτιαξουν μια σκανδαλη?μην ξεχναμε οτι το συγκεκριμενο προβλημα στα μπαικαλ ειναι πολυ συχνο κ οποιος το εχει αντιμετωπισει το αναφερει σαν απλη σχετικα επισκευη…τι να πω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #192974

    Δεν κατάλαβα ρε Γιώργο. Η σκουριά πως προέκυψε;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #192983

    Ξέρετε κάποιον οπλουργό που μπορεί να κάνει σύγκλιση ή πιο σωστά επανασύγκλιση κανών σε πλαγιόκανο Baikal;

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #254658

    πω πω, κρίμα ρε συ για τις βίδες. Δεν τον τράβηξες κι ένα χέρι ξύλο;
    όσο για τον παπατσαρούχα, ε είναι γνωστό… στραβόξυλο! :D

    να το χαίρεσαι και ασφαλείς τουφεκιές να έχεις!

    Επρεπε να μου το πει εμενα ο κυριος αυτος που του κανουμε και διαφημηση κατα καιρους να πεταξω το οπλο μου στα σκουπιδια.Αν δεν θελει να το φτιαξει γουστο του και καπελο του,εχει γινει και αυτος βεντετα,αλλα ας οψονται οι προθυμοι,αλλα θα του ελεγα τετοια χοντραδα που θα με θυμοτανε σιγουρα για καιρο,γιατι η απαντηση αυτη δειχνει ασεβασια στον πελατη και κακη επαγγελματικη συμπεριφορα.Τι να το κανω αν εισαι ο γιακουμπ και απο συμπεριφορα να ζεις στην παλαιολιθικη εποχη ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #254652

    Ξέρετε κάποιον οπλουργό που μπορεί να κάνει σύγκλιση ή πιο σωστά επανασύγκλιση κανών σε πλαγιόκανο Baikal;

    Λευτέρης
    [url=”http://europeancartridgeunlimited.com”%5Dhttp://europeancartridgeunlimited.com%5B/url%5D

    Εγώ δεν ξέρω κάποιον.
    Ο Κυπρίδημος έλεγε για τον Παπατσαρούχα πως ξεκολλάει τις ρίγες του όπλου αφότου στερεώσει τα στόμια με ένα εργαλείο (σαν ένα Π)

    Για να γίνει επανασύγκλιση χρειάζονται δοκιμές σε πίνακα. Αμφιβάλλω αν θα το αναλάβει κάποιος από τα "μεγάλα" ονόματα. Χρονοβόρα διαδικασία και τα λεφτά που θα ζητούσε θα ήταν πολλά (ανάλογα του χρόνου που ασχολήθηκε), θα κακοφαινόταν στον πελάτη (αλλά ο καλός ο καπετάνιος στις φουρτούνες φαίνεται).

    Θεωρητικά η δουλειά μπορεί να γίνει ευκολότερα με δύο φυσίγγια laser (νομίζω πως τα απαγόρευσαν τα άσχετα ευθυνόφοβα αρχιλαμόγια, οι μπασκίνιδες της ΓΑΔΑ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #254650

    Επρεπε να μου το πει εμενα ο κυριος αυτος που του κανουμε και διαφημηση κατα καιρους να πεταξω το οπλο μου στα σκουπιδια.Αν δεν θελει να το φτιαξει γουστο του και καπελο του,εχει γινει και αυτος βεντετα,αλλα ας οψονται οι προθυμοι,αλλα θα του ελεγα τετοια χοντραδα που θα με θυμοτανε σιγουρα για καιρο,γιατι η απαντηση αυτη δειχνει ασεβασια στον πελατη και κακη επαγγελματικη συμπεριφορα.Τι να το κανω αν εισαι ο γιακουμπ και απο συμπεριφορα να ζεις στην παλαιολιθικη εποχη ?

    Σωστός αλλά,
    εάν χρειαζότανε 2 ώρες να ασχοληθεί συνολικά με το όπλο μόνο και μόνο για να ρυθμίσει την σκανδάλη και ζητούσε 60 ευρώ (με απόδειξη φυσικά) και σου έλεγε "λείανα ένα σημείο και άλλαξα 2 ελατήρια" δεν θα σου κακοφαινόταν; Μάλλον για αυτό ήθελαν οι υπόλοιποι και άλλες δουλειές για το όπλο.

    Πάντως είναι γνωστό πως η συμπεριφορά του Παπ λειτουργεί με τα … φεγγάρια. (Ίσως να είναι με τις δουλειές που έχει κάθε εποχή)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #254635

    εδω κ καιρο αν θυμασται ειχα αναφερει καποια προβληματα που παρουσιαζε το μπαικαλ μου με την σκανδαλη.απευθηνθηκα σε αρκετους κ καλους οπλουργους κ οι περισσοτεροι ειτε δεν το αναλαμβαναν ειτε μου ειπανε να το πεταξω στα σκουπιδια διοιτι δεν φτιαχνει…το οπλο εμεινε στο ντουλαπι για περιπου δυο χρονια μεχρι που αρχισα να σκεφτομαι να το ξαναψαξω.πριν παρουσιασει το προβλημα ειχα αρχισει να το πειραζω(λινελαιο τα ξυλα κ αποχρωματισμο της βασης κυριως λογω της σκουριας που ειχε πιασει).
    τελικα το οπλο βρεθηκε στα χερια του φιλου geo_winchester ο οποιος καταφερε να διορθωσει το προβλημα.το επομενο βημα ηταν να κοπουν οι καννες τοσο ωστε το οπλο να ειναι σωστα ζυγισμενο.αποτελεσμα της κοπης βεβαια ηταν ενα οπλο με δυο κυλινδρους…πολλοι με προετρεψαν να το αφησω ετσι μιας κ το οπλο θα χρησιμοποιηθει αποκλειστικα σε κυνηγια μπεκατσας,ορτυκιου κ κανα περπατητο για τσιχλες.η αληθεια ειναι οτι ενα πιο σφιχτο τσοκαρισμα στην μια καννη χρειαζεται κ ετσι για να αποφυγω το κοστος των εσωτερικων τσοκ(που πιθανοτατα υπερβαινει την αξια του οπλου) ο γιωργος πειραξε τον κωνο στην αριστερη με αποτελεσμα οπως εδειξε κ το χαρτι να βγαζει με τα ιδια φυσιγγια πιο ομοιομορφες κατανομες κ λιγο πιο σφιχτες απο την δεξια καννη…
    το επομενο βημα ηταν το γυαλισμα της βασης με ειδικη γυαλιστικη αλοιφη κ τριψιμο στο χερι.το σταδιο αυτο δεν εχει τελειωσει ακομα αλλα ειμαι σε καλο δρομο.
    τα ξυλα τριφτικαν ξανα κ περαστηκαν μερικα χερια λινελαιο.σκεφτομαι το τελικο σταδιο να ειναι [url=”http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30364″%5Dαυτο%5B/url%5D&#8230;
    το κοντακι μακρυνε κατα εναμιση ποντο κ με επιθεματα φελου ψηλωσε λιγο η ραχη.γενικα το εχω φερει περιπου στα μετρα της καραμπινας μου που μου καθεται πολυ καλα.η μονη διαφορα ειναι το ελαχιστα πιο κοντο κοντακι αφου στα κυνηγια που θα χρησιμοποιηθει ενα ελαφρυ ψηλοτουφεκισμα ειναι αποδεκτο.
    γενικα οπως θα δειτε κ στις φωτο παρακατω το οπλο δεν ειναι τελειωμενο ακομα αλλα νομιζω βρισκομαι σε καλο δρομο.ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι ειναι το πρωτο μου οπλο κ το λυπομουνα.απο το πουθενα λοιπον βραθηκε ενα καινουριο οπλο στα χερια μου με χαρακτηριστικα που θα επρεπε να τα πληρωσω αδρα σε ενα καινουριο…το αποτελεσμα ειναι ενα πλαγιοκαννο μονοσκανδαλο με επιλογεα,magnum θαλαμες,αυλο 18,4,μηκος καννων 63,5εκ,με τελικο βαρος λιγο πανω απο 3 κιλα κ παρα πολυ καλο ζυγισμα.
    καθε [u][b]καλοπροαιρετο[/b][/u] σχολιο κ κριτικη δεκτα….

    αφού το ανέφερε ο elvas ας ρωτήσουμε στην δικιά σου περίπτωση πως πάει από σύγκλιση; ; Κάνατε καμμιά δουλειά με τον Γιώργο σχετικά με αυτό; Από την στιγμή που κοπήκανε 8 ! εκατοστά από την κάννη οι κάννες σου έγιναν "παράλληλες". Τα πλαγιοκάννα τείνουνε εκ φύσεως να τουφεκάνε στα πλάγια (η αριστερή κάννη προς τα αριστερά και η δεξιά προς τα δεξιά) και για αυτό δεν είναι παράλληλες οι κάννες κατασκευαστικά (αντίστοιχα οι κάννες στο αλληλεπίθετο η επάνω τείνει να ψηλοτουφεκάει). Η μοναδική εταιρεία που έχει προβλέψει αυτό το θέμα είναι η krieghoff που το δαχτυλίδ της κάτω κάννης αλλάζει και ρυθμίζεται η σύγκλιση της ως προς την πάνω (η πάνω δεν ρυθμίζεται). To ιδιο ακριβώς σύστημα είχε και το remington 3200 αλλά σταμάτησε η παραγωγή του. Αυτά φυσικά για κάννες που δεν κοπήκανε.

    Έχεις ακόμη την εργοστασιακή υπερυψωμένη ρίγα; Εαν ναι τότε έχεις 100% πρόβλημα σύγκλισης , ίσως να μην το καταλαβαίνεις στο κυνήγι της μπεκάτσας και του ορτυκιού λόγω αποστάσεων. Στο "κενό" ανάμεσα στα δύο στόμια τι κάνατε;

    Άλλη ερώτηση: τσοκ τύπου καμπάνας γιατί δεν το σκέφτηκες από την στιγμή που ήταν για μπεκατσο/ορτυκοτούφεκο;; Δεν θα είχε μεγάλο κόστος όπως τα thin wall όπως είπες.

    Νομικά τί γίνεται όταν χρειαστεί ανανέωση η άδεια του όπλου; Ή εάν θελήσεις να το μεταβιβάσεις; Υπάρχουνε αναφορές πως οι αξιωματικοί όπλων σε κάποια τμήματα μετράνε το μήκος της κάννης.

    Φιλικότατα,
    Κώστας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #254633

    αφού το ανέφερε ο elvas ας ρωτήσουμε στην δικιά σου περίπτωση πως πάει από σύγκλιση; ; Κάνατε καμμιά δουλειά με τον Γιώργο σχετικά με αυτό; Από την στιγμή που κοπήκανε 8 ! εκατοστά από την κάννη οι κάννες σου έγιναν "παράλληλες". Τα πλαγιοκάννα τείνουνε εκ φύσεως να τουφεκάνε στα πλάγια (η αριστερή κάννη προς τα αριστερά και η δεξιά προς τα δεξιά) και για αυτό δεν είναι παράλληλες οι κάννες κατασκευαστικά (αντίστοιχα οι κάννες στο αλληλεπίθετο η επάνω τείνει να ψηλοτουφεκάει). Η μοναδική εταιρεία που έχει προβλέψει αυτό το θέμα είναι η krieghoff που το δαχτυλίδ της κάτω κάννης αλλάζει και ρυθμίζεται η σύγκλιση της ως προς την πάνω (η πάνω δεν ρυθμίζεται). To ιδιο ακριβώς σύστημα είχε και το remington 3200 αλλά σταμάτησε η παραγωγή του. Αυτά φυσικά για κάννες που δεν κοπήκανε.

    Έχεις ακόμη την εργοστασιακή υπερυψωμένη ρίγα; Εαν ναι τότε έχεις 100% πρόβλημα σύγκλισης , ίσως να μην το καταλαβαίνεις στο κυνήγι της μπεκάτσας και του ορτυκιού λόγω αποστάσεων. Στο "κενό" ανάμεσα στα δύο στόμια τι κάνατε;

    Άλλη ερώτηση: τσοκ τύπου καμπάνας γιατί δεν το σκέφτηκες από την στιγμή που ήταν για μπεκατσο/ορτυκοτούφεκο;; Δεν θα είχε μεγάλο κόστος όπως τα thin wall όπως είπες.

    Νομικά τί γίνεται όταν χρειαστεί ανανέωση η άδεια του όπλου; Ή εάν θελήσεις να το μεταβιβάσεις; Υπάρχουνε αναφορές πως οι αξιωματικοί όπλων σε κάποια τμήματα μετράνε το μήκος της κάννης.

    Φιλικότατα,
    Κώστας.

    κωστα στο χαρτι οσες τουφεκιες εριξα δεν διαπιστωσα καποιο προβλημα…ακομα κ στα 30μ που εριξα δεν ειχα προβλημα η τουλαχιστον δεν διαπιστωσα κατι τετοιο.η ριγα ειναι η ιδια.οσο για την καμπανα για να πω την αληθεια δεν το σκεφτηκα καθολου.το κενο αναμεσα στις καννες εκλεισε με καλαυ οπως ακριβως ειναι κολλημενη κ η ριγα.πιστεψε με σε αυτο το σημειο αν δε το ξερεις δεν καταλαβαινεις οτι εχουν κοπει οι καννες.οσο για την αδεια ρωτησα ενα γνωστο στο τμημα κ μου ειπε οτι το μονο που εχω να κανω ειναι οταν το παω για ανανεωση να δηλωσω την μετατροπη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #254632

    Δεν κατάλαβα ρε Γιώργο. Η σκουριά πως προέκυψε;;;;

    η σκουρια φιλε προεκυψε απο λαλακια δικη μου.το οπλο ηταν παρατημενο κ ακαθαριστο μεσα σε μια κακης ποιοτητας θηκη για πολυ καιρο χωρις καν να ανοιξω να το δω…οταν το ειδα ηταν αργα…η βαση ηταν χαλια.ευτυχως οι καννες ηταν σε αρκετα καλυτερη κατασταση κ με ζεστο νερο κ υστερα λαδι κ συρμα κουζινας καπως τις συνεφερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #192998

    να ρωτησω κατι ρε παλικαρια γιατι ειμαι λιγο ασχετος με αυτα,με τι τροπο το πειραγμα του κωνου προσαρμογης μπορει να επηρεασει το τσοκαρισμα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #193004

    δεν επηρεάζει το τσοκάρισμα, επηρεάζει τον τρόπο που κινείται η γόμωση μέσα στην κάννη και έτσι αλλάζει την κατανομή κατά ένα ποσοστό. Η δουλειά δλδ δε γίνεται στα τσοκ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων