ΥΒΡΙΔΙΑ ΛΥΚΩΝ!!!

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #392812

    Λοιπόν ρίξτε μια ματιά εδώ

    http://thronio.gr/2012/09/29/%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF/

    και ότι καταλάβατε καταλάβατε.

    Θυμάμαι πάντως τουλάχιστον 3 ανακοινώσεις για απελευθέρωση οι οποίες έγιναν παρουσία του Δασαρχείου,

    η μία αφορούσε λύγκες και οι δύο αρκούδες.Στην περιοχή της Φθιώτιδας πάντα

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #392851

    meligSpiros wrote:
    Αν και δεν είμαι γενετιστής, να κάνω δύο επισημάνσεις: 1. υβρίδιο σημαίνει διασταύρωση συγγενικών ειδών, στην περίπτωσή μας λύκος με τί; Σκύλος θα έλεγα. 2.Τα υβρίδια κατά κανόνα είναι στείρα. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να νοηθεί σαν νέο είδος, γιατί δεν αναπαράγεται. 3.διασταυρώσεις ειδών στην φύση συμβαίνουν εξαιρετικά σπάνια. Δεν βλέπω επίσης τον λόγο κάποιος να διασταυρώσει και απελευθερώσει υβρίδια. Μήπως τελικά δεν είναι λύκοι, αλλά σκυλιά;

    Σπυρο ενας αγριος λυκος [ειδικα σε αιχμαλωσια] μπορει να φυστικωσει μια λυκοσκυλινα με ιστρο τα κουταβια που θα κανει η λυκοσκυλινα που πηγε με λυκο ειναι τα υβριδια λυκου,,και ειναι γονιμα τωρα δεν ξερω αν τετοια εχουν απελευθερωσει εδω, η αν ειναι ο αγριος λυκος ο ερωπαικος,,εγω 2 φορες που ειδα ηταν ο οριτζιναλ,,ο οποιος αναλογα με τον τοπο που ζει [ και την εποχη] αλλαζει και ο χρωματισμος του τωρα παντος η γενετιστες αμα θελουν σου βγαζουν τιγρη λευκη και λαγο μαυρο με γευση φραουλα

    Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 20 ώρες, 6 λεπτά πριν από τον louis2.

     

    συμφωνω σε ολα!

    εγω βλεπω λυκους καθε χρονο μεσα στο κτημα. και οχι μια φορα το χρονο αλλα 3-4 . μαλιστα 3 φορες ετυχε και επειδη εβγαινα απο ρεμα μεσα, επεσα πανω τους στα 20-30 μετρα. ηταν λυκοι. υβριδιο δεν εχω δει ποτε. ολοι λενε οτι εχουν δει, αλλα μαλλον ολοι εχουν δει λυκους. οι οποιοι λυκοι αυξηθηκαν λιγο τα τελευταια χρονια, πιθανον για τους ιδιους λογους που αυξηθηκαν και τα αγριογουρουνα , δλδ κυριως τις ευνοικες κλιματικες συνθηκες. και οι αρκουδες αυξηθηκαν λιγο. δλδ τι εγινε?και τις αρκουδες οι οικολογοι τις εφεραν απο τον καναδα και τις απελευθερωσαν?

    απλα ο καθε ενας που ακουγε απο τον παππου του για λυκους και που ο ιδιος δεν ειχε τυχει να δει ποτε, ξαφνικα επανεμφανιστηκαν καποιοι λυκοι στις παλιες τους περιοχες και αυτος ο “καθενας” σκεφτηκε ως εξης : “αφου ειχαν εξαφανιστει πριν 20 χρονια, πως βρεθηκαν παλι εδω? μαλλον υβριδια θα ειναι. θα τα αφησαν οι οικολογοι”…

    δεν αποκλειω οτι μπορει να υπαρχουν υβριδια. αλλα αν υπαρχουν θα ειναι σιγουρα πολυ λιγοτερα απο τους λυκους η απο τα αγριοσκυλα που εχει παρατησει ο καθενας εξω απο ενα χωριο…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #392858

    Παρακουλουθω την συζητηση αυτη με ενδιαφερον, μιας και παρακολουθω την εξελιξη του λυκου και των αρπακτικων γενικοτερα εδω και αρκετο καιρο. Αυτο που ειπωθηκε οτι ειναι πιθανον αυτα που θεωρουνται υβριδια να ειναι τελικα σκυλια, μου φαινεται σαν και η πιο λογικη προταση. Κατα καιρους στην βιβλιογραφια εμφανιζονται εξιστορησεις οπου ολοκληρα κοπαδια απο προβατα, πολλες φορες και μοσχαρια, εχουν δεχθει επιθεση απο αγελες αδεσποτων σκυλων που συμπεριφερονται ακριβως οπως οι λυκοι, και στον τροπο που κυνηγουν αλλα και στον τροπο που σκοτωνουν. Δεν ειναι απιθανο λοιπον να εχουν δημιουργηθει αγελες αδεσποτων σκυλων που, για λογους επιβιωσης και επιστροφης τους στην αγρια κατασταση τους, βρισκουν την τροφη τους στα οικοσιτα ζωα. Επισης, αυτη η εκδοχη θα εξηγει και το γιατι δεν φοβουνται τον ανθρωπο, μιας και καποτε ηταν σε επαφη μαζι του, καθως και την ποικιλια χρωματισμων που παρατηρουνται.

    φιλικα

     

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #392860

    Παρακουλουθω την συζητηση αυτη με ενδιαφερον, μιας και παρακολουθω την εξελιξη του λυκου και των αρπακτικων γενικοτερα εδω και αρκετο καιρο. Αυτο που ειπωθηκε οτι ειναι πιθανον αυτα που θεωρουνται υβριδια να ειναι τελικα σκυλια, μου φαινεται σαν και η πιο λογικη προταση. Κατα καιρους στην βιβλιογραφια εμφανιζονται εξιστορησεις οπου ολοκληρα κοπαδια απο προβατα, πολλες φορες και μοσχαρια, εχουν δεχθει επιθεση απο αγελες αδεσποτων σκυλων που συμπεριφερονται ακριβως οπως οι λυκοι, και στον τροπο που κυνηγουν αλλα και στον τροπο που σκοτωνουν. Δεν ειναι απιθανο λοιπον να εχουν δημιουργηθει αγελες αδεσποτων σκυλων που, για λογους επιβιωσης και επιστροφης τους στην αγρια κατασταση τους, βρισκουν την τροφη τους στα οικοσιτα ζωα. Επισης, αυτη η εκδοχη θα εξηγει και το γιατι δεν φοβουνται τον ανθρωπο, μιας και καποτε ηταν σε επαφη μαζι του, καθως και την ποικιλια χρωματισμων που παρατηρουνται. φιλικα Μπιριγκογκος

    http://huntingbirigogos.blogspot.co.uk/

     

    αγαπητε μπιριγκογκε,

     

    ολα αυτα τα πιθανα που εχουμε πει, μπορει να συμβαινουν. μπορει καποια απο αυτα, μπορει ολα μαζι…κανεις δεν ξερει σιγουρα. τα περισσοτερα βεβαια που ακουμε ειναι παραπληροφορηση, η διαστρεβλωση. αρα δεν ειναι ευκολο να βγαλουμε ακρη.

    εγω (μπορω να μιλησω μονο για τον εαυτο μου) εχω 2 πραγματα να καταθεσω . 1)οτι εχω δει με τα ματια μου, ηταν λυκος. οχι υβριδιο.

    2)οσοι μου εχουν πει οτι εχουν δει υβριδια κατα την γνωμη τους, περιεγραψαν ζωα που μοιαζουν με λυκο αλλα με ΛΙΓΟ διαφορετικα χρωματα απο τον λυκο, που ομως δεν ηταν πολυ διαφορετικα μεταξυ τους. πχ να ειναι το ενα ασπρομαυρο , το αλλο κοκκινωπο και το αλλο καταμαυρο…ηταν ολα ομοιομορφα.αρα τα ατομα αυτα που ειδαν η που νομιζουν οτι ειδαν υβριδια, κατα την γνωμη μου, δεν ειδαν αγριοσκυλα (που σαφως υπαρχουν).ειδαν λυκους λη ειδαν οντως υβριδια…

    γιαυτο ειπα πριν, πιθανον να υπαρχουν και υβριδια στην Ελληνικη υπαιθρο. εγω ομως πιστευω οτι τα περισσοτερα απο αυτα τα υβριδια, δεν ειναι υβριδια αλλα λυκοι.

    ορισμενοι μου λενε οτι ειναι υβριδια και οχι λυκοι..λεω γιατι ρε παιδια? μου απανταει “γιατι ηταν μεγαλοσωμα και ειχαν λιγο πιο κοκκινωπο χρωμα απο οτι ο λυκος που ειναι εντελως γκριζος”.

    καταρχην ο λυκος δεν ειναι εντελως γκριζος, τουλαχιστον οχι παντα και οχι ολες τις εποχες. και δευτερον, ο λυκος μπορει να γινει απο 35 εως 80 κιλα απο την φυση του. αν λοιπον καποιος ειχε δει μονο τιποτα 35κιλους λυκους στο ζωολογικο κηπο θεσσαλονικης και ξαφνικα ειδε 4  50κιλους πχ στο βουνο, θεωρησε ΚΑΚΩΣ οτι προκειται για υβριδια…

    αυτο συμβαινει γιατι υπαρχει ασχετοσυνη και παραπλήροφορηση και σε αυτα τα 2 προστιθεται και το περιστασιακο παπατζιλικι του καθενως που θελει να πει κατι τραβηγμενο για να εχει κατι να πει…

    φιλικα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #392867

    Δεν αντιλεγω καθολου. Αμα δεις εδω

    http://www.youtube.com/watch?v=3U6J0DjFRHo

    απο το 6.45 και μετα, που δειχνει την αγελη, ειναι ενα σωρο διαφορετικα χρωματα, και ολοι λυκοι αυτουσιοι, και ας ειναι ενα σωρο διαφορετικα χρωματα.

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #392871

    Δεν αντιλεγω καθολου. Αμα δεις εδω απο το 6.45 και μετα, που δειχνει την αγελη, ειναι ενα σωρο διαφορετικα χρωματα, και ολοι λυκοι αυτουσιοι, και ας ειναι ενα σωρο διαφορετικα χρωματα. Μπιριγκογκος

    http://huntingbirigogos.blogspot.co.uk/

     

    ναι φυσικα και υπαρχουν λυκοι με διαφορετικα χρωματα, ακομα και μεσα στην ιδια αγελη.(δεν ξερω βεβαια αν αυτο συμβαινει και στην ευρωπη). παντως, αυτοι που βλεπω εγω ειναι ολοι γκριζοι με λιγο κοκκινωπο.ειναι ολοι τους εμφανισιακα κανονικοι λυκοι. δρουν σαν λυκοι (πχ εχουν εναν αρχηγο-σκοπο που αγναντευει καθιστος οταν ολοι οι αλλοι ειναι ξαπλωμενοι. επισης, δεν ορμανε σε σκυλια και ανθρωπους γαυγιζοντας, οπως τα αγριοσκυλα). και προφανως ζευγαρωνουν σαν λυκοι (δλδ οχι ανεξελενκτα οπως τα σκυλια). γιαυτο και καθε χρονο ο αριθμος τους ειναι πανω κατω σταθερος. αλλιως θα ηταν καθε χρονο και περισσοτεροι.

    γιαυτο λεω, πολλα απο τα δηθεν υβριδια, ειναι κανονικοτατοι λυκοι.

    το αν υπαρχουν οντως και υβριδια στην Ελλαδα, δεν το ξερω. αν υπαρχουν ομως νομιζω οτι θα ειναι μια μικρη μειοψηφια. και το βρισκω δυσκολο να επιβιωσουν…

    το αν διαφοροι οικολογοι (με γνωση του κρατους) αφησαν ελευθερους γνησιους λυκους, δεν μπορω να το αποκλεισω, αλλα το θεωρω πιο πιθανο απο το να απελευθερωσαν υβριδια…

    ολη αυτη η συζητηση για τα υβριδια κτλ, νομιζω οτι ειναι πικυνδινοι για τον γνησιο ελληνικο λυκο. ο καθε ενας θα πηγαινει και θα σκοτωνει ενα λυκο επειδη τους μισει χωρις λογο και θα δικαιολογειται μετα και στον εαυτο του ακομα, οτι σκοτωσε ενα παρεισακτο υβριδιο…αυτο ειναι κακο.

     

    ωραιο το βιντεο παρεπιπτοντως 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #392888

    … το αν διαφοροι οικολογοι (με γνωση του κρατους) αφησαν ελευθερους γνησιους λυκους, δεν μπορω να το αποκλεισω… 

    Φίλε Kryptia-e,
    έχω την εντύπωση ότι στις εγκαταστάσεις του Αρκτούρου στο Νυμφαίο φιλοξενούνται λύκοι,
    οι οποίοι προέρχονται και από παράνομα κατεχόμενα από ιδιώτες ζώα.Κάποιοι “έξυπνοι” διαταύρωσαν αρσενικό λύκο με σκύλο παρόμοιας μορφής
    με την ελπίδα ότι θα πάρουν λυκόσκυλα.Εν πάσει περιπτώσει όμως,ας δεχτούμε ότι είναι όλοι γνήσιοι.
    Τα ζώα εκεί αναπαράγονται κανονικά και τα πλεονάζοντα απελευθερώνονται,τουλάχιστον όσα κριθούν ικανά να διαβιώσουν μόνα τους.
    Και πάλι έχω την εντύπωση ότι και το δασαρχείο συμμετέχει σε αυτή τη προσπάθεια,αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
    Οι λύκοι τώρα που βλέπω εγώ σε σχέση με παλιά δεν έχουν καμμιά σπουδαία διαφορά στην εμφάνιση
    αλλά μόνο στη συμπεριφορά τους.Δηλαδή παλιά θα έπνιγαν τα σκυλιά για να φάνε τα πρόβατα ενώ τώρα πνίγουν και τρώνε τα σκυλιά,
    παλιά δε θυμάμαι να τα τρώγανε εκτός ίσως αν πεθαίνανε της πείνας.Βέβαια δεν προτιμούν τα τσοπανόσκυλα αλλά τους ιχνηλάτες και
    ειδικότερα αυτούς που απομακρύνονται αρκετά.Προ τριετίας πέτυχα τέσσερις από αυτούς να έχουν μόλις κόψει ένα μοσχαράκι,
    στη μέση του δρόμου.Με το που σταμάτησα με το φορτηγάκι εξαφανίστηκαν,βέβαια δεν πήγαν μακριά,τους “ένοιωθα” αλλά η ασφάλεια του αυτοκινήτου που δούλευε με άφησε να κατέβω και να το περιεργαστώ (φίλος που ήταν μαζί μου στην προτροπή μου ” κατέβα ρε να το δείς από κοντά” μου απάντησε “δεν υπάρχει περίπτωση”  :-D).Φέτος τους συνάντησα δύο φορές,δε φάνηκε να τους ενοχλεί ούτε η παρουσία μου ούτε το αμάξι ούτε τίποτα,δεν αισθάνθηκα ότι με θεώρησαν απειλή,μάλλον αδιάφορα με αντιμετώπισαν και αυτό δε μου κολλάει καλά.
    Το σίγουρο είναι ότι με την ερημοποίηση της υπαίθρου και καθώς η φυσική τους τροφή (ελάφια – ζαρκάδια – γουρούνια) αυξάνεται σίγουρα και ο δικός τους πληθυσμός θα αυξηθεί.Στο τρίγωνο Βαρδούσια – Γκιώνα – Οίτη και κρίνοντας από ότι έχω δεί αλλά και ότι μου έχουν πεί φίλοι σίγουρα είναι περισσότεροι από ότι πρίν 5 – 10 χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #393087

    kryptia-e wrote:

    … το αν διαφοροι οικολογοι (με γνωση του κρατους) αφησαν ελευθερους γνησιους λυκους, δεν μπορω να το αποκλεισω…

    Φίλε Kryptia-e,
    έχω την εντύπωση ότι στις εγκαταστάσεις του Αρκτούρου στο Νυμφαίο φιλοξενούνται λύκοι,
    οι οποίοι προέρχονται και από παράνομα κατεχόμενα από ιδιώτες ζώα.Κάποιοι «έξυπνοι» διαταύρωσαν αρσενικό λύκο με σκύλο παρόμοιας μορφής
    με την ελπίδα ότι θα πάρουν λυκόσκυλα.Εν πάσει περιπτώσει όμως,ας δεχτούμε ότι είναι όλοι γνήσιοι.
    Τα ζώα εκεί αναπαράγονται κανονικά και τα πλεονάζοντα απελευθερώνονται,τουλάχιστον όσα κριθούν ικανά να διαβιώσουν μόνα τους.
    Και πάλι έχω την εντύπωση ότι και το δασαρχείο συμμετέχει σε αυτή τη προσπάθεια,αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
    Οι λύκοι τώρα που βλέπω εγώ σε σχέση με παλιά δεν έχουν καμμιά σπουδαία διαφορά στην εμφάνιση
    αλλά μόνο στη συμπεριφορά τους.Δηλαδή παλιά θα έπνιγαν τα σκυλιά για να φάνε τα πρόβατα ενώ τώρα πνίγουν και τρώνε τα σκυλιά,
    παλιά δε θυμάμαι να τα τρώγανε εκτός ίσως αν πεθαίνανε της πείνας.Βέβαια δεν προτιμούν τα τσοπανόσκυλα αλλά τους ιχνηλάτες και
    ειδικότερα αυτούς που απομακρύνονται αρκετά.Προ τριετίας πέτυχα τέσσερις από αυτούς να έχουν μόλις κόψει ένα μοσχαράκι,
    στη μέση του δρόμου.Με το που σταμάτησα με το φορτηγάκι εξαφανίστηκαν,βέβαια δεν πήγαν μακριά,τους «ένοιωθα» αλλά η ασφάλεια του αυτοκινήτου που δούλευε με άφησε να κατέβω και να το περιεργαστώ (φίλος που ήταν μαζί μου στην προτροπή μου » κατέβα ρε να το δείς από κοντά» μου απάντησε «δεν υπάρχει περίπτωση» ).Φέτος τους συνάντησα δύο φορές,δε φάνηκε να τους ενοχλεί ούτε η παρουσία μου ούτε το αμάξι ούτε τίποτα,δεν αισθάνθηκα ότι με θεώρησαν απειλή,μάλλον αδιάφορα με αντιμετώπισαν και αυτό δε μου κολλάει καλά.
    Το σίγουρο είναι ότι με την ερημοποίηση της υπαίθρου και καθώς η φυσική τους τροφή (ελάφια – ζαρκάδια – γουρούνια) αυξάνεται σίγουρα και ο δικός τους πληθυσμός θα αυξηθεί.Στο τρίγωνο Βαρδούσια – Γκιώνα – Οίτη και κρίνοντας από ότι έχω δεί αλλά και ότι μου έχουν πεί φίλοι σίγουρα είναι περισσότεροι από ότι πρίν 5 – 10 χρόνια.

    WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

     

    καλημερα φιλε.

     

    λοιπον, αν διασταυρωσεις λυκο με λυκοσκυλο, αυτο που θα προκυψει σιγουρα δεν θα μοιαζει σε λυκο περισσοτερο αλλα σε σκυλο. θελω να πω, με την πρωτη ματια θα καταλαβεις οτι δεν ειναι λυκος…αν δεις φωτογραφιες απο υβριδια στο εξωτερικο θα καταλαβεις τι ενοω…

    δεν λεω οτι οι του αρκτουρου ειναι οι πιο ..σωστοι (για να μην πω κατι αλλο). απο την αλλη, δεν πιστευω ομως οτι αυτοι που θελουν να κανουν καλο στον λυκο, θα εγκληματουσαν εις βαρος του μπασταρδευοντας τον με σκυλο η αφηνοντας στο περιβαλλον ελευθερα υβριδια. δεν εχει καμια λογικη και δεν μπορω να το πιστεψω με τιποτα!

    λες οτι παλια θα επνιγαν τα σκυλια για να φανε τα προβατα. οχι απαραιτητα φιλε. ο λυκος αν εχει επιλογη, αυτο που θα κανει ειναι να παει ενας να απασχολει τα σκυλια και να τα τραβηξει μακρια απο το κοπαδι ωστε τα υπολοιπα μελη της αγελης να πανε στα προβατα, να πνιξουν οσα περισσοτερα μπορεσουν και μετα να παρουν οσα θελουν και μπορουν και να φυγουν…

    το οτι πνιγουν ιχνηλατες, δεν ειναι κατι το περιεργο. παντα συναιβαινε αυτο. ο ιχνηλατης ειναι το ευκολο θυμα. ειναι πιο αδυναμος απο ενα ποιμενικο , πιο ηρεμος και απομακρυνεται πολυ και συχνα ολομοναχος. αρα ειναι το ευκολο θυμα για μια αγελη λυκων.

    οι φυσικες τροφες για τον λυκο ειναι αυτα τα ζωα που ανεφερες, αλλα η βασικη του τροφη (γιαυτο και τους βλεπουμε καλοθρεμενους σε καμπους που δεν ζουν ζαρκαδια και γουρουνια) ειναι τα ποντικια…οπως και για την αλεπου δλδ.

     

    το μονο που ξενιζει στην συμπεριφορα τους καπως , ειναι το οτι δεν φοβουνται τον ανθρωπο σε ορισμενες περιπτωσεις. βεβαια αυτο συνεβαινε και παλια, τουλαχιστον καποιες φορες.

    ο λυκος λενε φοβαται μονο 2 πραγματα, τον ανθρωπο και την φωτια. ο λυκος ομως ειναι ενα πανεξυπνο ζωο με μεγαλο ενστικτο. αλλες φορες σε βλεπει και γινεται λουης και αλλες σε παρατηρει απο ασφαλη αποσταση, ακομα και σχετικα κοντινη.

    το οτι ορισμενοι λυκοι δεν φοβουνται, ΜΠΟΡΕΙ να οφειλεται στο οτι προερχονται απο σχετικα προσφατη απελευθερωση (και θα φοβηθουν οταν αγριεψουν κιαλλο η οταν φανε κανενα διασπορας στον κωλο απο κανεναν κυνηγαρα). αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι υβριδια.

     

    επαναλαμβανω, δεν γνωριζω και κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια αν υπαρχουν υβριδια η οχι στην Ελλαδα. πιστευω ομως-για τους λογους που ανεφερα- οτι αν υπαρχουν θα ειναι πολυ λιγα. νομιζω οτι στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, συνανταμε καθαρους λυκους. ας μην τους γενοκτονισουμε

    ο οποιοσδηποτε κτηνοτροφος (και προερχομαι απο κτηνοτροφικη και αγροτικη οικογενεια. αγροτης ειμαι και εγω εξαλλου) ας φροντισει να σουλουπωσει το μαντρι του και ας παρει ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ ΣΚΥΛΙΑ και οχι μαιμουδες.αυτη ειναι μια καλη αρχη. επισης, ας κοιταξει να εχει εναν ανθρωπο μαζι με το κοπαδι του και οχι κανεναν αοματο η σουρωμενακια αλβανο κατσαπλια που κοιμαται κατω απο δεντρα ολη μερα. η σε αλλες περιπτωσεις, κοπαδια προβατων-κατσικιων η αγελαδων, κυκλοφορουν ολομοναχα χωρις βοσκο…και κανουν και ζημιες σε καλιεργιες…μετα φταιει ο λυκος?…

    φιλικα

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων