COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #421751

    Χρόνια πολλά!Χριστός ανέστη!

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Χρόνια πολλά Αληθώς ανέστη, να χαίρεσαι το όνομα σου (το να χαίρεσαι το όνομα σου είναι η καλύτερη ευχή ever στο χωριό μου στην Πελοπόννησο ακόμα το λένε!)  βλέπω ξυλόφουρνο στις φωτό  δημιούργημά σου? αν ναι θα μιλήσουμε στο τηλ. (μην απασχολούμε το forum με άσχετα) έχω φτιάξει και εγώ στο χωρίο αλλα έχω 1-2 θεματάκια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #421752

    panos citori καλησπέρα και χρόνια πολλά, σε ρώτησα αν τη βλέπεις ξάπλα στον ήλιο γιατί είχες γράψει ότι δεν κάθετε ούτε 1 δευτερόλεπτο πράγμα που αν ίσχυε θα έπρεπε να ψαχτείς με νευρολογικά-ορμονικά κλπ. Το ότι γαυγίζει στα σκυλιά του γείτονα δεν λέει τίποτα απολύτως (θα πρέπει να μπούμε στην κουβέντα, γαυγίζει ή και γρυλίζει? δείχνει δόντια ή όχι? ή οποία θα είναι ατέρμονη) αυτό που ήθελα να  μάθω ήταν αν έχει μεγαλώσει με άλλα σκυλιά. Τώρα για το φαγητό δεν ρώτησα για το δικό σου αλλά για το δικό της γιατί στα κόκερ αγνώστου πατρός τε και μητρός (σαν το δικό μου δηλαδή) παίζει το σύνδρομο αιφνιδίου επιθετικότητος (rage syndrome αν θυμάμαι καλά) θέμα σοβαρό για το οποίο πρέπει να είσαι ενήμερος…

    Βέβαια η απαντηση σου:  οχι με το φαγητο μου δεν εχει κανει κατι τετοιο αντιθετος καθετε και με κοιταζει,σαν να μου λεει  εμενα δεν θα μου δωσεις? δείχνει ότι βλέπεις τη σκύλα ανθρωπομορφικά  πράγμα το οποίο είναι εντελώς λάθος (πολλοί το παθαίνουν με τις γυναίκες…)και τα σκυλιά (και οι γυναίκες) το εκμεταλλεύονται δεόντως, βλέπει δηλαδή τι αποδίδει και το εφαρμόζει επάνω σου. Αν αρχίσεις να της δίνεις από το φαγητό σου όταν σου γαυγίζει να είσαι σίγουρος ότι θα αλλάξει το  εμενα δεν θα μου δωσεις?  Με γαύγισμα.

    Και για να μη σε ζαλίζω άλλο αφού έτσι και αλλιώς δεν θα σου πω κάτι διαφορετικό από αυτό που σου είπε ο Kalliston_Hellas και ο gtsampou έχω την υποψία ότι σαν χαζομπαμπάς κατά βάθος γουστάρεις  ή γούσταρες τη συμπεριφορά της σκύλας μέχρι που έγινε ανυπόφορη…

    Οπότε

    1)    Ασχολήσου σοβαρά με το θέμα της βασικής υπακοής και εν γένει της εκπαίδευσης, ξέρω πολλούς που κυνηγάνε με ανεκπαίδευτους δείκτες αλλά αν έχω καταλάβει καλά τα σπάνιελς  και τον τρόπο που κυνηγάνε, ένας τέτοιος σκύλος ¨ρομπότ¨ είναι η απόλυτη ευτυχία για τον κυνηγό ενώ  ένα ανεκπαίδευτο σπάνιελ η απόλυτη δυστυχία

    2)    Το να βγαίνει η κουτάβα έξω είναι εκ των ουκ άνευ ακόμα και καναπεδόσκυλο να ήταν θα έπρεπε να βγαίνει συχνά.

    Αυτά τα λίγα, ξέρω δεν σε φώτισα αλλά το θέμα σου δεν είναι ένα σκυλί που τα κάνει όλα καλά και χρειάζεται διόρθωση σε ένα σημείο οπότε με ένα τρυκάκι  ή κάτι που μπορεί να έχει σκεφτεί ή δοκιμάσει κάποιος ενώ εσύ όχι να σε ξελασπώσει, θα πρέπει να το πάρεις από την αρχή για να φτιάξεις μια σκύλα η οποία θα δουλεύει για σένα, θα είναι ευτυχισμένη και θα περισώσεις και το βιός σου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421755

    Χρόνια πολλά!Χριστός ανέστη!

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Γιώργο, κατέβασε πάραυτα την φωτογραφία με τα ψητά. Θα τα δει η Μέρκελ και θα στείλει πάλι τους τροϊκανούς για νέουςνφόρους. Την άλλη άσ΄τη για να ξέρουν τι θα τους δώσουμε.

    Χρόνια σου πολλά και καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421756

    παιδια γεια σας και απο εμενα. θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με το κοψιμο της ουρας των κοκερ σπανιελ και σε ποια χρονικη περιοδο της ζωης του πρεπει να γινει .

    Γεια σου και χαρά σου. Σύμφωνα με την Ελληνική νομοθεσία (νόμος 4039/φεβ2012) απαγορεύεται η κοπή της ουράς. Πριν την απαγόρευση ιδανική περίοδος κοπής ήταν από την 2η έως την 5η ημέρα μετά την γέννησή τους επειδή η ουρά είναι ακόμη πολύ μικρή και (κυρίως) δεν έχει αναπτυχθεί το αίσθημα του πόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421757

    [/quote]καλη ανασταση σε ολους!!! οχι κυριε Γιαννη δεν ειναι κανελι. ειναι καταμαυρη με μια αχνη γκριζα γραμουλα στον λαιμο της που πρεπει να την παρατηρησεις πολυ καλα για να την δεις! [/quote]

    Το αμέσως μετά χρώμα με τέτοιου είδους προβλήματα. Για να βοηθηθείς στην εκπαίδευση διάβασε το μοναδικό βιβλίο που υπάρχει στα Ελληνικά  και για σπάνιελς του Χρ. Νικολαράκου Η εκπαίδευση του κυνηγητικού σκύλου, εκδόσεως Χρ. Χατζιώτη. Δες και τα 6 βιντεάκια που έχω αναρτήσει στο σαιτ του Μ. Κατσίπη.

    Χρόνια πολλά σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #421766

    gtsampou wrote:
    Χρόνια πολλά!Χριστός ανέστη! Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Χρόνια πολλά Αληθώς ανέστη, να χαίρεσαι το όνομα σου (το να χαίρεσαι το όνομα σου είναι η καλύτερη ευχή ever στο χωριό μου στην Πελοπόννησο ακόμα το λένε!) βλέπω ξυλόφουρνο στις φωτό δημιούργημά σου? αν ναι θα μιλήσουμε στο τηλ. (μην απασχολούμε το forum με άσχετα) έχω φτιάξει και εγώ στο χωρίο αλλα έχω 1-2 θεματάκια.

    Να είσαι καλά!Σε ευχαριστώ πολύ!ναι ο φούρνος ειναι handmade και γενικά όλη η κατασκευή!Ρώτησα έναν παππού πως να τον φτιάξω και τον έφτιαξα μαζί με τον φίλο μου που φτιάξαμε το κυνοστάσιο!Τον έχω δύο χρόνια έχω ψήσει τα πάντα εκεί μέσα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #421767

    Γιώργο, κατέβασε πάραυτα την φωτογραφία με τα ψητά. Θα τα δει η Μέρκελ και θα στείλει πάλι τους τροϊκανούς για νέουςνφόρους. Την άλλη άσ΄τη για να ξέρουν τι θα τους δώσουμε. Χρόνια σου πολλά και καλά.

    Σας ευχαριστώ κύριε Γιάννη πάρα πολύ!Όσο για τις φωτογραφίες και ειδικά για την δεύτερη έχετε απόλυτο δίκιο!Αν έρθει για να σχολιάσει ή να μας κρίνει για την πρώτη θα απαντήσουμε με την δεύτερη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #421792

    καλη ανασταση σε ολους!!! οχι κυριε Γιαννη δεν ειναι κανελι. ειναι καταμαυρη με μια αχνη γκριζα γραμουλα στον λαιμο της που πρεπει να την παρατηρησεις πολυ καλα για να την δεις! [/quote] Το αμέσως μετά χρώμα με τέτοιου είδους προβλήματα. Για να βοηθηθείς στην εκπαίδευση διάβασε το μοναδικό βιβλίο που υπάρχει στα Ελληνικά για και για σπάνιελς του Χρ. Νικολαράκου Η εκπαίδευση του κυνηγητικού σκύλου, εκδόσεως Χρ. Χατζιώτη. Δες και τα 6 βιντεάκια που έχω αναρτήσει στο σαιτ του Μ. Κατσίπη. Χρόνια πολλά σε όλους.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος
    [/quote]

     

    Ποιο ειναι το πιο “σωστο” χρωμα(τα) για εργασιακα κε Γιαννη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #421793

    Πολυχρονος gtsampou!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #421844

    Πολυχρονος gtsampou!

    Χρόνια πολλά χριστός ανέστη!Σε ευχαριστώ πολύ!Να σαι καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421876

    Kalliston Hellas wrote:

    καλη ανασταση σε ολους!!! οχι κυριε Γιαννη δεν ειναι κανελι. ειναι καταμαυρη με μια αχνη γκριζα γραμουλα στον λαιμο της που πρεπει να την παρατηρησεις πολυ καλα για να την δεις!

    Το αμέσως μετά χρώμα με τέτοιου είδους προβλήματα. Για να βοηθηθείς στην εκπαίδευση διάβασε το μοναδικό βιβλίο που υπάρχει στα Ελληνικά για και για σπάνιελς του Χρ. Νικολαράκου Η εκπαίδευση του κυνηγητικού σκύλου, εκδόσεως Χρ. Χατζιώτη. Δες και τα 6 βιντεάκια που έχω αναρτήσει στο σαιτ του Μ. Κατσίπη. Χρόνια πολλά σε όλους. KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος
    [/quote] Ποιο ειναι το πιο «σωστο» χρωμα(τα) για εργασιακα κε Γιαννη? [/quote]

    Δεν πρόκειται περί σωστού χρώματος αλλά περί χαρακτήρος ανά χρώμα. Εκθεσιακά και εργασιακά το κυανολευκόστικτο (Blue roan), το συκοτί λευκόστικτο (liver roan), Το πορτοκαλολευκόστικτο (orange roan). To λεμονολευκόστικτο (lemon roan) και τα λοιπά χρώματα με άσπρα μπαλώματα. Είναι όμως εργασιακών γραμμών το δικό σου;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #422016

    gtsampou wrote:
    Χρόνια πολλά!Χριστός ανέστη!

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Χρόνια πολλά Αληθώς ανέστη, να χαίρεσαι το όνομα σου (το να χαίρεσαι το όνομα σου είναι η καλύτερη ευχή ever στο χωριό μου στην Πελοπόννησο ακόμα το λένε!) βλέπω ξυλόφουρνο στις φωτό δημιούργημά σου? αν ναι θα μιλήσουμε στο τηλ. (μην απασχολούμε το forum με άσχετα) έχω φτιάξει και εγώ στο χωρίο αλλα έχω 1-2 θεματάκια.

    γεια σας φίλοι και συνάδελφοι !χρόνια πολλά σε όλους και ειδικά στον φίλο μας τον γιώργο που είχε την ονομαστική εορτή !τόσες σφαίρες μάθαινες ακινησία στο κόκερ σου !!!!!!!!!!!!
    τα λέμε …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #422028

    panutsos wrote:
    Kalliston Hellas wrote: καλη ανασταση σε ολους!!! οχι κυριε Γιαννη δεν ειναι κανελι. ειναι καταμαυρη με μια αχνη γκριζα γραμουλα στον λαιμο της που πρεπει να την παρατηρησεις πολυ καλα για να την δεις!

    Το αμέσως μετά χρώμα με τέτοιου είδους προβλήματα. Για να βοηθηθείς στην εκπαίδευση διάβασε το μοναδικό βιβλίο που υπάρχει στα Ελληνικά για και για σπάνιελς του Χρ. Νικολαράκου Η εκπαίδευση του κυνηγητικού σκύλου, εκδόσεως Χρ. Χατζιώτη. Δες και τα 6 βιντεάκια που έχω αναρτήσει στο σαιτ του Μ. Κατσίπη. Χρόνια πολλά σε όλους. KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Ποιο ειναι το πιο «σωστο» χρωμα(τα) για εργασιακα κε Γιαννη? [/quote]

    Δεν πρόκειται περί σωστού χρώματος αλλά περί χαρακτήρος ανά χρώμα. Εκθεσιακά και εργασιακά το κυανολευκόστικτο (Blue roan), το συκοτί λευκόστικτο (liver roan), Το πορτοκαλολευκόστικτο (orange roan). To λεμονολευκόστικτο (lemon roan) και τα λοιπά χρώματα με άσπρα μπαλώματα. Είναι όμως εργασιακών γραμμών το δικό σου;;;

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος
    [/quote]

     

    εαν αναφερεστε σε μενα δεν εχω cocker κε Γιαννη, ρωταω καθαρα εγκυκλοπαιδικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #423099

    Μια ευχάριστη έκπληξη στα γενέθλιά μου!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #423101

    Μια ευχάριστη έκπληξη στα γενέθλιά μου!!!!!!

    τέλεια τούρτα 🙂

    έμεινε κανένα κομάτι;;; 😀

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων