COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 271 έως 285 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #445558

    .

    Τι θέλεις να πεις;;; Πως τα Κόκερ είναι μόνο μία τελεία;:lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #445566

    Προσπάθησα να ανεβάσω το βιντεάκι με τον φασιανό αλλά η τεχνολογία μου αντιστάθηκε!

    Καλά δεν είναι και πολύ μεγαλύτερα από την τελεία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Kostas Dadikos στις #453336

    Η δικια μου κοκερινα η Ζιζελ 3 ετων σε κυνηγιτικες αποδράσεις στην πανεμορφη Μηλο

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #456564

    Παιδιά καλημέρα,θα ηθελα να αγοράσω ενα κόκκερ σπάνιελ(κουτάβι) καθαρόαιμο απο κυνηγετικούς γονείς.Ειμαι απο Πάτρα .Τα χρήματα που δίνω ειναι 150 ευρώ.Ξέρω οτι ειναι λίγα για κοκκεράκι αλλα δεν εχω την δυνατότητα για παραπάνω.Εχω κήπο και αυλή και θα το εκπαιδεύσω για απόρτ.Το θέλω κυρίως για να εχω εναν καλό φίλο στο σπίτι αλλά και στο κυνηγι.Απευθύνομαι στην σελίδα σας γιατί ειστε ολοι ιδιοκτήτες κόκκερ.Επίσης εχω 3 παιδάκια τα οποία αγαπούν πολυ τα σκυλιά.Οποιος εχει διαθέσιμα κουταβάκια μπορεί να μου στείλει p.m η e mail στο gmeligthis@yahoo.gr.Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #456660

    Μακάρι να βρεις αυτό που θες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #457410

    Παιδια s.o.s θελω τα φώτα σας.ΠΉΡΑ ΜΙΑ ΚΟΚΚΕΡΊΝΑ ΚΑΝΕΛΊ 7 ΜΗΝΏΝ.Δυστηχώς ειναι πολύ κτικτική δηλ.δεν αφήνει τίποτα απο το στόμα της να της το πάρεις.Ξαφνικά και χωρίς καμιά προειδοποιηση πέρνει το παιχνίδι της στο στόμα και μας πάει κοντά στα πόδια μας γρυλίζοντας εντονα και κάνει αποπειρα να δαγκώση.Χτές μπήκε στο σαλόνι και κάθησε στον καναπέ και με τίποτα δεν σηκωνόταν να πάει στο σπιτάκι της στο μπαλκόνι να κοιμηθεί.Οταν την επιασα να την βγάλω εξω με δαγκωσε χωρίς ευτυχώς να μου κ΄νει σοβαρη ζημιά.Διάβασα οτι τα κανελλι κόκερ πάσχουν απο ενα σύνδρομο επιθετικότητας.Ειμαι αρκετά προβληματισμένος γιατί εχω παιδιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #457412

    Εφόσον είστε προβληματισμένος είστε σε καλό δρόμο. Αυτό που διαβάσατε ισχύει, κυρίως στα μονόχρωμα και κυρίως στα κανελί. Φυσικά δεν ξέρω αν ισχύει για το δικό σας σκυλάκι. Το σίγουρο είναι πως, σύμφωνα με το πρότυπο της φυλής, η συμπεριφορά αυτή είναι απαράδεκτη και ξένη με τα καθαρόαιμα Κόκερς. Εκτός αν έχουν την προαναφερόμενη πάθηση. Προσωπικά, θα επέστρεφα άμεσα το κουτάβι από εκεί που το πήρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #457546

    Εφόσον είστε προβληματισμένος είστε σε καλό δρόμο. Αυτό που διαβάσατε ισχύει, κυρίως στα μονόχρωμα και κυρίως στα κανελί. Φυσικά δεν ξέρω αν ισχύει για το δικό σας σκυλάκι. Το σίγουρο είναι πως, σύμφωνα με το πρότυπο της φυλής, η συμπεριφορά αυτή είναι απαράδεκτη και ξένη με τα καθαρόαιμα Κόκερς. Εκτός αν έχουν την προαναφερόμενη πάθηση. Προσωπικά, θα επέστρεφα άμεσα το κουτάβι από εκεί που το πήρα.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    KALLISTON HELLAS<br>
    Και δια το πιστόν<br>
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    </div>

    Κυριε Γιάννη καλησπέρα!!Θα ηθελα να σημειώσω οτι το κοκεράκι ηταν συνηθισμένο μέσα στο σπίτι και αρκετα καλομαθημένο.Τελικά εγω εβαλα το σπιτάκι του στον κήπο και εχει αρκετό χώρο.Την κάνουμε πολλές βόλτες.Γενικά σταματησα να της κάνω ολα τα χατήρια και βλέπω μετά απο 4 ημέρες βελτίωση στην συμπεριφορά της.Τσαντίζεται ομως οταν τις πετάμε ενα οποιοδήποτε αντικείμενο και μόλις το πιάσει πάμε να της το πάρουμε.Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω και εγω τις γνώσεις για να της κάνω την βασική εκπαιδευση.Κατα τα αλλα ειναι πολύ παιχνιδιάρα κάθετε οταν της πω κάτσε μπαινει στο αυτοκίνητο ησυχα.Απλώς σιγά σιγά της βάζω ορια διότι εκανε οτι ηθελε και τα πάντα τα θεωρουσε δικά της.Θα ηθελα να μου πείτε εαν εκανα καλά που την κατέβασα στον κήπο (ετσι και αλλιώς ηταν δύσκολα με 3 παιδιά και το σκυλάκι μέσα στο σπίτι) και που την μαλώνω λίγο με εντονο υφος οταν κάνει κάτι το οποίο δεν θέλω.Και τέλος επειδή δεν εχω γνώσεις εκπαιδευσης μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε εναν εμπειρο εκπαιδευτή για την βασική εκπαίδευση.Τώρα για κυνηγι δεν ξέρω πότε θα ειναι ετοιμο να το εκπαιδεύσω καθότι απόρτ δεν κάνει ουτε με μπαλάκι γιατί το θεωρεί δικό της.Πάντως να τσαντιστεί χωρις λόγο δεν εχει γίνει ποτε παρα μόνο οταν νομίσει οτι θα της πάρουμε κάτι δικό της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #457642

    γεια σου φίλε μπαικαλά !!!εκτώς από την άμεση βοήθεια -συμβουλή που θα σου δώσει ο κ.Γιάννης θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα από τα λίγα ελληνόγλωσσα βιβλία εκπαίδευσης του κύριου νικολαράκου και στο pvt.com θα βρεις 6 βιντεάκια του κ.Γιάννη με συμβουλές για τα βασικά .αν επιτρέπεται από που το αγόρασες ?ή ξέρεις τους γονείς του κουταβιού σου ??αν θες στείλε προσωπικό μήνυμα για να μην θεωρηθεί προώθηση !!!!
    καλή συνέχεια !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #457861

    Φιλε Μιχάλη καλησπέρα!Το σκυλάκι μου το πούλησαν στο συμβολικο ποσο 100 ευρω.Το εδωσαν λόγω του οτι δεν το ηθελε απο την οικογένεια η γυναίκα.Περιτό να σου πω οτι το σκυλάκι μου το παρέδωσαν σε αψογή κατάσταση με ενα καταπληκτικό γυαλιστερό τρίχωμα.Επίσης ειχε κάνει ολα του τα εμβόλια καθότι ηταν 7 μηνών.Μου το εδωσαν μαζι με το σπίτι του τα παιχνίδια του την τροφη του,πάνες,μωρομάντηλα,περιλα.ιμια Ειναι πανέμορφη.Το ελλατωμα της ειναι οτι ειναι κτητική.Δεν θέλει να της πειράζεις τα πραγματά της.Οι παλιοί ιδιοκτητες το ειχαν μέσα στο σπίτι και ειναι απο pet shop..Εγω το εχω στον κήπο.Χρειάζεται ομως βασικά εκπαίδευση οπωσδήποτε αλλα εγω δεν εχω ιδέα.Σπέπτομαι για την βασική να την αναθέσω σε εναν εκπαιδευτή.Απόρτ δεν κάνει γατι παιρνει οτι της πετάω και δεν το δίνει με τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #457866

    Φιλε Μιχάλη καλησπέρα!Το σκυλάκι μου το πούλησαν στο συμβολικο ποσο 100 ευρω.Το εδωσαν λόγω του οτι δεν το ηθελε απο την οικογένεια η γυναίκα.Περιτό να σου πω οτι το σκυλάκι μου το παρέδωσαν σε αψογή κατάσταση με ενα καταπληκτικό γυαλιστερό τρίχωμα.Επίσης ειχε κάνει ολα του τα εμβόλια καθότι ηταν 7 μηνών.Μου το εδωσαν μαζι με το σπίτι του τα παιχνίδια του την τροφη του,πάνες,μωρομάντηλα,περιλα.ιμια Ειναι πανέμορφη.Το ελλατωμα της ειναι οτι ειναι κτητική.Δεν θέλει να της πειράζεις τα πραγματά της.Οι παλιοί ιδιοκτητες το ειχαν μέσα στο σπίτι και ειναι απο pet shop..Εγω το εχω στον κήπο.Χρειάζεται ομως βασικά εκπαίδευση οπωσδήποτε αλλα εγω δεν εχω ιδέα.Σπέπτομαι για την βασική να την αναθέσω σε εναν εκπαιδευτή.Απόρτ δεν κάνει γατι παιρνει οτι της πετάω και δεν το δίνει με τίποτα.

    Φίλε μου, έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις, στην κυριολεξία “ξεφορτώθηκαν” τον προβληματικό σκύλο τους. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έπρεπε να το “φορτωθείς” εσύ. Θέμα κόστους δεν βλέπω ,αφού μία βασική εκπαίδευση κοστίζει από 400 έως 800Ε οπότε με αυτά τα χρήματα θα μπορούσες να αγοράσεις ένα εξαίρετο κουτάβι, με πλήρη γνώση του γενεαλογίου, και την τεκμηριωμένη κυνηγητική ικανότητα των γονιών του.
    Το πως θα εξελιχθεί το σκυλάκι κανείς δεν μπορεί να στο εξασφαλίσει, ούτε καν με χαμηλά ποσοστά.Υπάρχουν περιπτώσεις που κακές συμπεριφορές αλλάζουν μετά την βασική εκπαίδευση υπακοής, θα έλεγα πως είναι το “φάρμακο”. Αλλά και αν σταματήσει την επιθετική συμπεριφορά όταν του παίρνουν τα πράγματά του, δεν σε εξασφαλίζει πως θα γίνει κυνηγόσκυλο. Ποιος ξέρει, πριν πόσες δεκάδες γενιές, κυνηγούσαν οι πρόγονοί του ή αν προέρχεται από εκθεσιακές γραμμές που δεν κυνηγούσαν ποτέ. Η δική μου συμβουλή για την ασφάλεια της οικογένειας σου και την ευζωία του κουταβιού είναι να προχωρήσεις στην Β.εκπαίδευση Υ. και αν όλα πάνε καλά βλέπεις και για τις κυνηγητικές ικανότητες.
    Γιατί μπλέκεστε σε τέτοιες καταστάσεις, βρε παιδιά; Να ξέρατε πόσοι επώνυμοι και ανώνυμοι έχουν προσφερθεί να μου χαρίσουν κουτάβια ή ενήλικους σκύλους; Μια φορά ενέδωσα γιατί θα προξενούσα μεγάλη προσβολή αν δεν το έπαιρνα και την πάτησα. Μακριά, μακριά.. Από τη στιγμή που θα αποφασίσω τι θέλω, θα ψάξω να βρω το καλύτερο και θα το πληρώσω κανονικά, αν δεν έχω θα περιμένω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #457878

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>BAIKALAS wrote:</div>
    Φιλε Μιχάλη καλησπέρα!Το σκυλάκι μου το πούλησαν στο συμβολικο ποσο 100 ευρω.Το εδωσαν λόγω του οτι δεν το ηθελε απο την οικογένεια η γυναίκα.Περιτό να σου πω οτι το σκυλάκι μου το παρέδωσαν σε αψογή κατάσταση με ενα καταπληκτικό γυαλιστερό τρίχωμα.Επίσης ειχε κάνει ολα του τα εμβόλια καθότι ηταν 7 μηνών.Μου το εδωσαν μαζι με το σπίτι του τα παιχνίδια του την τροφη του,πάνες,μωρομάντηλα,περιλα.ιμια Ειναι πανέμορφη.Το ελλατωμα της ειναι οτι ειναι κτητική.Δεν θέλει να της πειράζεις τα πραγματά της.Οι παλιοί ιδιοκτητες το ειχαν μέσα στο σπίτι και ειναι απο pet shop..Εγω το εχω στον κήπο.Χρειάζεται ομως βασικά εκπαίδευση οπωσδήποτε αλλα εγω δεν εχω ιδέα.Σπέπτομαι για την βασική να την αναθέσω σε εναν εκπαιδευτή.Απόρτ δεν κάνει γατι παιρνει οτι της πετάω και δεν το δίνει με τίποτα.

    Φίλε μου, έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις, στην κυριολεξία «ξεφορτώθηκαν» τον προβληματικό σκύλο τους. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έπρεπε να το «φορτωθείς» εσύ. Θέμα κόστους δεν βλέπω ,αφού μία βασική εκπαίδευση κοστίζει από 400 έως 800Ε οπότε με αυτά τα χρήματα θα μπορούσες να αγοράσεις ένα εξαίρετο κουτάβι, με πλήρη γνώση του γενεαλογίου, και την τεκμηριωμένη κυνηγητική ικανότητα των γονιών του.<br>
    Το πως θα εξελιχθεί το σκυλάκι κανείς δεν μπορεί να στο εξασφαλίσει, ούτε καν με χαμηλά ποσοστά.Υπάρχουν περιπτώσεις που κακές συμπεριφορές αλλάζουν μετά την βασική εκπαίδευση υπακοής, θα έλεγα πως είναι το «φάρμακο». Αλλά και αν σταματήσει την επιθετική συμπεριφορά όταν του παίρνουν τα πράγματά του, δεν σε εξασφαλίζει πως θα γίνει κυνηγόσκυλο. Ποιος ξέρει, πριν πόσες δεκάδες γενιές, κυνηγούσαν οι πρόγονοί του ή αν προέρχεται από εκθεσιακές γραμμές που δεν κυνηγούσαν ποτέ. Η δική μου συμβουλή για την ασφάλεια της οικογένειας σου και την ευζωία του κουταβιού είναι να προχωρήσεις στην Β.εκπαίδευση Υ. και αν όλα πάνε καλά βλέπεις και για τις κυνηγητικές ικανότητες.<br>
    Γιατί μπλέκεστε σε τέτοιες καταστάσεις, βρε παιδιά; Να ξέρατε πόσοι επώνυμοι και ανώνυμοι έχουν προσφερθεί να μου χαρίσουν κουτάβια ή ενήλικους σκύλους; Μια φορά ενέδωσα γιατί θα προξενούσα μεγάλη προσβολή αν δεν το έπαιρνα και την πάτησα. Μακριά, μακριά.. Από τη στιγμή που θα αποφασίσω τι θέλω, θα ψάξω να βρω το καλύτερο και θα το πληρώσω κανονικά, αν δεν έχω θα περιμένω.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    KALLISTON HELLAS<br>
    Και δια το πιστόν<br>
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    </div>

    Kύριε Γιάννη καλησπέρα,
    Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Τώρα για το κοκκεράκι μπορώ να σας πώ οτι εχει βελτιωθεί κατά πολυ η συμπεριφορά του ,θέτωντας του ορια.Το εχω σε σπιτάκι στον κήπο και ανεβαίνει στο σπίτι μόνο εαν του επιτρέψω.Στο αυτοκίνητο κάθεται <<κυρία>>.Δεν γαυγίζει ποτέ χωρίς σημαντικό λόγο.Δεν δαγκώνει και παίζει με τα παιδιά.Δεν λερώνει παντου αλλα σε μια μεριά στον κήπο.Κάθεται οταν της λέω κάτσε.Μου δίνει το ποδαράκι της οταν της το ζητάω.Θελω να του μάθω βασική εκπαίδευση διότι 1)Τραβάει στην βόλτα 2)Παει και το χαιδευουν ολοι 3)Τρώει απο ολους 4)Οταν της πετάς ενα μπαλάκι μετά δεν στο δίνει.Πιστευω οτι τα παραπάνω δεν καθιστούν μια προβληματική συμπεριφορά,αλλα την εχουν ολα τα κουτάβια τα οποία δεν τα εχει εκπαιδεύση κανένας.Ποιά ειναι η δική σας γνώμη σύμφωνα με αυτά που σας εγραψα.Θεωρείται οτι δεν αξίζει να ασχοληθώ με το σκυλάκι?Εαν επαιρνα ενα σκυλάκι απο εκτροφέα δεν θα χρειαζόταν να κάνω βασική εκπαίδευση?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #457880

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Kalliston Hellas wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>BAIKALAS wrote:</div><br>
    Φιλε Μιχάλη καλησπέρα!Το σκυλάκι μου το πούλησαν στο συμβολικο ποσο 100 ευρω.Το εδωσαν λόγω του οτι δεν το ηθελε απο την οικογένεια η γυναίκα.Περιτό να σου πω οτι το σκυλάκι μου το παρέδωσαν σε αψογή κατάσταση με ενα καταπληκτικό γυαλιστερό τρίχωμα.Επίσης ειχε κάνει ολα του τα εμβόλια καθότι ηταν 7 μηνών.Μου το εδωσαν μαζι με το σπίτι του τα παιχνίδια του την τροφη του,πάνες,μωρομάντηλα,περιλα.ιμια Ειναι πανέμορφη.Το ελλατωμα της ειναι οτι ειναι κτητική.Δεν θέλει να της πειράζεις τα πραγματά της.Οι παλιοί ιδιοκτητες το ειχαν μέσα στο σπίτι και ειναι απο pet shop..Εγω το εχω στον κήπο.Χρειάζεται ομως βασικά εκπαίδευση οπωσδήποτε αλλα εγω δεν εχω ιδέα.Σπέπτομαι για την βασική να την αναθέσω σε εναν εκπαιδευτή.Απόρτ δεν κάνει γατι παιρνει οτι της πετάω και δεν το δίνει με τίποτα.

    Φίλε μου, έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις, στην κυριολεξία «ξεφορτώθηκαν» τον προβληματικό σκύλο τους. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έπρεπε να το «φορτωθείς» εσύ. Θέμα κόστους δεν βλέπω ,αφού μία βασική εκπαίδευση κοστίζει από 400 έως 800Ε οπότε με αυτά τα χρήματα θα μπορούσες να αγοράσεις ένα εξαίρετο κουτάβι, με πλήρη γνώση του γενεαλογίου, και την τεκμηριωμένη κυνηγητική ικανότητα των γονιών του.<br><br>
    Το πως θα εξελιχθεί το σκυλάκι κανείς δεν μπορεί να στο εξασφαλίσει, ούτε καν με χαμηλά ποσοστά.Υπάρχουν περιπτώσεις που κακές συμπεριφορές αλλάζουν μετά την βασική εκπαίδευση υπακοής, θα έλεγα πως είναι το «φάρμακο». Αλλά και αν σταματήσει την επιθετική συμπεριφορά όταν του παίρνουν τα πράγματά του, δεν σε εξασφαλίζει πως θα γίνει κυνηγόσκυλο. Ποιος ξέρει, πριν πόσες δεκάδες γενιές, κυνηγούσαν οι πρόγονοί του ή αν προέρχεται από εκθεσιακές γραμμές που δεν κυνηγούσαν ποτέ. Η δική μου συμβουλή για την ασφάλεια της οικογένειας σου και την ευζωία του κουταβιού είναι να προχωρήσεις στην Β.εκπαίδευση Υ. και αν όλα πάνε καλά βλέπεις και για τις κυνηγητικές ικανότητες.<br><br>
    Γιατί μπλέκεστε σε τέτοιες καταστάσεις, βρε παιδιά; Να ξέρατε πόσοι επώνυμοι και ανώνυμοι έχουν προσφερθεί να μου χαρίσουν κουτάβια ή ενήλικους σκύλους; Μια φορά ενέδωσα γιατί θα προξενούσα μεγάλη προσβολή αν δεν το έπαιρνα και την πάτησα. Μακριά, μακριά.. Από τη στιγμή που θα αποφασίσω τι θέλω, θα ψάξω να βρω το καλύτερο και θα το πληρώσω κανονικά, αν δεν έχω θα περιμένω.<br>

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    KALLISTON HELLAS<br><br>
    Και δια το πιστόν<br><br>
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    </div>

    Kύριε Γιάννη καλησπέρα,<br>
    Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Τώρα για το κοκκεράκι μπορώ να σας πώ οτι εχει βελτιωθεί κατά πολυ η συμπεριφορά του ,θέτωντας του ορια.Το εχω σε σπιτάκι στον κήπο και ανεβαίνει στο σπίτι μόνο εαν του επιτρέψω.Στο αυτοκίνητο κάθεται <<κυρία>>.Δεν γαυγίζει ποτέ χωρίς σημαντικό λόγο.Δεν δαγκώνει και παίζει με τα παιδιά.Δεν λερώνει παντου αλλα σε μια μεριά στον κήπο.Κάθεται οταν της λέω κάτσε.Μου δίνει το ποδαράκι της οταν της το ζητάω.Θελω να του μάθω βασική εκπαίδευση διότι 1)Τραβάει στην βόλτα 2)Παει και το χαιδευουν ολοι 3)Τρώει απο ολους 4)Οταν της πετάς ενα μπαλάκι μετά δεν στο δίνει.Πιστευω οτι τα παραπάνω δεν καθιστούν μια προβληματική συμπεριφορά,αλλα την εχουν ολα τα κουτάβια τα οποία δεν τα εχει εκπαιδεύση κανένας.Ποιά ειναι η δική σας γνώμη σύμφωνα με αυτά που σας εγραψα.Θεωρείται οτι δεν αξίζει να ασχοληθώ με το σκυλάκι?Εαν επαιρνα ενα σκυλάκι απο εκτροφέα δεν θα χρειαζόταν να κάνω βασική εκπαίδευση?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

    Πριν από 9 μόλις ημέρες μας περιγράφατε την απόλυτη προβληματική συμπεριφορά:
    Δυστηχώς ειναι πολύ κτικτική δηλ.δεν αφήνει τίποτα απο το στόμα της να της το πάρεις.Ξαφνικά και χωρίς καμιά προειδοποιηση πέρνει το παιχνίδι της στο στόμα και μας πάει κοντά στα πόδια μας γρυλίζοντας εντονα και κάνει αποπειρα να δαγκώση.Χτές μπήκε στο σαλόνι και κάθησε στον καναπέ και με τίποτα δεν σηκωνόταν να πάει στο σπιτάκι της στο μπαλκόνι να κοιμηθεί.Οταν την επιασα να την βγάλω εξω με δαγκωσε χωρίς ευτυχώς να μου κ΄νει σοβαρη ζημιά.

    Σήμερα γράφετε: ανεβαίνει στο σπίτι μόνο εαν του επιτρέψω.Στο αυτοκίνητο κάθεται <<κυρία>>.Δεν γαυγίζει ποτέ χωρίς σημαντικό λόγο.Δεν δαγκώνει και παίζει με τα παιδιά.Δεν λερώνει παντου αλλα σε μια μεριά στον κήπο.Κάθεται οταν της λέω κάτσε.Μου δίνει το ποδαράκι της οταν της το ζητάω… τα παραπάνω δεν καθιστούν μια προβληματική συμπεριφορά…

    Μήπως υπερβάλλατε; Μήπως παρερμεινέψατε κάποιες “επιφυλάξεις” της, προερχόμενες από την αλλαγή τόπου και προσώπων; Αυτά είναι θέματα που εσείς πρέπει να μας ενημερώσετε, εμείς δεν τα ξέρουμε. Οι αναφορές μου είναι σε όσα γράφετε και όχι στο πως πραγματικά είναι το σκυλάκι.

    Η Βασική υπακοή “διδάσκει” ορισμένες βασικές εντολές. ΕΛΑ, ΚΑΤΣΕ, ΚΑΤΩ, ΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ (place), ΚΟΝΤΑ (να περπατά δίπλα στο αριστερό πόδι μας). ΠΑΜΕ (να πέρνει την θέση ΚΑΤΣΕ στα αριστερά μας προκειμένου να ξεκινήσουμε το περπάτημα. Όλες αυτές οι εντολές να εκτελούνται με οποιεσδήποτε συνθήκες, σε οποιονδήποτε χώρο, με οτιδήποτε αντιπερισπασμούς. Με και χωρίς λουρί, από κοντά ή από απόσταση. Στα κυνηγόσκυλα δίνουμε ορισμένα παραγγέλματα με λέξεις ή σφύριγμα ή νόημα. Αυτά είναι τα βασικά της υπακοής. Υπάρχουν επιμέρους εντολές που ανάλογα με τις συνθήκες διαβίωσης τους μαθαίνουμε όπως π.χ. ΦΑΪ, ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ή ΚΛΟΥΒΙ προκειμένου να μείνουν στον χώρο τους ή να μπουν στο αυτοκίνητο. Αυτά οφείλουμε να τα μάθουμε σε οτιδήποτε σκύλο έχουμε καθαρόαιμο ή ημίαιμο, κυνηγόσκυλο ή φύλακα ή σκύλο συντροφιάς. Η Β.Υ. εκτός από εργαλείο καλής συμβίωσης και χειρισμού του σκύλου, συμβάλει στην ανάπτυξη της νοημοσύνης του σκύλου, στην εν γένει πειθαρχία του, λόγω σωστής τοποθέτησης στην ιεραρχία και στο κτίσιμο καλής συνεργασίας και αλληλοεκτίμησης σκύλου χειριστή. Μετά από αυτά τα μαθήματα αρχίζουν αυτά που θα συμβάλουν στο κυνήγι όπως οι δείξεις κατεύθυνσης (πήγαινε αριστ. δεξ. και πίσω). Η έρευνα σε σωστό πλάτος και βάθος. Να μπαίνει σε οτιδήποτε πυκνό. Τα μαθήματα απόρτ. Το απόρτ εάν δεν είχε προβλήματα θα μπορούσε να ξεκινήσει από πολύ μικρό σαν παιχνίδι.

    -Οι εντολές τύπου δώσε το χεράκι, κάνε σούζα κλπ, δεν είναι του παρόντος, ας μη γεμίζουμε τον “σκληρό τους δίσκο” με μη σημαντικά θέματα. Μετά θα έχετε πολλά χρόνια για παιχνίδια.

    – Το ότι πηγαίνει σε όλο τον κόσμο για χάδια είναι πολύ καλό, μη το αποτρέψετε, κάντε το ίδιο και με τα ζώα.

    _

    Εαν επαιρνα ενα σκυλάκι απο εκτροφέα δεν θα χρειαζόταν να κάνω βασική εκπαίδευση?

    Όπως έγραψα προηγουμένως κάθε σκύλος πρέπει να περνά την Β.Υ. Το ότι, αν ένας σκύλος με τα σωστά γονίδια, θα ανταποκρινόταν ευκολότερα και γρηγορότερα αφορά τον εκπαιδευτή και όχι εσάς.

    Ποιά ειναι η δική σας γνώμη σύμφωνα με αυτά που σας εγραψα.

    Για σκύλο που δεν γνωρίζω τίποτα άλλο εκτός από μερικές μεταβαλλόμενες συμπεριφορές δεν μπορώ να σας πω την γνώμη μου… γιατί με την Β.Υ. σίγουρα θα βελτιωθούν οι συνθήκες επικοινωνίας, αλλά αυτό δεν είναι η πόρτα για να γίνει κυνηγόσκυλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #457887

    Σας ευχαριστώ πολυ!!!Με καλύψατε!!Οντως στην αρχή ισως υπέρβαλα!!Bλέπεις ειμαι απειρος απο σκυλιά ακόμη.Ισως προσπαθώ να βρω δικαιολογίες για το κουτάβι.Να σας πω την αλήθεια,ξεκιναω να της εχω αδυναμία(εγω και τα παιδιά μου).Θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο για το κουτάβι.Πλέον δεν μπορώ να την αποχωριστώ.Ισως να μη πετύχει η προσπάθεια για κυνηγι,αλλα θα την εχω για συντροφιά.Θα δουμε!!!!Οσο και να θέλω δεν μπορώ να την δω σαν εργαλείο .Οταν γυρνάω απο την δουλειά κυριολεκτικά πέφτει επάνω μου και ξεκινάει να με γλύφει.Τι να πω!!!Δεν γίνετε να την αλλάξω γαμωτο.Δέθηκα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #457942

    Καλή επιτυχία στην προσπάθεια. Η τελευταία σας πρόταση είναι γνωστή σε όλους τους πωλητές, εκεί βασίζουν την επίπλευση τους τα λεγόμενα “λαμόγια”.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 271 έως 285 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων