COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #458883

    Παιδιά καλησπέρα σας και χρονια πολλά!!!Δυστηχώς η κοκκερίνα μου νοσηλευεται εδω και 4 ημέρες.Συγκεκριμένα μετα απο μια γαστρεντερίτιδα με εμμετους και διάρροιες επαθε λευκοπενια.Η κτηνίατρος μου ειπε οτι η κατάσταση της ειναι κρίσιμη.Σημειωτέον οτι της ειχαν γίνει ολα τα εμβόλια.Ελπίζω να την ξαναδώ να τρέχει και να σκορπίζει σε εμένα και στην οικογένεια μου χαρά!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #458905

    Σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και να την χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #458915

    Σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και να την χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    KALLISTON HELLAS<br>
    Και δια το πιστόν<br>
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    </div>

    Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #458948

    Δυστηχώς την εχασα!!!!!!!Δεν αντεξε τελικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #459045

    Λυπάμαι, σου εύχομαι να βρεις σύντομα μια άξια αντικαταστάτρια στην συντροφιά και το κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #477993

    Παιδια καλησπερα.Θα ηθελα συμβουλες για εκπαιδευση της κοκκερινας μου .Ειναι 8μηνων και την παιρνω για κυνηγι απο 7 μηνων.Τα θετικα ειναι οτι ψαχνει κοντα μου δεν απομακρινεται και δεν εχει κροτοφοβια.Βεβαια επειδη δεν ειμαι δεινος κυνηγος φετος ειδικα δεν ειχα πολλες συναντησεις με θηραματα αλλα τις λιγες τσιχλες που χτυπησα την πηγαινα εγω εκει που επεφταν και το σκυλακι μου της εβρισκε αλλα δεν μου τις εφερνε.Απορτ με μπαλακι και επιβραβευση τα παμε καλα.Αλλα πως θα την μαθω να κοιταει που θα πεση το πουλι και μετα να κανει απορτ?Έπειδη ακομα ειναι μικρη δεν την πιεζω.Μηπως πρεπει απο 12 μηνων να ξεκινησω το απορτ με θηραμα.?Και πως θα την μαθω να κοιταει οταν ντουφεκαω?Σημειωτεον οτι την εχω μεσα στο σπιτι και στον κηπο και εχει χαιδεμα πολυ απο τα παιδια.Ελπιζω αυτο το τελευταιο να μην ειναι κακο!!!Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #478042

    :bye: κανενας??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #478110

    BAIKALAS Να χαίρεσαι το καινούριο σου σκυλάκι! Επειδή βλέπω πως το πας από το Α στο Ω και από το Ω στο Β, ας ξεκινήσουμε από την αρχή… πες μας κάτι για το ζώο, πότε το πήρες, από πού και τι της έχεις μάθει μέχρι τώρα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #478127

    Καλησπερα φιλε μου,

    Το σκυλακι μου το εδωσε ενας γνωστος.Η μανα της και ο πατερας της ειναι κοκκερ συντροφιας.Κυνηγοσκυλα ηταν ο (παππους και η γιαγια ).Το εχω απο 35 ημερων.Ξεκινησα απο τον κηπο μετα την ανεβασα στο μπαλκονι και στο τελος κατεληξε να κοιμαται μρ τα παιδια…….Εχουμε ξεκινησει σε απορτ με διαφορα αντικειμενα της κρυβω πραγματα και τα βρισκει και ολα αυτα μονο με ανταμοιβη.Στο κυνηγι ψαχνει κοντα μου στην τουφεκια φανατιζεται αλλα εως εκει.Εαν της πεταξω το θηραμα το φερνει αλλα το αφηνει μονο με ανταμοιβη.Ειναι 8 μηνων.Ακουει στο ελα και κατσε οχι ομως παντα (οταν υπαρχουν αντιπερισπασμοι).Θελω να την μαθω να βλεπει το θηραμα οταν το χτυπαω ωστε κατοπιν ναου το φερνει.Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #478141

    Κούκλα είναι φτου-φτου! Αν θες να φτιάξεις ένα κόκερ της προκοπής το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνεις είναι να μην την ξαναπάρεις μαζί σου στο κυνήγι για την τρέχουσα σεζόν και προς το παρόν να μην της ξαναδείξεις θήραμα. Είναι βασικό να καταλάβεις ότι αυτά που λένε για τους δείκτες (ότι το καλό σκυλί βγαίνει και χωρίς ιδιαίτερη εκπαίδευση κτλ) για τα δικά μας σκυλιά δεν ισχύουν. Ένα κόκερ για να βγει από μόνο του στο κυνήγι, χωρίς κουσούρια, πρέπει να έχεις πολύ μεγάλο… τύχη. Βέβαια εξαρτάται και από τι απαιτείς από τη σκύλα, για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ το τελευταίο ” σπουδαίο” κόκερ που συνάντησα ήταν ένα σκυλί που έτρεχε σαν παλαβό γύρω γύρω από το καρτέρι του αφεντικού του και τα δικά μας διώχνοντας τα πουλιά και 2 τσίχλες που απορτάρισε, αφού τους έβαλε και λίγο δόντι, τις άφησε 2-3 μέτρα μακριά από το αφεντικό του… Εγώ αυτό το σκύλο θα τον στείρωνα και θα τον χάριζα, ο τύπος που το έχει είναι πολύ υπερήφανος για τον σκύλαρο του… Οπότε θα πρέπει να ορίσεις τι ακριβώς απαιτείς από τη σκύλα σου πάνω στο κυνήγι και γενικότερα.
    Πάντως εγώ στην θέση σου θα ξεκινούσα με το ”κάτω” με το μπωλ του φαγητού, δηλαδή κρατάς το μπώλ μπροστά και πάνω από το κεφάλι της και λες ”Χαπ” ή ΄΄Στοπ” μόλις κάτσει της λες ”Μπράαααβο” και της δίνεις το φαγητό. Αυτή η εντολή είναι πάρα πολύ σημαντική και έχει και συνέχεια (σφυρίχτρα, αναμονή της σκύλας στη θέση κάτω μέχρι να της πεις ”πάρτο”, να της παίρνεις το πιάτο ενώ τρώει και πολλά άλλα). Αλήθεια τι χαρακτήρας είναι η σκυλίτσα? Είναι κτητική? αν τις πάρεις το φαγητό γρυλίζει? με τα άλλα σκυλιά πως συμπεριφέρεται?

    Α! και το απόρτ προς το παρόν το ξεχνάς, ειδικά τα παιδιά δεν πρέπει να πετάνε τίποτα απολύτως για να τους φέρει η σκύλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #478184

    Καλημερα φιλε μου,

    Το σκυλακι δεν ειναι καθολου κτητικο και γενικα ειναι καλος χαρακτηρας.Με το φαι ειδικα με τις κροκετες δεν τις συμπαθει ιδιαιτερα και δεν τις τρωει εαν δεν της βαλω μεσα και λιγα κομματια κοτοπουλο.Με τα αλλα σκυλια τα παει πολυ καλα και ειναο αρκετα κοινωνικη.Εχει μεγαλη αντοχη και πρεπει να την βγαζω συχνα να τρεχει για εκτονωση.Ποτε κατα την γνωμη σου πρεπει να την ξεκινησω εκπαιδευση???Και πως θα την κανω??
    ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    johnb21 στις #478217

    φιλε baikalas τυχαίνει και έχω και γω ένα κοκερ σπανιελ ασπρόμαυρο θυληκο κ μικροσωμο..τωρα ειναι 5 χρονων..η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ηθελα σπριγκερ αλλα εφερε ενας φιλος που εχει pet shop το κοκερακι αυτο και επειδη η κοπελα μου τρελαθηκε και το ηθελε το πηραμε με καθε επιφυλαξη απο το μερος μου για τις κηνυγετικες του ικανοτητες..σημερα μπορω να πω οτι πιο ευχαριστημενος δ θα μπορούσα να μεινω.. κοντινη ερευνα που εχει ωσ αποτελεσμα οτι ξεπεταξει να ειναι σε εμβελεια βολης, αψογο απορτ, υπακουη, εξαισιος χαρακτηρας κτλ.. κ η δικη μου ολη μερα ειναι στο σπιτι.. τα κοκερ ειναι σκυλια που δεν αντεχουν τη μοναχικη ζωη.. ειναι η χαρα της ζωης..καλο ειναι που ειναι με τα παιδακια αρκει βεβαια να μην παραγινουν μερικα πραγματα και ο σκυλος μας κακομαθει..απεφευγε το ξυλο δεν ειναι σκυλια που χρειαζοντε τετοιες συμπεριφορες..και στο λεω εγω που μεχρι να το καταλαβω ειχε φαει ουκο λιγο φορες ιδιωσ μια μερα που μια ωραια πρωια απ την λαχταρα της που ειχε να βγει 15μερες για κυνηγι μου καταπιε ολοκληρο το πουλί..χωρις καμι υπερβολη..για την εκπαιδευση δ εκανα τιποτα το φοβερο εκτος απο τα μπαλακια κρυμμενα πουλια κ μπισκοτακια για επιβραβευση..τα μπισκοτακια καλα ειναι στην αρχη αλλα οσο περναει ο καιροσ καλο θα ηταν να τα αραιωνουμε γιατι θα γινει αυτοσκοπος τησ και δ θα στα δινει στο τελοσ αν δ εχει μπισκοτο.λεγε της δυνατα το μπραβο και με εμφαση..δινε της και χαδια αντι για μπισκοτο..τρελλενονται για την επιβραβευση και ειναι σκοπος ζωης για αυτα να εξυπηρετουν το αφεντικο τουσ..εδω κ δυο χρονια εγω δ της δινω καθολου μπισκοτα παντα ομως μπραβο..οσο για να κοιταει που ντουφεκας η δικια μου το εμαθε απο μονη της οταν ηταν σχεδον 3χρονων και πεσαμε σε 3, 4 συνεχομενα καλα κυνηγια..αυτα..πολλα θα τα δεις κ μονος σου..ειναι και αναλογα τον χαρακτηρα του σκυλου αλλα σιγουρα μην σας παρει τον αερα και να μαθει να υπακουει κ να ξεχωριζει το αφεντικο του..φιλικα γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    johnb21 στις #478221

    γνωμη μου απο τωρα πετα της κανα μπαλακι και βαζε της κανα πουλι εστω κατεψυγμενο καπου κρυμμενο να ψαχνει να το βρει..αφου πρωτα το μυρισει κρυφτο χωρις να σε δει που το εβαλες..μαθε της μια εντολη που θα ειναι για να αρχισει να ψαχνει.. εγω απλα της λεω που ειναι..κολο θα ειναι να καθεσαι οταν σου το φερνει..αυτο με το πουλι μη το κανεις συχνα γιατι θα το παρει για παιχνιδι..μαθε της βασικη υπακοη..οπως κατσε κατω, μεινε, με το φαγητο να καθεται κατω οταν της βαζεις κτλ.. δυο τρια πραγματα θεωρω ειναι αρκετα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #478259

    Ωραίος χαρακτήρας φαίνεται η σκυλίτσα, κλασσικό κόκερ (αν εξαιρέσεις το φαγητό)
    Η εκπαίδευση κατά την γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσει από τώρα και αυτό που σου λέω για το ΄΄κάτω΄΄ εκπαίδευση είναι. Αν θες να με ακούσεις για να έχεις από του χρόνου ένα πολύ καλό συνεργάτη στο κυνήγι ξεκίνα από αυτό και μόλις η σκύλα κάθεται με την εντολή ΄΄στοπ΄΄ (2-3 μέρες θα σου πάρει) πάμε στο επόμενο.
    Το ΄΄στοπ΄΄ ή ΄΄χαπ΄΄ ή όπως θέλεις να το πεις εσύ θα σημαίνει για την σκύλα ”σταμάτα ότι κάνεις, κάτσε κάτω και κοίτα με μέχρι να σου πω τι θα κάνεις μετά΄΄ είναι δηλαδή το ΄΄στόπ΄΄, το ΄΄κάτω΄΄ και το ΄΄μείνε΄΄ μαζί και είναι η πιο σημαντική εντολή για τα σπάνιελς.
    Ότι δεν πρέπει να την ξαναπάρεις στο κυνήγι και να της ξανακάνεις απόρτ, προς το παρόν, νομίζω δεν χρειάζεται να το ξαναπούμε.
    Το μπαλάκι που λέει ο φίλος johnb21 δεν κάνει για όλα τα σκυλιά, αν ψάξεις στο Internet θα βρείς ένα άρθρο του Αυγερινού για το σκληρό δόντι στο οποίο μεταξύ άλλων λέει ότι το μπαλάκι (λόγω σχήματος και επαφής με τον ουρανίσκο) μπορεί να προκαλέσει σκληρό δόντι. Εγώ δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ότι ισχύει και στα δικά μας σκυλιά γιατί ένα κόκερ έχει πολύ μικρότερο στόμα από ένα ντράαχταρ αλλά νομίζω πως η κίνηση που κάνει το μπαλάκι μανιώνει τον σκύλο και αυτό ίσως τον κάνει να το δαγκώνει περισσότερο, πράγμα που πρέπει να αποφύγουμε πάση θυσία.
    Εκεί που το μπαλάκι θα φανεί πάρα πολύ χρήσιμο είναι πολύ αργότερα όταν (και αν) θα μάθεις στην σκύλα σου κατευθυνόμενο απόρτ. Όταν δηλαδή από την θέση ΄΄στοπ΄΄ (να κάθεται δηλαδή στο κώλο της και να σε κοιτάζει) της πετάξεις αντί για ομοίωμα ένα μπαλάκι και επειδή θα παρατηρήσεις ότι όταν πετάς το ομοίωμα η σκύλα θα βλέπει που πέφτει και μετά θα γυρίζει σε εσένα για να πάρει την εντολή για απόρτ και ενώ το ομοίωμα όπου ΄΄σκάσει΄΄ θα μείνει και η σκύλα θα πάει να το βρει εκεί, το μπαλάκι θα έχει χοροπηδήσει και θα είναι κάπου αλλού από εκεί που περιμένει να το βρει… έτσι θα καταλάβει ότι χρειάζεται να την κατευθύνεις για να βρει το ομοίωμα-θήραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #478262

    Παιδια καλησπερα.Θα ηθελα συμβουλες για εκπαιδευση της κοκκερινας μου .Ειναι 8μηνων και την παιρνω για κυνηγι απο 7 μηνων.Τα θετικα ειναι οτι ψαχνει κοντα μου δεν απομακρινεται και δεν εχει κροτοφοβια.Βεβαια επειδη δεν ειμαι δεινος κυνηγος φετος ειδικα δεν ειχα πολλες συναντησεις με θηραματα αλλα τις λιγες τσιχλες που χτυπησα την πηγαινα εγω εκει που επεφταν και το σκυλακι μου της εβρισκε αλλα δεν μου τις εφερνε.Απορτ με μπαλακι και επιβραβευση τα παμε καλα.Αλλα πως θα την μαθω να κοιταει που θα πεση το πουλι και μετα να κανει απορτ?Έπειδη ακομα ειναι μικρη δεν την πιεζω.Μηπως πρεπει απο 12 μηνων να ξεκινησω το απορτ με θηραμα.?Και πως θα την μαθω να κοιταει οταν ντουφεκαω?Σημειωτεον οτι την εχω μεσα στο σπιτι και στον κηπο και εχει χαιδεμα πολυ απο τα παιδια.Ελπιζω αυτο το τελευταιο να μην ειναι κακο!!!Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!!!!

    Μια χαρά είναι η ηλικία της και σου εύχομαι να τη χαρείς μέχρι τα βαθιά γεράματα της!Είναι έξυπνα και γρήγορα στην εκπαίδευση,απλά στην αρχή χαλαρά της μαθαίνεις με επιμονή και υπομονή αυτά που θέλεις να κάνει για σένα,τα άλλα άστα στη μύτη και το ένστικτο της!Εγώ στη δικιά μου όταν παίζαμε με το μπαλάκι, [απόρτ] ή θήραμα φρέσκο η κατεψυγμένο,από τη θέση κάτσε ,στοπ,μείνε,όταν το πέταγα έδειχνα με το χέρι την κατεύθυνση με την εντολή πάρτο!Μετά σε ανοιχτό χώρο έβαζα κάποιον να πετάει το αντικείμενο και με ένα σκουπόξυλο το σημάδευα και έκανα και <μπάμ> με το στόμα[μπορεί να ακούγεται αστείο ή χαζό,αλλά δουλεύει όταν δεν έχεις πιστόλι κρότου που είναι το ιδανικό] !Μετά εντολή πάρτο,δείχνοντας πάντα την κατεύθυνση!Οι επαναλήψεις χωρίς νεύρα και με υπομονή θα καρποφορήσουν! Σιγά σιγά το ομοίωμα πέφτει και πιο μακρυά ,κάνοντας τις παραπάνω ενέργειες πάντα, ούτως ώστε να ακολουθήσει την πορεία που του δείξαμε και να βάλει και μύτη κάτω να το βρεί μια και στην απόσταση αυτή δε θα έχει δει το ακριβές σημείο!Σημαντικές εντολές πάντως ,είναι όπως προέγραψαν οι συνάδελφοι ,το κάτσε ,στοπ,μείνε,έλα,και αφού τις εμπεδώσει καλά συνεχίζεις σε όποια άλλη εντολή θέλεις,γιατί αυτές οι αρχικές, είναι οι βάσεις υπακοής και έλεγχου του σκύλου μας! Καλή επιτυχία ,κουράγιο και αποτελέσματα :good:
    ΥΓ. Να προσθέσω ότι στην εκπαίδευση ¨οταν το σκυλάκι μας κάνει σωστά την εντολή και το επιβραβεύσουμε ,καλό είναι να μη το τρελάνουμε στις επαναλήψεις [2-3 φορές το πολύ]αλλά μπορούμε να επαναλάβουμε την κάθε άσκηση μετά από κάποιες ώρες [μέχρι και 5-6 φορές την ημέρα ]αν έχουμε το χρόνο βέβαια!Αυτό γιατί δεν κουράζουμε το ζώο ,ωστε να βαρεθεί με κάτι που έχει κάνει ήδη σωστά !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων