Haenel Jaeger 11

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #253163

    ρε συναδελφοι τι ηστερια ειναι αυτη με τις ατσαλινες βασεις…? Δηλαδη ρειχνετε 100.000 φυσηγγια τη σεζον και φοβαστε μη σπαση η βαση?! Εδω τα αεροσκαφη που δεχοντε τρελες πιεσεις και δυναμεις για πολυ μεγαλυτερο χρονικο διαστημα απο οτι η πυροδοτηση του φυσηγγιου και χρησιμοποιούν ergal και πολυμερη.

    Τελικα τα περιοδικα μας κανουν κακο! Η breda του πατερα μου απο ergal ειναι φτιαγμενη το 1980 και δεν εχει το παραμικρο. Τα υλικα πλεον ακομα και το χαρτι με σωστη επεξεργασια μπορει να ειναι μεγαλης αντοχης, μην εχετε κοληματα τετοια! Το fausti του παπου μου ατσαλι ειναι αλλα αμα δειτε το καθρεφτι ειναι για κλαματα, πιστευω οτι ενα συγχρονο δικανο με ergal μετα απο 60 χρονια θα ειναι σε καλυτερη κατασταση, ολα ειναι σχετικα!

    Δεν θα συμφωνησω μαζι σου αφου και στα δικκανα απο εργκαλ τα σημεια τριβης οπως πιροι,επαφη παπιας και καθρεφτες αιναι απο ατσαλι,αυτο δεν λεει κατι ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #253126

    ρε συναδελφοι τι ηστερια ειναι αυτη με τις ατσαλινες βασεις…? Δηλαδη ρειχνετε 100.000 φυσηγγια τη σεζον και φοβαστε μη σπαση η βαση?! Εδω τα αεροσκαφη που δεχοντε τρελες πιεσεις και δυναμεις για πολυ μεγαλυτερο χρονικο διαστημα απο οτι η πυροδοτηση του φυσηγγιου και χρησιμοποιούν ergal και πολυμερη.

    Τελικα τα περιοδικα μας κανουν κακο! Η breda του πατερα μου απο ergal ειναι φτιαγμενη το 1980 και δεν εχει το παραμικρο. Τα υλικα πλεον ακομα και το χαρτι με σωστη επεξεργασια μπορει να ειναι μεγαλης αντοχης, μην εχετε κοληματα τετοια! Το fausti του παπου μου ατσαλι ειναι αλλα αμα δειτε το καθρεφτι ειναι για κλαματα, πιστευω οτι ενα συγχρονο δικανο με ergal μετα απο 60 χρονια θα ειναι σε καλυτερη κατασταση, ολα ειναι σχετικα!

    ενα συγχρονο δικανο με ergal μετα απο 60 χρονια θα ειναι σε καλυτερη κατασταση

    Δυστυχώς δεν ισχύει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    PRAPAS στις #253095

    [color=”#FF0000″]ενα συγχρονο δικανο με ergal μετα απο 60 χρονια θα ειναι σε καλυτερη κατασταση[/color]

    Δυστυχώς δεν ισχύει…

    ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑΖΗΣΗΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ…. :angry: [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    pank στις #431243

    Ενα οπλο απο την Haenel – Suhl , θυγατρική τώρα της Merkel , που εκτος των άλλων έχει και πιστοποίηση – δοκιμή , σύμπτωσης βολών των κανών του (κάνες Merkel).

    Βγαίνει με ατσάλινη ή αλουμινένια βάση και έχει σοβαρή εμφάνιση χωρίς φτηνοσκαλίσματα κλπ.

    Πουθενά δεν βρήκα πληροφορίες όμως σχετικά με τον μηχανισμό του , ακόμη και ο Κυπρίδημος στην οπλογνωσία δηλώνει άγνοια και πιθανολογεί ότι είναι Ιταλικό (!!).

    Η τιμή του γύρω στα 1200.

     

    http://gunspedia.blogspot.gr/2011/08/over-and-under-shotgun-jaeger11.html#!/2011/08/over-and-under-shotgun-jaeger11.html

    Αν κάποιος συνάδελφος το έχει πιάσει στα χέρια του ή ακόμη καλύτερα το έχει δοκιμάσει ας γράψει τις εντυπώσεις του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #431249

    Ενα οπλο απο την Haenel – Suhl , θυγατρική τώρα της Merkel , που εκτος των άλλων έχει και πιστοποίηση – δοκιμή , σύμπτωσης βολών των κανών του (κάνες Merkel). Βγαίνει με ατσάλινη ή αλουμινένια βάση και έχει σοβαρή εμφάνιση χωρίς φτηνοσκαλίσματα κλπ. Πουθενά δεν βρήκα πληροφορίες όμως σχετικά με τον μηχανισμό του , ακόμη και ο Κυπρίδημος στην οπλογνωσία δηλώνει άγνοια και πιθανολογεί ότι είναι Ιταλικό (!!). Η τιμή του γύρω στα 1200. http://gunspedia.blogspot.gr/2011/08/over-and-under-shotgun-jaeger11.html#!/2011/08/over-and-under-shotgun-jaeger11.html Αν κάποιος συνάδελφος το έχει πιάσει στα χέρια του ή ακόμη καλύτερα το έχει δοκιμάσει ας γράψει τις εντυπώσεις του.

      Ειναι ενα ανοιγμα της Μερκελ στην χαμηλη κατηγορια γενικα ειναι καλο οπλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    pank στις #431256

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>pank wrote:</div>
    Ενα οπλο απο την Haenel – Suhl , θυγατρική τώρα της Merkel , που εκτος των άλλων έχει και πιστοποίηση – δοκιμή , σύμπτωσης βολών των κανών του (κάνες Merkel). Βγαίνει με ατσάλινη ή αλουμινένια βάση και έχει σοβαρή εμφάνιση χωρίς φτηνοσκαλίσματα κλπ. Πουθενά δεν βρήκα πληροφορίες όμως σχετικά με τον μηχανισμό του , ακόμη και ο Κυπρίδημος στην οπλογνωσία δηλώνει άγνοια και πιθανολογεί ότι είναι Ιταλικό (!!). Η τιμή του γύρω στα 1200. http://gunspedia.blogspot.gr/2011/08/over-and-under-shotgun-jaeger11.html#!/2011/08/over-and-under-shotgun-jaeger11.html Αν κάποιος συνάδελφος το έχει πιάσει στα χέρια του ή ακόμη καλύτερα το έχει δοκιμάσει ας γράψει τις εντυπώσεις του.

    Ειναι ενα ανοιγμα της Μερκελ στην χαμηλη κατηγορια γενικα ειναι καλο οπλο

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>

    χονδρικη

    </div>

          

     

    Μάλλον έτσι θα είναι.

    Σ ‘ ευχαριστώ για την απάντηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #431433

    Το οπλο ειναι Γερμανικο και ανηκει στον ομιλο Merkel ,

    το οπλο αυτην την στιγμή ειναι σε προσφορα απο τον αντιπρόσωπο …

    http://www.kalco.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #434136

    Να ξέρετε ότι απο πλευράς αντοχής δεν υστερεί πουθενά το εργκάλ και σημασία θα πρέπει να δώσουμε στα σημεία τριβών όπου το ατσάλι έχει σαφές πλεονέκτημα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    GiannisEvoIX στις #438303

    Παιδια το εχει πάρει κανένας το συγκεκριμένο;;; Θελω να αγοράσω ενα poze μεχρι 1500€ για να ξεκουρασω λίγο το υπέροχο καραμπινακι μου (Vinci). Αν εχει κάποιος άποψη θα ήμουν ευγνώμων!!! Ευχαριστω!!!

    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #449454

    αιδια το εχει πάρει κανένας το συγκεκριμένο;;; Θελω να αγοράσω ενα poze μεχρι 1500€ για να ξεκουρασω λίγο το υπέροχο καραμπινακι μου (Vinci). Αν εχει κάποιος άποψη θα ήμουν ευγνώμων!!! Ευχαριστω!!!

    Το κατάλληλο υλικό στο κατάλληλο σημείο για την κατάλληλη χρήση! Αυτό πρέπει να κανείς ένας σωστός μηχανικός!

    ρε συναδελφοι τι ηστερια ειναι αυτη με τις ατσαλινες βασεις…? Δηλαδη ρειχνετε 100.000 φυσηγγια τη σεζον και φοβαστε μη σπαση η βαση?! Εδω τα αεροσκαφη που δεχοντε τρελες πιεσεις και δυναμεις για πολυ μεγαλυτερο χρονικο διαστημα απο οτι η πυροδοτηση του φυσηγγιου και χρησιμοποιούν ergal και πολυμερη.

    Τελικα τα περιοδικα μας κανουν κακο! Η breda του πατερα μου απο ergal ειναι φτιαγμενη το 1980 και δεν εχει το παραμικρο. Τα υλικα πλεον ακομα και το χαρτι με σωστη επεξεργασια μπορει να ειναι μεγαλης αντοχης, μην εχετε κοληματα τετοια! Το fausti του παπου μου ατσαλι ειναι αλλα αμα δειτε το καθρεφτι ειναι για κλαματα, πιστευω οτι ενα συγχρονο δικανο με ergal μετα απο 60 χρονια θα ειναι σε καλυτερη κατασταση, ολα ειναι σχετικα!

    <span class=”d4pbbc-font-color” style=”color: ” #ff0000″”=””>ενα συγχρονο δικανο με ergal μετα απο 60 χρονια θα ειναι σε καλυτερη κατασταση</span>

    Δυστυχώς δεν ισχύει…

    Πάντως ατσάλινες καραμπίνες που έχω δει δεν είναι σε καλύτερη κατάσταση από τις ergal!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    rick στις #452302

    Το έχω δει (δεν έχω ρίξει όμως).
    Δείχνει πολύ ποιοτικό όπλο.
    Στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή , αναφέρεται ρητά ότι υπάρχει και έκδοση με ατσάλινη βάση :

    http://www.cg-haenel.de/en/haenel-jaeger/products/over-under-shotgun-jaeger-11/

    και μάλιστα είναι και 400γραμμάρια βαρύτερη! Αλλά … δυστυχώς … δεν εισάγεται αυτή η έκδοση.
    Όπως επίσης , δεν εισάγεται και η έκδοση με κάννες 76cm
    που αναφέρονται ότι βγαίνει στην πατρίδα του.
    Με 76άρες κάννες και βάρος 3,3 με 3,4 θα ήταν άριστο και για σκοπευτική χρήση ….

    Πολλά ζητάμε όμως, να είμαστε ευχαριστημένοι του χρόνου αν έχουμε ρεύμα στην Ελλάδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Jäger στις #453309

    Πραγματικα εχει πολυ ενδιαφερον να διαβαζει κανεις τα forum, γιατι ετσι μαθαινει πολλα…
    Η γνωμη μου λοιπον για το Haenel Jaeger 11, το οποιο αγορασα το 2013 στην Ελλαδα (ευτυχως που το εισαγουν):
    Ειναι ενα πραγματικα υπεροχο οπλο, για μενα καλυτερο απο τα υπολοιπα 4 super pose που εχω, Beretta, SKB.
    Το ειχα δει πρωτα στο εξωτερικο, πριν εισαχθει στην Ελλαδα, μαζι με τα αδελφια του της ιδιας εταιρειας, ραβδωτα και combination (ραβδωτη η μια κανη και λεια η αλλη) και μου ειχαν εξηγησει οτι ειναι πολυ δημοφιλη και αξιοπιστα.
    Οσο για τα σχολια για το ergal, να σας ενημερωσω οτι και οι βασεις των ραβδωτων ειναι απο ergal, και για οποιον απο εσας εχει ριξει με .308Win ή .30-06 ξερετε τι σημαινει…. Αρα, τα περι αντοχης του συγκεκριμενου μεταλλου, τα αφηνω ασχολιαστα υπερ του φιλου που ειχε γραψει για τα 60 χρονια.
    Εαν καποιος ξερει να σκοπευει και εχει τα σωστα φυσιγγια, ο,τι και να παρει στα χερια του θα δουλεψει, οποτε παμε στο θεμα της εμφανισης, της λειτουργικοτητας και της αντοχης.
    Εμενα, προσωπικα, το συγκεκριμενο με υπερ-καλυπτει και μπορω να πω οτι εχω μπει στον πειρασμο να παρω αλλο ενα λογω της λιτης και απεριτης γραμμης του, “διωχνοντας” καποιο απο τα επωνυμα που εχω.
    Καλο βραδυ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΒΑΣΙΛΗΣ στις #454423

    Φίλε μου γειά σου είμαι καινούριος στο κυνήγι και προς αναζήτηση όπλου , επειδή βλέπω ότι έχεις καλά όπλα στη συλλογή σου και εμπειρία θα ήθελα τη γνώμη σου για το Haenel Jaeger 11 σε σχέση με το fabarm axis field ή ELOS και TO BROWNING CITORI (που βγαίνει μόνο για Ελλάδα) υπ’όψιν το κυνήγι μου θα είναι κατα κύριο λόγο περπατητό για τσίχλες και ελάχιστα για καρτέρι, ευχαριστώ πολύ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Jäger στις #454998

    Φίλε μου γειά σου είμαι καινούριος στο κυνήγι και προς αναζήτηση όπλου , επειδή βλέπω ότι έχεις καλά όπλα στη συλλογή σου και εμπειρία θα ήθελα τη γνώμη σου για το Haenel Jaeger 11 σε σχέση με το fabarm axis field ή ELOS και TO BROWNING CITORI (που βγαίνει μόνο για Ελλάδα) υπ’όψιν το κυνήγι μου θα είναι κατα κύριο λόγο περπατητό για τσίχλες και ελάχιστα για καρτέρι, ευχαριστώ πολύ!!

    Καλημερα φιλε μου,
    Εφοσον κατα κυριο λογο θα κανεις περπατητο, να διαλεξεις ενα οπλο με πιο κοντες κανες. Το Haenel δεν μπορεις να το βρεις απο οσο ξερω με κανες κατω των 71cm. Βεβαια, αυτο δεν ειναι προβλημα, και μιλωντας εκ πειρας, με ακολουθει παντου πιστα, ο,τι κυνηγι και να κανω, (το οποιο, περισσοτερο ειναι περπατητο!)
    Αυτα που αναφερεις, Fabarm και Browning ειναι δυο πολυ καλα οπλα, και πραγματικα, οποιο μοντελο τους και να διαλεξεις θα βγεις απολυτα ικανοποιημενος!
    Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να σου ερχεται καλα το οπλο στην επωμιση, και να το νιωθεις βολικο και ανετο οταν το κρατας.
    Τελος, επειδη σχεδον ολα τα οπλα κανουν την δουλεια τους, να σου αρεσει εσενα προσωπικα, γιατι θα περασετε πολλες πολλες ωρες μαζι στο μελλον.
    Καλη τυχη!

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων