Hoppes 9 solvent megalo thema

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 46 έως 47 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    asxetos στις #421726

    Το πράσινο Scotch Brite (πράσινη σκληρή πλευρά σε κίτρινο σφουγγάρι) χαράζει ακόμα και γυαλί αν το τρίβουμε συχνά.

     

    Είναι προφανές ότι θα χαράξει (εύκολα) το όποιο μέταλλο σε κάννη, τσοκ κτλ, γι αυτό το λόγο καθαρίζει όμως τόσο καλά, επειδή είναι τόσο σκληρό και ας μην του φαίνεται. Εξάλλου η χρήση του είναι να καθαρίζει πολύ δύσκολη καμμένη βρωμιά από μεταλλικά μαγειρικά σκεύη, εκεί δεν μας ενδιαφέρει και τόσο αν χαράξουν, αρκεί να καθαρίσουν.

     

    Επειδή όμως με το πράσινο Scotch Brite γίνονται εύκολα ζημιές εκεί που δεν πρέπει, γι αυτό παράγεται ένας ακόμα τύπος τέτοιου καθαριστικού με ροζ / άσπρο χρώμα (άσπρη σκληρή πλευρά σε ροζ σφουγγάρι), αυτό είναι λίγο πιο μαλακό, αλλά πάλι αρκετά σκληρό για να καθαρίζει σχετικά καλά.

     

    Τον ροζ / άσπρο τύπο τον πουλάνε ως “ασφαλή” για πορσελάνινα είδη υγιεινής, επειδή το πράσινο Scotch Brite τα χαράζει και αυτά. Στα ίδια μέρη που πουλάνε και το πράσινο Scotch Brite (ή τις απομιμήσεις του).

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #421730

    καλησπέρα,

    Εγώ χρησιμοποιώ steel woll 0000 – super fine σε όλες τις φάσεις καθαρισμού των όπλων,  κάννες εσωτερικά ( αχρωίιωτες) εξωτερικά  μπάσκουλες, για το φινίρισμα των ξύλων κλπ. μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα με γρατζουνιά και μου κάνει τη δουλειά μου πιο εύκολη. το αγόρασα από ebay φθηνά γιατί δεν έβρισκα τόσο ψιλό εδώ Ελλάδα.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 46 έως 47 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων