ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #50539

    Δείτε, όσοι έχετε αγοράσει το περιοδικό, το Jordan 40 στη σελ.170 και το Mirage T4 στη σελ.172.  Από αυτές τις δύο βολές (= μία) φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι κύκλοι έχουν χαραχτεί εκ των υστέρων στον Η/Υ και όχι πάνω στο στόχο.

    Δείτε επίσης και τις δοκιμές στα 20μ των AlfaGame 32gr στη σελ.154 και των AlfaGame 40gr στη σελ.168.  Είναι προφανώς ίδιες, απλώς οι κύκλοι ξαναχαράχθηκαν (στον Η/Υ).

    Επίσης στη σελίδα 166 έχει δύο βολές στα 25μ με φούλ τσόκ.  Στη μία με εσωτερικό και στην άλλη με έσω-έξω.  Και βέβαια είναι ακριβώς ίδιες!!. (εδώ ούτε νέο κύκλο δεν μπήκαν στον κόπο να χαράξουν).  Το αστείο είναι ότι στη μία γράφουν 35εκ και στην άλλη 40εκ.

    Κάποιοι μας δουλεύουν χοντρά!! Λεωνίδα, δεν υπάρχει περίπτωση λάθους, έχει γίνει σαφώς εσκεμμένα.  Τα είχα δεί από μέρες και ήμουν έτοιμος να τους στείλω mail αλλά τώρα θα τα διαβάσουν σίγουρα από εδώ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #50540

    Aυτο Λεωνιδα εννοειται οτι ειναι απαραδεκτο. Ας μπαινανε τουλαχιστον στη διαδικασια να εδειχναν κανονικες κατανομες του καθε φυσιγγιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #50541

    ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΙΔΙΩΣ ΣΤΑ 40GR ΠΟΥ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ, ΕΦΑΜΙΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΑ

    ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΟΠΩΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΩΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #50552

    Αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο, είναι ότι κάποια άλλα περιοδικά ενώ υστερούν σε ύλη και θέματα, παρουσιάζουν μια εξαιρετική στάση στα τεστ φυσιγγίων. Τρανό παράδειγμα η αποστολή διαμαρτυρίας του Στόκα σχετικά με τα όσα έγραψε στην κριτική του ο αρθρογράφος άλλου περιοδικού.

    Δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω μέσα από εδώ συχαρητήρια στον αρθρογράφο, αλλά σίγουρα θα το κάνω με προσωπική επιστολή.

    Για όσους βιαστούν να μας κατηγορήσουν για μεροληψία, θα τους πω ότι οι μοναδικοι που γράφουμε ανιδιοτελώς είμαστε εμείς.

    Το επίπεδο των μελών του φόρουμ είναι τέτοιο, που ίσως κάποιοι εδώ μέσα γνωρίζουν περισσότερα από ορισμένους αρθρογραφούντες. Για μερικούς μάλιστα διερωτάμαι με ποιες περγαμηνές γράφουν και καθοδηγούν κυνηγούς. Ο Αιγινήτης, ο Λοβέρδος έχουν αποδείξει ότι έχουν τα εφόδια, ο Χατζιώτης έχει παρουσιάσει τέτοιο έργο με τις ιδιογομώσεις, που είναι σε θέση να γνωρίζει τα πάντα γύρω από το φυσίγγι και πάλι όταν κάπου κολλήσει το λέει και σταματά.

    Δεν θέλω να επαναλάβω την χρησιμότητα των περιοδικών, αλλά επιτέλους σεβασμός. ’λλωστε εμείς είμαστε οι πιο φανατικοί τους πελάτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    WATERMAN στις #50561

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

      ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ ΒΕΝΤΟΥΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΦΙΑΛΗ?

    ΕΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΙΦΑ

      Υ.Γ   ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΛΟΣ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΗΝ  ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ

    ΚΩΣΤΑΣ  ΚΟΡΙΝΘΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #50716

    ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΦΥΣΙΓΓΙΑ CHEDITTE?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #50734

    Εισάγονται από την εταιρία ΜΕΤΠΛΑΣΤ (Μαυρούλης-Πριόβολος) και υπάρχουν σε πολλά καταστήματα κυνηγετικών ειδών.  Το τηλέφωνο της ΜΕΤΠΛΑΣΤ είναι 22620.25121 και εδρεύει στη Θήβα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #50748

    Εγώ κύριοι συνάδελφοι πάντα πίστευα οτι αν κάποιος σημαδέψει καλά τότε ό,τι φυσίγγι και να έχεις, το πουλί θα το πάρεις.

    Από προχθές άλλαξα γνώμη. Πριν μερικές ημέρες ανέβηκα Μακεδονία (από Κρήτη) και πήγα για ορτύκια και τσιχλοκότσυφα.

    Θερμοκρασίες γύρω στους 4-5 βαθμούς και δυο κουτιά Στόκας αγκαλιά 9,8 διασποράς, αυτά με τον ανάποδο διασπορέα. Στην Κρήτη τα είχα δουλέψει με μέτρια αποτελέσματα, αλλά αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω:

    1η ημέρα: ~40 τουφεκιές, πουλιά στην τσάντα: Κανένα και μόνο δύο κοψόφτερα

    2η ημέρα: με Champion (νομίζω είναι βιοτεχνία κάπου στη Δράμα), ~20 τουφεκιές, 7 πουλιά, και δυο κοψοφτέρικα χαμένα στα βάτα.

    Μου κάνει φοβερή εντύπωση, και ενώ δεν διεκδικώ δάφνες σκοπευτικής ικανότητας, είναι ολοφάνερο (για πρώτη φορά στην κυνηγετική μου ζωή) ότι τα φυσίγγια δεν πηγαίνανε.

    Αναθεωρώ λοιπόν: Αν σημαδέψεις σωστά. τότε πολύ λίγα φυσίγγια θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

    Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση. Τα 9αρια του Στόκα ήταν γεμισμένα σε κάλυκα NobelSport ενώ τα 8άρια  σε Cheditte.

    Τα δύο κουτιά τα αγόρασα απ΄ευθείας από το εργοστάσιο του Στόκα στο Καματερό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #50751

    Καλημερα!!

    Φιλε μου “dviziria” μπορεις σε παρακαλω να μας διευκρινισεις με τι τσοκ εριχνες? Και σε τι αποστασεις?(Τα ΜΑΧ-D εννοω)

    Και το ιδιο για τα Champion.(Ειναι κι αυτα διασπορας?)

    Ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #50760

    Το όπλο ήταν μία Luigi Franchi με σταθερό τσοκ 2*. Το απόγευμα της αποτυχημένης ημέρας κυνήγησα με ένα sp Winchester με τσοκ 3* και full.

    Την επόμενη ημέρα που έκανα τα πουλιά, ξαναπήρα την καραμπίνα.

    Τα champion ήταν επίσης διασποράς.

    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #51163

    Νέα ενημέρωση:

    Stokas διασποράς 9,8 με Baikal IJ27, κάτω κάννη 3* και πάνω 1* στις τσίχλες.

    Ψιλή βροχή και ~10 βαθμοί Κελσίου.

    Καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με τη φρικτή εμπειρία μου στη Μακεδονία, αλλά τα άλλαξα με “Βώσσος”  που μου στείλανε από Αθήνα, πάλι 9άρια και 8άρια και πήρα περισσότερα πουλιά.

    Μάλλον η καραμπίνα μου δεν τα πάει. Όπως και να έχει δεν τα ξαναπαίρνω…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #51189

    Πριν βιαστούμε να απορρίψουμε ένα φυσίγγι και μάλιστα από μια μεγάλη εταιρία όπως η ΣΤΟΚΑΣ, θα έπρεπε να κάνουμε κάποιες δοκιμές στο χαρτί, στις αποστάσεις που συνήθως κυνηγάμε, με το όπλο μας, σε χαρτί 1,20Χ1,20 ώστε να δούμε τί φταίει με το συγκεκριμένο φυσίγγι.  Αν δεν προκύψει κάτι με την συγκέντρωση και την κατανομή των σκαγίων, πρέπει να δοκιμάσουμε και τη διάτρηση συγκρίνοντάς το με ένα άλλο φυσίγγι αποδεδειγμένης αποτελεσματικότητας (ίδιο μέγεθος σκάγια).  Η διάτρηση ελέγχεται σε τηλεφωνικό κατάλογο.  Παλαιότερα, στις δικές μου δοκιμές, στερέωνα πίσω από το χαρτί ένα κομάτι λαμαρίνα και έλεγχα πόσο μεγάλο βούλιαγμα ή διάτρηση έκαναν τα σκάγια. 

    Για την ιστορία μόνο, στο πατρικό μου πίναμε μόνο γάλα νουνού σε κονσέρβα. Οι λαμαρίνες των δοκιμών μου, διαστάσεων περίπου 25×10εκ, προέρχονταν από τέτοια τενεκάκια που άνοιγα με ένα κατάλληλο ανοιχτήρι.

    Μια πολύ εμπειρική δοκιμή για την ταχύτητα των σκαγίων είναι να ρίξεις από μακρυά (π.χ 50μ) σε κάποιο στόχο που κάνει θόρυβο (τσίγκος, ξερές καλαμποκιές κλπ) και να προσπαθήσεις να καταλάβεις το χρόνο που κάνουν τα σκάγια να πάνε ως εκεί.  Πάντα συγκρίνοντας με άλλο φυσίγγι ίδιο νούμερο σκάγια που είναι αποδεδειγμένα καλό.

    Στις περισσότερες περιπτώσεις, θα αποδειχτεί ότι φταίμε εμείς και όχι το φυσίγγι.  Αν το πρωϊ, χάσεις δυό-τρία πουλιά που θεωρείς σίγουρα, τότε χάνεις την εμπιστοσύνη στο όπλο, τα φυσίγγια ή τον εαυτό σου και μετά συνεχίζει έτσι όλη η μέρα.  Συμβαίνει σε όλους μας κάποιες φορές σε κάποιο βαθμό.

    Οι πιθανότερες αιτίες για αυτές τις αστοχίες είναι :

    1. Μικρή προσκόπευση οπότε η τουφεκιά μας μένει πίσω από το στόχο.

    2. Κοντινές αποστάσεις βολής οπότε ο κύκλος είναι πολύ μικρός και αστοχούμε ή τραυματίζουμε το πουλί με τα αραιά περιφεριακά σκάγια.

    3. Πολύ μακρινές αποστάσεις οπότε αστοχούμε λόγω ανεπαρκούς πυκνότητας των σκαγίων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #51191

    Nικο, τα MAX METEO τα πρωτοδοκιμασα το 2002 (τα ειχα αγορασει το 2001) στις τσιχλες. Ειχα παρει 4 κουτια, και τα εριξα σχεδον ολα, στις πρωτες τσιχλες του Οκτωβριου. Το αποτελεσμα ειναι να εχω παρα πολλες τραυματισμενες, και αρκετες ξεπουπουλιασμενες αλλα φευγατες. Αλλαζοντας φυσιγγια (Νοva Club) τα αποτελεσματα βελτιωθηκαν δραματικα. Ισως να ηταν κακη παρτιδα, ισως να μην πηγαιναν με το οπλο μου, ισως και γω να εκανα κατι λαθος.

    Τα διασπορας του Στοκα ομως, μου εχουν δωσει πολλα πουλια, και τα χρησιμοποιω ακομα και σημερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338565

    Για τα MAX-D του Στόκα, είχα γράψει κι εγώ παλιότερα την εμπειρία μου, που ήταν πολύ αρνητική. Μπορεί η διασπορά να ήταν μεγαλύτερη από οτιδήποτε άλλο έχω ρίξει, αλλά η κατανομή των σκαγιών παρουσίαζε ένα πολύ μεγάλο κενό στο κέντρο, απ’ όπου χώραγε όχι τσίχλα να περάσει, αλλά φασιανός!!! Τα δύο κουτιά που μου είχαν περισσέψει, τα χάρισα. Τα είχα δοκιμάσει με τρία διαφορετικά τσοκάκια, και δύο διαφορετικά νούμερα σκαγιών, τόσο στις τσίχλες, όσο και στον πίνακα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338566

    Συμφωνω με τον Νίκο.

    Το περασμένο Σάββατο κυνήγησα τσίχλες με 5 διαφορετικά φυσίγγια. Jk6 & SIPE δικά μου, TORDO της Λάμπρο, Big hunter του Πλαστουργού και κάποια από μικρή βιοτεχνία στο Μεσολόγγι.

    Ο καιρός ήταν πολύ ψυχρός και φυσούσε, Όλα δουλευαν μια χαρά μέχρι που άρχισε να ψιλοχιονίζει και ανέβηκε η υγρασία με ταυτόχρονη πτώση της θερμοκρασίας. Τα μόνα που χρειάστηκαν λίγο μεγαλύτερες προσκοπεύσεις ήταν τα big Hunter. Τα SIPE βρήκαν το στοιχείο τους, ενώ τα υπόλοιπα έμειναν αμετάβλητα.

    Σε καμία αποτυχημένη βολή δεν αισθάνθηκα ότι έφταιγε το φυσίγγι.

    Σημειωτέον ότι ναι μεν κυνηγούσα περπατητό αλλά οι περισσότερες βολές ήταν οριακες αφού τα πουλιά εγκατέλειπαν το πυκνό όσο μακρίτερα γίνονταν από εμας.

    Για μένα λοιπόν μετρά να ταιριάζει το φυσίγγι σε μας, να επιλέγουμε ‘ενα -δυο τύπους ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες και να επιμείνουμε σ’ αυτά, ανεξάρτητα με τα αποτελέσματα που θα έχουμε στις πρώτες μας βολές.

    Ελάχιστα είναι τα φυσίγγια που δεν είναι καθόλου καλά. Και κάτι άλλο τα φυσίγγια που παρουσιαζουν υπερσυγκεντρώσεις είναι τα χειρότερα. Η ομοιόμορφη κατανομή πρέπει να μας ενδιαφέρει. Απο τον καιρό που άρχισα να δίνω λίγο περισσότερη πίεση στα φυσίγγια μου, έπαψα να έχω κοψόφτερα και αυξήθηκαν οι επιτυχείες μου. Μια πολύ σφικτή τουφεκια στο κέντρο το πιθανότερο θα μας κάνει να αποτύχουμε ή θα τραυματίσουμε το πουλί με κάποια από τα λίγα περιφερειακά σκάγια. Ελάχιστες θα είναι οι φορές που θα πάρουμε το πουλί με το κέντρο της τουφεκιάς.

    Αν λοιπόν βλέπετε ότι κάτι δεν σας πάει καλά, αυξείστε λίγο την προσκόπευση, αλλά πάντα με σωστή επώμιση και κίνηση του όπλου. Το μυστικό είναι η κίνηση του όπλου να “μπεί” στην κίνηση του πουλιού. Να βρούμε τον ρυθμό του πουλιού ώστε την κατάλληλη στιγμή να είμαστε στο σωστό σημείο. Όχι στην βιαστική επώμιση και στο περίμενε το πουλί με το όπλο επωμισμένο.

    Η τσίχλα είναι σχολείο, άμα κάποιος τουφεκάει καλα την τσίχλα δεν θα ΄χει πουθενά πρόβλημα, ούτε καν στο σκοπευτήριο. Παράδειγμα 2-3 άτομα που ξέρω από το φόρουμ. Δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου στο σκοπευτήριο, μετά την απαιτούμενη προσαρμογή, απέδειξαν αυτό που λέω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων