ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 151 έως 159 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51210

    Και εγώ πριν 3 χρόνια εμπιστεύτηκα το ονομα Στόκας και ενώ συνήθως γεμίζω μόνος ειδικά τα φυσίγγια για τα “καλά θηράματα” περδικα- μπεκάτσα-παπιά, μου είχε τελειώσει η πυρίτιδα και για να ξαναγεμίσω με άλλη παρτίδα έπρεπε να ξανακάνω δοκιμές, όποτε πήγα και αγόρασα τα ΜΑΧ ΜΕΤΕΟ, μετά από το χάσιμο 3 σίγουρων ντουφεκιών σε κοπάδι που στρίμωξα στο ίσιο στις 12 το μεσημέρι, από 2 ντουμπλέδες σιγουρους,  έπεσε μια φτερουγατη, και μια πήρε αλλά άντεξε αρκετά για να μην συζητήσω καν να προσπαθήσω να την βρω, στην επιστροφή τα δοκίμασα (κατόπιν εορτής)  το αποτέλεσμα άστα να πάνε και πάλι καλά που έβαλα μια στο χέρι,  η κατανομή στα 36.5 μέτρα με 0000, ενος s.p. Beretta 686,  67cm, σταθερό τσοκάρισμα δεν είχε ούτε τα μισά από αυτά που έπρεπε, που να πέσει το πουλί, δούλευα για 3 χρόνια με πολύ καλα αποτελέσματα στις τσίχλες τα  S32 της ίδιας εταιρείας, αλλά δυστυχώς βγάζοντας τα 30αρια άλλαξε και τα S32 και δεν αντέχω πιά το κλώτσημα (κυνηγάω με δίκαννο).Τα διασποράς του έχουν πρόβλημα με το αποκεντρωτήρα και κυριώς ακατάστατο ανοιγμα, είναι η μορφή του αποκεντρωτήρα τέτοια.

    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338569

    Στα φυσίγγια του Στόκα θεωρώ σοβαρό μειονέκτιμα την χρήση διαφορετικών μεγεθών στα σκάγια. Δεν μιλάω γι’ αυτά που δηλώνει σαν 8-10 ή 4-6. Μιλώ για τα νορμάλ φυσίγγια που όταν τα ανοίγεις βρίσκεις 2-3 διαφορετικά μεγέθη ανακατεμένα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την μεγάλη διασπορά αλλα και μεγάλη άτρακτο.

    Επίσης θεωρώ ανεπίτρεπτο να διαφέρει η πυρίτιδα στον ίδιο τύπο φυσιγγίου όταν αλλάζει το μέγεθος των σκαγιών. Δεν είναι δυνατόν να γεμίζεται με άλλη πυρίτιδα το Νο 8 και με άλλη το Νο9.

    Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται μεγάλη φιλοσοφία για να φτιαχτει ένα καλό φυσίγγι. Τα λάθη μάλλον οφείλονται σε παρεμβάσεις που απομακρίνουν την γόμωση από την προτεινόμενη συνταγή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #51214

    Φέτος, όπως μου είπε φίλος οπλοπώλης, όλοι οι φυσιγγάδες αντιμετώπισαν προβλήματα προμήθειας πρώτων υλών και κυρίως πυρίτιδας από την Ιταλία.  Ετσι εξηγούνται κάποιες ξαφνικές αλλαγές πυρίτιδας αλλά και ελλείψεις σε γνωστά ελληνικά φυσίγγια που παρατηρήθηκαν στην αγορά.  Μάλλον ήταν και για τους Ιταλούς καλή τσιχλοχρονιά φέτος…

    Εκείνο που με προβληματίζει είναι η εμμονή της Lambro να γεμίζει τον ίδιο τύπο φυσιγγίου με δύο διαφορετικές γομώσεις ανάλογα με το μέγεθος των σκαγίων.  Π.χ στο κόκκινο Βεργίνα, ένα κλασσικό φυσίγγι 33γρ που τουλάχιστον παλαιότερα ήταν πολύ δημοφιλές δίνει τα εξής:
    Νούμερα 1-6 πιέσεις : 750, πυρίτιδα S4
    Νούμερα 7-10 πιέσεις : 620, πυρίτιδα SIDNA

    Ουσιαστικά πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικά φυσίγγια.  Ακόμα και τώρα που τα φτιάχνει πλέον ο Ναυπλιώτης, συνεχίζεται το ίδιο βιολί.  Το ίδιο συμβαίνει και στους περισσότερους τύπους φυσιγγίων με τη φίρμα Lambro.

    Μήπως τελικά αυτή η μεγάλη ποικιλία μπερδεύει περισσότερο τον αγοραστή?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #51223

    Δοκίμασα και χαρτόνι με τα διασποράς του Στόκα, και το αποτέλεσμα ήταν πολύ μεγάλα κενά στο κέντρο της τουφεκιάς.

    Σήμερα αγόρα και έριξα καμμιά δεκαριά φυσίγγια του ΔΟΡΚΑ, τα HIT σε Νο9 στα 32 gr, και με πολύ καλά αποτελέσματα.

    Γράφει ότι γεμίζεται με μονοβασική πυρίτιδα, μήπως γνρίζει κανένας ποια είναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    george_naypliotis στις #51270

    Παιδια καποιος που να γνωριζει για τα (sipe) nobel sport!Να τα εχει δοκιμασει να ακουσω καμια γνωμη???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #51271

    ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΜΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ JK6 CHEDITTE ΚΑΙ BERETTA SPECIAL ΣΤΑ 34 ΓΡ ΒΡΗΚΑ ΤΑ CHEDITTE ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΑ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    gt1810 στις #51291

    ΦΙΛΕ george_naypliotis ΤΑ SIPE ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ BAIKAL KAI EMEINA ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΑ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ(5 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΟΥΤΙ). ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΚΟΤΣΥΦΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΧΛΕΣ ΠΑΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    george_naypliotis στις #51293

    Ευχαριστω πολυ παιδια για τις αποψεις!!!Απλα ρωτησα γιατι και εγω για τσιχλοκοτσυφα τα θελω και ηθελα μια γνωμη!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #51353

    ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜΑΣΗ ΤΑ SIPE ΣΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ.ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 151 έως 159 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων