ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #47128

    Τα AZ 20 όπως και όλα τα φυσίγγια της NOBEL SPORT με πλαστικό συγκεντρωτήρα, ενδύκνεινται για χρήση σε μακρινές αποστάσεις, λόγω της ιδιομορφίας του συγκεντρωτήρα (αποσπώμενου πάτου). Κοντά όμως δεν συγχωρούν σκοπευτικά λάθη. Εγώ προσωπικά, αν και επιχειρώ συχνότατα πολύ μακρινές βολές στο καρτέρι, προτιμώ ένα συνδυασμό τσοκ / φυσίγγι που θα μου δώσει σίγουρα τα κοντινά και εύκολα πουλιά, και συνήθως αυτά που βρίσκουμε κιόλας, παρά έναν συνδυασμό ιδανικό για μεσούρανες ντουφεκιές που θα μου κοστίσει τα κοντινά πουλιά που “έπρεπε να πέσουν”.

    Πάντως, ένα ποιοτικό φυσίγγι με καλές κατανομές, θα δουλέψει αξιοπρεπώς, τόσο κοντά όσο και μακριά. Αυτό που σκοτώνει είναι η ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ και όχι οι υπερσυγκεντρώσεις που εντυπωσιάζουν στο χαρτόνι.

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #47135

     Παντως τα ΑΖ 20 φετος με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο Λεωνιδα. Επειδη περνανε ψηλα, χρησιμοποιω 8αρια, και μεχρι τωρα εχω ριξει τσιχλες που ειλικρινα παλιοτερα δεν σκεφτομουν καν να ριξω. Το δευτερο φυσιγγι ειναι δικο μου, με νο9 σε σφιχτοτερο τσοκ που και αυτο εχει δουλεψει με αρκετα καλα αποτελεσματα.

     Παντως ειδικα στα πρωτα περασματα, που τα πουλια περνανε απο διαφορες διευθυνσεις, σε διαφορα υψη και με διαφορες ταχυτητες δεν μπορεις να βγαλεις ενα κανονα, και να χρησιμοποιησεις ενα τσοκαρισμα. Τουλαχιστον στα μερη που κυνηγαω εγω, ειναι πολυ συνηθισμενο να σου ερχονται τσιχλες στο υψος σου σχεδον, ενω ταυτοχρονα να περνανε και στα μεσουρανα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #47138

    Βίκτωρα, έχεις πάρει αυτά με την καινούρια συσκευασία, που γράφουν AZ 20 CLASSICA;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #47140

    Τσου

    Τα εχω 2 χρονια τωρα. Μολις τελειωσουν ομως, θα παρω καινουρια…

    Εχουνε διαφορα λες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #47141

    Δεν ξέρω, γι αυτό ρωτάω…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    191
    babis στις #47142

    Τα πείρα φέτος και τα χρησιμοποίησα σε πέρδικα το 7 και σε ορτύκι το 8 . δεν ξέρω  δεν είδα καμία διάφορα . αλλά δεν είμαι άνθρωπος να κάτσω να ασχοληθώ και πολύ . το χρησιμοποιώ σε όλα τα κυνήγια με ότι καιρό και να έχει .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #47143

     Παντως ειναι απο τα λιγα φυσιγγια που εμπιστευομαι απολυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    191
    babis στις #47145

    Για εμένα το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι πολύ καλό . όποτε χάνω πούλι δεν έχω πει ποτέ ότι φταίει το φυσίγγι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #47146

    Τα ΑΖ 20 κατά τη γνώμη μου είναι καλά & αξιόπιστα φυσίγγια.Τα έριχνα παλιότερα & ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.Μπόρεί κάποιος να μου εξηγήσει για τα TORDO της NOBEL SPORT; Είναι αργά ή γρήγορα;Θέλουν προσκόπευση;Ρίχνω σε πολύ κοντινές αποστάσεις & δεν μπορώ να ρίξω το πουλί.Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #47147

    Πάνο καλημέρα φίλε,

    Τα tordo της Nobel γεμίζονται με GM3. Μια κλασική πυρίτιδα ειδκά για γομώσεις των 32 γρ.

    Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ το συγκεκριμένο αλλά από άλλα φυσίγγια που έχω δοκιμάσει με αυτήν την πυρίτιδα πιστεύω οτι πρόκειται για πυρίτιδα που δίνει μεσαίες ταχύτητες αν και εγώ προσωπικά όπως είχε πει και ο Λεό δεν μπορώ να καταλάβω μεγάλη διαφορά στο κυνήγι από ταχύτητες. Και λέω στο κυνήγι γιατί στο σκοπευτήριο είναι άλλη υπόθεση.

    Επίσης νομίζω πως τα Tordo της Nobel έχουν τον συγκεντρωτήρα με αποσπώμενο πάτο με αποτέλεσμα να δίνει πιο σφικτές κατανομές από τα συνηθισμένα. Έτσι εάν θέλει μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα βαθμό τσοκαρίσματος πιο ανοιχτό ώστε να πετύχεις την διασπορά που έχεις συνηθίσει από άλλα.

    Πιστεύω να βοήθησα Πάνο.

    Ότι άλλο θελήσεις στην διάθεση σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #47148

     Πανο, νομιζω οτι τα φυσιγγια αυτα χρησιμοποιουν τον ιδιο συγκεντρωτηρα με τα ΑΖ, δηλαδη αποσπωμενου πατου. Αυτο τα κανει να εχουν μια καποια υπερσυγκεντρωση στις κοντινες βολες.

     Παντως αν σου περνανε πουλια σε αποστασεις εως 20 μετρα, δοκιμασε να χρησιμοποιεις διασπορας, και για να διορθωσεις τυχον σκοπευτικο λαθος, αλλα και για να αποφυγεις πουλια πολυ χτυπημενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #47152

    Κώστα φίλε μου καλημέρα.Καταρχίν ευχαριστώ πολύ & σένα & το Βίκτωρα για την βοήθεια!!Μάλλον πρέπει να κοιτάξω τη σκόπευσή μου καλύτερα να τη διορθώσω.

    Ευχαριστώ & πάλι

    Φιλικά Πάνος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #47164

    Το καρτέρι της τσίχλας δεν δίνει την δυνατότητα ασφαλών συμπερασμάτων για την ποιότητα κάποιου φυσιγγίου.

    Κάποιοι έμπειροι και χαρισματικοί σκοπευτές καταφέρνουν να κατεβάζουν πουλιά από πραγματικά μεγάλα ύψη. Οι περισσότεροι από μας επειδή συνήθως παίρνουμε κάποια πουλιά τραυματισμένα με την περιφέρεια της τουφεκιάς, όταν ρισκάρουμε σε τέτοιες αποστάσεις συνήθως τα ρίχνουμε στο φυσίγγι. Όμως τι να σου κάνει το φυσίγγι όταν πρέπει να πετύχεις με το κέντρο της τουφεκιάς ένα στόχο στο μέγεθος της τσίχλας σε αποσταση 50+ μέτρων. Συμφωνώ με τον Λεωνίδα ότι πρέπει να προσαρμόζουμε το τσοκάρισμα και την διάμετρο των σκαγιών στις νορμάλ αποστάσεις που κυνηγιέται ένα θήραμα. Για την τσίχλα αυτή η απόσταση είναι 25-30 μέτρα το πολύ. Από εκεί και πέρα  λίγοι μπορούν να τουφεκίσουν με αξιόλογα ποσοστά ευστοχίας.

    Προσωπικά έχω κυνηγίσει ελάχιστα την τσίχλα με καρτέρι και δεν γνωρίζω καλά την τουφεκιά της. Στο περπατητό πολλές φορές τα πουλιά σηκωνονται μακριά αλλά δεν έχουν πάρει μεγάλο ύψος, έτσι εκτιμάται ευκολοτερα η αποσταση. Στο καρτέρι η διαγώνια απόσταση με το θήραμα σε ξεγελά και σε παρασύρει σε πολύ μακρινές βολές.

    Το περασμένο Σάββατο το πρωί κάποιος φίλος φανατικός ιδιογομωτής μέτρησε με το υγρόμετρο 90% υγρασία  στα Βάγια. Όλοι ψαχνόντουσαν με τα φυσίγγια τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #47207

    PAIDIA PHRA PRIN LIGO TA ELEY GRAND PRIX  GIA TSIXLA ME 10E/KOYTI KAI TA NOBELSPORT GRIVE GIA TSIXLA ME 9,5E/KOYTI.KSERETE KATI SXETIKA?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #47210

    ΦΙΛΕ BILLIBE ΤΑ GRIVE ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ,ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ & ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ. ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ,& ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ!!ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ………Η ΤΣΟΥΧΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ!!!

    ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων