ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #491882

    <h1 class=”post-title item fn”>Τραγικό ατύχημα κυνηγού στην Ασπροβάλτα</h1>
    http://www.e-artemis.gr/491868/news/last-news/tragiko-atichima-kinigou-stin-asprovalta/

    Θανατηφόρο ατύχημα έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 12/12/2015 στην Ασπροβάλτα Θεσ/νίκης κατά την διάρκεια κυνηγιού με αποτέλεσμα την απώλεια κατοίκου της Ασπροβάλτας και εργαζόμενου στον δήμο μας
    Συγκεκριμένα και όπως διαπιστώθηκε από την σχετική έρευνα των αρμόδιων αρχών, ο άτυχος κυνηγός κατά την ώρα της επιστροφής μπέλτηκε σε περιοχή με πυκνή βλάστηση μέσα στην οποία σκάλωσε το όπλο του.

    Στην προσπάθεια του να το τραβήξει προς το μέρος του (δυστυχώς με την κάνη στραμένη προς το σώμα του) η σκανδάλη του όπλου μπλέχτηκε σε κλαδιά με αποτέλεσμα να εκπυρσοκροτήσει και να χτυπηθεί κυριολεκτικά εξ επαφής.

    Χρειάστηκε αρκετος χρόνος να γίνει αντιληπτή η απουσία του και καθώς δεν απαντούσε στις επανειλημμένες κλήσεις του κινητού του, άρχισε η αναζήτηση του στην περιοχή από φίλους και γνωστούς.

    Στο σημείο του συμβάντος έσπευσαν Αστυνομικές δυναμεις, η Πυροσβεστική υπηρεσία που χρειάστηκε να κόψει μεγάλο μέρος βλάστησης για να τον απεγκλωβίσουν και ασθενοφόρο, δυστυχώς όμως ήταν αργά.

    Από όλες τις παραπάνω υπηρεσίες επισημαίνεται η απόλυτη προσοχή και η πιστή εφαρμογή των κανόνων ασφαλείας για όλους όσους χρησιμοποιούν όπλα στο κυνήγι σε κάθε στιγμή.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #496322

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #496323

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #496326

    Φιλε ειδα τα βιντεακια και εφρηξα :negative:  :negative: :negative:

    Ποσο ηλιθιοι ανθρωποι και εγκληματικα ασχετοι με τα οπλα υπαρχουν δεν μπορεις να φανταστείς αν δεν τα δεις………!

    Πω πω πω ……..εχω φρηξει στην κυριολεξια .

    :negative: :negative:  :negative:  :negative:  :negative:  :negative:  :negative:

    Μπραβω Μαριε………..καλα εκανες και τα εβαλες , για να τα βλέπουμε ολοι και να προσεχουμε και τον εαυτο μας και ειδικα τους επικυνδινα ασχετους . :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #497123

    φτηνα την γλυτωσε

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #498415

    Κατέληξε κυνηγός που αυτοπυροβολήθηκε στον Αποκόρωνα

     

    Κατέληξε κυνηγός που αυτοπυροβολήθηκε στον Αποκόρωνα

     

     

     

    😥 😥  😥  😥  😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #499275

    τι θα γίνει με κάποιους “γουρουνάδες”;  :negative:

    ακόμα δεν ξεκίνησε η σαιζόν κι άρχισαν τα ατυχήματα  :negative:

    <header class=”post-header cf”>

    <h1 class=”post-title item fn”>Σοβαρός τραυματισμός κυνηγού στο Φενεό</h1>

    </header>

    Κακή μέρα ξημέρωσε το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου για έναν άνδρα που είχε πάει για κυνήγι στην περιοχή του Φενεού Κορινθίας.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κυνηγός τραυματίστηκε στο στήθος όταν κυνηγούσε αγριόχοιρους στην περιοχή της Κορινθιίας. Ευτυχώς ο άτυχος κυνηγός διέφυγε του κινδύνου και νοσηλεύεται στο Παναρκαδικό Νοσοκομείο Τρίπολης.

    Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε το ArcadiaPortal.gr με τον Γιώργο Ρουμελιώτη μέλος της Κυνηγητικής Ομοσπονδίας Πελοποννήσου  και του Κυνηγετικού Συλλόγου Τρίπολης πληροφορήθηκε ότι ο τραυματισμός του κυνηγού προκλήθηκε από βολή κυνηγού που δρούσε στο σημείο.

    Όπως αναφέρουν οι Ομοσπονδίες, το κυνήγι είναι πάνω απ’ όλα διασκέδαση και για να μείνει έτσι, πρέπει ο κάθε κυνηγός να έχει ως προτεραιότητα τόσο τη δική του ασφάλεια όσο και όσων συμμετέχουν στην ομάδα του. Καλός κυνηγός δεν είναι αυτός που φέρνει τα πολλά θηράματα, αλλά εκείνος που είναι απόλυτα ενημερωμένος για τους κανόνες ασφαλείας. Είναι δύσκολο πολλές φορές να ξεχωρίσεις έναν κυνηγό μέσα στο δάσος, όταν φοράει μόνο ρούχα παραλλαγής και γι’ αυτό συχνά συμβαίνουν ατυχήματα. Η χρήση του γιλέκου είναι απαραίτητη για να μην θρηνούμε θύματα και μόνο από εγκληματική αμέλεια κάποιοι δεν το χρησιμοποιούν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #501075

    <h1 class=”post-title item fn”>Τα αίτια των κυνηγετικών ατυχημάτων</h1>

    Τα αίτια των κυνηγετικών ατυχημάτων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #509798

    Μεσσηνία: Αγριογούρουνο επιτέθηκε και τραυμάτισε κυνηγό

    Λίγο έλειψε να καταλήξει σε τραγωδία το κυνήγι αγριογούρουνου για έναν κυνηγό από την Κυπαρισσία, το μεσημέρι της Κυριακής στην περιοχή του Ραυτόπουλου, καθώς δέχθηκε άγρια επίθεση από το ζώο, τραυματίζοντάς τον στον αριστερό μηρό.

    Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται πόσο επικίνδυνο είναι το κυνήγι αγριογούρουνου ακόμη και για έμπειρους κυνηγούς, ενώ σε αυτή την περίπτωση ο κυνηγός στάθηκε τυχερός γλιτώνοντας τα χειρότερα.

    Όπως περιέγραψε στο eleftheriaonline ο κυνηγός, μαζί με έναν ακόμη κυνηγό είχαν πάει για κυνήγι αγριογούρουνου στην περιοχή «Κάστρο» κοντά στο Ραυτόπουλο. Περίπου στις 3.00 το μεσημέρι τα τρία κυνηγόσκυλα που είχαν μαζί τους ακινητοποίησαν ένα αγριογούρουνο. Ο ίδιος χωρίς να το βλέπει αλλά υπολογίζοντας περίπου πού είναι, προσπάθησε να το προσεγγίσει μέσα από την πυκνή βλάστηση της περιοχής, όμως δεν υπολόγισε σωστά και προσπέρασε το σημείο όπου βρισκόταν το άγριο ζώο κατά δύο μέτρα περίπου. Ξαφνικά το αγριογούρουνο του επιτέθηκε από πίσω χτυπώντας τον στον αριστερό μηρό και ρίχνοντάς τον κάτω. Όπως επισήμανε, για καλή του τύχη δεν του έφυγε το κυνηγετικό όπλο από τα χέρια και όταν το αγριογούρουνο προσπάθησε να του ξαναεπιτεθεί δεν έχασε την ψυχραιμία του και από κοντινή απόσταση το πυροβόλησε και το σκότωσε.

    Στη συνέχεια έδεσε προσωρινά με την μπλούζα του την πληγή στο αριστερό πόδι του βάθους 5 εκατοστών και με τη βοήθεια του φίλου του κυνηγού πήγε στο Νοσοκομείο Κυπαρισσίας για τις πρώτες βοήθειες.

    Πηγή: eleftheriaonline

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #509800

    Το Χάρο με τα μάτια του είδε το μεσημέρι της Κυριακής ένας κυνηγός στο Ραφτόπουλο Τριφυλίας προς Ασούταινα (σ.σ. στην περιοχή με το τοπωνύμιο «Κάστρο») από επίθεση που δέχτηκε από αγριογούρουνο, το οποίο τον τραυμάτισε.

    Όμως, ο έμπειρος κυνηγός κατά τη δεύτερη απανωτή επίθεση που δέχτηκε, η οποία και ενδέχεται να ήταν μοιραία, ακινητοποίησε το αγριογούρουνο πυροβολώντας το σχεδόν εξ επαφής.
    Ωστόσο, το μεγάλο αγριογούρουνο του προκάλεσε βαθύ τραύμα ψηλά στο αριστερό πόδι.
    Ο ίδιος μαζί με άλλον κυνηγό πήγε κατευθείαν στο Νοσοκομείο Κυπαρισσίας όπου του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ενώ έπειτα από δεκαπέντε μέρες θα μπορέσει ο γιατρός να του κάνει ράμματα στην πληγή.

    Χθες το μεσημέρι ο κυνηγός, Σταύρος Γκάφας, μετέβη στο γραφείο του Κυνηγετικού Συλλόγου Κυπαρισσίας ενημερώνοντας για το συμβάν.
    Εκεί τον συναντήσαμε και μας μετέφερε την τραγική εμπειρία που έζησε: «Μπήκα στην παγάνα για να χτυπήσω το γουρούνι, το οποίο ήταν στη στάμπα, με τρεις σκύλους κυκλωμένο.
    Προσπερνάω τους δύο σκύλους, έχω πιο πυκνό μπροστά μου και υπολογίζω ότι το γουρούνι είναι πιο μπροστά ακόμα, ενώ αυτό το είχα προσπεράσει κατά δύο μέτρα και ήτανε κι ένα μέτρο αριστερά μου.
    Μία επίθεση, με χτυπάει στο πόδι ψηλά αριστερά. Με εκτινάσσει και δύο – τρία μέτρα. Το ευτύχημα ότι κρατάω το όπλο. Δε μου φεύγει το όπλο απ’ τα χέρια. Και μου ξανακάνει επίθεση, οπότε γυρνώντας το όπλο ήρθε μόνο του κι ακούμπησε το κεφάλι του στο όπλο. Πατάω σκανδάλη κι έμεινε ο χοίρος κάτω. Αυτό είναι το επεισόδιο. Μετά, γρήγορες κινήσεις, σκίζω μπλούζα, δένω πόδι, γρήγορα νοσοκομείο».
    Όπως είπε, από το χτύπημα υπέστη «γύρω στα πέντε εκατοστά σκίσιμο στο πόδι. Στο τσακ το πρόλαβα. Αν δεν το προλάβαινα εκεί, με πήγαινε στον τόπο. Και μου κοπάνησε και το σκύλο».
    Αυτή, δε, ήταν η τέταρτη επίθεση που δέχτηκε από αγριογούρουνο, αλλά τις προηγούμενες τρεις δεν είχαν προλάβει να τον χτυπήσουν.
    Όπως συμπλήρωσε, «ευτυχώς που πρόλαβα και μπήκα πίσω απ’ το πουρνάρι, αλλιώς θα μ’ έβρισκε στο θώρακα. Με το που κάνω να φυλάξω κεφάλι και θώρακα, βγήκε στο πόδι και μου την έριξε».
    Ο ίδιος, πάντως, θα συνεχίσει το κυνήγι, έστω κι αν μείνει εκτός για το διάστημα που θα χρειαστεί για το τραύμα στο πόδι του.

    Αγριογούρουνο τραυμάτισε κυνηγό

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510398

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ 

    Ανάλυση τραυματισμού από καραμπίνα

    Ανάλυση τραυματισμού από καραμπίνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510399

    Να χειρίζεσαι όλα τα όπλα σαν να είναι γεμάτα και οπλισμένα μέχρι να ελέγξεις ότι δεν είναι
    Δε στρέφεις ποτέ τη κάννη του όπλου σε κάτι που δε θα ήθελες να πυροβολήσεις
    Δε βάζεις ποτέ το δάχτυλο στη σκανδάλη παρά μόνο όταν τα σκοπευτικά σου είναι ευθυγραμμισμένα με το στόχο και έχεις πάρει την απόφαση να πυροβολήσεις
    Προτού πυροβολήσεις πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι υπάρχει πίσω από το στόχο σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    BILLCENTRONEW στις #510444

    Ακριβώς έτσι..

    Δυστυχώς όμως, όσα εγχειριδια βιβλία και γενικά υλικό και συστάσεις που μπορεί να γίνουν, υπάρχει απόλυτη αναρχία και έλλειψη παιδείας …

    Γιατί απλά το όπλο είναι η προέκταση καποιου πραγματος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #510453

    Ο μεγαλύτερος εχθρος του κυνηγου στο κυνηγι είναι το ιδιο του το οπλο ……….ετσι μου ελεγε ο πατερας μου όταν ξεκιναγα πιτσιρικι να πιανω τα οπλα μας…….!

    Προσοχη λοιπον….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #510680

    Ο μεγαλύτερος εχθρος του κυνηγου στο κυνηγι είναι το ιδιο του το οπλο ……….ετσι μου ελεγε ο πατερας μου όταν ξεκιναγα πιτσιρικι να πιανω τα οπλα μας…….! Προσοχη λοιπον….!

    αλλοίμονο στον οποιοδήποτε που βλέπει τα εργαλεία της δουλειάς του- χόμπι του ως εχθρους του. ο δάσκαλος θα πρέπει να διδάξει το μαθητή να ΜΗ ΦΟΒΑΤΑΙ το όπλο αλλά ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΕΤΑΙ. το όπλο δεν είναι εχθρός, είναι παρέα, συντροφιά, αναμνήσεις. στο κυνήγι, για μένα και αυτό θα μάθω στα παιδιά μου, ο μεγαλύτερος εχθρός του κυνηγού είναι ο ίδιος του ο εαυτός και η ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ. ο κυνηγός με γνώσεις και σύνεση δεν θα πάθει ποτέ τίποτα. η άγνοια σκοτώνει και η ημημάθια.

    τα κεφαλαία τα έβαλα για να δώσω έμφαση, δε σημαίνει οτι φωνάζω. και εμένα με έμαθαν οτι τα όπλα σκοτώνουν, ναι αλλά όταν θέλω εγώ και ότι θέλω εγώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων