ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #510682

    Συμφωνω σε αυτα που λεs απολυτα αλλα και καμια φορα η πολλη σιγουρια δεν κανει καλο.Ο παπουs μου ελεγε ο διαολοs εχει πολλα ποδαρια γιαυτο μεγαλη προσοχη.Θα σαs πω ενα περιστατικο που μου εχει συμβει καθωσ περπαταγα στο βουνο και ειχα το οπλο στην πλατη λυθηκε ο αορτηραs φευγει το οπλο βρισκει σε μια πετρα και σκαει ευτυχωs δεν υπηρχε τιποτα πισω.ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510700

    φίλε Μάκη ο κανόνας – που δεν τηρούμε στην συντριπτική πλειοψηφία μας – λέει:

    το όπλο ΔΕΝ πρέπει να έχει αορτήρα σε ΕΝΕΡΓΗ κυνηγετική φάση, ο αορτήρας είναι να μεταφέρεται το όπλο ΑΔΕΙΟ κι όχι γεμάτο!

    τουτέστιν μόλις ξεκινάμε το κυνήγι βγάζουμε τον αορτήρα και γεμίζουμε το όπλο!

    στα βασικά μου όπλα Δεν έχω αορτήρα………  αορτήρα άρχισα να χρησιμοποιώ ξανά τα τελευταία 2 έτη….. σε ένα μου όπλο κι αυτός ελαστικός με κλιπς άμεσης απελευθερωσης ….. :scratch: επίσης έχω μόνιμο σε μια παλιά ατσάλινη καραμπίνα που την δουλεύω 1-2 άντε 3 φορές τον χρόνο σε καρτέρι γιατί δεν κουβαλιέται αλλιώς η αφιλότιμη…

     

    επίσης πρέπει να ρυθμίζεται ο αορτήρας έτσι ώστε το στόμιο της κάννης του αναρτημένου στον ώμο μας όπλου, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΌΤΕΡΑ ΑΠΌ ΤΟ ΚΕΦΆΛΙ ΜΑΣ…

    Άλλο συνηθισμένο ατύχημα σε αναρτημένο όπλο είναι όπως προχωράει ο κυνηγός να μπλέξει στα κλαδιά η σκανδάλη και να εκπυρσοκροτήσει το όπλο! εδώ το λάθος είναι ακόμη πιο μεγάλο διότι εκτός που αναρτούμε γεμάτο όπλο το έχουμε κι απασφαλισμένο!!!!!  :negative:  :negative:  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #510733

    Μαριε εχειs δικιο για τον αορτηρα αλλα καμια φορα χρειαζεται ειχα ενα δικανο 4 κιλα ποσο νατο κρατησω στο περδικοβουνι;Να φανταστειs οτι ειχα και ασφαλεια αστα καλυτερα να μην το σκεφομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510774

    αν είναι 4 κιλά Μάκη φίλε μου απλά δεν το παίρνεις στο βουνό, μόνο για καρτέρι κάνει! 😉

    μιας που ανέφερες την ασφάλεια να το ξαναπούμε:

    Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΜΟΝΟΝ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ!!!!

    ΔΕΝ ‘ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ” ΤΟ ΟΠΛΟ!!!

    ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ (ΠΧ. ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΦΥΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΗ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #510786

    αν είναι 4 κιλά Μάκη φίλε μου απλά δεν το παίρνεις στο βουνό, μόνο για καρτέρι κάνει! 😉 μιας που ανέφερες την ασφάλεια να το ξαναπούμε: Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΜΟΝΟΝ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ!!!! ΔΕΝ ‘ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ” ΤΟ ΟΠΛΟ!!! ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ (ΠΧ. ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΦΥΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΗ

    <hr />

    Να χειρίζεσαι όλα τα όπλα σαν να είναι γεμάτα και οπλισμένα μέχρι να ελέγξεις ότι δεν είναι Δε στρέφεις ποτέ τη κάννη του όπλου σε κάτι που δε θα ήθελες να πυροβολήσεις Δε βάζεις ποτέ το δάχτυλο στη σκανδάλη παρά μόνο όταν τα σκοπευτικά σου είναι ευθυγραμμισμένα με το στόχο και έχεις πάρει την απόφαση να πυροβολήσεις Προτού πυροβολήσεις πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι υπάρχει πίσω από το στόχο σου Αρχή άνδρα δείκνυσι Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    εκτός και αν είναι baikal που ασφαλίζει τα πάντα, σκανδάλες ΚΑΙ σφύρες. τόσο ταπεινό αλλά τόσο μεγάλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510788

    μην μπερδεύεσαι…

    το Μπαικάλ (αλήθεια ποιο απ’ όλα; μάλλον εννοείς το IZH27 ή το IZH43) ΔΕΝ ασφαλίζει τις σφύρες, δεν γνωρίζω όπλο που να ασφαλίζει τις σφύρες αποτελεσματικά

    έχει όμως σχαστηρίες ανάσχεσης που σαφώς τα καθιστά ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΑ από άλλα όπλα, οι σχαστηρίες ανάσχεσης κατά 99% προλαβαίνουν την εκπυρσοκρότηση από πέσιμο, όχι όμως 100%! ούτε εγγυώνται την μη συνειδητή εκπυρσοκρότηση σε παρατεταμένο πέσιμο ή σε άλλη “ακραία” περίπτωση……

    οι σχαστηρίες ανάσχεσης ΔΕΝ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΣΦΥΡΕΣ!!! 

    Υ.Γ. αυτά τα γράφει οπαδός των Μπαικάλ  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #510789

    Kαλησπερα μαριε το Μπαικαλ ειναι του πατερα μου γραφει σοβιετικη ενωση 1965-1975.Τωρα τι εγινε εκεινη την ωρα αστο μπορει να μην ειχε πατησει τελειωσ η ασφαλεια πισω γιατι ειναι σφυχτη πολλυ.Παντωs ενα απο τα καλυτερα οπλα που εχουμε το ειχα παρει στον εβρο για τα παπια το 2007 δεν σου λεω απο που τα κατεβαζε και εβαζα ολο σεμι,ειχα και την καραμπινα αλλα εριξα ελαχιστα με αυτην.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #510790

    Φιλε μου jhn1 δεν ειχα αλλο οπλο οταν προτωξεκινησα και ειχα μεγαλη τρελλα για το κυνηγι ειναι του πατερα μου και με αυτο εμαθα να κυνηγω και ειναι βαικαλ παλιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510808

    ……Τωρα τι εγινε εκεινη την ωρα αστο μπορει να μην ειχε πατησει τελειωσ η ασφαλεια πισω γιατι ειναι σφυχτη πολλυ……….

     

    εμ, αυτό σου λέω: έχει δεν έχει “πατημένη” ασφάλεια πάλι μπορεί να πυροβολήσει σε πτώση κι ας έχει σχαστηρίες ανάσχεσης…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510836

     
    <h1 class=”post-title item fn”>Τραγικό δυστύχημα σε κυνήγι</h1>
    Σε οικογενειακή τραγωδία κατέληξε το κυνήγι  το απόγευμα της Τρίτης στην ορεινή περιοχή της Ορεστινής στην Ξάνθη, όταν ένας κυνηγός, στο δρόμο της επιστροφής από κυνήγι μπεκάτσας τράβηξε το όπλο του ανάμεσα από κλαδιά, το οποίο εκπυρσοκρότησε και έπληξε θανάσιμα τον συγκυνηγό του!

    Ο 33χρονος είδε ξαφνικά τον 51χρονο θείο του να σωριάζεται αιμόφυρτος στο έδαφος και υπέστη ισχυρό κλονισμό, όταν αντιλήφθηκε ότι ήταν νεκρός από δικό του πυροβολισμό! Για το τραγικό περιστατικό ειδοποιήθηκε η Αστυνομία, άνδρες της οποίας κατέσχεσαν το όπλο του δυστυχήματος.

    Η σορός του άτυχου 51χρονου μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Ξάνθης όπου θα γίνει νεκροτομή για να διαπιστωθούν οι ακριβείς συνθήκες του θανάτου και αναμένεται το πόρισμα του ιατροδικαστή. Ο 33χρονος ανιψιός, που κρατείται στο αστυνομικό τμήμα Σταυρούπολης σε πολύ ψυχολογική κατάσταση, θα οδηγηθεί σήμερα στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Ξάνθης κατηγορούμενος για ανθρωποκτονία από αμέλεια.

    Η Ομοσπονδιακή θηροφυλακή της ΚΟΜΑΘ σε σύντομο χρόνο βρέθηκε στο χώρο του δυστυχήματος και διαπίστωσε ότι επρόκειτο για σύννομη κυνηγετική δραστηριότητα.

    Τι να πει κανείς;;;;; :negative:  :negative:  :negative:  :negative:  :negative:
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #510837

    Άλλο συνηθισμένο ατύχημα σε αναρτημένο όπλο είναι όπως προχωράει ο κυνηγός να μπλέξει στα κλαδιά η σκανδάλη και να εκπυρσοκροτήσει το όπλο! εδώ το λάθος είναι ακόμη πιο μεγάλο διότι εκτός που αναρτούμε γεμάτο όπλο το έχουμε κι απασφαλισμένο!!!!! :negative: :negative: :negative:

    😥 😥  😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511058

    Κυνηγετικό δυστύχημα στην Αρκαδία

    Κυνηγετικό δυστύχημα στην Αρκαδία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511059

    ωραίο σποτάκι αλλά έπρεπε να τονιστούν οι σκηνές με τα λάθη διαγράφοντας ένα μεγάλο κόκκινο Χ :mail:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511889

    Κυνηγόσκυλο πυροβόλησε το αφεντικό του, στη Ρωσία!<

    Κυνηγόσκυλο πυροβόλησε το αφεντικό του, στη Ρωσία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων