ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #194595


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #250746

    Εγω θα τα πω μια στα γρηγορα γιατι εχω βρεθει σε καταστασεις πολυ ασχημες,ειδικα σε κυνηγια περδικας,,που παρα τριχα δεν εχασα την ζωη μου
    πεφτοντας σε γκρεμο αρκετες φορες, και σε σημεια χαιρε βαθος αμετρητο λεμε,,αλλα για να μην γραψω καμια εκθεση απο τις πολλες φασεις
    θα πω 3-4

    1 περναγα μια σαρα σε βουνο με μεγαλη κληση και εφυγα παρεα με την σαρα για το χαος,,γλυτωσα γιατι σταματησαν η πετρες να κυλανε

    2 εφαγα τουφεκια ολη μα ολη πανω στην μουρη μου,,ευτυχος που ηταν σε τετοια αποσταση που δεν με τρυπησαν τα σκαγια
    το πως δεν μου μπηκαν στα ματια ακομα δεν ξερω,,θυμαμε παντος οτι με ετσουξε πολυ,,απο τοτε κυνηγαω αυστηρα μονο με σοβαρα ατομα

    3 σε μπεκατσοκυνηγι πηδαω σε ενα ρεμα μεσα να το περασωαπεναντι,,ενα πυκνο ρεμα σαν ζουγκλα,,να μην τα πολυ λεω με ποιασανε τα παλιουρια
    και δεν μπορουσα να κουνηθω,,ουτε μπρος ουτε πισω ουτε πουθενα,,σε 2 ωρες βραδιαζε και εγω κρεμομουνα κυριολεκτικα στον αερα
    πιασμενος ολος απο αγκαθια που δεν με αφηναν να κουνηθω,,αποτελεσμα αφησα εκει το τζακετ και τα μισα ρουχα και καταφερα και εφυγα
    οποιος με εβλεπε πως πηγα στο αμαξι θα με περναγε για τρελο που το εσκασε :D

    4και η πιο χοτ φαση,,δεν θα πω πως εγινε,,το μονο που θα πω ειναι οτι πηγα να φαω τουφεκια απο τους 20 ποντους
    στο δεξι ποδι μου,,αλλα ο θεος ειναι μεγαλος τελικα,,και εγω ευτυχος εχω τουρμπο αντανακλαστηκα και την γλυτωσα
    την τουφεκια την εφαγε μια ποτρα που ακομα την βλεπω καμια φορα και θυμαμε ποσο γρηγορα μπορει να γινει η μαλακια απο το πουθενα

    Συμπερασμα απο ολα αυτα που περασα στο κυνηγι και την γλυτωσα φτηνα,να μην υπερτημαμε τις δυνατοτητες μας
    να μην στρεφουμε τα οπλα πανω σε ανθρωπο η σκυλο,,να εχουμε παντα ΑΣΦΑΛΕΙΑ Η ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΟΠΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ
    να μην τουφεκαμε χαμηλα αμα δεν εχουμε οπτικο πεδιο, ειδικα σε σημεια που μπορει να ειναι καποιος συναδελφος η αλλος ανθρωπος
    να μη τουφεκαμε θαμνους που κουνηθηκαν [γιατι μπορει να βρεις κανεναν που εχεζε με το χαρτομαντηλο στο χερι μετα :D ]
    και γενικα να προσεχουμε παρα πολυ γιατι αν δεν το καταλαβατε μερικοι, κουβαλαμε μαζι μας το θανατο παιδια
    ενα λαθος μπαμ και εισαι σκαγιασμενος η νεκρος,,τελος,,θελει πολυ μεγαλη προσοχη το θεμα,, κυνηγι,,οπλο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #250728

    Θα ελεγα επισης,επειδη πλεον πολυς κοσμος κυνηγαει τσιχλοκοτσυφα σε περπατητο και ειδικα ο κοτσυφας ειναι ταλιμπαν…Καλο θα ειναι οσοι κανουν περπατητο κυνηγι οτι κι αν κυνηγανε ασχετως νομοθεσιας να φορανε πορτοκαλι γιλεκο.μπορει να ειναι ενα απλο των 3ευρω που μετα το διπλωνεις και το βαζεις στην τσεπη αν κατσεις καποια στιγμη σε καρτερι, απογευματινο κλπ.Επισης μια σφυριχτρα αστυνομικου τυπου(οχι αυτη με το στραγαλι :D )ειναι πολυτιμο εργαλειο και θα επρεπε να την εχουν ολοι οι κυνηγοι επανω τους.Ετσι ενημερωνεις διακριτικα το ταιρι σου για τη θεση σου οποτε χρειαζεται,καθως και τον καρτεριτζη καθε φορα που μπαινεις σε μερη που δεν εχεις ορατοτητα.Αν εισαι σε καρτερι και σε πλησιαζουν καλο ειναι αντι να κανεις καλυψη αποκρυψη προκειμενου να ωφεληθεις απο τα πουλια που θα σηκωσουν οι περπατητες να σφυριξεις με τη σφυριχτρα διακριτικα ενημερωνοντας για τη θεση σου παρα να ρισκαρεις να στραβωθεις.Θυμαμαι οτι ο παππους μου δεν εβγαινε ποτε για κυνηγι χωρις σφυριχτρα. Και δεν κυνηγουσαν κοτσυφια τοτε!!!Απλη λογικη.Τα υπολοιπα οπως τα ειπατε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #250723

    [font=”Georgia”]Η Σφυρίχτρα με στραγάλι γιατί απορρίπτεται;

    Απορίες που έχω ώρες ώρες! :D :D :D [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #250670

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]
    Εγώ πάλι δεν έχω την "εντύπωση" που έχεις! απλά τα ατυχήματα στο γουρουνοκυνήγι "ακούγονται" γιατί εκεί γίνονται με δράμια!!! :D

    Αλήθεια γιατί όσα ατυχήματα γίνονται στο κυνήγι του κάπρου γίνονται με δράμια;;;; ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ "ΜΟΝΟΒΟΛΟΙ" ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ; :D

    Και κάτι άλλο μην ρίχνουμε στην πυρά ΟΛΟΥΣ τους γουρουνάδες!!! εγώ κάνω έναν "ΧΟΝΔΡΙΚΌ" διαχωρισμό σε παλιούς – αληθινούς γουρουνάδες (προ του 1990) και "νεόκοπους" – "χοιρινούς" (μετά του 90)

    Επίσης παίζει και γεωγραφικός "διαχωρισμός" σε μέρη παλιά γουρουνοτόπια και σε μέρη που τα τελευταία 20 χρόνια άρχισαν να "κρατάνε" καπριά….. αλλά μην επεκταθώ και θεωρηθώ τοπικιστής…..[/font][/size][/color]

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΤΙ ΛΕΣ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΥΡΟΥΝΑΔΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #250589

    [color=”#008080″][size=4][font=”Georgia”]Η Σφυρίχτρα με στραγάλι γιατί απορρίπτεται;

    Απορίες που έχω ώρες ώρες! :D :D :D [/font][/size][/color]

    επειδη λειτουργει σαν παγανα και διωχνει τα θηραματα,χωρια που ειναι εκνευριστικη για οποιονδηποτε αλλο ειναι στο βουνο.Ποιο πιθανο ειναι ετσι παλι να σε τουφεκισουν, επιτηδες ομως αντι για κατα λαθος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #194682

    Πιτσιρικάς από τη λαχτάρα μου να ρίξω πριν φύγει το πουλί (τρυγονόλιαρος όχι μακακίες) είχα το δάχτυλό μου στη σκανδάλη ήδη ενώ έκλεινα το (σπαστό) αεροβόλο. Έριξα ασυναίσθητα φαίνεται πρίν κλείσει και το τράνταγμα του ελατηρίου έφερ την ελεύθερη κάνη σε χρόνο dt στο σαγόνι μου… 4 ράμματα…

    Επίσης προσοχή προσοχή προσοχή με τα κοτσύφια ειδικά κοντά σε κατοικημένες περιοχές. Σε πολλά χωριά με το πρώτο μπαμ έρχονται διαφόρων ηλικιών πιτσιρίκια μέσα από το πυκνό να δουν τι τρέχει… Ο μόνος λόγος που δεν έχω σκαγιάσει κανένα είναι ότι δεν ρίχνω ποτέ σε πουλί χωρίς να βλέπω πίσω του ουρανό ή χώμα. Τα δέντρα, κλαριά θάμνοι και λοιπές προοδευτικές δυνάμεις δεν είναι αποδεκτό φόντο τουφεκιάς για κανένα θήραμα και σε κανένα σημείο.

    Καλά τα πορτοκαλί ρούχα και οι παγάνες και τα καρτέρια και τα καλά καταστρωμένα σχέδια και οι σφυρίχτρες και όλα αυτά τα χρήσιμα αλλά είναι ΌΛΑ αυστηρώς βοηθητικά μέσα. Οι ΚΥΡΙΟΙ κανόνες είναι δύο:

    (α) Δεν στρέφουμε όπλο σε άνθρωπο (άδειο ή γεμάτο). Ακόμα και στο όπλο μας την κάνη την ελέγχουμε με κλείστρο ανοιχτό ή κοντάκι σπασμένο.

    (β) Δεν ρίχνουμε χωρίς να βλέπουμε με ασφάλεια και ξεκάθαρα το φόντο. Ουρανός, χώμα … άντε στα υδρόβια νερό. Τίποτα άλλο.

    Επίσης όταν εκ των πραγμάτων δεν βλέπουμε μακρυά οι βολές με φόντο τον ουρανό στην πυκνούρα ας έχουν τη δυνατόν μεγαλύτερη γωνία, π.χ. γονατίζοντας πριν τη βολή…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #250543

    [font=”Century Gothic”][color=”#008000″] [size=4]…………………….. Ο μόνος λόγος που δεν έχω σκαγιάσει κανένα είναι ότι δεν ρίχνω ποτέ σε πουλί χωρίς να βλέπω πίσω του ουρανό ή χώμα. Τα δέντρα, κλαριά θάμνοι και λοιπές προοδευτικές δυνάμεις δεν είναι αποδεκτό φόντο τουφεκιάς για κανένα θήραμα και σε κανένα σημείο.

    Καλά τα πορτοκαλί ρούχα και οι παγάνες και τα καρτέρια και τα καλά καταστρωμένα σχέδια και οι σφυρίχτρες και όλα αυτά τα χρήσιμα αλλά είναι ΌΛΑ αυστηρώς βοηθητικά μέσα. Οι ΚΥΡΙΟΙ κανόνες είναι δύο:

    (α) [b]Δεν στρέφουμε όπλο σε άνθρωπο (άδειο ή γεμάτο). [/b]Ακόμα και στο όπλο μας την κάνη την ελέγχουμε με κλείστρο ανοιχτό ή κοντάκι σπασμένο.

    (β)[b] Δεν ρίχνουμε χωρίς να βλέπουμε με ασφάλεια και ξεκάθαρα το φόντο. Ουρανός, χώμα … άντε στα υδρόβια νερό. Τίποτα άλλο.
    [/b]
    Επίσης όταν εκ των πραγμάτων δεν βλέπουμε μακρυά οι βολές με φόντο τον ουρανό στην πυκνούρα ας έχουν τη δυνατόν μεγαλύτερη γωνία, π.χ. γονατίζοντας πριν τη βολή…[/size][/color]

    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    MB36-M92S στις #195254

    Να σας πω μερικα,
    Baikal μονοκαννο εσκαγε το φυσσιγι μολις το εκλεινα ευτυχως δεν πηρα κανενα στο λαιμο μου το πηγα σε οπλουργο 2-3 φορες μετα πεταμα.
    Καλοκαιρι εναρξη περναει χαμηλωμενο τρυγονι το βλεπει ενα φιλαρακι μου μη ρε!!!του λεω και τουφεκαει σε εμενα ευτυχως ηταν μια καρυδια με χοντρο κορμο τρωει την τουφεκια αυτη αντι για εμενα αποσταση ουτε 30 μετρα.
    Την περασμενη βδομαδα σε μπεκατσα,αμολαμε τη σκυλα περπαταμε και κοιταμε την ερευνα που κανει ομως ο φιλος μου δεν κοιταει μπροστα του και τον παραμονευε ενας μικρος φραχτης καπου στους 30 ποντους ψιλος των παιρνει παραμαζωμα αλλου αυτος αλλου το τουφεκι λυθηκαμε στο γελιο,ακρως επικυνδυνο ομως ΝΑΙ.
    Επιγραμματικα τα αδεια οπλα σκοτωνουν και το παθος μερικες φορες μπορει να ειναι μοιραια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #248660

    Να σας πω μερικα,
    Baikal μονοκαννο εσκαγε το φυσσιγι μολις το εκλεινα ευτυχως δεν πηρα κανενα στο λαιμο μου το πηγα σε οπλουργο 2-3 φορες μετα πεταμα.
    Καλοκαιρι εναρξη περναει χαμηλωμενο τρυγονι το βλεπει ενα φιλαρακι μου μη ρε!!!του λεω και τουφεκαει σε εμενα ευτυχως ηταν μια καρυδια με χοντρο κορμο τρωει την τουφεκια αυτη αντι για εμενα αποσταση ουτε 30 μετρα.
    Την περασμενη βδομαδα σε μπεκατσα,αμολαμε τη σκυλα περπαταμε και κοιταμε την ερευνα που κανει ομως ο φιλος μου δεν κοιταει μπροστα του και τον παραμονευε ενας μικρος φραχτης καπου στους 30 ποντους ψιλος των παιρνει παραμαζωμα αλλου αυτος αλλου το τουφεκι λυθηκαμε στο γελιο,ακρως επικυνδυνο ομως ΝΑΙ.
    Επιγραμματικα τα αδεια οπλα σκοτωνουν και το παθος μερικες φορες μπορει να ειναι μοιραια.

    xxaax φιλε μου πρέπει να τον προσεχεις αυτόν τον φίλο σου γιατί το επόμενο βήμα είναι να σε ανατινάξει με κανένα κανόνι. axaxaxa ένταξη πέρα από την πλακα έχω να διηγηθώ και εγώ κάτι που συνέβη σε κοντινό μου άνθρωπο. ήμουν στο χωράφι και κυνήγαγα κοτσύφια μαζί με τον φίλο μου τον λεωνίδα(υποθετικό όνομα) με την μπαϊκάλ. πάντα μα πάντα δεν ακουμπάω σκανδάλη ότι και να γίνει. την ακουμπώ μονο εάν "επομισο" και δεν ασκό πίεση σε αυτήν εάν δεν έχω σιγουρευτεί ότι τα σκάγια/μονοβόλο/δράμια θα σκάσουν σε ασφαλές σημείο. έτσι λοιπόν συμβούλεψα τον φίλο μου ο οποιος κυνηγά χρονια μα αυτό το ρημάδι το δάχτυλο το έχει σκανδάλη συνεχώς. λοιπόν για να μην πολυλογώ στο "περπατιτο" μου λέει ''κοίτα εδώ κάτι δράμια 9mpila που αγόρασα από την εταιρία τάδε (μην θεωρηθεί ότι κάνουμε και διαφήμιση)'' και μου δείχνει κάτι 9mpila(ta eixe parei gia dokimes se stoxo). τα βάζει λοιπόν στην αριστερή τσέπη από το γιλέκο. στην δεξιά έχει τα φυσίγγια τα κανονικά για το κυνήγι. περνάνε τα πουλια από πάνω μας σε μικρό "σμινο" γρήγορα γρήγορα και βγάζει βιαστικά τα φυσίγγια από την αριστερή τσέπη ο "μακακας", δυο τρία ήταν γεμίζει γρήγορα. κάθονται στο δέντρο αυτά εκεί κοντά και τραβάει ο βλάκας πριν προλάβω να του πω ''μη ρε "μακακα"'' μπαταριά με τα 9mpila και εκτος του ότι δεν πέτυχαν στόχο φύγαν στα 100 μετρα ποιο πέρα κάνοντας κάτι τρύπες στο παπί του ΝΑ! και ήταν και ηνώβα…. όταν το συνειδητοποίησε (εκτος του ότι έκλαψε πολύ για το παπί) κατάλαβε ότι εάν ήταν άνθρωπος θα ήταν με τα βραχιολάκια μέσα…. προσοχή στις βιασύνες. αυτά τα ρημάδια τα 9mpila κόβουν πολύ μακριά πιστεύω οτι ακόμα και στα 200 μετρα μπορούν να κάνουν ζημια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #248616

    xxaax φιλε μου πρέπει να τον προσεχεις αυτόν τον φίλο σου γιατί το επόμενο βήμα είναι να σε ανατινάξει με κανένα κανόνι. axaxaxa ένταξη πέρα από την πλακα έχω να διηγηθώ και εγώ κάτι που συνέβη σε κοντινό μου άνθρωπο. ήμουν στο χωράφι και κυνήγαγα κοτσύφια μαζί με τον φίλο μου τον λεωνίδα(υποθετικό όνομα) με την μπαϊκάλ. πάντα μα πάντα δεν ακουμπάω σκανδάλη ότι και να γίνει. την ακουμπώ μονο εάν "επομισο" και δεν ασκό πίεση σε αυτήν εάν δεν έχω σιγουρευτεί ότι τα σκάγια/μονοβόλο/δράμια θα σκάσουν σε ασφαλές σημείο. έτσι λοιπόν συμβούλεψα τον φίλο μου ο οποιος κυνηγά χρονια μα αυτό το ρημάδι το δάχτυλο το έχει σκανδάλη συνεχώς. λοιπόν για να μην πολυλογώ στο "περπατιτο" μου λέει ''κοίτα εδώ κάτι δράμια 9mpila που αγόρασα από την εταιρία τάδε (μην θεωρηθεί ότι κάνουμε και διαφήμιση)'' και μου δείχνει κάτι 9mpila(ta eixe parei gia dokimes se stoxo). τα βάζει λοιπόν στην αριστερή τσέπη από το γιλέκο. στην δεξιά έχει τα φυσίγγια τα κανονικά για το κυνήγι. περνάνε τα πουλια από πάνω μας σε μικρό "σμινο" γρήγορα γρήγορα και βγάζει βιαστικά τα φυσίγγια από την αριστερή τσέπη ο "μακακας", δυο τρία ήταν γεμίζει γρήγορα. κάθονται στο δέντρο αυτά εκεί κοντά και τραβάει ο βλάκας πριν προλάβω να του πω ''μη ρε "μακακα"'' μπαταριά με τα 9mpila και εκτος του ότι δεν πέτυχαν στόχο φύγαν στα 100 μετρα ποιο πέρα κάνοντας κάτι τρύπες στο παπί του ΝΑ! και ήταν και ηνώβα…. όταν το συνειδητοποίησε (εκτος του ότι έκλαψε πολύ για το παπί) κατάλαβε ότι εάν ήταν άνθρωπος θα ήταν με τα βραχιολάκια μέσα…. προσοχή στις βιασύνες. αυτά τα ρημάδια τα 9mpila κόβουν πολύ μακριά πιστεύω οτι ακόμα και στα 200 μετρα μπορούν να κάνουν ζημια.


    [font=”Comic Sans MS”]
    Τώρα τι να πω;;; :rolleyes:
    Αυτό το πράγμα λέγεται εγκληματική αμέλεια!!![/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #248614

    Να σας πω μερικα,
    Baikal μονοκαννο εσκαγε το φυσσιγι μολις το εκλεινα ευτυχως δεν πηρα κανενα στο λαιμο μου το πηγα σε οπλουργο 2-3 φορες μετα πεταμα.
    [color=”#008080″][size=3][font=”Comic Sans MS”]
    Ο "οπλουργός" σου φίλε θέλει ξύλο!!!! (στην κυριολεξία!!!).
    ΒΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ 1000%
    ΑΝ Ο "ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ" ΣΟΥ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΠΙΣΩ – ΜΗ ΑΣΦΑΛΕΣ ΟΛΠΟ – ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΕΙ, ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Η ΑΔΕΙΑ!!! :rolleyes:

    [/font][/size][/color]
    Καλοκαιρι εναρξη περναει χαμηλωμενο τρυγονι το βλεπει ενα φιλαρακι μου μη ρε!!!του λεω και τουφεκαει σε εμενα ευτυχως ηταν μια καρυδια με χοντρο κορμο τρωει την τουφεκια αυτη αντι για εμενα αποσταση ουτε 30 μετρα.
    [color=”#008080″][size=3][font=”Comic Sans MS”]
    ;) :P :P
    Δεν μπορεί να μιλάς σοβαρα!!!
    [/font][/size][/color]
    Την περασμενη βδομαδα σε μπεκατσα,αμολαμε τη σκυλα περπαταμε και κοιταμε την ερευνα που κανει ομως ο φιλος μου δεν κοιταει μπροστα του και τον παραμονευε ενας μικρος φραχτης καπου στους 30 ποντους ψιλος των παιρνει παραμαζωμα αλλου αυτος αλλου το τουφεκι λυθηκαμε στο γελιο,ακρως επικυνδυνο ομως ΝΑΙ.
    [color=”#008080″][size=3][font=”Comic Sans MS”]
    Το ίδιο ακριβώς έπαθα κι εγώ πριν κανα μηνα – ενάμιση μήνα, ένα παλιό συρματόπλεγμα από κατεστραμμένη περίφραξη σκουριασμένο – παραλλαγμένο σε ύψος 15 -20 εκατοστών, στάθηκε η αιτία να πάρω μια μεγαλοπρεπή τούμπα!!! ευτυχώς χωρίς συνέπειες
    [/font][/size][/color]

    Επιγραμματικα τα αδεια οπλα σκοτωνουν και το παθος μερικες φορες μπορει να ειναι μοιραια.

    [color=”#008080″][size=3][font=”Comic Sans MS”]
    Συμφωνώ απόλυτα!!!
    Το πάθος όμως δεν μπορεί να είναι αιτία να παραμελούμε βασικούς κανόνες χρήσης των όπλων!!!
    Το πάθος Μπορεί να μας βάλει σε περιπέτειες κάνοντας πράγματα ασυλλόγιστα ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΚΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ!!!
    [/font][/size][/color]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #195474

    Αυγουστος 1991 στη Γουμένισσα Κιλκίς κυνηγάμε τρυγόνια και έχει και πολλά
    2η μέρα πρωί παίρνω το όπλο από το πορτ παγκάζ και κατηφορίζω για το καρτέρι μου
    ανοίγω το κλείστρο να γεμίσω και πέφτει από μέσα ένα γεμάτο φυσίγγι……..πάγωσα…με τη μαλακία μου…..από τότε αν είμαι με καραμπίνα 50 μέτρα πριν το αυτοκίνητο αδειάζω και έχω το κλείστρο ανοικτό

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #195481

    Αύγουστος το 1991 και έχω πάει για απογευματινό (τρυγόνια).
    Δεν έχω δεί ούτε ένα και αρχίζει να σουρουπώνει καθώς πηγαίνοντας στο αυτοκίνητο βλέπω πολές καρακάξες να πηγαίνουν στην κούρνια τους. Καθώς βρίσκομαι πάνω στην πορεία τους αποφασίζω να καθαρίσω μερικές από δαύτες και κρίβομαι πίσω από ένα μικρό βάτο. Ακριβώς τη στιγμή που βρίσκονται από πάνω μου καθώς σηκώνομαι η σκαντάλη μαγκώνει στο βάτο και το όπλο από τη φόρα που είχα για να σηκωθώ αλλά και από το βάτο που το κράταγε αδειάζει και τα τρία του φυσίγγια ακριβώς μπροστά από τα μούτρα μου.
    Έκανα ένα τέταρτο για να μου φύγει το βουητό και η θολούρα από τα μάτια αλλά και συνηδητοποιήσω ότι το κεφάλι μου ήταν ακόμα στη θέση του.

    Το σκηνικό είναι περίπου σαν αυτό όσον αφορά την απόσταση που έριξε το όπλο από το κεφάλι μου τρείς συνεχόμενες τουφεκιές

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    MB36-M92S στις #195527

    Mωρε μακαρι να ελεγα ψεματα μα δυστυχως ειναι αληθεια.
    Απο εκεινο το μονοκανο και μετα αν βρισκω κυνηγο με baikal με κανει επιφυλακτικο,λαθος βεβαια αλλα αν σου μπει μια ιδεα στο μυαλο αντε να τη βγαλεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων