ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #388959

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Για το θέμα του γεμίσματος και του αδειάσματος του όπλου δεν τίθεται θέμα. Επίσης για το θέμα της χαμηλής τουφεκιάς δεν τίθεται θέμα. Υπάρχουν όμως και κάποια άλλα θέματα τα οποία απαιτούν παιδεία και στοιχειώδη μυαλό. Πρόσφατα είδα κάτι που πραγματικά με έκανε να «παγώσω» στην ιδέα του τι θα μπορούσε να έχει συμβεί. Κάποιοι στο κυνήγι των υδροβίων έχουν την ιδέα να κουβαλάνε ξύλινες παλέτες στον γκιουμέ για να πατάνε σταθερά και μάλλον να προφυλάσουν τα πόδια τους από τον πάγο. Μπορεί αυτό να εξυπηρετεί αλλά τι θα συμβεί στον επόμενο, όταν η παλέτα θα έχει σαπίσει από τα νερά, δεν τους ενδιαφέρει. Η παλέτα θα σαπίσει μέσα στα νερά και θα δημιουργηθούν κάποια φονικά τακούνια με σκουριασμένες πρόκες οι οποίες τρυπάνε την μπότα και για πλάκα περνάνε πέρα για πέρα το γκουντουπιέ. Πρόσφατα σε κυνήγι παπιού είδα δύο τέτοιους τάκους να επιπλέουν δίπλα στα πόδια μου, ανακάλυψα ότι υπήρχε μια σάπια παλέτα σκεπασμένη από νερά η οποία είχε σαπίσει και είχαν μείνει οι τάκοι από τις γωνίες με τρεις πρόκες σκουριασμένες ο καθένας να κοιτάνε τον ουρανό. Ευτυχώς είχε πολλά νερά και είχαν ανέβει στην επιφάνεια, τι θα γινόταν όμως στην στέγνη ή στον πάγο; Να κάνουμε εμείς την πλάκα μας και αν ο επόμενος πάει στο νοσοκομείο …. στ” αρ@#;i&ia μας .

    ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΩ ΓΙΩΡΓΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΥΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ. ΠΑΤΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΛΕΤΑ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΧΕ ΣΑΠΙΣΕΙ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ

    Ναι για πάνω. Το να βραχείς είναι το λιγότερο. 🙁


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #389067

    παιδια ,το πιο απλο πραγμα που ειναι να προσεχουμε να μη κοιταει η κανη μας προς συναδελφο εχω παρατηρησει πως δεν το κανουμε.

    εχω παει με φιλους για κυνηγι, και παροτι τα εχουμε συζητησει αυτα, εχω δει αρκετες φορες να περιστρεφεται το γεματο οπλο προς συγκυνηγους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #403259

    Μοιραίο το κυνήγι για παρέα κυνηγών στην Γατζέα Πηλίου

    Τελευταίο κυνήγι το μεσημέρι του Σαββάτου για 60χρονο κυνηγό στην περιοχή της Α. Γατζέας, ο οποίος κατά την διάρκεια του κυνηγιού δέχθηκε επίθεση από τρομαγμένο αγριογούρουνο, το τραύμα του οποίου κατέστη θανάσιμο λίγο αργότερα στο Νοσοκομείο του Βόλου.

    Πιο συγκεκριμένα, ο 60χρονος κάτοικος -εν ζωή- Αγ. Γεωργίου Νηλείας, το μεσημέρι του Σαββάτου, παρέα με άλλους κυνηγούς, κυνηγούσαν στην περιοχή της Άνω Γατζέας, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή ένα τρομαγμένο αγριογούρουνο να του επιτεθεί, καταφέρνοντάς του σοβαρότατο τραυματισμό στην κοιλιακή χώρα.

    Ο 60χρονος μεταφέρθηκε άμεσα από τους υπόλοιπους κυνηγούς με Ι.Χ. μέχρι την Αγρία Βόλου, απ’ όπου γύρω στις 2 παρά διακομίστηκε στο Νοσοκομείο του Βόλου με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ.

    Οι προσπάθεια των γιατρών, αν και υπεράνθρωπη, δεν στάθηκε ίκανη να κρατήσει εν ζωή τον 60χρονο, ο οποίος υπέκυψε στο σοβαρότατο τραύμα του.

     

     

    http://e-volos.gr/el/topika_1/nekros_60xronos_kunigos_sto_bolo_traumatistike_8anasima_apo_agriogourouno.html

     

     

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #403759

    κριμα ο ανθρωπος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #404727

    Κυνηγος στην εντατικη
    Υποβλήθηκε από admin στις Δευ, 21/01/2013 – 15:25.
    Εκτυπώσιμη μορφήΑποστολή με email

     

    Σε κρίσιμη κατάσταση, στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων νοσηλεύεται ένας 26χρονος από την περιοχή της Άρτας. Ο 26χρονος είχε πάει για κυνήγι.

    Όπως διαβάζουμε στο epiruspost.gr, το όπλο του, κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες εκπυρσοκρότησε, με αποτέλεσμα τον βαρύτατο τραυματισμό του.

    Ο 26χρονος βρίσκεται στη ΜΕΘ και οι γιατροί καταβάλουν υπεράνθρωπη προσπάθεια για να τον κρατήσουν στη ζωή.

    Να σημειωθεί ότι είναι το δεύτερο περιστατικό τις τελευταίες δέκα ημέρες τραυματισμού με όπλο.

    Στην πρώτη περίπτωση το θύμα τραυματίστηκε όταν επεξεργάζονταν ένα παλιό κυνηγετικό με αποτέλεσμα κι εκεί την εκπυρσοκρότηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #404934

    παιδια ,το πιο απλο πραγμα που ειναι να προσεχουμε να μη κοιταει η κανη μας προς συναδελφο εχω παρατηρησει πως δεν το κανουμε. εχω παει με φιλους για κυνηγι, και παροτι τα εχουμε συζητησει αυτα, εχω δει αρκετες φορες να περιστρεφεται το γεματο οπλο προς συγκυνηγους.

    Aκριβως το ιδιο παρατηρω και εγω

    και αν τους πεις και τιποτα σε κοιτανε λες και εισαι εξωγιηνος

     

    Πριν μερικους μηνες ενα φιλαρακι εβαλε φυσιγγι αγνωστου προελευσεως και το κλειστρο εγινε χιλια κομματια , παλι καλα δεν επαθε τιποτα. Προσοχη μεγαλη.

    Επισης εχω δει ατομα που να τους τυχαινει αφλογιστια και να παιρνουν το φυσιγγι και να το ξαναβαζουν μεσα λες και δεν τρεχει τιποτα , για να μην πανε χαμενα τα 30 λεπτα που κανει .Προσοχη μεγαλη σε τετοια θεματα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Kostas Chatzi στις #406669

    Δύο είναι οι πιο δύσκολες στιγμές για όσους κυνηγάνε αγριογούρουνα στα δικά μας μέρη, σε βουνίσια δάση όπου τα πάντα μπορούν να συμβούν:
    Διαβάστε εδώ: Τα απολωλότα γουρουνόσκυλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #407449

    Ρε παιδια ακουσατε για εναν που πατησε ναρκη και εχασε τα ποδια του ?

    Αληθευει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #407455

    Ρε παιδια ακουσατε για εναν που πατησε ναρκη και εχασε τα ποδια του ? Αληθευει?

    Πανο μου φαινεται στον λαγκαδα εγινε το περιστατικο σε παλαιο πεδιο βολης

    Ειναι στην εντατικη και μαλλον εχασε και τα δυο του ποδια

    Κριμα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #407456

    http://fimotro.blogspot.gr/2013/02/blog-post_2023.html

    δυστυχώς αλήθεια είναι Παναγιώτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #407458

    Άλλο τι θα ακούσουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #434724

    Να τα μας και φέτος Frown

     

     

    Ένας κυνηγός από χωριό της Ορεστιάδας αυτοτραυματίστηκε με την κυνηγετική του καραμπίνα, όπου κάποια στιγμή το κυνηγετικό όπλο εκπυρσοκρότησε όταν την είχε κρεμασμένη στην πλάτη του.

    Αμέσως μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο του Διδυμοτείχου, ωστόσο κρίθηκε απαραίτητη η μεταφορά του στην Αλεξανδρούπολη καθώς έπρεπε να υποβληθεί σε επέμβαση.

    Η επέμβαση διήρκησε πολλές ώρες ενώ χρειάστηκε να του μεταγγίσουν πολλές φιάλες αίματος. Οι γιατροί έδωσαν μάχη για να σωθεί το πόδι του ενώ στη συνέχεια εισήχθη στη Μονάδα Εντατική Θεραπείας του νοσοκομείου.

     

     

    ΠΗΓΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #434887

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #437284

    τελικα η εναρξη των τριχωτων στιγματιστηκε απο ατυχημα : σκοτωσε τον ξαδερφο του και ως συνηθως συνεβει σε κυνηγι αγριογουρουνου……κριμα και για τους δυο συναδελφους!!!!!

    http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=238736&catid=6

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #437287

    τελικα η εναρξη των τριχωτων στιγματιστηκε απο ατυχημα : σκοτωσε τον ξαδερφο του και ως συνηθως συνεβει σε κυνηγι αγριογουρουνου……κριμα και για τους δυο συναδελφους!!!!!<br>
    <br>
    http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=238736&catid=6<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    Να γιατι δεν πηγα κι ουτε προκειται να παω ποτε για τριχωτο!

    </div>

    Να γιατι δεν πηγα κι ουτε προκειται να παω ποτε για τριχωτο!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων