DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #29737

    ΑΝΟΙΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΙ ΠΑΠΙ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #337737

    Μύνημα σταλμένο από JIMPAP στίς 14 Οκτώβριος 2004 ώρα 9:27πμ – IP 212.54.217.170
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    JIMPAP
    Συντονιστής φόρουμ

    15 Mάϊος 2003
    1262   Μηνύματα


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 13 Οκτώβριος 2004


    Φιλικά

    Υ.Γ. Επιστρέφοντας πέρασα από

     παραλίμνη και βγήκα στη Χαλκίδα,

    Τελικά μάζεψε πολύ νερό,

     μέχρι και σχολή

    θαλάσσιου σκί έγινε.

    ——————————————————–

    EΓΙΝΕ?????????????

    ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΔΕΣ ΓΙΑΝΝΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΚΙ?

    ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ

    ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΑΥΤΗΣ.

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΣ

    ΛΕΟ  ΘΥΜΑΣΑΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΞΕΚΟΛΗΜΑΤΟΣ??

    ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΑ ΛΟΤΟ ΤΟΤΕ??????ΟΥΤΕ ΜΑΝΤΗΣ ΝΑ ΗΜΟΥΝ

     

     


    [/indent]

     

    ————-
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Μύνημα σταλμένο από KOSTASGR2000 στίς 14 Οκτώβριος 2004 ώρα 9:32πμ – IP 195.134.100.94
    Προφίλ Αναζήτηση www Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    KOSTASGR2000
    Πλατινένιο μέλος
     
    15 Mάϊος 2003
    473   Μηνύματα

    Συνάδελφοι η σχολή αυτή είναι περίπου 2 χρόνια εκεί Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    leo
    Πλατινένιο μέλος
     
    28 Ιούλιος 2003
    1920   Μηνύματα

    Xα χα χα. Πράγματι, δύο παπιά ήταν όλα κι όλα. Έχω πάρει τον αρσενικό και περιμένω να μου κάτσει και η καστανιά τώρα, να την απαλλάξω από την μοναξιά της.

    Η σχολή πράγματι υπάρχει 2 χρόνια και λειτουργεί κανονικότατα παρ’ όλο φυσικά που είναι παράνομη. Δεν ξέρω πόση ζημιά κάνει στην ισοροπία της λίμνης, αλλά νομίζω ότι η μεγάλη ζημιά είναι στον ρυθμό με τον οποίο η στάθμη της ψηλώνει μέρα με την μέρα. Τέτοια μέρα πέρσυ, η λίμνη είχε εκτεταμένες καλαμιές, βούρλα, νησάκια και νούφαρα, και φυσικά έναν σεβαστό αριθμό θηραμάτων. Φέτος δυτυχώς, δεν υπάρχει τίποτα απ’ όλα αυτά, μοιάζει με μία τεράστια πισίνα. Φοβάμαι ότι αν το νερό συνεχίσει να ανεβαίνει , δεν θα ξαναδούμε πουλιά εκεί.

     

    ————-
    ΦΙΛΙΚΑ, ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Μύνημα σταλμένο από victz στίς 14 Οκτώβριος 2004 ώρα 10:32πμ – IP 193.218.36.100
    Προφίλ Αναζήτηση www Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    victz
    Πλατινένιο μέλος

    18 Mάϊος 2003
    1350   Μηνύματα

     


    Μύνημα σταλμένο από DUCKHUNTER στίς 14 Οκτώβριος 2004 ώρα 10:32πμ – IP 62.38.208.35
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    DUCKHUNTER
    Πλατινένιο μέλος

    23 Νοέμβριος 2003
    577   Μηνύματα

    Παιδια αν και ειναι λιγο εκτος απο το θεμα που υπαρχει εδω(πηγε κανεις για τσιχλες?) θα σας πω οτι η ΠΑΡΑΛΙΜΝΗ εχει γινει μια  μικρη ΥΛΙΚΗ και αυτο που προβλεπω ειναι οτι θα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ!!!!!!!!!!!!!!

    Οσο για την σχολη σκι που υπαρχει εχουν γινει καταγγελιες απο ολους κι ομως ακομα ειναι εκει και μαλιστα φετος μεγαλωσε τις εγκαταστασεις της!

    Σχετικα με τα θηραματα(αν θα εχει η οχι) θα μου επιτρεψετε να εχω αντιθετη γνωμη ως προς το οτι δεν θα εχει τιποτα!

    Τα υδροβια λατρευουν τα ανοικτα μερη γιατι αισθανονται πολυ πιο σιγουρα!

    Απλα δεν θα μπορουμε με τιποτα να τα πλησιασουμε και μονο με τιποτα καιρους περιεργους θα βγαινουν κατα την διαρκεια της ημερας!

    φιλικα

    Γιωργος

    Μύνημα σταλμένο από JIMPAP στίς 14 Οκτώβριος 2004 ώρα 10:48πμ – IP 212.54.217.170
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    JIMPAP
    Συντονιστής φόρουμ

    15 Mάϊος 2003
    1262   Μηνύματα


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 14 Οκτώβριος 2004


    Xα χα χα. Πράγματι, δύο παπιά ήταν όλα κι όλα. Έχω πάρει τον αρσενικό και περιμένω να μου κάτσει και η καστανιά τώρα, να την απαλλάξω από την μοναξιά της.


    ΚΟΙΤΑ ΛΕΟ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ

    ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ NICK MOY ΣΕ ΑΣΧΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΒΑΛΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ

    JIM(PAP)..EINAI ΣΗΜΑΔΙΑΚΟ…….Η ΚΑΣΤΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ.ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΑΤΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ…ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΧΑΛΑΩ ΤΟ ΚΕΦΙ ΛΕΟ ΚΑΙ DUCKHUNTER ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ…

    [/indent]

    ————-

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46523

    Δυστυχώς αυτή η λίμνη ταλαιπωριέται εδώ και χρόνια από όλους όσους την λυμαίνονται χωρίς να έχουν καμμία δουλειά να είναι εκεί. Όλοι αυτοί οι ψαράδες / κατασκηνωτές που λέει ο Μιχάλης, είναι Ρωσοπόντιοι που έχουν κάνει ουσιαστικά την λίμνη πέρα από σκουπιδότοπο, και επίσημο τόπο “παραθερισμού” τους. Οι περισσότεροι από αυτούς, όπως παράνομα ψαρεύουν, έτσι παράνομα κυνηγούν κιόλας, και μάλλιστα την νύχτα, οπότε ότι περάσει ουσιαστικά από πάνω τους την ώρα που ψαρεύουν και μεθοκοπάνε με βότκες, είναι καταδικασμένο.

    Δυστυχώς, σε τέτοιες περιπτώσεις λαθροθηρίας, το κράτος μέσα από την αδυναμία του να αστυνομεύσει, πάει στην εύκολη λύση της απαγόρευσης. Κάπως έτσι έχουν απαγορευτεί και όλοι οι αξιόλογοι υδροβιότοποι τα τελευταία χρόνια, και αυτό θα συνεχιστεί, μέχρι το κυνήγι των υδροβίων να γίνει ένα μακρινό παρελθόν για την χώρα μας.

    Κάποιοι “έξυπνοι” παρανομούν ασύστολα, και την πληρώνουν τελικά όλοι οι υπόλοιποι νομοταγείς κυνηγοί, που δεν βλάπτουν κανέναν. Τρανό παράδειγμα η πρόσφατη πρόταση του δασάρχη Λαυρίου, να απαγορευτεί το κυνήγι στην Αττική για να παταχθεί η λαθροθηρία. Αυτή είναι η συνταγή τους συνάδελφοι, έτσι έχουν μάθει να κάνουν τόσα χρόνια, και αναρωτιέμαι ποιος και με ποιον τρόπο θα μπορέσει να αλλάξει αυτό το καθεστώς.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #46635

    AN SYNEXISEI ETSI O KAIROS ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΡΕΧΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟ ΤΗΣ ……..ΚΑΣΤΑΝΙΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46643

    Μπααα, θα σου βραχεί το κινητό, πώς θα την τραβήξεις; Σοβαρά τώρα, τα πιστεύεις αυτά που λες; Εδώ έχουν γράψει τόσες ώρες πτήσης οι επαγγελματίες εκεί πέρα και ελπίζεις να σου κάτσει εσένα; Σοβαρέψου.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #46644

     Λεωνιδα στο Δημητρη μιλας. Σου υπενθυμιζω τι εκανε στο κυνηγι παπιων περισυ, τι εγινε στην μαζωξη στην Τριπολη…

    Προσεχε……

    Oκ τα καλυψα…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #46645

    Σσσσσσ… Τον τσιγκλάω, δεν καταλαβαίνεις;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #337760

     

    EΓΙΝΕ?????????????

    ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΔΕΣ ΓΙΑΝΝΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΚΙ?

    Ναι Τζιμ-παπάκι, Η παραλίμνη δεν σταματά στο Αντλιοστάσιο, συνεχίσει μετά το Μουρίκι. Στο μέσον περίπου είναι η σχολή.

    Σχετικά με τα θηράματα(αν θα εχει η οχι) θα μου επιτρεψετε να εχω αντιθετη γνωμη ως προς το οτι δεν θα εχει τιποτα!

    Τα υδροβια λατρευουν τα ανοικτα μερη γιατι αισθανονται πολυ πιο σιγουρα!

    Μακάρι να έχεις δίκιο Γιώργο, όμως νομίζω πως ο περιβάλλον την λίμνη χώρος δεν είναι ιδανικός για υδρόβια. Αν είχες δει όταν ξαναγύρισαν τα νερά προ τεσσάρων χρόνων εκτός από τα καλάμια που μέσα έσφυζαν από υδρόβια τέτοια εποχή (δεν λέω μόνο θηρεύσιμα) και η παλιά κύτη της λίμνης που καλλιεργούσαν ήταν βαλτώδης προσφέροντας κάλυψη και τροφή. Τώρα έχει φτάσει στο πετρωτό. Το μόνο που είδα ήταν γλάροι. Ναι, παπιά θα μπαίνουν με καιρό, αλλά το κυνήγι γύρο από την λίμνη θα είναι δύσκολο. Αυτά από τα λίγα που είδα από τη μεριά του δρόμου. Απέναντι στα ριζά του βουνού δεν ξέρω πως είναι το μέρος τώρα.

    Πάντως αυτό το Σ/Κ πάω για άλλα κόλπα, με μακριές μύτες, λέτε να μου κάτσει;

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #337761


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 15 Οκτώβριος 2004


     

    EΓΙΝΕ?????????????

    ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΔΕΣ ΓΙΑΝΝΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΚΙ?

    Ναι Τζιμ-παπάκι, Η παραλίμνη δεν σταματά

    στο Αντλιοστάσιο, συνεχίσει

     μετά το Μουρίκι.

    Στο μέσον περίπου είναι η σχολή.

    ΓΝΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΝΝΗ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ

    ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ

    ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΙ.Η ΣΧΟΛΗ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ

    Πάντως αυτό το Σ/Κ πάω για άλλα κόλπα, με μακριές μύτες,

     λέτε να μου κάτσει;

    ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΙΛΕ .


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #47324

    Χαίρετε,
    Να επιβεβαιώσω και εγώ την άσχημη κατάσταση στην Παραλίμνη Βοιωτίας.  Πήγα ένα απόγευμα πριν αρκετές μέρες για να δω αν έχει καμιά φαλαρίδα.
    Δυστυχώς η στάθμη του νερού έχει ανέβει υπερβολικά (ίσως και ένα μέτρο ή περισσότερο) με αποτέλεσμα να έχει πνίξει όλα τα καλάμια της λίμνης.  Από τον μεγάλο και πυκνό καλαμιώνα που υπήρχε στο ΝΔ άκρο της λίμνης δεν υπάρχει πλέον ούτε ένα καλάμι!!
    Η στάθμη του νερού έφτασε στις γεωτρήσεις που υπήρχαν κοντά στις όχθες με αποτέλεσμα να τις μεταφέρουν μακρύτερα και ψηλότερα.  Ημουν μάρτυρας σε μια τέτοια περίπτωση όπου άνοιγαν νέα γεώτρηση στα 200μ περίπου από την όχθη της λίμνης σε ύψωμα.  Τα απόνερα από τη γεώτρηση (σαπούνια κλπ) κυλούσαν αφρίζοντας στη λίμνη.  Και μετά για όλα φταίνε οι κυνηγοί.  Τελικά η “Σχολή Θαλάσσιου Σκί Μουρικίου” όπως γράφει η σχετική ταμπέλα, μάλλον κάνει την μικρότερη ζημιά…

    Δυστυχώς χάνεται ή χάθηκε ήδη το τελευταίο μέρος για υδρόβια κοντά στην Αθήνα.  Αναρωτιέμαι ποιός ευθύνεται για την άνοδο της στάθμης.  Δέν νομίζω να είναι η βροχή… υποψιάζομαι δάκτυλο ΕΥΔΑΠ, κάτι πρέπει να γίνεται με την Υλίκη η οποία επίσης έχει επεκταθεί υπερβολικά και έχει φτάσει κοντά στο Μουρίκι σε κάποιο σημείο.  Ξέρει κάποιος συνάδελφος τί γίνεται εκεί πέρα?

    Νίκος Παπαϊωάννου

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #47333

    Νικόλα, η Παραλίμνη εδώ και έναν χρόνο περίπου, πλημυρίζεται συστηματικά μέσω του καναλιού που έρχεται από τους ταμιευτήρες της Υλίκης. Αρχικά, υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο γίνεται για να δημιουργηθούν ικανά αποθέματα νερού σε περίπτωση που θα είχαμε αυξημένες ανάγκες λόγω Ολυμπιακών. Αν είναι έτσι όμως, γιατί συνεχίζει να γεμίζει με τέτοιο ρυθμό;

    Όλα όσα λες είναι σωστά και δυστυχώς σε τίποτα δεν θυμίζει πλέον η Παραλίμνη υδροβιότοπο. Τέτοια εποχή πέρσι, είχαν ήδη μπει γύρω στις 2000 φαλαρίδες. Φέτος έχω μετρήσει καμμιά δεκαριά. Για μένα πάντως, χάθηκε το αγαπημένο μου κυνήγι: χαλαρό ψαξιματάκι με βάρκα ανάμεσα στις καλαμιές. Ώρες ατελείωτες ξεχνιόμουν αλωνίζοντας σχεδόν την μισή λίμνη. Τώρα, τι κάνουμε;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #47342

    ΤΩΡΑ …ΧΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΨΑΡΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ…..ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΤΕΣ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΠΑΝΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΥΔΡΟΒΙΟΤΟΠΟ ΣΕ ΧΩΜΑΤΕΡΗ……ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ,,,,ΧΕΙΜΩΝΙΑΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ …ΣΤΕΡΗΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΛΕΟ… ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ …ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ…ΑΝΕΣΗ

    ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΤΩΡΑ ,,,ΕΓΩ ΤΗ ΛΙΜΝΗ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ….ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ Ο ΛΕΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΥΔΡΟΒΙΟΤΟΠΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #47345

    Λεωνίδα, και εγώ αγόρασα πρόπερσι βάρκα (φουσκωτό 2,80) μόνο και μόνο για την Παραλίμνη.  Ζήτημα είναι αν την ρίξαμε 4-5 φορές…. τώρα τέλος!!

    Στη Λαμία (Αγ.Τριάδα, Ανθήλη) απαγορεύεται η θάλασσα, το Μεσολόγγι και η Αρτα πέφτουν λίγο μακρυά.  Επιπλέον και εκεί δεν ξέρεις τελικά πού επιτρέπεται και πού όχι.  Εσύ Λεωνίδα ξέρεις κανένα άλλο μέρος σε λογική απόσταση από Αθήνα για υδρόβια?? Εχω ακούσει για κάποιο βάλτο στην ΒΑ Εύβοια, έχεις πάει ποτέ?

    Πάντως πιστεύω ότι αν κατέβει η στάθμη της λίμνης σύντομα, η λίμνη θα επανέλθει στην προηγούμενη κατάσταση (υδροβιότοπος και όχι δεξαμενή νερού).  Μια σκέψη που έκανα είναι ότι προσπαθούν να αποθηκεύουν πολύ νερό στην Υλίκη η οποία επεκτάθηκε πολύ καταπίνοντας εκτάσεις και έτσι ρίχνουν το περίσσευμα στην Παραλίμνη καταστρέφοντάς την.  Πού είναι οι “οικολόγοι” να διαμαρτυρηθούν για την ολική καταστροφή του υδροβιότοπου?.

    Νίκος Παπαϊωάννου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #47350

    Μια σκέψη που έκανα είναι ότι προσπαθούν να αποθηκεύουν πολύ νερό στην Υλίκη η οποία επεκτάθηκε πολύ καταπίνοντας εκτάσεις και έτσι ρίχνουν το περίσσευμα στην Παραλίμνη καταστρέφοντάς την….

     

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΟΜΩΣ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΣΤΑΘΜΗ ΤΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΓΙΕΣ ΤΩΝ ΒΟΥΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΣΤΑΘΜΗ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΥΨΗΛΗ ΔΕΝ ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΗ…………..ΔΕΝ ΞΕΡΩ  ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Η ΠΑΡΑΛΙΜΝΗ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΑΘΜΗ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΛΑΤΩΘΕΙ Η ΠΑΡΟΧΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΙΚΗ,ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ….ΤΩΡΑ ΝΙΚΟ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ………….ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΙΣΩΣ ………………ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΚΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #47383

    Γεια σου ρε Νικόλα,

    Τελικά, έχουμε πολλά κοινά σημεία. Θα σου στείλω private με τα τηλέφωνα μου, να τα πούμε εκτενέστερα.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων