DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,181 έως 6,195 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #448594

    Γιαννη κι εγω αλλα και ολοι εδω στον εβρο τα ξερουμε για σαρσελια.Κιρκιρια λεμε αυτα που εννοεις κι εσυ,αυτα δηλαδη που ερχονται τον μαρτιο κι εμεις δεν τα βλεπουμε λογο απαγορευσης.Ανθρωποι που γερασαν στον γκιαουρ αντα ετσι τα ελεγαν.Εαν δεις ομως σε πινακα θηρευσιμων ειδων τα ονομαζει ακριβως το αντιθετο απ οτι εμεις.Δεν ξερω εαν ολοι εμεις κανουμε λαθος η το λαθος ειναι καπου αλλου.

    και εγω ετσι ξερω. (μιας και μεγαλωσα στον γκιαουραντα) αχαχαχ!!

    αλλα με τα γραφομενα των παιδιων αρχησα να αναρωτιεμε αν τελικα οντος τσα χρονια εκανα λαθος. μιας και πριν κανα εξαμηνο διαπιστωσα πως εκανα τοσα χρονια λαθος για καποιο αλλο σχετικο θεμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #448595

    τελος παντων θα συνεχεισουμε την κουβεντα αυτη αυριο, γιατι το πρωι πρεπει να ξυπνησω πολυ πολυ νωρις, μιας και εχτες μπηκα μεσα 06.00 η ωρα και ο αγαπημενος μου γκιουμες ηταν πιασμενος. αυριο πρεπει να μπω πολυ νωριτερα.

    εχει και παγωνια εδω.. αχαχαχα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #448597

    χε χε ( με ‘μένα γελάω, ντάξει δεν έχω και πολύ εμπειρία και βασίζομαι σ’αυτά) :σφυριχτάρι: πιο κάτω πατήστε play: http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/w/wigeon/index.aspx

    κιρκίρι: http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/t/teal/index.aspx

    σαρσέλα:http://www.rspb.org.uk/wildlife/birdguide/name/g/garganey/index.aspx

    ειδικά κιρκίρι σφυριχτάρι είναι εύκολο να μπερδέψεις τις φωνές

    φιλικά ε; καλό βράδυ! 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #448598

    Γιαννη κι εγω αλλα και ολοι εδω στον εβρο τα ξερουμε για σαρσελια.Κιρκιρια λεμε αυτα που εννοεις κι εσυ,αυτα δηλαδη που ερχονται τον μαρτιο κι εμεις δεν τα βλεπουμε λογο απαγορευσης.Ανθρωποι που γερασαν στον γκιαουρ αντα ετσι τα ελεγαν.Εαν δεις ομως σε πινακα θηρευσιμων ειδων τα ονομαζει ακριβως το αντιθετο απ οτι εμεις.Δεν ξερω εαν ολοι εμεις κανουμε λαθος η το λαθος ειναι καπου αλλου.
    [/quote]

    τελος παντων θα συνεχεισουμε την κουβεντα αυτη αυριο, γιατι το πρωι πρεπει να ξυπνησω πολυ πολυ νωρις, μιας και εχτες μπηκα μεσα 06.00 η ωρα και ο αγαπημενος μου γκιουμες ηταν πιασμενος. αυριο πρεπει να μπω πολυ νωριτερα.

    εχει και παγωνια εδω.. αχαχαχα..

    άντε καλή δύναμη στο κρύο!!

    συνάδελφε mai78, μπορεί και να κάνω λάθος, δεν θέλω ντε και καλά να σε αμφισβητήσω !!

    άιντε, σκ@τ@ τά’κανα με τις παραθέσεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #448600

    συνάδελφε, μπορεί και να κάνω λάθος, δεν θέλω ντε και καλά να σε αμφισβητήσω !!

    Γιαννη δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Φιλικη κουβεντα κανουμε για κατι που αγαπαμε πολυ.Λαθη κανουμε ολοι μας.Εγω τοσα χρονια τα εμαθα απο τους παλιους μ αυτες τις ονομασιες.Οταν καποια στιγμη ειδα τον πινακα θηρευσιμων ειδων απορρησα και πιστεψα οτι θα εγινε λαθος.Αργοτερα οταν αρχισα να διαβαζω και το συγκεκριμενο φορουμ, ειδα οτι πολλοι τα ονομαζαν αντιθετα απ οτι εμεις εδω.Δεν ξερω,τι να πω.Παντως εαν πεις εδω οτι τα σαρσελια δεν λεγονται σαρσελια αλλα κιρκιρια θα σε πουν ασχετο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    144
    Γιάννος-12gauge στις #448602

    Δεν πειράζει! it’s ok που λεν κι οι φίλοι μας οι αμερικάνοι! ο κάθε τόπος έχει τις ονομασίες του! το θέμα είναι να έχει πουλιά και να μας αφήσουν να κυνηγήσουμε! καλό βράδυ , νά’σαι – νά’στε καλά!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    121
    mpemphs στις #448604

    Αυτό είναι το κιρκίρι ή μαμζέρι που το ξέρουμε εμεις εδώ.Είναι από τα βασικά παπιά που κυνηγάμε μαζί με τα σαρσέλια και τα πρασινοκέφαλα.

    [/url]<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

    </div>

    καρκαμπαδια τα λεμε εμεις.το πιο διαδεδομενο σε μας,μαζι με τα καθαρα(πρασινοκεφαλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #448611

    Πρωινό τσιχλας στα σπατα και μου εκατσαν αυτά τα όμορφα πάπια από το πουθενά

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    billarnaia στις #448613

    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΑ

    Πρωινό τσιχλας στα σπατα και μου εκατσαν αυτά τα όμορφα πάπια από το πουθενά<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Λεωνιδας Χαλανδρι

    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #448614

    Πρωινό τσιχλας στα σπατα και μου εκατσαν αυτά τα όμορφα πάπια από το πουθενά<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Λεωνιδας Χαλανδρι

    </div>

    Το φάρδος σου αδερφέ μου δεν έχει όρια πας για ψαρόνια βαράς λαγό πας για τσίχλα βαράς παπιά τι να πώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #448615

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mai78 wrote:</div>
    Γιαννη κι εγω αλλα και ολοι εδω στον εβρο τα ξερουμε για σαρσελια.Κιρκιρια λεμε αυτα που εννοεις κι εσυ,αυτα δηλαδη που ερχονται τον μαρτιο κι εμεις δεν τα βλεπουμε λογο απαγορευσης.Ανθρωποι που γερασαν στον γκιαουρ αντα ετσι τα ελεγαν.Εαν δεις ομως σε πινακα θηρευσιμων ειδων τα ονομαζει ακριβως το αντιθετο απ οτι εμεις.Δεν ξερω εαν ολοι εμεις κανουμε λαθος η το λαθος ειναι καπου αλλου.

    και εγω ετσι ξερω. (μιας και μεγαλωσα στον γκιαουραντα) αχαχαχ!!

    αλλα με τα γραφομενα των παιδιων αρχησα να αναρωτιεμε αν τελικα οντος τσα χρονια εκανα λαθος. μιας και πριν κανα εξαμηνο διαπιστωσα πως εκανα τοσα χρονια λαθος για καποιο αλλο σχετικο θεμα.

    ρε μαγκες συγνωμη αλλα και εγω για σαρσελια τα ξερω ετσι τα εμαθα και εγω μετα απο αρκετα χρονια που κυνηγησα στον εβρο!!!!!!
    Ωρε μηπως εσεις εκει πανω οι εβριτες μας παραπληροφορουσατε τοσα χρονια????….χαχαχαχα 😀
    Και κατι αλλο ρε παιδια…..οταν ειχα πρωτο ανεβει στον εβρο μου ξυνισε καπως η λεξη ‘γιαουρ αντα’ που χρησιμοποιουσατε για τον ποταμο εβρο….. ρωτησα λοιπων και μου εδωσαν την ικανοποιητικη απαντηση οτι απο τα τουρκικα μεταφραζεται ως ‘ελληνικος ποταμος’=’γιαουρ αντα’ οποτε ναι μας συμφερει να τον λεμε ‘γιαουρ αντα’ για να μην ξεχνανε οι ‘φιλοι’ μας τουρκοι σε ποιον ανηκει ο ποταμος!!!!!
    Εδω ομως θα ηθελα να κανω μια αλλη ερωτηση : γιατι την φυλαχτρα την λετε ‘γκιουμε’???????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #448616

    Πρωινό τσιχλας στα σπατα και μου εκατσαν αυτά τα όμορφα πάπια από το πουθενά<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Λεωνιδας Χαλανδρι

    </div>

    Mπράβο ωρε Λεωνίδα !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #448617

    Πρωινό τσιχλας στα σπατα και μου εκατσαν αυτά τα όμορφα πάπια από το πουθενά<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Λεωνιδας Χαλανδρι

    </div>

    ωραιοςςςς! καλοφαγωτα που καθοσουνα καρτερι απ τα καλαμια σου βγηκανε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #448618

    για μπεκατσινια πηγε κανεις εχουμε κανα νεο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #448619

    φιλε γιωργο τα μπεκακατσινια εχουν ερθει ελλαδα απο μεσα οκτωβρη και υπαρχουν σε καλους αριθμους, σε οποιο λιμνοχωραφο να πας σιγουρα θα σηκωσεις 4-5
    απο τις πιο δυσκολες τουφεκιες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,181 έως 6,195 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων